Ekspertai prognozuoja BVP augimo spartėjimą

Publikuota: 2017-01-30
Rokas Grajauskas, Jekaterina Rojaka, Darius Imbrasas, Žygimantas Mauricas. VŽ montažas
svg svg
Rokas Grajauskas, Jekaterina Rojaka, Darius Imbrasas, Žygimantas Mauricas. VŽ montažas

Ekonomikos ekspertai nemato priežasčių, kad šiais metais Lietuvos ūkio augimas lėtėtų. Atvirkščiai, vienu balsu kalbama apie spartesnį nei pernai bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą.

Lėtino ir mažesni ES pinigai

Komentuodamas pirmadienį Statistikos departamento paskelbtą žinią, kad Lietuvos BVP pernai padidėjo 2,3% iki 38,56 mlrd. Eur, Darius Imbrasas, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas, pareiškė: „Šiemet ūkio plėtra neturėtų lėtėti. Lietuvos banko vertinimu, 2017 m. ūkio augimas sudarys 2,4%.“

Tai kiek pesimistiškesnė prognozė, nei yra pateikusi Finansų ministerija, kuri spėja, kad 2017-aisiais Lietuvos BVP ūgtelės apie 2,7%.

„2016 m. Lietuvos ūkiui dar sparčiau augti neleido ne nuo ekonominių sąveikų priklausantys veiksniai: dėl prastesnių oro sąlygų sumenkęs žemės ūkio derlius ir dviejų daugiamečių Europos Sąjungos finansinių perspektyvų sandūroje laikinai sulėtėjęs ES lėšų panaudojimas. Pastarųjų per pirmuosius tris 2016 m. ketvirčius buvo gauta apie 435 mln. Eur (arba 1,5 % atitinkamo laikotarpio BVP) mažiau nei prieš metus“, – pastebėjo p. Imbrasas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jo nuomone, „darbuotojams palanki darbo rinkos raida ir nedaug augusios kainos sudarė geras sąlygas namų ūkiams daugiau vartoti ir tai buvo svarbus ekonomikos augimo veiksnys 2016 m.“.

Ponas Imbrasas įsitikinęs, kad prie spartesnio Lietuvos ūkio augimo 2017 m. labiausiai prisidės „statybų sektoriaus atsigavimas, kurį turėtų stiprinti atsigaunantis ES paramos fondų lėšų panaudojimas, ir pamažu gerėjanti pagrindinių prekybos partnerių padėtis“.

infogr.am::92ddadbb-0a50-4db2-9e2f-c4ca05bbaec5

Tiesa, jis priduria, kad „yra ir mažiau palankios ūkio raidos rizika“: „Lietuvos eksportuojančiojo sektoriaus perspektyvos gali būti ir mažiau palankios, nei šiuo metu tikimasi. Jau netrumpą laiką tokia rizika kyla dėl neapibrėžtumo, susijusio su pasaulio, ypač besivystančių šalių (visų pirma, Kinijos), ekonomikos augimu. Šios šalys nebūtinai yra svarbios Lietuvos eksportuotojams, bet jos gali būti svarbios Lietuvos prekybos partneriams. Be to, jei dabartinės tendencijos Lietuvos darbo rinkoje truktų ilgiau, vis svarbesnė taptų rizika, kad Lietuvos įmonių konkurencingumas gali nukentėti dėl daugiau nei darbo našumas kylančio darbo atlygio poveikio.“

Skatino vidaus vartojimo augimas

Rokas Grajauskas, „Danske bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas, atkreipia dėmesį, kad paskutiniame praėjusių metų ketvirtyje Lietuvos ekonomika augo 2,7% – sparčiau, nei per antrąjį ar trečiąjį ketvirčius. „BVP kreivę į viršų tempė toliau augantis vidaus vartojimas bei paslaugų eksportas. Vis dėlto, norint pavyti Vakarų Europos valstybes, šalies ūkis turėtų augti bent dvigubai greičiau“, – tikina jis.

„Ūkio plėtrą itin skatino vidaus vartojimo augimas, nulemtas mažėjančio nedarbo ir didėjančių atlyginimų. Savo indėlį įnešė ir į užsienio klientus orientuoto verslo pasiekimai. Žemos pridėtinės vertės prekių – ypač grūdų, rapsų, trąšų – eksportas pastaruoju metu traukėsi, tačiau augimą demonstravo baldų, optinių gaminių, vaistų gamintojai. Itin gerų rezultatų pasiekė paslaugų eksportuotojai. Paslaugų – informacinių technologijų, transporto, turizmo ir kt. – augimas praėjusiais metais viršijo 9%“, – savo komentare pabrėžia p. Grajauskas.

Bet jis atkreipia dėmesį, kad paslaugos kol kas sudaro tik kiek daugiau nei penktadalį Lietuvos eksporto. Tai yra kur kas mažesnis rodiklis, nei kitose Baltijos šalyse.

Pasak ekonomisto, neigiamos įtakos ūkio augimui praėjusiais metais turėjo investicijų susitraukimas, kurį didele dalimi nulėmė pasibaigęs 2007-2013 m. ir dar neįsivažiavęs 2014-2020 m. ES finansinės perspektyvos lėšų panaudojimas, taip pat – sparčiai mažėjusios įmonių atsargos, kurias galėjo paskatinti baimė dėl galimos krizės.

„Vis dėlto atsargų mažinimas praėjusių metų trečiąjį ketvirtį pasiekė dugną, o paskutinį ketvirtį pokytis jau buvo teigiamas ir leido ekonomikai augti kiek greičiau“, – čia pat priduria p. Grajauskas.

„Danske Bank“ prognozuoja, kad šiais metais Lietuvos BVP augs net 3,1%. Pasak p. Grajausko, tam didelę įtaką darys vidaus vartojimas, kurį ir toliau skatins augantys atlyginimai. Šalies ekonomiką augins ir, oficialių šalies institucijų vertinimu, padvigubėsiantis ES lėšų panaudojimas. Tarp teigiamų veiksnių – ir toliau aukštyn judėsiantis paslaugų eksportas.

„Vis dėlto, net ir įsibėgėjantis ekonomikos augimas Lietuvai dar neleidžia vytis Vakarų Europos. Norint siekti šio tikslo, ūkis turėtų paaugti po 4-5% per metus. Spartesnio augimo receptas – švietimo reforma, darbo jėgos imigracija, talentų pritraukimas iš kaimynių šalių, mokesčių sistemos optimizavimas ir lengvata reinvestuojamam pelnui“, – konstatuoja ekonomistas.

Lietuva šįkart aplenkė „Baltijos seses“

Žygimantas Mauricas, banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Baltijos šalims, atkreipė dėmesį, kad „Lietuvos ekonomikos augimas vėl buvo sparčiausias tarp trijų Baltijos šalių“.

Lietuvos BVP 2016-aisiais augo 2,3%, tuo metu Latvijos – 1,6%, Estijos – tik 1,4%. 2015 m. pagal šį rodiklį „Baltijos seses“ aplenkė Latvija – tais metais jos BVP paaugo 2,7%, Lietuvos – 1,8%, Estijos – 1,4%.

infogr.am::beeacd86-ea54-404b-86ad-0c9b91a7135e

Jekaterina Rojaka, DNB bankų grupės vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims, sako, kad ekonomikos augimas Baltijos valstybėse pernai nebuvo įspūdingas: „Jį ribojo tiek lėta eksporto rinkų plėtra, tiek menkos, be ES paramos, valdžios sektoriaus investicijos. Kita vertus, nuoseklus pramonės ir paslaugų sektoriaus skverbimasis į užsienio rinkas bei gyvybingas vidaus vartojimas leido Lietuvai užimti lyderio pozicijas Baltijos regione.“

„Reikėtų pripažinti, kad Lietuvos ūkio augimas visgi buvo mažesnis, nei tikėjosi DNB analitikai praėjusių metų pradžioje – prognozes teko „apkarpyti“ nuo 2,8%, matant, kaip lėtai pavyksta įsukti ES investicijų spiralę bei atsižvelgiant į gerokai prastesnius žemės ūkio rezultatus“, – komentavo p. Rojaka.

Anot jos, Lietuvos ūkio augimą riboja ir nuolatinis emigruojančių gyventojų srautas – nors vartojimas pernai buvo stiprus, mažėjantis gyventojų skaičius kasmet tirpina vartojimo potencialą, o kylant infliacijai ir nebeaugant dirbančiųjų skaičiui tikėtina, kad asmeninio vartojimo apsukos per artimiausius dvejus metus palaipsniui lėtės.

„Kita vertus, eksportuotojams atsivers daugiau perspektyvų. Nors DNB analitikai prognozuoja, kad pagrindinė eksporto rinka – ES – artimiausius kelerius metus augs kukliau, apie 1,3-1,4%, pagreitį turėtų įgauti žaliavas eksportuojančios valstybės, mūsų kaimyninės Baltijos ir Šiaurės šalys. Tai leistų kompensuoti lėtesnį ES pagrindinių valstybių importą ir stiprinti gamintojų pozicijas. Apie tai byloja ir geresni verslo lūkesčiai metų pradžioje: pramonės nuotaikos gerėja, penktadalis apklaustų vadovų tikisi spartesnio eksporto augimo, ketvirtadalis žada didinti gamybą. ES investicijų išjudinimas iš mirties taško maitina statybos sektoriaus atstovų optimizmą. Kuklesni yra tik mažmeninės prekybos atstovų užmojai“, – pastebi analitikė.

„Taigi šiuo momentu stiklinė yra greičiau pusiau pilna, nei pusiau tuščia, todėl šiems metams paliekame galioti ankstesnę mūsų BVP augimo prognozę – 3,2%. Tiesa, be ryškesnių tiek užsienio, tiek ir šalies verslininkų investicijų bei reformų, realizuoti savo ilgalaikį potencialą Lietuvos ūkiui bus vis sudėtingiau“, – priduria ji.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

V. Putinas siekia paskatinti mūšio lauke išbandytų rusiškų ginklų eksportą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį užsienio sąjungininkams reklamavo rusiškus ginklus,...

Rytų Ukrainoje per Rusijos smūgius žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai

Ukrainoje per naujausius Rusijos artilerijos smūgius žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai, dar beveik 20...

Taivano prezidentė priėmė JAV kongresmenų delegaciją, Kinija skelbia naujas karines pratybas

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen pirmadienį priėmė JAV Kongreso narių delegaciją, Vašingtonui toliau...

U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai? 7

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
11:00
COVID-19 statistika: 126 nauji atvejai, 4 žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 126 nauji COVID-19 atvejai, 4 žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti...

Lietuvos merginų rinktinė iškovojo aukso medalius Europos čempionate

Lietuvos U18 merginų rinktinė sekmadienį iškovojo aukso medalius Europos čempionate. Lietuvės finale įveikė...

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 3

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium 2

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 18

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 9

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 8

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku