Darbo kodeksas atidėtas pusmečiui, „Sodros“ įmokų lubų nebeliko

Naujasis Darbo kodeksas (DK) ir dar dvi dešimtys socialinio modelio įstatymų, numatančių lankstesnius darbo santykius bei socialinės sistemos reformą, įsigalios pusmečiu vėliau ne 2017 m. sausio 1 d., bet liepos 1 d.
Antradienį Seimas priėmė visą įstatymų paketą dėl DK bei kitų socialinio modelio įstatymų atidėjimo. Už tai, kad būtų atidėtas DK įsigaliojimas, balsavo 78 Seimo nariai, 14 buvo prieš, susilaikė 30 parlamentarų.
Be to, priimtas sprendimas atsisakyti nustatytųjų Sodros įmokų lubų bei atidėti dvylikos metų planą mažinti darbdavių įmokas į Sodrą po 1% kasmet.
Taip pat iš Valstybinio socialinio draudimo įstatymo išbraukta nuostata, kad iki liepos sudaromoms terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifas būtų didinamas dukart.
Šį socialinio modelio atidėjimą inicijavo po šiemet įvykusių Seimo rinkimų į valdžią atėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Jos lyderiai tikina, kad per pirmuosius šešis kitų metų mėnesius Trišalėje taryboje, Vyriausybėje ir Seime bus susitarta dėl dalies naujojo DK ir kitų socialinio modelio įstatymų nuostatų pakoregavimo. Pasak premjero Sauliaus Skvernelio, bus siekiama labiau socialiniame modelyje subalansuoti darbdavių ir darbuotojų interesus.
Vyriausybė turi turėti štai tokią pauzę, kad galėtų suderinti trišalio dialogo būdu ir priimti būtinus pakeitimus DK bei kituose socialinio modelio įstatymuose, kurie turi būti labiau subalansuoti tarp darbdavio ir darbuotojo interesų. Pusmečio privalo pakakti. Galiu užtikrinti iki liepos modelis tikrai pagerės ir taps kokybiškesnis, interviu VŽ yra sakęs p. Skvernelis.
Dalies socialinio modelio įstatymų, įskaitant ir lankstesnius darbo santykius įteisinančio DK, įsigaliojimo atidėjimas pusmečiui, Vyriausybės tikinimu, turės teigiamos įtakos numatomam biudžeto deficito sumažinimui. Paskaičiuota, kad socialinio modelio atidėjimas leis asignavimus sumažinti bemaž 60 mln. Eur.
Seimo opozicija kritikavo planus atidėti socialinį modelį. Siūlyta leisti jam įsigalioti nuo 2017 m. pradžios, kartu užtikrinti intensyvią stebėseną, kuri leistų per artimiausius kitų metų mėnesius išaiškinti spragas naujajame DK bei kituose socialinio modelio įstatymuose ir jas taisyti.
Bet valstiečių-žaliųjų atstovai patikino, kad ramiam ir kruopščiam DK pataisų svarstymui reikia laiko jis vyks kitų metų pavasario sesijoje, kuri prasidės kovą ir baigsis birželį.
Kadenciją baigusi šešioliktoji Vyriausybė, vadovaujama socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus, paprašė Europos Komisijos socialinį modelį pripažinti struktūrine reforma ir su juo susijusioms išlaidoms taikyti išlygą, skaičiuojant 2017 m. viešųjų finansų deficitą. Komisijos išvados laukiama pavasariop.
Socialinis modelis buvo pradėtas svarstyti prieš ketverius metus. Užpernai modelio projektą valdžiai pateikė jį parengusi ekspertų darbo grupė. Buvusiame Seime socialinis modelis, kurio pagrindinis įstatymas naujasis DK, svarstytas daugiau kaip pusantrų metų ir šiemet vasarą priimtas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo dalį DK straipsnių, bet rugsėjį Seimas sugebėjo atmesti veto, tiesa, baigdamas kadenciją šiemet lapkritį vis dėlto patvirtino dalį valstybės vadovės pasiūlymų.
Likusioji tų pasiūlymų dalis, anot naują valdžią suformavusių valstiečių-žaliųjų, bus svarstomas 2017 m. pirmąjį pusmetį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti