Ar laiduotojas gali išgelbėti nuo bankroto?

Publikuota: 2015-09-11
Ieva Četrauskaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė.
Ieva Četrauskaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė.
advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Praktikoje, ypač kredito įstaigų veikloje, dažnai susiduriama su skolininkų bankroto procesų vykdymu. Tuomet laidavimas turi ypatingą reikšmę. Jis padidina tikimybę, kad prievolė bus įvykdyta kreditoriui, jei skolininkas susidurtų su verslo sunkumais ir dėl finansinės padėties būtų konstatuotas jo nemokumas. Konstatavus nemokumą, skolininkui būtų iškelta bankroto byla ir jis kreditoriui prievolės nebegalėtų įvykdyti.

Verslo santykiuose, ypač siekiant gauti finansinę bankų pagalbą, dažnai naudojamas laidavimo institutas. Tai yra vienas iš prievolės užtikrinimo būdų. Laidavimo sutartimi laiduotojas atlygintinai ar neatlygintinai įsipareigoja atsakyti kito asmens kreditoriui, jeigu asmuo, už kurį laiduojama, negalės įvykdyti visos ar dalies savo prievolės.

Lietuva tiesiogiai nereglamentuoja laiduotojo teisių ir pareigų

Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymas tiesiogiai nereglamentuoja situacijos, kai kreditoriaus reikalavimas skolininkui įvykdyti savo prievolę patenkinimas užtikrintas trečiojo asmens laidavimu. Taip pat neaptaria kreditoriaus ir laiduotojo teisių ir pareigų apimties, jų dalyvavimo bankroto byloje ir kitų su tuo susijusių klausimų. Įmonių bankroto teisinis reglamentavimas lemia, kad iškėlus skolininkui bankroto bylą, visi skolininko skolų mokėjimo terminai yra laikomi pasibaigę, todėl atsiranda pareiga laiduotojui įvykdyti savo prievolę. Taigi, ar įmanoma situacija, jog laiduotojas, privalantis vykdyti prievolę, gali išgelbėti skolininką nuo bankroto?

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad nors laidavimas laikomas papildoma prievole, priklausančia nuo pagrindinės prievolės, tačiau pagrindiniam skolininkui iškėlus bankroto bylą, laiduotojo prievolė dar nesibaigia. Kreditorius gali reikalauti laiduotojo įvykdyti prievolę už bankrutavusį skolininką iki pat skolininko išregistravimo iš Juridinių asmenų registro. Tačiau laiduotojas skolininko prievolę gali įvykdyti ir anksčiau.

Deja, tačiau bankroto teisinis reglamentavimas nenumato pareigos informuoti laiduotojo apie ketinimą kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo ar netgi apie jau iškeltą bankroto bylą. Įstatymas tiesiogiai nereglamentuoja laiduotojo galimybės įstoti į bylą, taip pat kokios yra laiduotojo teisės skolininko bankroto byloje, laiduotojo teisės ginčyti kreditoriaus reikalavimą, už kurio įvykdymą laiduotojas laidavo, ar iki kurio bylos nagrinėjimo etapo laiduotojas gali būti įtraukiamas į bankroto bylą dalyvaujančiu byloje asmeniu.

Ar laiduotojas turėtų dalyvauti bankroto byloje?

Kyla klausimas – ar esant teismui pateiktam pareiškimui dėl bankroto bylos iškėlimo neturėtų būti pranešama laiduotojui apie tokį pareiškimą? Ar laiduotojo dalyvavimas bankroto byloje neturėtų būti pripažįstamas būtinu?

Pagal šiandien galiojantį teisinį reglamentavimą galime daryti išvadą, kad laiduotojas gali būti įtrauktas į skolininko bankroto bylą, jei jis kreditoriui yra įvykdęs prievolę ir, turėdamas reikalavimo teisę skolininko atžvilgiu, pareikšdamas prašymą patvirtinti jo, kaip kreditoriaus, finansinį reikalavimą arba įstodamas į skolininko bankroto bylą vietoj pradinio kreditoriaus. Kitaip tariant, jis turėtų būti įvykdęs kreditoriui prievolę ir perėmęs reikalavimą skolininko atžvilgiu.

Tačiau kaip yra tuo atveju, jei laiduotojas dar nėra įvykdęs skolininko prievolės kreditoriui ir, dar nėra tapęs skolininko kreditoriumi? Ar nebūtų tikslinga traukti prievolės neįvykdžiusį laiduotoją (ar bent pasiūlyti jam dalyvauti) į bylą, kaip dalyvaujantį asmenį, jau nuo pat pasirengimo bankroto bylos nagrinėjimui stadijos?

Atsakant į šį klausimą pabandykime panagrinėti situaciją. Įsivaizduokime, jog pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkui pareiškia kreditorius, kurio reikalavimo teisė papildomai užtikrinta laidavimu. Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatyme įtvirtinta, jog teismas atsisako kelti bankroto bylą, jeigu įmonė iki teismo nutarties iškelti bankroto bylą priėmimo patenkina kreditoriaus, kuris kreipėsi į teismą, reikalavimus. Taigi, jei dėl bankroto bylos iškėlimo kreipiasi laidavimą turintis kreditorius, laiduotojui nėra žinoma apie ketinamą kelti bankroto bylą, o skolininko finansinės atskaitomybės dokumentuose nurodyti duomenys formaliai atitinka nemokumo nustatymui keliamus reikalavimus, vadinasi, gali būti, kad skolininkui bus iškelta bankroto byla.

Tačiau, vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog jei įstatyme būtų numatyta, kad laiduotojas privalo būti informuojamas apie pareiškimą dėl bankroto bylos skolininkui iškėlimo, atsirastų galimybė, kad laiduotojas galėtų įvykdyti kreditoriaus reikalavimą ir teismas atsisakytų kelti skolininkui bankroto bylą. Dėl to būtų išvengta galimai nepagrįsto bankroto (jei kreditorius pareiškimą pateikė siekdamas prievolės įvykdymo), o laiduotojui būtų didesnė tikimybė, kad regreso teise jo reikalavimas bus patenkintas. Bankroto atveju, laiduotojo reikalavimas galėtų būti tenkinamas tik proporcingai su kitų kreditorių reikalavimais.

Laiduotojo dalyvavimas bankroto procese – svarbus pačiam laiduotojui

Laiduotojas, įtrauktas į bankroto bylos procedūras dar pradinėje stadijoje, kaip solidarusis skolininkas, kreditoriaus atžvilgiu galėtų pareikšti atsikirtimus dėl kreditoriaus finansinio reikalavimo, jei šia savo teise skolininkas nuspręstų nepasinaudoti. Taigi, tokiu būdu laiduotojas galėtų įgyvendinti savo teises bei apginti skolininko interesus. Laiduotojas yra suinteresuotas tuo, jog bankroto procese kreditoriaus finansinis reikalavimas būtų patenkintas kuo mažesne apimtimi, nes nuo to priklauso laiduotojo turtinių pareigų apimtis. Dėl to, būtina sudaryti objektyvias sąlygas laiduotojui pačiam dalyvauti bankroto procese.

Tačiau, kaip minėta, pareigos į skolininko bankroto bylą įtraukti laiduotoją – nėra. Tad laiduotojui, solidariai atsakingam už bankrutuojančio skolininko prievolę kreditoriui, turėtų būti numatyta teismo ar skolininko pareiga informuoti laiduotoją apie galimą skolininko bankroto bylos iškėlimą. Tokiu atveju, laiduotojui sužinojus apie galimą skolininko bankrotą, laiduotojas galėtų išgelbėti skolininką nuo bankroto bylos iškėlimo bei būtų labiau užtikrinti paties laiduotojo interesai – būtų didesnė tikimybė, jog jo reikalavimas bus patenkintas neiškėlus skolininkui bankroto bylos.

Ieva Četrauskaitė yra advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Deloitte“ ir Ūkio bankas susitarė dėl kompensacijos už netinkamą auditą

Bankrutavusi akcinė bendrovė Ūkio bankas ir UAB „Deloitte Lietuva“ pasiekė susitarimą ginče dėl Ūkio banko...

Finansai
17:07
Verslo liudijimus galima įsigyti e.būdu

Pernai gyventojų skaičius, kurie įsigijo verslo liudijimus internetu, išaugo 8%. Mokesčių administratorius...

Finansai
13:39
VMI atsako į klausimus dėl mokesčių amnestijos 2

2019 m. pirmąjį pusmetį bus galimybė be baudų ir delspinigių deklaruoti „pamirštas“ pajamas. Tokia amnestija...

Finansai
12:36
EP siūlo PVM lengvatas prekėms, kurias dažniau perka moterys 12

Europos Parlamentas rezoliucijoje dėl lyčių lygybės ir mokesčių pasiūlė taikyti PVM lengvatas moterų...

Finansai
09:24
Sumenko antros ir trečios pakopos pensijų fondų vienetų vertė 11

Antros pakopos pensijų fondų vienetų vertė pernai vidutiniškai sumenko 3,9%. Trečios pakopos pensijų fondų...

Finansai
2019.01.16
Vyriausybė pritarė naujai priemonei skolintis valstybės vardu

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui įteisinti dar vieną galimybę skolintis valstybės vardu – pasirašant...

Finansai
2019.01.16
LB: bankų įkainių skaičiuoklė padidins konkurenciją 1

Lietuvos bankas įdiegė specialią skaičiuoklę, kuri vartotojams leidžia palyginti bankų, kredito unijų,...

Finansai
2019.01.16
Prieš rinkimus Seimas dalinti paramą leido ir paliegusioms VVĮ 1

Antradienį Seime pritarta Labdaros ir paramos įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma, kad kuo kuklesnį pelną...

Finansai
2019.01.16
Palyginimas: per 14 metų „Sodra“ pralenkė pensijų fondus visu ratu Premium 33

Vidutinė antros pakopos pensijų fondų grąža pastaruosius 14 metų buvo perpus mažesnė nei vidutinis „Sodros“...

Finansai
2019.01.16
Išaugo einamosios sąskaitos perteklius

2018 m. lapkritį Lietuvos einamosios sąskaitos balansas buvo teigiamas – 246 mln. Eur, tai geriausias...

Finansai
2019.01.15
Eksporto kredito draudimas – jau ir stambiam verslui Premium

Nuo metų pradžios jau ir didelės įmonės, eksportuojančios lietuviškos kilmės produkciją į valstybes su didele...

Pramonė
2019.01.15
Įvaizdžio nėra, fantazija išlaidauti – be ribų 16

Lietuva neturi įvaizdžio. Nes jo kūrėjai – nieko verti. Metų metais kiekviena Vyriausybė išleidžia šiam...

Rinkodara
2019.01.15
Detalūs medicininės įrangos viešojo pirkimo techninės specifikacijos reikalavimai gali būti neteisėti Rėmėjo turinys

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pasisakė dėl reikalavimų, taikytinų medicininės įrangos viešojo pirkimo...

Finansai
2019.01.14
Tikrovės testas, arba Kiek reikia turto sočiai senatvei Premium 4

Papildomų pajamų senatvėje galima tikėtis ir iš per gyvenimą sukaupto turto – santaupų, nekilnojamojo ir...

Finansai
2019.01.14
Bankroto administratorių skyrimo sistema skaidresnė, bet stengtis neskatina Premium

Vieni rinkos dalyviai tvirtina, kad nuo 2015 m. veikianti automatinė bankroto administratorių skyrimo tvarka...

Verslo aplinka
2019.01.13
Technogidas: programėlės jūsų pinigams 5

Bankai Lietuvoje vis stipriau ragina klientus naudotis įvairiomis elektroninėmis platformomis, o ne kliautis...

Technologijos
2019.01.13
Didžiosios ES šalys spaudžia apmokestinti IT bendroves Premium 6

Prancūzija ir Didžioji Britanija duoda suprasti, kad jeigu nebus pasiekta bendrų susitarimų ES ar EBPO lygiu,...

Finansai
2019.01.13
Seimas linkęs susieti savivaldos įmonių paramos dydį su uždirbtu pelnu 2

Seimas penktadienį neuždraudė savivaldybių kontroliuojamoms įmonėms bei jų antrinėms bendrovėms teikti paramą...

Verslo aplinka
2019.01.11
Po mokesčių amnestijos – VMI įspūdingi patikrinimų planai Premium 3

Kartu su mokesčiu amnestija VMI skelbia ir pusmečio trukmės tikrinimų moratoriumą, tačiau vėliau turi didelių...

Finansai
2019.01.11
Lietuvos įmonės vis daugiau skolinasi užsienyje 1

Lietuvos bendrovių (be bankų ir draudikų) finansinis turtas 2018 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje sudarė 45,7...

Finansai
2019.01.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau