„Telia“: tvarumas ateis su 5G ryšiu

Reklama publikuota: 2021-03-31
Andrius Šemeškevičius, „Telia Lietuva“ Technologijų vadovas: „Ateities miestuose reikės sugebėti aptarnauti milijoną įrenginių viename kvadratiniame kilometre. 5G galės tai padaryti ir dar su mažesnėmis sąnaudomis. “ BENDROVĖS NUOTR.
svg svg
Andrius Šemeškevičius, „Telia Lietuva“ Technologijų vadovas: „Ateities miestuose reikės sugebėti aptarnauti milijoną įrenginių viename kvadratiniame kilometre. 5G galės tai padaryti ir dar su mažesnėmis sąnaudomis. “ BENDROVĖS NUOTR.

Išmaniosios sistemos ir patikimas ryšys gali užtikrinti ne tik patogesnį ar sveikesnį gyvenimą, bet ir padėti visuomenei gyventi iš tiesų tvariau. Nuo apjungtų miestų, nuotolinės medicinos iki efektyvios žemdirbystės bei pažangaus švietimo – tai apims 5G ryšio technologija.

Kai pasauliui buvo pristatytas 4G ryšys, jo kūrėjai pristatė ir kitą jo vardą – LTE – reiškiantį ilgalaikę evoliuciją (ang. long-term evolution). Būtent ilgalaikiškumą, kaip vieną svarbiausių šio belaidžio ryšio savybių, tuomet pabrėžė technologijų tiekėjai. Ir jie neklydo, 4G bus naudojamas dar ilgai. Tačiau sprendžiant kai kuriuos ateities iššūkius, šio ryšio pajėgumai pasieks galimybių ribas.

„Nė viena iš naujausių technologijų neatėjo spręsti šios dienos problemų.  Žvelgdami į ateitį, mes jau kalbame apie išmaniuosius miestus, išmanią mediciną, išmanią žemdirbystę ir kitas sritis, kurias jau pasiekia ar dar pasieks naujos technologijos. Specialistų skaičiavimu, visam tam 4G jau nebeužteks. Tam ir atsiranda 5G, kuris padės mums tapti labiau skaitmeniniais jau per artimiausius penkerius metus“, – sako Andrius Šemeškevičius, „Telia Lietuva“ technologijų vadovas.

5G privalumas, palyginti su 4G ar, juo labiau, vis dar naudojamais 3G ir 2G, – galimybė per tą patį radijo dažnį aptarnauti gerokai daugiau klientų ir įrenginių bei perduoti duomenis kur kas didesniu greičiu. Kadangi radijo dažniai yra ribotas išteklius, o visuomenė naudoja vis didesnio kiekio duomenų reikalaujančius įrenginius (aukščiausios raiškos kameras, ekranus), toks efektyvaus mobilaus duomenų perdavimo poreikis ateityje tik augs. O ypač — didmiesčiuose.

„Ateities miestuose reikės sugebėti aptarnauti milijoną įrenginių viename kvadratiniame kilometre. 5G galės tai padaryti ir dar su mažesnėmis elektros sąnaudomis,“ – priduria A. Šemeškevičius.

Palies visas sritis

Vien ryšio technologija nieko nereiškia be išmaniųjų sistemų, bet ir pastarosios be patikimo ryšio yra bevertės. O išmaniai įdiegiant visas naujausias technologijas, pasak A. Šemeškevičiaus, visuomenė gali pasitelkti ne tik labai patogius, bet ir tvarius sprendimus. Dalis jų jau yra matomi ir naudojami.

„Kai kurie miestai jau išbando išmanius atliekų konteinerius, kurie prijungti prie mobilaus ryšio ir turi jutiklius, fiksuojančius atliekų kiekį. Matydamos realų poreikį, komunalinės įmonės turi galimybę optimizuoti savo transporto maršrutus, taupiau naudoti kurą ir kitus išteklius“, – praktinius pavydžius mato A. Šemeškevičius.

Įvairūs jutikliai ir mobilusis ryšys taip pat gali padėti efektyviai naudoti ir elektros energiją, vandenį, kitus išteklius. Pavyzdžiui, dalis Norvegijos fermų jau imasi naudoti išmanias laistymo ir tręšimo sistemas, paremtas mobiliu ryšiu ir leidžiančias labai tikslingai naudoti vandenį. Technologijos jau veikia ir asmenų sveikatingumo bei sveikatos apsaugos srityje. Nuo išmaniųjų apyrankių, kurios mobiliojo ryšio pagalba gali perduoti duomenis tiesiai gydytojams, iki pačios sveikatos apsaugos sistemos ir galimybės konsultuotis su gydytojais nuotoliniu būdu.

„Net ir mūsų E. sveikatos sistema, nors ir nėra tobula, bet jau leidžia vaistų receptą pratęsti nuotoliniu būdu, nebūtina eiti į sveikatos priežiūros įstaigą, fiziškai susitikti su gydytoju. Tai taip pat yra žingsnis link tvarumo“, – sako pašnekovas.

Mažinti atskirtį

Ateityje tokie ir panašūs sprendimai, pasak specialistų, vis labiau palies ne tik sveikatos, bet ir švietimo ar kitus sektorius. Ryšio pagalba galima padėti eliminuoti ir didėjantį atstumą tarp miestų ir kaimų, pagerinti paslaugų prieinamumą kaimo vietovėse, net mažinti atskirtį. Tiesa, tam reikia ir aktyvaus verslo bei institucijų bendradarbiavimo.

Pasak A. Šemeškevičiaus, pandemija atskleidė, kad dauguma darbų, apskritai, gali būti padaromi nuotoliniu būdų, tad technologijos dar sparčiau vystysis ir šia linkme. O miestuose, savo ruožtu, daugėja išmaniai valdomų kamerų, šviesoforų ir kt. Tai reiškia, kad reikės sujungti dar daugiau sistemų, jutiklių ir įrengimų. Tai padarys būtent 5G.

„Pirmieji diegimai, neabejotinai, prasideda didmiesčiuose, kur svarbiausias greitis ir galimybė aptarnauti daug vartotojų, naudojančių didelius kiekius duomenų. Bet šio ryšio reikės ir rečiau apgyvendintose teritorijose. Išmaniems prietaisams ir davikliams labai svarbus efektyvus ryšio tiekimas, kad jie galėtų greitai perduoti duomenis ir neeikvotų baterijų. Laukuose ar kitur žemdirbystėje naudojami jutikliai galės nejudinami tarnauti 5-7 metus, tai padaryti leis ryšio efektyvumas“, – sako „Telia Lietuva“ Technologijų vadovas.

Priešingai mitams

A. Šemeškevičius pažymi, kad kaip ir kiekviena naujovė, 5G kelia visuomenei klausimų, tačiau daugelis mitų yra netgi priešingi realybei. Pavyzdžiui, nors yra sakančių, kad ši ryšio technologija sunaudos daugiau elektros energijos, tačiau iš tiesų tas pats duomenų kiekis bus perduodamas efektyviau nei ankstesnėmis technologijomis.

„Dėl suvartojamos elektros efektyvumo, 5G yra „žaliausia“ iš visų technologijų. Čia kiekvienas GB perduodamas su mažiausiomis energijos sąnaudomis. Tam pačiam duomenų kiekiui perduoti vietoj keturių 4G bazinių stočių užtektų vos vienos 5G stoties“, – efektyvumą pabrėžia pašnekovas.

Panaši padėtis yra ir su elektromagnetine spinduliuote, kuri, pasak pašnekovo, keičiantis technologijoms kaip tik gali net mažėti. „Kai pasaulis pereis prie 4G ir 5G ir atjungs senąsias ryšio technologijas 2G ir 3G, tiek spinduliuotė, tiek ir energijos sąnaudos dar labiau sumažės“, – sako A. Šemeškevičius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 1

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku