Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau

Reklama publikuota: 2021-07-14
Aurimas Karnejevas, „Telia" įrangos vadovas: „Iš telekomunikacijų sektoriaus vartotojai vis dažniau tikisi ne tik duomenų apsaugos ir saugumo internete, energijos taupymo sprendimų, bet ir įrangos bei su ja susijusių procesų tvarumo.“ (BENDROVĖS NUOTR.)
svg svg
Aurimas Karnejevas, „Telia" įrangos vadovas: „Iš telekomunikacijų sektoriaus vartotojai vis dažniau tikisi ne tik duomenų apsaugos ir saugumo internete, energijos taupymo sprendimų, bet ir įrangos bei su ja susijusių procesų tvarumo.“ (BENDROVĖS NUOTR.)

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau dar vienu, vis svarbesniu, kriterijumi vartotojams tampa ir to įrenginio santykis su aplinka – gamybos procesas, panaudotos žaliavos, patvarumo rodikliai. Iniciatyvų, padedančių įvertinti įvairių įrenginių tvarumą ir nešvaistyti nei pačių įrenginių, nei žaliavų, jau yra, tad kiekvienas turime galimybę ir galią rinktis.

Nuo šių metų birželio, pasaulyje pirmaujančių mobiliojo ryšio operatorių prekybos vietose daugiau nei 20-tyje Europos valstybių, taip pat ir Lietuvoje, jau galima susipažinti su nauja iniciatyva – „Ekoreitingu“. Tai naujas telefonų draugiškumo aplinkai vertinimas – universalus žymėjimas, informuojantis apie mygtukinių bei išmaniųjų telefonų poveikį aplinkai: nuo jų gamybos iki naudojimo ar perdirbimo. Telefonų tvarumo žymėjimą visos Europos mastu pradeda „Deutsche Telekom“, „Orange“, „Telefónica“, „Telia Company“ bei „Vodafone“. Lietuvoje telefonų poveikį aplinkai pirmoji ženklina „Telia“.

Aurimas Karnejevas, „Telia" įrangos vadovas, sako, kad telefonų poveikio aplinkai ženklinimą kol kas jau turi 12 skirtingų prekių ženklų gaminiai, tačiau tai – tik pradžia. Tikimasi, kad prie iniciatyvos pasauliniu mastu jungsis vis daugiau operatorių ir gamintojų, o toks žymėjimas taps tiesiog norma.

Galimybė pasirinkti

„Žmonių poreikis įrangos tvarumui auga. Iš telekomunikacijų sektoriaus vartotojai vis dažniau tikisi ne tik duomenų apsaugos ir saugumo internete, energijos taupymo sprendimų, bet ir įrangos bei su ja susijusių procesų tvarumo. „Ekoreitingas“ suteikia būtent tą reikalingą pasirinkimo galimybę. Net pirkdami naują įrenginį, vartotojai gali įsivertinti papildomus parametrus, perdirbimo, taisymo galimybes, draugiškumą klimatui ir priimti informuotą sprendimą, kokį įrenginį pasirinkti“, – sako A. Karnejevas.  

Atsižvelgdami į gamintojų pateikiamą informaciją ir taikydami vieningą metodologiją, „Ekoreitingo“ sudarytojai objektyviai įvertina net 19 skirtingų kriterijų, kurie lemia suminį kiekvieno įrenginio balą. Šis balas, kuris daugiausia gali siekti 100, parodo įrenginio draugiškumą aplinkai per visą jo gyvavimo ciklą. „Ekoreitinge“ atskirai įvertinami 5 esminiai telefonų tvarumą atspindintys veiksniai: įrenginio patvarumas, galimybė jį pataisyti ar atnaujinti, tvarkingai perdirbti, taip pat įrenginio įtaka klimato kaitai, t. y. sukuriama CO2 tarša, bei tai, kaip efektyviai gamybai buvo naudoti ištekliai.

Nors kol kas tai tik penkių operatorių iniciatyva, pasak A. Karnejevo, labai tikėtina, kad tokie įvertinimai ateityje taps labai įprasta praktika, o gamintojai, kurdami naujus įrenginius, ieškos vis daugiau sprendimų, kad šie veiktų ir tarnautų ilgiau bei tvariau.

Kita vertus, vartotojai ir šiandien gali rinktis, pavyzdžiui, įsigyti ne naują, o atnaujintą telefoną. „Telia“ savo klientams turi ir tokių įrenginių pasiūlą, kuri, pasak bendrovės įrangos vadovo, sulaukia nemažai populiarumo.

Antras gyvenimas

„Telia“ Lietuvoje, kaip ir visos „Telia Company“ grupes įmonės, atnaujintus telefonus perka iš kelių atrinktų partnerių, kurie rinkose superka įrenginius, atnaujina juos pagal Europos standartus ir sertifikatus bei supakuoja į specialią „Telia“ „Kaip naujas“ pakuotę. Pati „Telia“, savo ruožtu, tokiems įrenginiams suteikia 12 mėn. garantiją. Perkantiems internetu taip pat suteikiama galimybė grąžinti įrenginį per 14 dienų. Kaip įprasta naujiems gaminiams,  galima įsigyti ir atnaujinto įrenginio draudimą.

„Tai nėra visai seni telefonai, tačiau gali būti ankstesnių metų modelio, kažkieno grąžinti, galbūt net visai trumpai panaudoti. Po kruopštaus atnaujinimo, kurio metu atnaujinama ir programinė įranga, daugelį sunku ir atskirti nuo naujų. Tačiau tam įrenginiui jau suteiktas antras šansas gyventi ir veikti, jis nėra išmetamas ar naikinamas. O tai yra labai svarbu aplinkai“, – sako A. Karnejevas.

Pasak jo, atnaujinti įrenginiai gali puikiai tapti pirmais vaikų telefonais, mat tokiems labai daug išlaidauti ar rinktis naujausius modelius ne visada kyla ranka ar leidžia kišenė. Taip pat tai geras pasirinkimas tiems, kuriems rūpi aplinka, arba tiesiog ieškantiems gero, bet nebūtinai pačio naujausio telefono, ir norintiems įsigyti jį pigiau. Atnaujintų telefonų kaina yra atitinkamai mažesnė nei naujų.

Kartu su klientų lūkesčiais

„Didžiąją dalį atnaujinamų įrenginių sudaro kelių didžiausių mobiliųjų įrenginių gamintojų produkcija, tad pasirinkimo vartotojas turi. Įsigiję vieno ar kito gamintojo atnaujintą įrenginį, šeimos nariai gali susiformuoti savo naudojamų įrenginių ekosistemą, kuri jiems priimtina, patogi bendraujant, dalinantis  aktualia informacija ir pan.“, – sako A. Karnejevas.

Pasak jo, įrenginių atnaujinimas pasauliniu mastu yra tarsi tam tikras būdas balansuoti tarp poreikio naujiems įrenginiams, gamintojų galimybių juos patiekti laiku, vartotojų noro išleisti tam tikrą susiplanuotą sumą įrenginiui, tvarios ekonomikos puoselėtojų. Labai svarbu tai, kad atnaujintam įrenginiui reikia kur kas mažiau energijos, metalų, plastiko, popieriaus nei gaminant įrenginį naujai.

Tačiau pasiūlyti tokį sprendimą paskatino ne tik pasaulinės tendencijos, bet ir noras atliepti klientų poreikius. Iki šiol atnaujintus įrenginius klientai dažniau pirkdavo savais atrastais būdais: iš kitų žmonių, skelbimų portalų ir pan. Bet tokie pirkiniai ne visada pateisindavo lūkesčius.

„Mes, kaip organizacija, siūlome naudotis skaidriu pirkimo procesu, suteikiamomis garantijomis, galimybe pasirinkti iš kelių gamintojų, modelių, pasikonsultuoti poreikiui esant“, – patikimesnį kelią nurodo A. Karnejevas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 2

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01
„Neste“ tvarumo viceprezidentė: „Investicijos į tvarumą sukuria produktams pridėtinę vertę“ Verslo tribūna 3

„Investuojame į inovacijas ir kuriame tokius sprendimus, kad visi produktai, kuriuos ateityje siūlysime savo...

Tvarus verslas
2021.05.28
„Swedbank“: elektromobilių bangą išjudins patrauklesnė jų kaina Verslo tribūna 14

Augantis susidomėjimas elektromobiliais jau ne vienerius metus kursto kalbas, kad būtent šios tvarios...

Tvarus verslas
2021.05.19
Paprasčiau nei galvojote: tvaresnei veiklai užtenka tik vieno žingsnio Verslo tribūna

Daugiau nei 70% verslo atstovų teigia, kad jiems rūpi neigiamo poveikio aplinkai mažinimas ir kad tai svarbu...

Tvarus verslas
2021.05.13
Paskelbtas pirmasis konsoliduotas statybos medžiagų pirkimas geležinkeliui „Rail Baltica“ Verslo tribūna

Už projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimą Lietuvoje atsakinga AB „LTG Infra“ įgyvendina naujus sprendimus,...

Tvarus verslas
2021.05.12
Tvarumo siekis jau reformuoja ir investicijų apsaugą Verslo tribūna 2

Didžiųjų investicijų apsaugai skirtą investicinį arbitražą gaubia reformų nuotaikos, o viena iš labai svarbių...

Tvarus verslas
2021.04.29
Naujas „Maxima LT“ žingsnis – atvira darbo užmokesčio politika Verslo tribūna 1

Daugiau nei 13 tūkst. darbuotojų šiuo metu vienijanti „Maxima LT“ nusprendė kas mėnesį skelbti išsamią...

Tvarus verslas
2021.04.29
„Rail Baltica“ didina žaliausio transporto galimybes ir Lietuvoje, ir Europoje Verslo tribūna

Europos Sąjungoje (ES) transportas į aplinką išmeta apie 1/3 visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Tvarus verslas
2021.04.29
„Telia“: pakuotė tampa verslo tvarumo veidu Verslo tribūna

Pakuotės yra būtinos užtikrinant prekių higieną, šviežumą ir apsaugą. Tačiau į neperdirbamų atliekų kiekio...

Tvarus verslas
2021.04.28
„Orkla Foods Lietuva“: darnus verslo vystymas ir tvarūs produktai – ne ateitis, bet šiandiena Verslo tribūna

Pasaulyje vis labiau pabrėžiant tvarumo politiką, darnus verslo vystymas tampa pareiga. Tai supranta ir...

Tvarus verslas
2021.04.22
Statomas „Rail Baltica“ geležinkelis: Europai svarbus infrastruktūrinis objektas Verslo tribūna

Keturiose šalyse – Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – statomas beveik 1.200 km „Rail Baltica“...

Tvarus verslas
2021.04.15
„Swedbank“: tvarių investicijų lyderio vairą laikys Europa Verslo tribūna 1

Nors Europa pagal aplinkos taršą rikiuojasi tik trečioje vietoje po Kinijos ir JAV, būtent Senasis žemynas,...

2021.04.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku