Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau

Reklama publikuota: 2021-07-14
Aurimas Karnejevas, „Telia" įrangos vadovas: „Iš telekomunikacijų sektoriaus vartotojai vis dažniau tikisi ne tik duomenų apsaugos ir saugumo internete, energijos taupymo sprendimų, bet ir įrangos bei su ja susijusių procesų tvarumo.“ (BENDROVĖS NUOTR.)
svg svg
Aurimas Karnejevas, „Telia" įrangos vadovas: „Iš telekomunikacijų sektoriaus vartotojai vis dažniau tikisi ne tik duomenų apsaugos ir saugumo internete, energijos taupymo sprendimų, bet ir įrangos bei su ja susijusių procesų tvarumo.“ (BENDROVĖS NUOTR.)

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau dar vienu, vis svarbesniu, kriterijumi vartotojams tampa ir to įrenginio santykis su aplinka – gamybos procesas, panaudotos žaliavos, patvarumo rodikliai. Iniciatyvų, padedančių įvertinti įvairių įrenginių tvarumą ir nešvaistyti nei pačių įrenginių, nei žaliavų, jau yra, tad kiekvienas turime galimybę ir galią rinktis.

Nuo šių metų birželio, pasaulyje pirmaujančių mobiliojo ryšio operatorių prekybos vietose daugiau nei 20-tyje Europos valstybių, taip pat ir Lietuvoje, jau galima susipažinti su nauja iniciatyva – „Ekoreitingu“. Tai naujas telefonų draugiškumo aplinkai vertinimas – universalus žymėjimas, informuojantis apie mygtukinių bei išmaniųjų telefonų poveikį aplinkai: nuo jų gamybos iki naudojimo ar perdirbimo. Telefonų tvarumo žymėjimą visos Europos mastu pradeda „Deutsche Telekom“, „Orange“, „Telefónica“, „Telia Company“ bei „Vodafone“. Lietuvoje telefonų poveikį aplinkai pirmoji ženklina „Telia“.

Aurimas Karnejevas, „Telia" įrangos vadovas, sako, kad telefonų poveikio aplinkai ženklinimą kol kas jau turi 12 skirtingų prekių ženklų gaminiai, tačiau tai – tik pradžia. Tikimasi, kad prie iniciatyvos pasauliniu mastu jungsis vis daugiau operatorių ir gamintojų, o toks žymėjimas taps tiesiog norma.

Galimybė pasirinkti

„Žmonių poreikis įrangos tvarumui auga. Iš telekomunikacijų sektoriaus vartotojai vis dažniau tikisi ne tik duomenų apsaugos ir saugumo internete, energijos taupymo sprendimų, bet ir įrangos bei su ja susijusių procesų tvarumo. „Ekoreitingas“ suteikia būtent tą reikalingą pasirinkimo galimybę. Net pirkdami naują įrenginį, vartotojai gali įsivertinti papildomus parametrus, perdirbimo, taisymo galimybes, draugiškumą klimatui ir priimti informuotą sprendimą, kokį įrenginį pasirinkti“, – sako A. Karnejevas.  

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Atsižvelgdami į gamintojų pateikiamą informaciją ir taikydami vieningą metodologiją, „Ekoreitingo“ sudarytojai objektyviai įvertina net 19 skirtingų kriterijų, kurie lemia suminį kiekvieno įrenginio balą. Šis balas, kuris daugiausia gali siekti 100, parodo įrenginio draugiškumą aplinkai per visą jo gyvavimo ciklą. „Ekoreitinge“ atskirai įvertinami 5 esminiai telefonų tvarumą atspindintys veiksniai: įrenginio patvarumas, galimybė jį pataisyti ar atnaujinti, tvarkingai perdirbti, taip pat įrenginio įtaka klimato kaitai, t. y. sukuriama CO2 tarša, bei tai, kaip efektyviai gamybai buvo naudoti ištekliai.

Nors kol kas tai tik penkių operatorių iniciatyva, pasak A. Karnejevo, labai tikėtina, kad tokie įvertinimai ateityje taps labai įprasta praktika, o gamintojai, kurdami naujus įrenginius, ieškos vis daugiau sprendimų, kad šie veiktų ir tarnautų ilgiau bei tvariau.

Kita vertus, vartotojai ir šiandien gali rinktis, pavyzdžiui, įsigyti ne naują, o atnaujintą telefoną. „Telia“ savo klientams turi ir tokių įrenginių pasiūlą, kuri, pasak bendrovės įrangos vadovo, sulaukia nemažai populiarumo.

Antras gyvenimas

„Telia“ Lietuvoje, kaip ir visos „Telia Company“ grupes įmonės, atnaujintus telefonus perka iš kelių atrinktų partnerių, kurie rinkose superka įrenginius, atnaujina juos pagal Europos standartus ir sertifikatus bei supakuoja į specialią „Telia“ „Kaip naujas“ pakuotę. Pati „Telia“, savo ruožtu, tokiems įrenginiams suteikia 12 mėn. garantiją. Perkantiems internetu taip pat suteikiama galimybė grąžinti įrenginį per 14 dienų. Kaip įprasta naujiems gaminiams,  galima įsigyti ir atnaujinto įrenginio draudimą.

„Tai nėra visai seni telefonai, tačiau gali būti ankstesnių metų modelio, kažkieno grąžinti, galbūt net visai trumpai panaudoti. Po kruopštaus atnaujinimo, kurio metu atnaujinama ir programinė įranga, daugelį sunku ir atskirti nuo naujų. Tačiau tam įrenginiui jau suteiktas antras šansas gyventi ir veikti, jis nėra išmetamas ar naikinamas. O tai yra labai svarbu aplinkai“, – sako A. Karnejevas.

Pasak jo, atnaujinti įrenginiai gali puikiai tapti pirmais vaikų telefonais, mat tokiems labai daug išlaidauti ar rinktis naujausius modelius ne visada kyla ranka ar leidžia kišenė. Taip pat tai geras pasirinkimas tiems, kuriems rūpi aplinka, arba tiesiog ieškantiems gero, bet nebūtinai pačio naujausio telefono, ir norintiems įsigyti jį pigiau. Atnaujintų telefonų kaina yra atitinkamai mažesnė nei naujų.

Kartu su klientų lūkesčiais

„Didžiąją dalį atnaujinamų įrenginių sudaro kelių didžiausių mobiliųjų įrenginių gamintojų produkcija, tad pasirinkimo vartotojas turi. Įsigiję vieno ar kito gamintojo atnaujintą įrenginį, šeimos nariai gali susiformuoti savo naudojamų įrenginių ekosistemą, kuri jiems priimtina, patogi bendraujant, dalinantis  aktualia informacija ir pan.“, – sako A. Karnejevas.

Pasak jo, įrenginių atnaujinimas pasauliniu mastu yra tarsi tam tikras būdas balansuoti tarp poreikio naujiems įrenginiams, gamintojų galimybių juos patiekti laiku, vartotojų noro išleisti tam tikrą susiplanuotą sumą įrenginiui, tvarios ekonomikos puoselėtojų. Labai svarbu tai, kad atnaujintam įrenginiui reikia kur kas mažiau energijos, metalų, plastiko, popieriaus nei gaminant įrenginį naujai.

Tačiau pasiūlyti tokį sprendimą paskatino ne tik pasaulinės tendencijos, bet ir noras atliepti klientų poreikius. Iki šiol atnaujintus įrenginius klientai dažniau pirkdavo savais atrastais būdais: iš kitų žmonių, skelbimų portalų ir pan. Bet tokie pirkiniai ne visada pateisindavo lūkesčius.

„Mes, kaip organizacija, siūlome naudotis skaidriu pirkimo procesu, suteikiamomis garantijomis, galimybe pasirinkti iš kelių gamintojų, modelių, pasikonsultuoti poreikiui esant“, – patikimesnį kelią nurodo A. Karnejevas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: naujos mados ir žaliasis smegenų plovimas Verslo tribūna

Visuomenės dėmesys tvarumo temoms nuosekliai auga, o ir įstatymų leidėjai vis griežčiau rūpinasi ne tik...

Tvarus verslas
2022.06.28
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: koją kiša nepamatuoti sprendimai Verslo tribūna

Prekės ženklai vis aktyviau tobulina savo pakuotes: keičia medžiagas, edukuoja vartotojus, dalyvauja...

Tvarus verslas
2022.06.22
Maisto pramonės įmonėse populiarėja darbo drabužių nuoma: tvaru ir ekonomiška Verslo tribūna

Pasaulyje kasmet sunegaluoja dešimtys milijonai žmonių, paragavusių užteršto maisto. Ir nors uniformos bei...

Tvarus verslas
2022.06.21
Mėsos analogai – vis dažnesni visavalgių lietuvių krepšeliuose Verslo tribūna

Iš augalinių žaliavų pagaminti mėsos pakaitalai – viena svarbiausių pastarojo meto maisto pramonės inovacijų,...

Tvarus verslas
2022.06.16
„Pon Holdings“ duetas su „Porsche“: bendroje įmonėje gamins „Porsche“ dviračius Premium

Kėdainiuose dviračių gamyklą statanti Nyderlandų transporto milžinė „Pon Holdings“ naujos kartos elektrinių...

Pramonė
2022.06.12
Už ESG etiketės kliūva visi: ir bankai, ir Baltijos šalių finansų rinka Premium

Europos perėjimui link netaršios ekonomikos prireiks daug investicijų, tikimasi gausaus privataus sektoriaus...

Rinkos
2022.06.09
„Kalnapilio-Tauro grupė“ imasi pokyčių: į energetinį tvarumą investuos daugiau nei 5 mln. Eur Verslo tribūna 2

Viena didžiausių Lietuvos alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Kalnapilio-Tauro grupė“ pradėjo įgyvendinti...

Tvarus verslas
2022.06.08
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„Dadu“ tvarumo patirtis: per metus – 15 tonų mažiau plastiko Verslo tribūna

Tvarumas Lietuvoje su kiekviena diena įgauna vis didesnę svarbą. Tačiau maisto pramonėje tvarumo tikslai...

Tvarus verslas
2022.05.19
Vienas iš variantų – tekstilės atliekų perdirbimo fabrikas Šiauliuose Premium

ES teisės aktai ir vartotojų spaudimas privers tekstilės gamintojus arba ieškoti Europoje fabrikų, kurie...

Pramonė
2022.05.17
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Tvarus verslas
2022.05.16
Ateina šeštoji pramonės revoliucija Premium 3

Lietuvos gamybos, kaip ir visos Europos bei pažangaus pasaulio pramonės, netrukus laukia milžiniška...

Pramonė
2022.05.07
„Maxima LT“ apžvelgia 2021-uosius: dėmesys tvarumo įsipareigojimams ir bendruomenėms Verslo tribūna

Organizacijos poveikio aplinkai valdymas, socialinės iniciatyvos ir vietos bendruomenių palaikymas – į šias...

Tvarus verslas
2022.05.04
„Maxima“ papildomų naudų darbuotojams paketą padidino triskart Verslo tribūna 2

Daugiau nei 12 tūkst. darbuotojų vienijantis lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ praėjusiais metais net 3...

Tvarus verslas
2022.04.21
Nematoma karo žaizda: Ukrainoje formuojasi ekologinės krizės židiniai Verslo tribūna

Kol pasaulis susitelkęs į kovą už laisvę ir humanitarinę krizę Ukrainoje, specialistai neramiai stebi ir...

Tvarus verslas
2022.03.31
„Maxima“ plečia skaitmenizavimo sprendimus: atsisako ir įprastų popierinių dokumentų, ir pirkimo kvitų Verslo tribūna 7

Apsipirkinėjantys lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ nuo šiol patys gali nuspręsti, ar spausdinti...

Tvarus verslas
2022.03.31
Pasirašytas vienas didžiausių istorijoje tvaraus aviacinio kuro sandorių Verslo tribūna

Logistikos bendrovė „DHL Express“ ir Suomijos degalų gamintoja „Neste“ pasirašė vieną didžiausių susitarimų...

Tvarus verslas
2022.03.30
„Kalnapilio-Tauro grupė“ įgyvendindama tvarumo strategiją plastikinius butelius keičia į 100% perdirbto plastiko butelius Verslo tribūna 2

Viena iš Lietuvos gėrimų gamybos lyderių „Kalnapilio-Tauro grupė“ ėmė naudoti perdirbto plastiko rPET (angl.

Tvarus verslas
2022.03.28
„Neste“ tvarių partnerysčių vadove Baltijos šalyse tapo Jone Sestakauskaite Verslo tribūna 1

Suomijos tinklo „Neste“ tvarių partnerysčių vadovės Baltijos šalyse pareigas pradėjo eiti Jone...

Tvarus verslas
2022.03.25
Tvarumo vadovų užduotys: nuo darbdavio įvaizdžio iki pakuočių poveikio vertinimo Verslo tribūna

Tvarumo specialisto pozicija, nors dar gana nauja, jau sparčiai populiarėja. Tik darbų laukas šioje...

Tvarus verslas
2022.02.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku