Nebelieka visiškos materialinės atsakomybės sutarčių

Naujasis Darbo kodeksas (DK) nenumato galimybės su darbuotoju sudaryti visiškos materialinės atsakomybės sutarties, todėl darbdaviams lieka tik viena galimybė dėl 12 atlyginimų dydžio žalos susitarti kolektyvinėje sutartyje.
Pagal dabar galiojantį DK tiek darbuotojas, tiek darbdavys privalo atlyginti padarytą žalą. Tačiau darbuotojų materialinė atsakomybė negali viršyti jo 3 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (VDU).
DK nurodytas išimčių sąrašas, kuomet ši riba nėra taikoma, ir darbuotojas privalo atlyginti visą žalą. Vienas iš tokių atvejų kai su darbuotoju yra sudaryta visiškos materialinės atsakomybės sutartis.
Jurgita Karvelė, advokatų kontoros Sorainen vyresnioji teisininkė, pažymi, jog su naujuoju Darbo kodeksu ateina permainos.
Naujajame kodekse žalos atlyginimas, kaip ir senajame DK, yra ribojamas iki 3 vidutinių darbo užmokesčių, o jeigu žala atsirado dėl didelio darbuotojo neatsargumo iki 6 VDU. Teritorinėje ar šakos kolektyvinė sutartyje galima numatyti ir kitus žalos atlyginimo dydžius, kurie negali viršyti 12 VDU, apie pasikeitusią tvarką pasakoja p. Karvelė.
Tam tikrais atvejais galima taikyti ir visišką materialinę atsakomybę (žala padaryta tyčia, neblaivaus asmens ir pan.), tačiau visiškos materialinės atsakomybės sutarčių nebelieka.
Darbuotojo naudai
Darbdaviai, kurie yra pasirašę visiškos materialinės atsakomybės sutartis su darbuotojais, nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujam DK pakimba ore, konstatuoja Sorainen vyresnioji teisininkė. Anot jos, atsakymą į klausimą dėl visiškos materialinės atsakomybės sutarties galiojimo gali padiktuoti DK nuostata, kad šalys negali susitarti dėl sąlygų, bloginančių darbuotojo padėtį.
Visiškos materialinės atsakomybės sutartys yra naudingesnės darbdaviui ir gina jo interesus, todėl jų galiojimas galėtų būti pripažintas kaip aplinkybė, bloginanti darbuotojų padėtį.
Be to, tiek Vyriausybė, tiek Prezidentė siekia grąžinti nuostatą, jog darbuotojas yra silpnesnioji darbo santykių šalis, o tai reiškia, kad kilus ginčui, bet kokios nuostatos yra aiškinamos darbuotojo naudai.
Labiau tikėtina, kad įsigaliojus naujajam DK, anksčiau sudarytos visiškos materialinės atsakomybės sutartys su darbuotojais nebegalės būti taikomos, tai yra, nustos galioti, prognozuoja p. Karvelė.
Kyla klausimas, ar bus atlyginta žala, jeigu žala buvo padaryta dar galiojant dabartiniam DK, o paaiškėjo jau galiojant naujajam.
Į šiuos ir kitus klausimus dėl materialinės atsakomybės sutarties neatsako ir naujojo DK įsigaliojimo įstatymas.
Anot teisininkės, dabar bene vienintelė galimybė darbdaviams sudaryti kolektyvines sutartis ir jose numatyti, kad tam tikras pareigas užimantys darbuotojai privalės visiškai atsakyti už žalą, kurią dėl jų kaltės patirs darbdavys. Tačiau rizika, kad ginčo atveju teismas nuspręs, jog ir kolektyvinėje sutartyje darbuotojo atsakomybė negali viršyti 12 darbo užmokesčių, išlieka.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti