Konkurencijos taryba vadovus kol kas apeina

Nuo 2012 m. Konkurencijos taryba gali taikyti ir pinigines sankcijas įmonių vadovams,
tačiau kol kas šia savo teise nepasinaudojo. Vokietijoje už tokius pažeidimus skiriamos ir laisvės atėmimo bausmės, todėl didesnių bausmių virusas gali persimesti ir į Lietuvą.
2012 m. Konkurencijos įstatyme atsiradusios nuostatos už konkurencijos teisės pažeidimus leidžia bendrovės vadovui skirti 14.480 Eur baudą, uždrausti jam eiti vadovaujančias pareigas nuo trejų iki penkių metų.
Konkurencijos taryba (KT) pažymi, jog tokia atsakomybė taikoma tik už dviejų rūšių konkurencijos teisės pažeidimus draudžiamus konkurentų susitarimus ir piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi.
Kai KT tiria konkurenciją ribojančius veiksmus ne tarp konkurentų, o, pavyzdžiui, tarp tiekėjo ir mažmenine prekyba užsiimančio subjekto, jų vadovams atsakomybė negali būti taikoma. Be to, norint pritaikyti sankcijas įmonės vadovui būtina nustatyti, jog vadovas tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėjo prie Konkurencijos įstatymo pažeidimo.
Anot KT, iki šiol tokias aplinkybes KT nustatė tik kartą 2014 metais. Sankcija vadovui gali būti paskirta tik po visų teismų.
Teismui išnagrinėjus bendrovių pateiktus skundus bei patvirtinus KT išvadas, KT ketina kreiptis į teismą su prašymu taikyti sankcijas įmonių vadovams.
Sankciją įmonės vadovui skiria ne Konkurencijos taryba, o teismas, remdamasis KT prašymu.
Atėmė laisvę
Laurynas Juozapaitis, advokatų kontoros Cobalt asocijuotas teisininkas, pažymi, kad kitose ES šalyse sankcijos vadovams už konkurencijos teisės pažeidimus, skiriamos dažniau. Ši tendencija gali persimesti ir į Lietuvą.
Šių metų rugsėjį Jungtinės Karalystės konkurencijos priežiūros institucijos teismas nubaudė cinkuotus plieno rezervuarus gaminančios Franklin Hodge Industries Ltd vadovą už tai, kad ši bendrovė dalyvavo karteliniame susitarime. Bendrovės vadovui paskirta šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, taip pat uždrausta 12 mėnesių eiti vadovaujančias pareigas. Per vienerius metus jis turės atlikti 120 valandų viešųjų darbų.
Pernai Vokietijos konkurencijos taryba milijoninėmis baudomis nubaudė alaus gamintojus dėl kartelinių susitarimų, solidžių baudų sulaukė 14 asmenų (dauguma vadovai). Anot p. Juozapaičio, kasmet apie 20 30 Vokietijoje veikiančių kompanijų vadovų nubaudžiami už draudžiamus susitarimus viešuosiuose pirkimuose, jiems skiriamos laisvės atėmimo bausmes.
Atrodytų neįtikėtina, kad už konkurencijos teisės pažeidimus įmonės vadovas gali atsidurti net kalėjime. Kita vertus turbūt retas įmonės vadovas Lietuvoje žino, kad už grubiausius konkurencijos teisės pažeidimus jam taip pat gali grėsti individuali administracinė atsakomybė, teigia p. Juozapaitis.
Pastaraisiais metais KT didelį dėmesį skiria viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių neteisėtam bendradarbiavimui, kur sudaromi draudžiami susitarimai. Vien per šiuos metus trys iš penkių KT atliktų tyrimų dėl draudžiamų susitarimų yra susiję su galimai neteisėtais įmonių veiksmais dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti