„Nota Bene“ siūlo derėtis ir peržiūrėti viešųjų pirkimų tvarką

Publikuota: 2016-09-13
Audrius Jazgevičius, „Nota bene“ direktorius. Valdimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Audrius Jazgevičius, „Nota bene“ direktorius. Valdimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Andrius Jazgevičius, „Nota Bene“ direktorius, ragina susiklosčiusią „auksinės“ virtuvės įrangos situaciją spręsti dialogo keliu, besilaikant įstatymų ir dalyvaujant kariuomenės, Krašto apsaugos ministerijos (KAM) bei Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atstovams.

„Šiandien kreipėmės į kariuomenę, kviesdami situaciją spręsti dialogo būdu bei įtraukiant KAM ir VPT. Esame verslo organizacija ir esame labai suinteresuoti išspręsti susiklosčiusią padėtį“ – spaudos konferencijoje antradienį kalbėjo p. Jazgevičius.

Beveik prieš porą savaičių kilo skandalas, kai Viešųjų pirkimų tarnyba paviešino 2014 m. kariuomenės su „Nota Bene“ sudarytąją sutartį dėl virtuvės įrangos pirkimo. Kai kurios sutartyje nustatytosios kainos šokiravo – jos buvo aštuoniskart didesnės už rinkos kainas.

Kariuomenė po kilusio skandalo pranešė nutraukianti sutartį su „Nota Bene“ ir pareikalavo, kad įmonė atsiimtų iš sandėlių prekes bei grąžintų pinigus. Tačiau, p. Jazgevičius ir „Nota Bene“ atstovaujantis advokatas Marius Rindinas sako, kad kariuomenė ar KAM vienašališkai negali nutraukti sutarties. Juoba kad ji jau yra įgyvendinta.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponas Jazgevičius sako, kad bendrovė iš geros valios sutinka atsiimti įrankius. Tačiau tik tuos įrankius, dėl kurių kilo triukšmas. Jo teigimu, šios įrangos vertė yra 3.300 Eur. Dėl kitų prekių priekaištų esą nėra, tad negali būti ir kalbos apie visišką jau įgyvendintos sutarties nutraukimą ir pinigų grąžinimą.

Anot bendrovės vadovo, viešojoje erdvėje dažniausiai linksniuojama lauko virtuvės atsarginių detalių ir agregatų tiekimo sutarties vertė siekė 143.613,14 Eur. be PVM, iš kurių maisto gamybos įrankiams buvo numatyta 3351,48 Eur. be PVM.

Pnas Rindinas antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kelis kartus pakartojo, kad sutartys – tiek preliminarioji, tiek pagrindinė, buvo sudarytos laikantis visų teisės reikalavimų. Jis taip pat pabrėžė, kad perkančioji organizacija prekes priėmė ir nei kariuomenė, nei KAM 18 mėnesių jokių priekaištų nereiškė.

„Tai tėra geros įmonės valios parodymas. Sutartį gali nutraukti tik teismas. O tuos įrankius įmonė siūlo atsiimti grynai iš žmogiškų paskatų“, – sako „Nota Bene“ advokatas.

Siūlo derėtis

Tiek jis, tiek p. Jazgevičius siūlo geriau sėsti prie derybų stalo. Įmonės atstovai leidžia suprasti, kad ydinga yra pati viešųjų pirkimų sistema ir siūlo prie dialogo jungtis VPT, mat tik glaudus bendradarbiavimas su šia organizacija esą leis įvykdyti būtinus pokyčius viešųjų pirkimų sistemoje.

„Tikime, kad kartu su labiausiai suinteresuotomis įstaigomis galima įnešti būtinus pokyčius visoje pirkimų sistemoje, ne tik KAM“, - sako „Nota Bene“ vadovas.

Jis priduria, kad bendrovės pardavimai Lietuvos kariuomenei tesudaro 1,27% visų kariuomenės pirkimų šiemet.

VPT paskelbė, kad Lietuvos kariuomenė kelis kartus permokėjo pirkdama atsargines detales ir agregatus savo lauko virtuvėms. Pavyzdžiui, už pjaustymo lentelę mokėta 180 Eur, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainuoja 28 Eur.

Antradienio popietę Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamentas patvirtino gavęs iš UAB „Nota Bene“ raštą, kuriame bendrovė teigia sutinkanti nutraukti preliminariąją sutartį (tą, kurios vertė siekia kiek daugiau nei 3.300 Eur) šalių sutarimu, dėsto tokį sprendimą pagrindžainčius teisinius argumentus ir kviečia prie derybų stalo.  

Tačiau kariuomenė pabrėžia, kad UAB „Nota Bene“ rašte nekalba apie galimybę atsiimti visas prekes ir sugrąžinti visą jai sumokėtą sumą.

„Lietuvos kariuomenė yra suinteresuota išspręsti kilusį ginčą ne teismo tvarka ir bendradarbiaus tiek su bendrove, tiek ir su kitomis valstybės institucijomis, ieškodama sprendimo. Nepavykus susitarti, Lietuvos kariuomenė kreipsis į teismą dėl teisminės gynybos ir pabrėžia, kad susiklosčiusioje situacijoje pagrindinis šio klausimo sprendimo prioritetas yra viešojo intereso apsauga ir valstybės biudžeto lėšų sugrąžinimas“, – rašoma Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamento pranešime.

Etikečių klijavimas - legalus

Taip pat VPT atkreipė dėmesį, kad ant kai kurių įrankių „Nota Bene“ pati užklijavo lipdukus su gamintojų logotipais, nors esą gamintojai buvo kiti nei nurodyta.

Paklausti apie perklijuotas prekių etiketes, „Nota Bene“ atstovai tikina: tai buvo padaryta tik tam, jog būtų pateikta informacija, kad gaminiai atitinka keliamus pirkimo reikalavimus. Esą ženklinant prekes nebuvo siekiama nuslėpti, kas yra prekių gamintojas. Buvo palikta visa gamintojo informacija.

Bendrovė neskelbia, iš ko įsigijo prekes. Ponas Jazgevičius teigia, kad bendrovė prekes įsigijo iš pastovių tiekėjų. Tai esą Lietuvos įmonė. Tačiau bendrovės atstovai leidžia suprasti, kad lietuviai, iš kurių „Nota Bene“ įsigijo minėtas prekes, jų irgi negamino, tik platino.

Antkainis, kurį įmonė užsidėjo šio pirkimo metu – komercinė paslaptis. Prekės esą rinktos iš „Karcher“ katalogo, nors pastaroji bendrovė teigia šių prekių negaminusi. „Nota Bene“ atstovai aiškina, kad tokiuose kataloguose būna ne vienos bendrovės gaminiai.

Ponas Rindinas pažymi, kad visa informacija apie gamintoją bei kitas detales prekių etiketėse buvo ir perkančioji organizacija prekes priėmė. Todėl teisiškai esą nėra jokių pažeidimų.

Vienintelė bendrovė

„Nota bene“ buvo vienintelė bendrovė, pateikusi pasiūlymą kariuomenės virtuvės įrangos pirkimui. Viešojoje erdvėje teigiama, kad nuo 2006-ųjų įmonė yra laimėjusi per penkiasdešimt skirtingos apimties Lietuvos kariuomenės skelbtų viešųjų pirkimų už bendrą beveik 30 mln. Eur vertę (skaičiuojant su preliminariomis sutartimis).

Palyginti, visos bendrovės pajamos per tą laiką siekia apie 50 mln. Eur. „Nota bene“ yra ir viena iš dešimties didžiausių Lietuvos kariuomenės tiekėjų.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::b625fc63-e84e-4cf1-a2cb-368b21685503

Tačiau pati „Nota Bene“ pateikia kitokius skaičius. „Nota Bene” vadovo teigimu, kariuomenės pirkimuose bendrovė dalyvauja nuo 1999 m. Iš viso yra teikusi pasiūlymus daugiau nei kelis šimtus kartų, o laimėjusi mažiau nei penktadalį. Bendra „Nota Bene” su kariuomene sudarytų sutarčių, pagal kurias suteikta prekių ir paslaugų, suma yra apie 10 mln. Eur. bei tesudarė ne daugiau nei 1,4% visų kariuomenės pirkimų.

„Man sunku atsakyti, kuo remiantis viešumoje pasirodė skaičiai, neatitinkantys tikrovės. Reali situacija ta, kad mūsų pardavimai kariuomenei, remiantis VPT pateiktais duomenimis, sudarė apie dešimt milijonų per trylika metų. Kariuomenės pirkimai pastaraisiais metais yra vykdomi preliminarių sutarčių pagrindu. Tai reiškia, kad dalyviai privalo pateikti siūlymus konkrečioms prekėms, kiekiams, bet negali būti tikri, kad visos tos sutartys bus įgyvendintos, nes užsakymus kiekiams organizuoja pati kariuomenė sutarties eigoje. Netgi laimėdami didžiausią sutartį, niekada nebūsite tikri, kad minėta sutartis bus įgyvendinta pilnumoje. Tačiau privalėsite prisiimti visas iš to kylančias rizikas, įskaitant prekių kainų padidėjimo“, – sako jis.

„Nota Bene“ versija

Kalbėdamas apie „auksine“ pramontos virtuvės įrangos pirkimo konkursą, p. Jazgevičius pabrėžė, kad perkančioji organizacia nurodė konkretų reikiamų prekių poreikį. Skirtingų prekių sąraše buvo 190 vnt. Vėliau, esą jau gavus pasiūlymą iš lauko virtuvių gamintojos „Karcher Futuretech“, „Nota Bene“ savo pasiūlymą pateikė ir perkančiajai organizacijai. Kainos pasiūlyme, kaip ir numato reikalavimai, neva pateiktos tokios, kurios nekistų visą preliminarios putarties laikotarpį.

„Siekiame, kad visų atsarginių detalių kainos būtų artimos kainomis, kurias galėtų gauti bet kuris pirkėjas tiesiogiai iš gamintojo. Gavus prekių užsakymą pagal prekių tiekimo sutartį, susisiekėme su gamintoju dėl prekių tiekimo terminų. Gavome informaciją, kad kai kurių atsarginių detalių tiekimo terminas yra ilgesnis nei numatyta prekių tiekimo sutartyje. Tarp prekių, kurių tiekimo terminas yra ilgesnis nei mūsų sutartyje su perkančiąja organizacija, buvo ir kai kurie maisto gaminimui reikalingi įrankiai. Gavus iš gamintojo techninius reikalavimus, pateikėme jiems sąrašą prekių, kurios galėtų būti patiektos perkančiajai organizacijai. Lauko virtuvių gamintojas patvirtinimo, kad šios prekės gali būti naudojamos su lauko virtuvėmis. Turime tai patvirtinantį dokumentą. Visas šias aplinkybes esame atvirai pateikę tyrėjams. Jiems esame pateikę visus jų pageidaujamus dokumentus”, – savo versiją pateikia „Nota Bene“ vadovas.

„Šiandien susidarė paradoksali situacija, kurioje bendrovė yra spaudžiama grąžinti lėšas bei pasiimti prekes, kurias perkančioji organizacija buvo priėmusi. Nekalbant jau apie tai, kad bandoma remtis VPT raštu, kuris bendrovei nėra pateiktas ir kurio turinys bendrovei nežinomas. Tuo tarpu ginčų sprendimo tvarka yra aprašyta sutartyje ir abiem šalims privaloma. Tad dialogas yra būtinas, dalyvaujant visoms pusėms“, - priduria „Nota Bene“ atstovaujantis p. Rindinas.

Anot jo, „Nota bene“ praeitą savaitę pasiekė perkančiosios organizacijos raštas, kuriuo bendrovė raginama sugražinti gautas lėšas ir atsiimti priimtas prekes pagal pasibaigusią ir įgyvendintą sutartį, kuriai nei viena iš šalių neturėjo jokių pretenzijų.

„Toks raštas gali būti laikytinas geriausiu įrodymu, kad pasirinktas teisiškai ydingas kelias, ieškant sprendimų iš susidariusios situacijos“, - sako advokatas.

Nori toliau dalyvauti pirkimuose

Teisininko nuomone, minėtą situaciją geriausiai būtų spręsti šalims bendradarbiaujant ir siekiant kuo greičiau rasti kompromisus bei išvengti bereikalingo bylinėjimosi.

„Apie tokius ketinimus šiandien bendrovė informavo kitą sutarties šalį, siūlydama ne tik nutraukti preliminariąją sutartį šalių susitarimu, kaip ir numatyta sutartyje, bet ir sudaryti jungtinę darbo grupę, iš perkančiosios organizacijos, tiekėjo ir VPT atstovų, dėl klausimų, susijusių su jau įvykdyta pagrindine pirkimo pardavimo sutartimi, į kurią įeina ginčo objektu tapusios prekės“, - sako p. Rindinas.

Ponas Jazgevičius sako, kad „Nota Bene“ dalyvauja ne tik KAM, bet ir Aplinkos ministerijos, vidaus reikalų sistemos organizuojamuose pirkimuose. Bendrovė iš viešųjų pirkimų esą gauna apie 50% visų pajamų ir leidžia suiprasti, kad labai nenorėtų pakliūti į juosduosius sąrašus.

„Tai būtų labai apmaudu, labai gaila“, – sako „Nota Bene“ vadovas.

Savo ruožtu, p. Rindinas sako, kad bendrovė nėra padariusi jokių pažeidimų, todėl nėra už ką ją įtraukti į KAM, ar bet kokius kitus juoduosius sąrašus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Pagaliau aukštesnės palūkanos

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 2

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Sutelktą paskolą pardavė, kad išgelbėtų projektą – atrankoje matė ir nedraugiškų veidų Premium

Sutelktinio finansavimo platforma „Rontgen“ pranešė perleidusi teismuose įstrigusio daugiabučio „Gelvonų...

Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45
Lietuva 10-čiai metų pasiskolino 650 mln. Eur

Lietuva tarptautinėse kapitalo rinkose trečiadienį pasiskolino 650 mln. Eur, išleisdama 10 metų trukmės...

Finansai
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 4

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
„BaltCap Infrastructure Fund“ į vėjo jėgainių parką investuoja 42 mln. Eur 1

Baltijos šalių privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ už 42 mln.

Pramonė
2022.05.25
Nyderlandų teismas atsisakė nutraukti su N. Numa siejamą tyrimą

Amsterdamo apeliacinis teismas atmetė prašymą nutraukti tyrimą dėl bendrovės „TAF Asset 11“ atliktų 26 mln.

Prekyba
2022.05.25
Naujosios Zelandijos centrinis bankas palūkanas kilstelėjo 0,5 proc. punkto

Naujosios Zelandijos centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą iki aukščiausio lygio per...

Rinkos
2022.05.25
Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
2022.05.25
Tvaraus ir efektyvaus žemės ūkio link: svarbiausi pokyčiai Lietuvoje jau įsibėgėjo Verslo tribūna

Jeigu reikėtų įvardyti vieną įdomiausių, o tuo pačiu – ir sudėtingiausių ekonominės veiklos sričių, rimtas...

Agroverslas 2023
2022.05.25
Dividendai, investicijos arba skola: kaip dujų kainos slegia „Ignitis grupės“ finansus Premium

„Ignitis grupė“ laviruoja ne vieną energijos tiekėją pribaigusioje energijos kainų audroje. Apyvartinio...

Rinkos
2022.05.25
Ginčas dėl sėkmės mokesčio: 100.000 Eur laiko „neprotingai daug“ Premium 9

Sėkmės mokesčio nereguliuoja teisės aktai, todėl šalys yra laisvos susitarti tiek dėl jo dydžio, tiek dėl...

Pramonė
2022.05.25
Prekybos centrai: augimas nėra tvarus, nes grįstas infliacija Premium

Viename didžiausių Baltijos šalyse prekybos festivalių RETAIL didžiųjų prekybos centrų vadovai dalijosi...

Prekyba
2022.05.25
2022-ųjų pasaulinis stagfliacijos šokas – bus blogai ar labai blogai? Premium

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Finansai
2022.05.24
Finansų ministerija žada rudenį apsispręsti, ar pasinaudos ES biudžeto deficito taisyklių netaikymu

Finansų ministerija teigia rudenį spręsianti, ar pasinaudoti Briuselio pasiūlyta galimybe dar vienerius metus...

Finansai
2022.05.24
ECB vadovė: kovojant su infliacija „neturime skubėti ir panikuoti“ 2

Christine Lagarde, Europos centrinio banko (ECB) pirmininkė, teigia, kad neskubės atsisakyti skatinamosios...

Finansai
2022.05.24
EBPO vadovas: neturiu abejonių, kad ES turės minimalų pelno mokestį

Mathias Cormannas, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinis sekretorius, sako,...

Finansai
2022.05.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku