Kuo greičiau verslininkas nusimeta skolą, tuo geriau rinkai

Publikuota: 2015-09-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nuo 5 iki 3 metų numatomi sutrumpinti terminai bankrutavusiam asmeniui išsivaduoti iš skolų kilpos Lietuvoje leistų sąžiningiems verslininkams greičiau atsistoti ant kojų ir grįžti prie įprasto gyvenimo, santykių su kreditoriais, klientais ir tiekėjais.

Įmonių bankroto valdymo departamento duomenimis, šių metų rugpjūčio pabaigoje Lietuvoje iš viso buvo vykdoma 691 fizinio asmens (FA) bankroto procedūra. Kol kas tik devynios bylos baigtos, nes bankrutavę gyventojai įgyvendino kreditorių reikalavimų tenkinimo ir mokumo atkūrimo planą.

Pagal FA bankroto įstatymą, kuris įsigaliojo 2013 m. kovą, skolininkas gali atsisakyti viso turimo turto arba atiduoti skolas iš savo uždarbio per 5 metus, o likusi skola, kuri nebus išmokėta per 5 metus, nurašoma. Palyginti, dar nuo 2008 m. tokias procedūras taikančioje Latvijoje FA bankroto terminas sutrumpėjo nuo 7 metų ir šiuo metu, atsižvelgiant į skolų naštą, trunka 1–3 metus.

Kas gali, o kam verta

Į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo Lietuvoje gali kreiptis tik pats skolininkas, jeigu jo skolinių įsipareigojimų suma yra didesnė nei 25 minimalios mėnesinės algos, šiuo metu tai siekia 8.125 Eur.

„Creditinfo“ duomenimis, tokių Lietuvoje šiuo metu kiek daugiau nei 16.000, o kas ketvirtas – esamas arba buvęs įmonės akcininkas, valdybos narys ar vadovas.

Tebesiformuojančios FA bankrotų rinkos ekspertai nurodo, kad optimali skolinių įsipareigojimų suma siekiant inicijuoti sau bankrotą yra bent 260.000 Eur. Šiuo metu tokių ir didesnių skolų Lietuvoje turi 796 asmenys, 610 iš jų turi sąsajų su verslu

infogr.am::infogram_0_fa_bankrotai-1918

Siūlo trumpinti terminus

Šiemet Ūkio ministerija pateikė FA bankroto įstatymo pataisas, kuriomis siūlo trumpinti maksimalų bankroto plano įgyvendinimo laikotarpį nuo 5 iki 3 metų ir įteisinti galimybę skolininkui išsaugoti turtą.

Marius Tamošiūnas, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ partneris, advokatas, veikiantis kaip bankroto ir restruktūrizavimo administratorius, teigia, kad trumpesnės fizinių asmenų bankroto procedūros sudarytų sąlygas greičiau atkurti fizinio asmens mokumą ir tokiam asmeniui anksčiau sugrįžti į aktyvų ekonominį gyvenimą, o tai turėtų teigiamos įtakos socialinei aplinkai ir skatinant verslumą šalyje.

„Jeigu bus priimtos šios pataisos, didelė tikimybė, kad lietuviai, šiuo metu vis dar besirenkantys bankrutuoti Latvijoje, nuspręs kreiptis dėl bankroto procedūros Lietuvoje“, – sako p. Tamošiūnas.

Latvijoje – 50 lietuvių

Janis Abolinis, Kreditų ėmėjų konsultavimo centro vyriausiasis juristas, Latvijos skolininkų sąjungos konsultantas, sako, kad per pastaruosius metus išaugusio lietuvių susidomėjimo Latvija kaip FA bankroto jurisdikcija nėra pastebėjęs, nors ten sąlygos bankrutuoti dar pagerėjo.

„Šiuo metu turiu 15 klientų iš Lietuvos, o Latvijoje bankroto iš viso siekia kelios dešimtys lietuvių“, – sakė p. Abolinis. Žmogui, gavusiam teismo nutartį Latvijoje dėl įvykdytos bankroto procedūros, pretenzijų Lietuvoje esantys kreditoriai reikšti nebegali, nes tai numato ES galiojanti šalių narių teismų nutarčių pripažinimo tarpusavyje praktika.

Vykdomų FA bankroto procedūrų Lietuvoje 2015 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su 2014 m. sausiu–birželiu, padaugėjo 42%, iki 196. Palyginti, Latvijoje 2015 m. pirmąjį pusmetį bankrutavo beveik 4 kartus daugiau fizinių asmenų nei Lietuvoje (765). Remiantis statistiniais duomenimis, bankrutuojančių FA skaičius šių metų antrąjį pusmetį turėtų išlikti stabilus, t. y. apie 200 žmonių, nurodo JUREX.

Latvijos teismuose, 2015 m. sausio 1 d. duomenimis, iškelta apie 50 bankroto bylų lietuviams. Kad galėtų inicijuoti savo bankrotą, asmuo Latvijoje turi pagyventi pusmetį.

Latvija dar patrauklesnė

Ponas Abolinis teigia, kad Latvijoje šiemet FA bankroto bylų keliama maždaug 10% mažiau nei prieš metus. Tam įtakos turi išaugęs bankų ir jų skolininkų taikos sutarčių skaičius, kai šalys nesikreipia į teismą, o gera valia susitaria, kaip skolininkas atsiskaitys su banku už paimtą, bet laiku negrąžintą paskolą. 2015 m. kovo 1 d. įsigaliojus Nemokumo įstatymo pakeitimams, atsižvelgiant į skolinių įsipareigojimų dydį, asmenys Latvijoje gali bankrutuoti per 1–3 metus (jei skola iki 30.000 Eur – 1 metai; jei iki 150.000 Eur – 2 metai; jei skoliniai įsipareigojimai viršija 150.000 Eur – 3 metai).

Dėl tokio lankstaus reglamentavimo bankroto procesas yra patrauklus ir lietuviams, nes, pasak p. Tamošiūno, Lietuvoje kreditoriai, dažniausiai bankai, laikosi tvirtos pozicijos ir tvirtina tik maksimalų įstatyme numatytą fizinio asmens kreditorių reikalavimų tenkinimo ir mokumo atkūrimo plano įgyvendinimo laikotarpį, t. y. 5 metus.

„Naujo gyvenimo pradžia“

Teisės aktai nenumato jokių draudimų asmeniui skolintis, pasibaigus jo bankroto procedūrai. Įstatyminis 10 metų terminas nuo bankroto proceso pabaigos, kai viešai skelbiama informacija apie fizinių asmenų bankroto procedūras, iš esmės skirtas kredito įstaigoms, kad jos galėtų tinkamai įvertinti tokio asmens kreditingumą ir skolinimo riziką. JUREX teisininkai nurodo, kad kokia bus asmens galimybių skolintis po FA bankroto procedūros praktika Lietuvoje, prognozuoti kiek ankstoka, nes kol kas turime tik 9 baigtas bankroto procedūras.

Tačiau užsienio valstybių praktikoje ir įstatymais yra numatyti terminai, kada asmuo, užbaigęs bankroto procedūras, negali imti paskolų, tačiau šie terminai gerokai trumpesni nei 10 metų. Pavyzdžiui, JAV, atsižvelgiant į bankroto procedūrų rūšį, asmuo negali skolintis 1–4 metus. O Jungtinėje Karalystėje įrašai apie FA bankrotą saugomi vos 3 mėnesius nuo bankroto.

Kaip nurodo Rytis Paukštė, advokatų kontoros „Balčiūnas ir Grajauskas“ asocijuotas partneris, Lietuva, įteisindama FA bankrotą įstatymu, pasirinko „naujo gyvenimo pradžios“ modelį. Toks modelis egzistuoja JAV, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje. Šiose šalyse bankrutuoti galima kelis kartus. Be to, praėjus 10 metų, fizinis asmuo vėl turi teisę pakartotinai kreiptis dėl bankroto bylos jam iškėlimo, priešingai nei, pvz., Skandinavijos šalyse. Gretimose Baltijos valstybėse – Estijoje ir Latvijoje – fizinio asmens bankrotas priimtas ir galioja jau kurį laiką. Latvijoje – nuo 2008 m., Estijoje – nuo 2004 m. Latvijos FA bankroto reglamentavimas labai panašus į Lietuvos. Estijoje šis procesas panašesnis į įmonės bankroto procedūras.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 3 d.

infogr.am::infogram_0_skolininko_portretas

infogr.am::infogram_0_copy_fiziniu_asmenu_bakroto_istatymo_nuostatos

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuva – ketvirta pasaulyje ir pirma ES pagal pritrauktas plyno lauko investicijas Premium 1

Mažos šalies statusas Lietuvai nekliudo pritraukti daugiausiai investicijų ES. Ji pateko į daugiausiai plyno...

Finansai
13:53
Europos pamokos išsišokėliams: Graikijos pavyzdys Premium 20

Šiomis dienomis baigianti kelerius metus trukusią išsikapanojimo iš krizės programą Graikija tapo bene...

SEB bankas ir „Girteka“ sudarė naują rekordinį sandorį 7

SEB bankas įmonių grupei „Girteka Logistics“ suteikė 105 mln. Eur lizingo finansavimą, kuris 10 mln. Eur...

Transportas
2018.08.17
VMI elektroninio deklaravimo sistema keisis iš esmės 15

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pasirašė sutartį su UAB „NRD“, kuri kartu su UAB „NFQ Technologies“ už...

Finansai
2018.08.16
Tarpusavio skolinimosi platformose galės dalyvauti ir bendrovės 10

Vyriausybė sutinka, kad tarpusavio skolinimosi platformose galėtų dalyvauti ne tik fiziniai, bet ir...

Finansai
2018.08.13
Rinka lietuviškų ICO žvaigždžių nelepina 8

Sėkmingi lietuvių komandų vieši kriptovaliutų platinimai (angl. initial coin offerings, ICOs) ir milijoninės...

Finansai
2018.08.12
Vidaus auditas – įmonėms, kurioms rūpi jų sveikata

Įprasta, jog įmonėse ir organizacijose, siekiančiose užsibrėžtų tikslų, daugiausia dėmesio skiriama veiklos...

Finansai
2018.08.11
„Fitch“ pakėlė Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iki teigiamos 22

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ iš „stabilios“ į „teigiamą“ pakeitė Lietuvos ilgalaikio...

Verslo aplinka
2018.08.11
Biudžeto dėlionė: noras – plius milijardas, galimybės – keliskart mažesnės Premium

Per derybas dėl kitų metų biudžeto ministerijos ir kiti asignavimų valdytojai pateikė pageidavimų, siekiančių...

Verslo aplinka
2018.08.10
100.000 gyventojų sulaukė „Sodros“ pranešimų apie PSD skolas 2

Daugiau nei 100.000 gyventojų, kurie privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi sumokėti patys, „Sodra“...

Finansai
2018.08.09
„Bonum Publicum“ šiemet uždirbo 142.000 Eur pelno 2

Šiaulių banko grupei priklausanti gyvybės draudimo bendrovė „Bonum Publicum“ per šešis šių metų mėnesius...

Finansai
2018.08.09
MMA Lietuvoje kitąmet tikrai peržengs 500 Eur Premium 20

Dėl iš esmės besikeičiančios mokestinės aplinkos kitąmet priskaičiuotoji minimali mėnesio alga (MMA)...

Verslo aplinka
2018.08.09
Mano pensija: pakopų lenktynės ar tvirto namo statyba? 10

Kitų metų sausio 1-oji simbolizuos dar vienos naujos ateities būsimiems pensininkams pradžią. Tiesa, nauja...

Finansai
2018.08.08
Kriptovaliutos prekyboje: „Topo centre“ bitkoinais atsiskaitė už 0,5 mln. Eur, lūkesčiai kyla Premium 19

Kai kurie viešbučiai, kirpyklos, oro linijos, technikos ir elektronikos pardavėjai Lietuvoje priima...

Trys dešimtys klausimų ir atsakymų apie pensijų reformą 17

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalios Seimo birželio pabaigoje priimti ir prezidentės pasirašyti įstatymai dėl...

Verslo aplinka
2018.08.08
Plečiasi „Sodros“ grindų prievolė 8

Nuo šių metų liepos už darbuotojus, kurie negauna minimalios algos, darbdaviai turi primokėti ne tik...

Finansai
2018.08.08
VMI patikrino NT sandorių Kaune, atrado 232.000 Eur PVM

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patikrino keturias įmones, surado neapskaitytų...

Statyba ir NT
2018.08.08
Rinkos dėsniai nustojo veikti – pirkti būstą vis dar pigiau, nei nuomotis Premium 17

Pastaruosius 8 m. Lietuvoje būsto nuomos kainos augo sparčiau nei būsto kainos, rodo EBPO duomenys – šiuo...

Finansai
2018.08.08
Lietuvos namų ūkiai vieninteliai ES turi neigiamą taupymo normą 14

Lietuva vienintelė šalis Europos Sąjungoje (ES), kuri 2016 m. turėjo neigiamą taupymo normą (-0,5%), rodo...

Finansai
2018.08.07
VMI buria išmaniųjų kasos aparatų projekto darbo grupę 3

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kviečia verslo atstovus registruotis į darbo grupę, kuri dirbs prie...

Finansai
2018.08.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau