Ar laiduotojas gali išgelbėti nuo bankroto?

Publikuota: 2015-09-11
Ieva Četrauskaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė.
Ieva Četrauskaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė.
advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Praktikoje, ypač kredito įstaigų veikloje, dažnai susiduriama su skolininkų bankroto procesų vykdymu. Tuomet laidavimas turi ypatingą reikšmę. Jis padidina tikimybę, kad prievolė bus įvykdyta kreditoriui, jei skolininkas susidurtų su verslo sunkumais ir dėl finansinės padėties būtų konstatuotas jo nemokumas. Konstatavus nemokumą, skolininkui būtų iškelta bankroto byla ir jis kreditoriui prievolės nebegalėtų įvykdyti.

Verslo santykiuose, ypač siekiant gauti finansinę bankų pagalbą, dažnai naudojamas laidavimo institutas. Tai yra vienas iš prievolės užtikrinimo būdų. Laidavimo sutartimi laiduotojas atlygintinai ar neatlygintinai įsipareigoja atsakyti kito asmens kreditoriui, jeigu asmuo, už kurį laiduojama, negalės įvykdyti visos ar dalies savo prievolės.

Lietuva tiesiogiai nereglamentuoja laiduotojo teisių ir pareigų

Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymas tiesiogiai nereglamentuoja situacijos, kai kreditoriaus reikalavimas skolininkui įvykdyti savo prievolę patenkinimas užtikrintas trečiojo asmens laidavimu. Taip pat neaptaria kreditoriaus ir laiduotojo teisių ir pareigų apimties, jų dalyvavimo bankroto byloje ir kitų su tuo susijusių klausimų. Įmonių bankroto teisinis reglamentavimas lemia, kad iškėlus skolininkui bankroto bylą, visi skolininko skolų mokėjimo terminai yra laikomi pasibaigę, todėl atsiranda pareiga laiduotojui įvykdyti savo prievolę. Taigi, ar įmanoma situacija, jog laiduotojas, privalantis vykdyti prievolę, gali išgelbėti skolininką nuo bankroto?

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad nors laidavimas laikomas papildoma prievole, priklausančia nuo pagrindinės prievolės, tačiau pagrindiniam skolininkui iškėlus bankroto bylą, laiduotojo prievolė dar nesibaigia. Kreditorius gali reikalauti laiduotojo įvykdyti prievolę už bankrutavusį skolininką iki pat skolininko išregistravimo iš Juridinių asmenų registro. Tačiau laiduotojas skolininko prievolę gali įvykdyti ir anksčiau.

Deja, tačiau bankroto teisinis reglamentavimas nenumato pareigos informuoti laiduotojo apie ketinimą kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo ar netgi apie jau iškeltą bankroto bylą. Įstatymas tiesiogiai nereglamentuoja laiduotojo galimybės įstoti į bylą, taip pat kokios yra laiduotojo teisės skolininko bankroto byloje, laiduotojo teisės ginčyti kreditoriaus reikalavimą, už kurio įvykdymą laiduotojas laidavo, ar iki kurio bylos nagrinėjimo etapo laiduotojas gali būti įtraukiamas į bankroto bylą dalyvaujančiu byloje asmeniu.

Ar laiduotojas turėtų dalyvauti bankroto byloje?

Kyla klausimas – ar esant teismui pateiktam pareiškimui dėl bankroto bylos iškėlimo neturėtų būti pranešama laiduotojui apie tokį pareiškimą? Ar laiduotojo dalyvavimas bankroto byloje neturėtų būti pripažįstamas būtinu?

Pagal šiandien galiojantį teisinį reglamentavimą galime daryti išvadą, kad laiduotojas gali būti įtrauktas į skolininko bankroto bylą, jei jis kreditoriui yra įvykdęs prievolę ir, turėdamas reikalavimo teisę skolininko atžvilgiu, pareikšdamas prašymą patvirtinti jo, kaip kreditoriaus, finansinį reikalavimą arba įstodamas į skolininko bankroto bylą vietoj pradinio kreditoriaus. Kitaip tariant, jis turėtų būti įvykdęs kreditoriui prievolę ir perėmęs reikalavimą skolininko atžvilgiu.

Tačiau kaip yra tuo atveju, jei laiduotojas dar nėra įvykdęs skolininko prievolės kreditoriui ir, dar nėra tapęs skolininko kreditoriumi? Ar nebūtų tikslinga traukti prievolės neįvykdžiusį laiduotoją (ar bent pasiūlyti jam dalyvauti) į bylą, kaip dalyvaujantį asmenį, jau nuo pat pasirengimo bankroto bylos nagrinėjimui stadijos?

Atsakant į šį klausimą pabandykime panagrinėti situaciją. Įsivaizduokime, jog pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkui pareiškia kreditorius, kurio reikalavimo teisė papildomai užtikrinta laidavimu. Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatyme įtvirtinta, jog teismas atsisako kelti bankroto bylą, jeigu įmonė iki teismo nutarties iškelti bankroto bylą priėmimo patenkina kreditoriaus, kuris kreipėsi į teismą, reikalavimus. Taigi, jei dėl bankroto bylos iškėlimo kreipiasi laidavimą turintis kreditorius, laiduotojui nėra žinoma apie ketinamą kelti bankroto bylą, o skolininko finansinės atskaitomybės dokumentuose nurodyti duomenys formaliai atitinka nemokumo nustatymui keliamus reikalavimus, vadinasi, gali būti, kad skolininkui bus iškelta bankroto byla.

Tačiau, vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog jei įstatyme būtų numatyta, kad laiduotojas privalo būti informuojamas apie pareiškimą dėl bankroto bylos skolininkui iškėlimo, atsirastų galimybė, kad laiduotojas galėtų įvykdyti kreditoriaus reikalavimą ir teismas atsisakytų kelti skolininkui bankroto bylą. Dėl to būtų išvengta galimai nepagrįsto bankroto (jei kreditorius pareiškimą pateikė siekdamas prievolės įvykdymo), o laiduotojui būtų didesnė tikimybė, kad regreso teise jo reikalavimas bus patenkintas. Bankroto atveju, laiduotojo reikalavimas galėtų būti tenkinamas tik proporcingai su kitų kreditorių reikalavimais.

Laiduotojo dalyvavimas bankroto procese – svarbus pačiam laiduotojui

Laiduotojas, įtrauktas į bankroto bylos procedūras dar pradinėje stadijoje, kaip solidarusis skolininkas, kreditoriaus atžvilgiu galėtų pareikšti atsikirtimus dėl kreditoriaus finansinio reikalavimo, jei šia savo teise skolininkas nuspręstų nepasinaudoti. Taigi, tokiu būdu laiduotojas galėtų įgyvendinti savo teises bei apginti skolininko interesus. Laiduotojas yra suinteresuotas tuo, jog bankroto procese kreditoriaus finansinis reikalavimas būtų patenkintas kuo mažesne apimtimi, nes nuo to priklauso laiduotojo turtinių pareigų apimtis. Dėl to, būtina sudaryti objektyvias sąlygas laiduotojui pačiam dalyvauti bankroto procese.

Tačiau, kaip minėta, pareigos į skolininko bankroto bylą įtraukti laiduotoją – nėra. Tad laiduotojui, solidariai atsakingam už bankrutuojančio skolininko prievolę kreditoriui, turėtų būti numatyta teismo ar skolininko pareiga informuoti laiduotoją apie galimą skolininko bankroto bylos iškėlimą. Tokiu atveju, laiduotojui sužinojus apie galimą skolininko bankrotą, laiduotojas galėtų išgelbėti skolininką nuo bankroto bylos iškėlimo bei būtų labiau užtikrinti paties laiduotojo interesai – būtų didesnė tikimybė, jog jo reikalavimas bus patenkintas neiškėlus skolininkui bankroto bylos.

Ieva Četrauskaitė yra advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
SEB bankas ir „Girteka“ sudarė naują rekordinį sandorį 5

SEB bankas įmonių grupei „Girteka Logistics“ suteikė 105 mln. Eur lizingo finansavimą, kuris 10 mln. Eur...

Transportas
2018.08.17
VMI elektroninio deklaravimo sistema keisis iš esmės 12

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pasirašė sutartį su UAB „NRD“, kuri kartu su UAB „NFQ Technologies“ už...

Finansai
2018.08.16
Tarpusavio skolinimosi platformose galės dalyvauti ir bendrovės 9

Vyriausybė sutinka, kad tarpusavio skolinimosi platformose galėtų dalyvauti ne tik fiziniai, bet ir...

Finansai
2018.08.13
Rinka lietuviškų ICO žvaigždžių nelepina 8

Sėkmingi lietuvių komandų vieši kriptovaliutų platinimai (angl. initial coin offerings, ICOs) ir milijoninės...

Finansai
2018.08.12
Vidaus auditas – įmonėms, kurioms rūpi jų sveikata

Įprasta, jog įmonėse ir organizacijose, siekiančiose užsibrėžtų tikslų, daugiausia dėmesio skiriama veiklos...

Finansai
2018.08.11
„Fitch“ pakėlė Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iki teigiamos 22

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ iš „stabilios“ į „teigiamą“ pakeitė Lietuvos ilgalaikio...

Verslo aplinka
2018.08.11
Biudžeto dėlionė: noras – plius milijardas, galimybės – keliskart mažesnės Premium

Per derybas dėl kitų metų biudžeto ministerijos ir kiti asignavimų valdytojai pateikė pageidavimų, siekiančių...

Verslo aplinka
2018.08.10
100.000 gyventojų sulaukė „Sodros“ pranešimų apie PSD skolas 2

Daugiau nei 100.000 gyventojų, kurie privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi sumokėti patys, „Sodra“...

Finansai
2018.08.09
„Bonum Publicum“ šiemet uždirbo 142.000 Eur pelno 2

Šiaulių banko grupei priklausanti gyvybės draudimo bendrovė „Bonum Publicum“ per šešis šių metų mėnesius...

Finansai
2018.08.09
MMA Lietuvoje kitąmet tikrai peržengs 500 Eur Premium 20

Dėl iš esmės besikeičiančios mokestinės aplinkos kitąmet priskaičiuotoji minimali mėnesio alga (MMA)...

Verslo aplinka
2018.08.09
Mano pensija: pakopų lenktynės ar tvirto namo statyba? 10

Kitų metų sausio 1-oji simbolizuos dar vienos naujos ateities būsimiems pensininkams pradžią. Tiesa, nauja...

Finansai
2018.08.08
Kriptovaliutos prekyboje: „Topo centre“ bitkoinais atsiskaitė už 0,5 mln. Eur, lūkesčiai kyla Premium 19

Kai kurie viešbučiai, kirpyklos, oro linijos, technikos ir elektronikos pardavėjai Lietuvoje priima...

Trys dešimtys klausimų ir atsakymų apie pensijų reformą 16

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalios Seimo birželio pabaigoje priimti ir prezidentės pasirašyti įstatymai dėl...

Verslo aplinka
2018.08.08
Plečiasi „Sodros“ grindų prievolė 8

Nuo šių metų liepos už darbuotojus, kurie negauna minimalios algos, darbdaviai turi primokėti ne tik...

Finansai
2018.08.08
VMI patikrino NT sandorių Kaune, atrado 232.000 Eur PVM

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patikrino keturias įmones, surado neapskaitytų...

Statyba ir NT
2018.08.08
Rinkos dėsniai nustojo veikti – pirkti būstą vis dar pigiau, nei nuomotis Premium 17

Pastaruosius 8 m. Lietuvoje būsto nuomos kainos augo sparčiau nei būsto kainos, rodo EBPO duomenys – šiuo...

Finansai
2018.08.08
Lietuvos namų ūkiai vieninteliai ES turi neigiamą taupymo normą 14

Lietuva vienintelė šalis Europos Sąjungoje (ES), kuri 2016 m. turėjo neigiamą taupymo normą (-0,5%), rodo...

Finansai
2018.08.07
VMI buria išmaniųjų kasos aparatų projekto darbo grupę 3

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kviečia verslo atstovus registruotis į darbo grupę, kuri dirbs prie...

Finansai
2018.08.07
Nepakeliama automobilio mokesčio našta 47

Bet kokia automobilių apmokestinimo idėja Lietuvoje kuriasi taip pat sėkmingai kaip nebe pirmos jaunystės...

Verslo aplinka
2018.08.07
Daugiau įmonių galės taikyti 0% ir 5% pelno mokesčio tarifus 2

Nuo 2019 m. daugiau nedidelių verslų galės taikyti lengvatinius 0% ir 5% pelno mokesčio tarifus, nes...

Finansai
2018.08.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau