EBPO mato vietos Lietuvai protingai skolintis

Lietuva galėtų protingai skolintis ir tomis lėšomis suaktyvinti ūkio augimą, skelbiama naujausioje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) makroekonominėje prognozėje.
Lietuva iš esmės laikysis neutralios fiskalinės politikos. Tai tinkama politika, atsižvelgiant į ribotus resursus, tačiau viešųjų finansų skolai siekiant apie 40% BVP yra vietos skolintis. Naujos išlaidos turėtų būti nukreiptos ekonomikos augimo potencialui išnaudoti, teigiama EBPO prognozėje Lietuvai, kurį šiuo metu derasi dėl narystės organizacijoje nuo 2018 m.
Palyginti Tarptautinis valiutos fondas nuolat akcentuoja riziką, kad Lietuva nekaupia rezervo sunkmečiui, tad jam atėjus gali stipriai padidėti jos skolos kupra: po 2008-2009 m. krizės viešųjų finansų skola pašoko nuo 15% iki 36% 2010 m. ir šiuo metu stabilizavosi ties 43%.
Vyriausybės skolinimosi programoje numatyta, kad 2017 m. Lietuva skolinsis apie 3,2 mlrd. Eur tiek lėšų reikia ankstesnei skolai grąžinti ir biudžeto deficitui finansuoti, tačiau kitoms priemonėms, pavyzdžiui, paklausos didinimui lėšų skolintis nenumatyta.
Kita vertus, skolinimosi kaštai vėl auga: neilgas laikas, kai Lietuvos vyriausybė galėjo džiaugtis, kad investuotojai vidaus rinkoje primoka už paskolinimą, panašu, eina į pabaigą.
Receptai Lietuvai
EBPO numato, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs 2,1%, o kitąmet ir 2018 m. atitinkamai 2,6% ir 2,7% bei rekomenduoja sutelkti dėmesį į pensijų sistemos pertvarką ir darbo rinkos skatinimą.
EBPO Lietuvai siūlo aktyviai tęsti struktūrines pensijų, švietimo, sveikatos sistemų reformas, įgyvendinti priemones, kurios didintų darbo našumą, skatintų darbo jėgos aktyvumą ir augintų šalies potencialą, - pranešime komentuoja Rasa Budbergytė, laikinoji finansų ministrė.
EBPO ataskaitą cituojanti Finansų ministerija (FM) nurodo, kad aukšta pajamų nelygybė gali būti sumažinta sustiprinus aktyvias darbo rinkos programas, kurios labiau atitiktų bedarbių darbo vietų poreikius. Prognozėse atkreipiamas dėmesys į poreikį kelti ikimokyklinio ugdymo lygį, tobulinti švietimo sistemą, pritraukiant aukštos kvalifikacijos specialistus, taip pat iniciatyvas, skatinančias sveiką gyvenimo būdą ir pirminę sveikatos priežiūrą, ypač kaimo vietovėse.
Tęsinys po grafiku
infogr.am::a191be9f-994b-4eba-82ea-b89b46fbaaca
Laukia didėsiant infliaciją
Prognozuojama, kad augantis darbo užmokestis palaikys vidaus vartojimo lygį, o namų ūkių disponuojamų pajamų augimo spartai įtakos turės didėsianti infliacija - nuo 0,6% šiemet iki 2,3% ir 2,8%, atitinkamai 2017 m. ir 2018 m.
EBPO prognozuoja, kad Lietuvos ūkis greičiau augs 2017 ir 2018 metais, o eksportas palaipsniui stiprės, atsigaunant kitoms rinkoms. Taip pat eksportą augins investicijos į infrastruktūrą, kuri pagerina Lietuvos jungtis su pagrindinėmis rinkomis.
EBPO pažymi, kad viešosios išlaidos turėtų būti orientuotos į paklausos didinimą - yra daug galimybių investuoti į viešąją infrastruktūrą, įskaitant geležinkelio ir vidaus vandenų transporto tinklų atnaujinimą, rašoma EBPO prognozėse Lietuvai.
Tarp ekonomikos augimo rizikų EBPO nurodo neapibrėžtumą dėl Brexit ir Europos Sąjungos sankcijų Rusijai.
EBPO prognozuoja, kad euro zonos plėtrą šiemet didėsianti 1,7%, 2017-2018 m. augs, atitinkamai 1,6% ir 1,7%.
Jungtinei Karalystei po Brexit BVP plėtra apkarpyta nuo 2,0% šiemet iki 1,2% ir 1,0% per kitus du metus.
infogr.am::72cdded5-7f97-49a5-8fc9-2f7b02fc6fb2
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti