Griauti paprasčiau nei sukurti

Vyriausybė dar nepradėjo dirbti, tačiau ją formuojanti naujoji valdančioji dauguma neatsispyrė beveik visų politikų, norinčių įtikti savo rinkėjams, pagundai perskirstyti valstybės lėšas. Ir kaip visada nė žodžio apie tai, kaip tų lėšų uždirbti daugiau.
Pirmiausia išgirdome, kad socialinio modelio įgyvendinimas neįkandamas kitų metų biudžetui. O štai jį atidėjus, būtų sutaupyta bent 80 mln. Eur. Tačiau kaip juos išleis ar įdarbins, valdantieji nutyli. Kas kad reformų vilkinimas kerta šalies konkurencingumui svarbiausia, kad būtų padidinti valstybės tarnautojų atlyginimai, įvykdyti pažadai pensininkams... Tiesa, kaip dabar skaičiuojama, pažadai pensininkams, jei ir bus įvykdyti, bus gerokai aptrupėję nuo pradinio jų varianto... Tačiau ir jiems reikia rasti pinigų. Neatrodo, kad valdantieji apie tai mąsto, bent jau dalis Seimo narių tai tikrai vargu. Regis, jie mokėsi iš sovietinio socializmo ideologų viską atimti ir padalyti.
Tokius negudrius aritmetinius veiksmus prieš keletą metų jau mėgino pritaikyti Stasys Jakeliūnas, tuomet dirbęs Algirdo Butkevičiaus patarėju finansų klausimais. Jo taikiniu tada tapo pensijų fondai su iš konservatorių valdžios paveldėtomis pensijų reformos nuostatomis naujieji valdantieji pykosi nuo tos dienos, kai sėdo į valdžios krėslus. Normalios socialinio draudimo reformos nesulaukusią sistemą aktyviausiai ėmėsi revizuoti p. Jakeliūnas. Jis pasiūlė nuo 2014 m. sausio visiškai sustabdyti Sodros įmokas į II pakopos pensijų fondus. Ji būtų ne nacionalizuota, kaip bandoma teigti, o privatizuota, atsikirto p. Jakeliūnas. Tačiau ši žodžių ekvilibristika esmės nekeitė.
Tokiam pasiūlymui pritarta nebuvo, bet patarėjas nenustygo. Jis nusprendė kreiptis į Pasaulio banką (PB) su prašymu skubiai įvertinti Lietuvos II pakopos pensijų kaupimo sistemą ir joje bręstančius pokyčius. PB sutiko ir už būsimą tyrimą išrašė sąskaitą apie 102.000 Lt plius specialistų vizito į Lietuvą išlaidos. Tačiau ir ši idėja subliūško VŽ žiniomis, Finansų ministerija pinigų nedavė.
Dabar p. Jakeliūnas, jau politikas, vėl ant žirgo. Ir vėl panižo nagai populistams. Šįkart minėtam asmeniui į pagalbą puolė keli parlamentarai, taikiniu pasirinkę gyventojų pajamų lengvatą besidraudžiantiems gyvybės draudimu. Argumentai tiesiog verčia iš kojų. Šitokiu draudimu paprastai draudžiasi labiau pasiturintys žmonės, ir ta lengvata jiems yra taikoma, postringauja Virgilijus Poderys, Seimo narys ir vienas projekto teikėjų. Ir apskritai tai nėra socialiai teisinga.
Apie naujos valdžios suprantamą socialinį teisingumą, ko gero, dar teks kalbėti ir kalbėti. Šįkart apie labiau pasiturinčius. Gal p. Poderys ir kompanija nežino, kad tokiu draudimu praktiškai privalo draustis visi paskolą būstui imantys žmonės, kurių didžioji dalis jaunimas, jaunos šeimos. Beje, dažnai vos sukrapštantys pinigų paskolos įmokoms. Tai pasiturinčiųjų kategorija? Ponai politikai, rinkimai baigėsi, gal jau laikas sustoti kvailinti ir klaidinti žmones... Pastarosiomis dienomis pasiklausius kai kurių politikų atrodo, kad Lietuvoje vien turčiai ir pasiturintieji gyvena. 1.000 Eur atlyginimas jau turčius?
Kada Lietuvoje į valdžią ateis politikų, kurie mąstys, kaip uždirbti, kaip sudaryti sąlygas, kad uždirbtų visi. Iki šiol matome tik antklodės tampymą į visas puses. O ta antklodė vis per maža. Ir niekas neturi valios uždirbti tokią antklodę, kurios užtektų visiems. O uždirbti daugiau reikia jau šiandien valdantieji, jei bent kiek žvelgia į priekį, turėtų neužmiršti, kad po 2020 m. gerokai sumažės pinigų srautas iš Briuselio. Uždrausti, atimti, panaikinti ne gerovės link vedantis kelias, pamėginkite ką nors SUKURTI. Ir uždirbti.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti