Ar laiduotojas gali išgelbėti nuo bankroto?

Publikuota: 2015-09-11
Ieva Četrauskaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė.
Ieva Četrauskaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė.
advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Praktikoje, ypač kredito įstaigų veikloje, dažnai susiduriama su skolininkų bankroto procesų vykdymu. Tuomet laidavimas turi ypatingą reikšmę. Jis padidina tikimybę, kad prievolė bus įvykdyta kreditoriui, jei skolininkas susidurtų su verslo sunkumais ir dėl finansinės padėties būtų konstatuotas jo nemokumas. Konstatavus nemokumą, skolininkui būtų iškelta bankroto byla ir jis kreditoriui prievolės nebegalėtų įvykdyti.

Verslo santykiuose, ypač siekiant gauti finansinę bankų pagalbą, dažnai naudojamas laidavimo institutas. Tai yra vienas iš prievolės užtikrinimo būdų. Laidavimo sutartimi laiduotojas atlygintinai ar neatlygintinai įsipareigoja atsakyti kito asmens kreditoriui, jeigu asmuo, už kurį laiduojama, negalės įvykdyti visos ar dalies savo prievolės.

Lietuva tiesiogiai nereglamentuoja laiduotojo teisių ir pareigų

Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymas tiesiogiai nereglamentuoja situacijos, kai kreditoriaus reikalavimas skolininkui įvykdyti savo prievolę patenkinimas užtikrintas trečiojo asmens laidavimu. Taip pat neaptaria kreditoriaus ir laiduotojo teisių ir pareigų apimties, jų dalyvavimo bankroto byloje ir kitų su tuo susijusių klausimų. Įmonių bankroto teisinis reglamentavimas lemia, kad iškėlus skolininkui bankroto bylą, visi skolininko skolų mokėjimo terminai yra laikomi pasibaigę, todėl atsiranda pareiga laiduotojui įvykdyti savo prievolę. Taigi, ar įmanoma situacija, jog laiduotojas, privalantis vykdyti prievolę, gali išgelbėti skolininką nuo bankroto?

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad nors laidavimas laikomas papildoma prievole, priklausančia nuo pagrindinės prievolės, tačiau pagrindiniam skolininkui iškėlus bankroto bylą, laiduotojo prievolė dar nesibaigia. Kreditorius gali reikalauti laiduotojo įvykdyti prievolę už bankrutavusį skolininką iki pat skolininko išregistravimo iš Juridinių asmenų registro. Tačiau laiduotojas skolininko prievolę gali įvykdyti ir anksčiau.

Deja, tačiau bankroto teisinis reglamentavimas nenumato pareigos informuoti laiduotojo apie ketinimą kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo ar netgi apie jau iškeltą bankroto bylą. Įstatymas tiesiogiai nereglamentuoja laiduotojo galimybės įstoti į bylą, taip pat kokios yra laiduotojo teisės skolininko bankroto byloje, laiduotojo teisės ginčyti kreditoriaus reikalavimą, už kurio įvykdymą laiduotojas laidavo, ar iki kurio bylos nagrinėjimo etapo laiduotojas gali būti įtraukiamas į bankroto bylą dalyvaujančiu byloje asmeniu.

Ar laiduotojas turėtų dalyvauti bankroto byloje?

Kyla klausimas – ar esant teismui pateiktam pareiškimui dėl bankroto bylos iškėlimo neturėtų būti pranešama laiduotojui apie tokį pareiškimą? Ar laiduotojo dalyvavimas bankroto byloje neturėtų būti pripažįstamas būtinu?

Pagal šiandien galiojantį teisinį reglamentavimą galime daryti išvadą, kad laiduotojas gali būti įtrauktas į skolininko bankroto bylą, jei jis kreditoriui yra įvykdęs prievolę ir, turėdamas reikalavimo teisę skolininko atžvilgiu, pareikšdamas prašymą patvirtinti jo, kaip kreditoriaus, finansinį reikalavimą arba įstodamas į skolininko bankroto bylą vietoj pradinio kreditoriaus. Kitaip tariant, jis turėtų būti įvykdęs kreditoriui prievolę ir perėmęs reikalavimą skolininko atžvilgiu.

Tačiau kaip yra tuo atveju, jei laiduotojas dar nėra įvykdęs skolininko prievolės kreditoriui ir, dar nėra tapęs skolininko kreditoriumi? Ar nebūtų tikslinga traukti prievolės neįvykdžiusį laiduotoją (ar bent pasiūlyti jam dalyvauti) į bylą, kaip dalyvaujantį asmenį, jau nuo pat pasirengimo bankroto bylos nagrinėjimui stadijos?

Atsakant į šį klausimą pabandykime panagrinėti situaciją. Įsivaizduokime, jog pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkui pareiškia kreditorius, kurio reikalavimo teisė papildomai užtikrinta laidavimu. Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatyme įtvirtinta, jog teismas atsisako kelti bankroto bylą, jeigu įmonė iki teismo nutarties iškelti bankroto bylą priėmimo patenkina kreditoriaus, kuris kreipėsi į teismą, reikalavimus. Taigi, jei dėl bankroto bylos iškėlimo kreipiasi laidavimą turintis kreditorius, laiduotojui nėra žinoma apie ketinamą kelti bankroto bylą, o skolininko finansinės atskaitomybės dokumentuose nurodyti duomenys formaliai atitinka nemokumo nustatymui keliamus reikalavimus, vadinasi, gali būti, kad skolininkui bus iškelta bankroto byla.

Tačiau, vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog jei įstatyme būtų numatyta, kad laiduotojas privalo būti informuojamas apie pareiškimą dėl bankroto bylos skolininkui iškėlimo, atsirastų galimybė, kad laiduotojas galėtų įvykdyti kreditoriaus reikalavimą ir teismas atsisakytų kelti skolininkui bankroto bylą. Dėl to būtų išvengta galimai nepagrįsto bankroto (jei kreditorius pareiškimą pateikė siekdamas prievolės įvykdymo), o laiduotojui būtų didesnė tikimybė, kad regreso teise jo reikalavimas bus patenkintas. Bankroto atveju, laiduotojo reikalavimas galėtų būti tenkinamas tik proporcingai su kitų kreditorių reikalavimais.

Laiduotojo dalyvavimas bankroto procese – svarbus pačiam laiduotojui

Laiduotojas, įtrauktas į bankroto bylos procedūras dar pradinėje stadijoje, kaip solidarusis skolininkas, kreditoriaus atžvilgiu galėtų pareikšti atsikirtimus dėl kreditoriaus finansinio reikalavimo, jei šia savo teise skolininkas nuspręstų nepasinaudoti. Taigi, tokiu būdu laiduotojas galėtų įgyvendinti savo teises bei apginti skolininko interesus. Laiduotojas yra suinteresuotas tuo, jog bankroto procese kreditoriaus finansinis reikalavimas būtų patenkintas kuo mažesne apimtimi, nes nuo to priklauso laiduotojo turtinių pareigų apimtis. Dėl to, būtina sudaryti objektyvias sąlygas laiduotojui pačiam dalyvauti bankroto procese.

Tačiau, kaip minėta, pareigos į skolininko bankroto bylą įtraukti laiduotoją – nėra. Tad laiduotojui, solidariai atsakingam už bankrutuojančio skolininko prievolę kreditoriui, turėtų būti numatyta teismo ar skolininko pareiga informuoti laiduotoją apie galimą skolininko bankroto bylos iškėlimą. Tokiu atveju, laiduotojui sužinojus apie galimą skolininko bankrotą, laiduotojas galėtų išgelbėti skolininką nuo bankroto bylos iškėlimo bei būtų labiau užtikrinti paties laiduotojo interesai – būtų didesnė tikimybė, jog jo reikalavimas bus patenkintas neiškėlus skolininkui bankroto bylos.

Ieva Četrauskaitė yra advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 „Sanitex“ grynasis pelnas augo 8% 2

Didžiausios šalyje didmeninės prekybos UAB „Sanitex“ grynasis pelnas 2017 m. siekė 8,7 mln. Eur ir buvo 8%...

Finansai
2018.06.22
Valdančiųjų dovana profsąjungoms – jos bus prilygintos partijoms 1

Gyventojai turės galimybę profesinėms sąjungoms atskirai skirti 1% gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tad šios...

Verslo aplinka
2018.06.22
Kerta per palūkanas: didesnės kaip 30% EBITDA palūkanos nebemažins pelno mokesčio 3

Lietuva planuoja apriboti galimybę palūkanas atskaityti į sąnaudas. Toks žingsnis įmonėms gali gerokai...

Finansai
2018.06.22
Sveiki atvykę į darbininkų ir valstiečių valstybę! 82

Valdančiųjų stovykloje – visiškai pakrikusi drausmė: dėliojant taškus mokesčių reformoje, parlamentarai tarsi...

Verslo aplinka
2018.06.22
Už daugiau kaip 50% sumažintus dienpinigius nuo liepos 1 d. gresia baudos

Įmonė neturi teisės dienpinigių mažinti daugiau kaip 50%. Pažeidusiems šį reikalavimą vadovams gresia baudos.

Finansai
2018.06.21
Nuo liepos 3 d. finansinių priemonių sandoriai – tik su LEI kodu Rėmėjo turinys 3

Asociacija „GS1 Lithuania“ birželio 20 d. tapo registruotąja atstove, viena iš nedaugelio organizacijų,...

Rinkos
2018.06.21
Akcininkų konfliktas – ką rinktis: veiklos tyrimą ar bankrotą? 1

Lietuvos teismuose kasmet išnagrinėjama keliolika įmonių veiklos tyrimo bylų, kurių pagalba akcininkai...

Finansai
2018.06.21
Pilki keleliai dulka... 10

Susisiekimo ministerijos (SM) ir VĮ „Kelių priežiūra“ atliekamas buvusių regioninių kelių įmonių auditas dar...

Finansai
2018.06.21
Dividendų lenktynėse energetikus vejasi geležinkelininkai Premium 2

Valstybės valdomos įmonės (VVĮ) už 2017 m. išmokės beveik 200 mln. Eur dividendų, rodo apibendrinti Valdymo...

Finansai
2018.06.21
S. Skvernelis apie mokesčių reformą: viskas vyksta pagal planą 22

Premjeras Saulius Skvernelis patenkintas tuo, kad Seimo komitetuose yra pritariama valdančiosios koalicijos...

Finansai
2018.06.20
Daugėja LEI kodų dalintojų 2

Pasaulinės verslo komunikavimo sprendimus kuriančios asociacijos GS1 padalinys „GS1 Lithuania” išdavinės LEI...

Rinkos
2018.06.20
Finansų viceministrė: pradžioje – mokesčių amnestija, o paskui – sankcijos Premium

Vyriausybė siūlo numatyti laikiną galimybę deklaruoti „pamirštus“ mokesčius be delspinigių ir baudų. Tokios...

Finansai
2018.06.20
VMI reido „Regitroje“ metu nustatyta 30 nelegalių sutarčių 8

Savaitę laiko trukusių vizitų VĮ „Regitra“ padaliniuose metu, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI)...

Finansai
2018.06.20
Laikas - pinigai arba Investicijų gaudyklė 2

Investuotojai, kurių intensyvi “medžioklė” vyksta vis didėjantį pasitikėjimą įgyjančioje Europoje, mini bene...

Finansai
2018.06.20
S. Jakeliūnas siūlo neskubinti sprendimų dėl pensijų anuitetų 1

Seimui svarstant pensijų kaupimo pertvarką, Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jekeliūnas...

Finansai
2018.06.19
Atnaujintoje „Sodros“ skaičiuoklėje prognozuojama būsima pensija 17

Nuo šių metų pradžios pasikeitus pensijų apskaičiavimo tvarkai, gyventojai gali aiškiai matyti, kaip kinta jų...

Finansai
2018.06.19
R.Karbauskio ir S.Skvernelio pasiūlyme – didesni mokesčiai nuo 4.400 Eur 49

Valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio ir premjero Sauliaus Skvernelio teikiamuose mokesčių įstatymų...

Finansai
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Jakeliūnas: su Vyriausybe nesutariama dėl NPD išplėtimo 4

Seimo valdantieji su Vyriausybe sutaria dėl ketinimų sujungti mokesčius darbuotojo pusėje, rastas ir...

Finansai
2018.06.18
Į viešuosius pirkimus – tik su išviešintais subtiekėjais Rėmėjo turinys

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas patvirtino, kad viešojo pirkimo pasiūlyme privalo būti išviešinti visi prie...

Finansai
2018.06.18

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau