„Swedbank“ finansų vadovas: įmonių tvarumo ambicijas skatins investuotojų sentimentas ir nauji bankų reikalavimai

Reklama publikuota: 2020-12-02
„Swedbank“ Lietuvoje Finansų tarnybos vadovas Remy Salters.
svg svg
„Swedbank“ Lietuvoje Finansų tarnybos vadovas Remy Salters.

Investuotojų simpatijos vis dažniau krypsta į verslus, siekiančius minimizuoti savo veiklos neigiamą poveikį aplinkai arba diegti rinkoje tvarias inovacijas. Ekspertų teigimu, netrukus verslo pasaulyje stebėsime tvarumo transformaciją, kurią nulems ne tik investuotojų sentimentas, bet ir nauji teisiniai reikalavimai bei bankų siekis finansavimą nukreipti į tvarumą skatinančias veiklas.

„Swedbank“ Lietuvoje Finansų tarnybos vadovo Remy Salters teigimu, tvarumas tampa kertine verslo strategijos dalimi, nuo kurios ateityje priklausys ne tik įmonės reputacija ir patrauklumas vartotojų ir partnerių akyse, bet ir skolinimosi sąlygos bei galimybės pritraukti kapitalo.

Anksčiau tvarumas versle dažnai buvo tapatinamas su socialinės atsakomybės ir aplinkosaugos iniciatyvomis, kurios vyksta „šalia tikrojo verslo“. Šiandien kalbėdami apie tvarumą, mes kalbame būtent apie verslą – tiekimo grandines, gamybą, verslo plėtros strategijas, rizikų ir atitikties klausimus, inovacijas produktų ir paslaugų srityje. Ilgesnėje perspektyvoje tvarumo tikslų sau nekeliantis verslas susidurs su konkurencingumo problemomis, o jo galimybės gauti finansavimą mažės. Kapitalo valdytojai supranta, kad investicijos į netvarias verslo šakas yra susijusios su rizikomis. Ilgalaikėje perspektyvoje netvari įmonė gali susidurti su atitikties ar reputacinėmis rizikomis, gali nuvertėti jos turtas arba jos produktai rinkai tapti nebeaktualūs.

Kapitalo rinkų apetitas žaliosioms investicijoms akivaizdžiai auga. Tačiau čia susiduriame su kita problema – tvarių projektų trūkumu rinkoje. „Investuotojai vis dažniau išreiškia norą rinktis tvarias, teigiamą poveikį kuriančias investicijas, tačiau šiuo metu esame situacijoje, kai paklausa viršiją pasiūlą“, – pastebėjo R. Salters.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tvarų finansavimą skatina ir Europos Sąjunga, siekianti kapitalą nukreipti į klimatui neutralias veiklas ir taip prisidėti prie bendrijos „Žaliojo kurso“ įgyvendinimo. Kad finansiniai resursai būtų skirti išties tvarioms veikloms, svarbia pokyčių dedamąja tampa nauji reguliaciniai mechanizmai ir reikalavimai.

Tvarumui vertini – konkretūs kriterijai

Pasak „Swedbank“ Lietuvoje Finansų tarnybos vadovo, nepaisant viešai deklaruojamo siekio didinti žaliąsias investicijas, ES vis dar susiduria su praktiniu iššūkiu – kokią veiklą reikėtų laikyti tvaria. Tokioje situacijoje atsiranda vadinamoji „greenwashing“ rizika, kai bendrovės gali manipuliuoti tvarumo žinutėmis arba rodikliais, siekdamos konkurencinio pranašumo.

„Šią spragą ES siekia ištaisyti pristatydama vadinamąją taksonomiją – tvarios ekonomine?s veiklos klasifikavimo sistema?. Ja norima tiksliai apibrėžti, kokiomis aplinkybėmis tam tikra įmonės veikla gali būti laikoma tvaria. Įmonėms tai leis aiškiai suprasti tvariai veiklai keliamus reikalavimus, o investuotojams ir finansinėms institucijoms – tiksliau įvertinti konkrečios veiklos poveikį aplinkai ir priimti atitinkamus sprendimus“, – sakė banko atstovas.

Šiuo metu kriterijai yra nustatyti 70 veiklų, kurios mažina klimato kaitą, ir 68 veikloms, kurios padeda prisitaikyti prie klimato kaitos padarinių. Tolimesnė klasifikavimo sistemos aprėptis plėsis bėgant laikui.

Skaidrumas ir rizikų vertinimas

ES taksonomija taps ir tolimesnio tvaraus finansavimo mechanizmo pagrindu. Ji padės kurti aplinkai nekenksmingų produktų ženklinimą, nustatyti žaliųjų obligacijų bei investicijų standartus. O taip pat seks ir nauji reikalavimai įmonėms dėl poveikio aplinkai ir kitų tvarumo rodiklių matavimo bei skelbimo. Reikalavimai bus taikomi akcijų biržose kotiruojamoms įmonėms, bankams, draudimo bendrovėms ir kitiems viešojo intereso verslams.

Siekiant didinti skaidrumą ir skatinti tvaraus verslo finansavimą, atsiranda ir nauji reikalavimai finansų rinku? dalyviams. Jie privalės matuoti ir atvirai skelbti, kaip jų investicijos atitinka tvarumo reikalavimus. Vadinasi, jie bus labiau suinteresuoti dirbti su tvariais verslais.

Pasak R. Salters, šalia šių priemonių, atsiranda ir nauji reikalavimai bankams, susiję su rizikų vertinimu skolinimo procese: „Europos Centrinis Bankas ateinančiais metais ypač daug dėmesio skirs su klimatu susijusioms rizikoms. Ateityje bankai privalės detaliau vertinti su klimatu bei poveikiu aplinkai susijusias kliento rizikas, jas nuolat stebėti ir kontroliuoti savo portfelyje.“

Dėl šių priežasčių verslo ar jo vystomo projekto tvarumas ilguoju laikotarpiu ne tik taps įmonės reputacijos pagrindu, bet ir lems geresnes finansavimo galimybes.

Bankai ir iki šiol savanoriškai atlikdavo tvarumo vertinimus didelių sandorių atveju, o ateityje tokių vertinimų bus žymiai daugiau. Naujieji reikalavimai leis dar tiksliau įvertinti konkrečių investicijų poveikį aplinkai. „Jau keletą metų atliekame tvarumo vertinimus, prieš suteikdami finansavimą didelėmis sumomis. Tačiau norime žengti dar toliau ir plačiau suprasti poveikį, pavyzdžiui, viso savo portfelio mastu apskaičiuoti CO2 emisijas. Remdamiesi rezultatais tikimės palaipsniui padėti įmonėms pereiti prie tvaresnių verslo modelių“, – tikino R. Salters.

Pokyčiai vyksta ir investavimo srityje. „Swedbank“ pensijų fondai jau yra nukreipę apie 500 mln. eurų investicijų į įmones, kurių verslo modeliuose integruoti tvarumo tikslai. 250 mln. eurų pensijų fondai yra nukreipę į Baltijos šalių rinką. „Priimdami investavimo sprendimus kalbamės su bendrovėmis, siekdami išsiaiškinti, kaip ilgalaikėje verslo strategijoje jos planuoja sumažinti ir kompensuoti savo neigiamą poveikį aplinkai“, – teigė R. Salters.

Reikalavimai virs galimybėmis

ES mastu įvedami reguliaciniai mechanizmai taps neatremiamu argumentu, keičiančiu rinkos taisykles ir skatinančiu pokyčius. Nors verslo modelių transformacija iš įmonių pareikalaus papildomų investicijų ir laiko, R. Salters teigimu, ji atvers ir naujų galimybių.

„Kad pasiektume ilgalaikių ES tikslų, būtinos tvarios investicijos. Šie tikslai išties ambicingi – iki 2030 m. šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius sumažinti 50–55 proc. ir iki 2050 m. pasiekti nulinę anglies dioksido emisiją. Siekiant padidinti tvarių investicijų apimtis, tiek privačias, tiek viešąsias lėšas stengiamasi nukreipti būtent į tvarias veiklas“, – pažymėjo R. Salters.

ES Ekonomikos gaivinimo planas ir 2021–2027 m. biudžetas numato, kad 1,8 trln. eurų bus skirta padėti bendrijai įveikti COVID-19 sukeltą krizę ir pakloti pamatus tvaresniam Europos vystymuisi. Apie 30 proc. šių lėšų bus nukeipta veikloms, sprendžiančioms klimato kaitos problemas. „Swedbank“ Finansų tarnybos vadovo teigimu, tai atveria papildomas finansavimo galimybes tvariai veikiančioms įmonėms. 

„Galimybės yra tikrai didelės, todėl tvarumo transformaciją verslui reikia pradėti jau dabar. O pradėti reikėtų nuo įsivertinimo – kokį poveikį aplinkai jūsų įmonės veikla daro dabar ir kaip jį galima būtų sumažinti“, – tikino R. Salters.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Nematoma karo žaizda: Ukrainoje formuojasi ekologinės krizės židiniai Verslo tribūna

Kol pasaulis susitelkęs į kovą už laisvę ir humanitarinę krizę Ukrainoje, specialistai neramiai stebi ir...

Tvarus verslas
2022.03.31
„Maxima“ plečia skaitmenizavimo sprendimus: atsisako ir įprastų popierinių dokumentų, ir pirkimo kvitų Verslo tribūna 6

Apsipirkinėjantys lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ nuo šiol patys gali nuspręsti, ar spausdinti...

Tvarus verslas
2022.03.31
Pasirašytas vienas didžiausių istorijoje tvaraus aviacinio kuro sandorių Verslo tribūna

Logistikos bendrovė „DHL Express“ ir Suomijos degalų gamintoja „Neste“ pasirašė vieną didžiausių susitarimų...

Tvarus verslas
2022.03.30
„Kalnapilio-Tauro grupė“ įgyvendindama tvarumo strategiją plastikinius butelius keičia į 100% perdirbto plastiko butelius Verslo tribūna 2

Viena iš Lietuvos gėrimų gamybos lyderių „Kalnapilio-Tauro grupė“ ėmė naudoti perdirbto plastiko rPET (angl.

Tvarus verslas
2022.03.28
„Neste“ tvarių partnerysčių vadove Baltijos šalyse tapo Jone Sestakauskaite Verslo tribūna 1

Suomijos tinklo „Neste“ tvarių partnerysčių vadovės Baltijos šalyse pareigas pradėjo eiti Jone...

Tvarus verslas
2022.03.25
Tvarumo vadovų užduotys: nuo darbdavio įvaizdžio iki pakuočių poveikio vertinimo Verslo tribūna

Tvarumo specialisto pozicija, nors dar gana nauja, jau sparčiai populiarėja. Tik darbų laukas šioje...

Tvarus verslas
2022.02.24
Ambicingas „Kalnapilio-Tauro grupės“ tikslas - tapti tvariausiu partneriu klientams gėrimų rinkoje Verslo tribūna

Viena didžiausių Lietuvos alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Kalnapilio-Tauro grupė“ pradeda įgyvendinti...

Tvarus verslas
2022.02.18
„Maxima“ moderniam apšvietimui skirs dar 0,7 mln. eurų Verslo tribūna 2

Modernūs LED apšvietimo sprendimai ne tik leidžia ženkliai taupyti elektros energiją, bet ir yra draugiškesni...

Tvarus verslas
2022.02.17
Kas lemia vadovų motyvaciją darbe ir kaip kurti tvarius santykius su vadovais? Verslo tribūna 1

Pandemijos laikotarpio tendencijos rodo, kad aukštesnes pozicijas užimantys vadovai ima dažniau keisti...

Tvarus verslas
2022.02.07
„Kelių priežiūra“: praėję metai atskleidė komercinės veiklos svarbą Verslo tribūna 2

Praėję metai valstybinius kelius prižiūrinčiai AB „Kelių priežiūra“ buvo itin intensyvūs, tačiau nuostolingi.

Tvarus verslas
2022.01.27
18 mln. eurų premijoms skyrusi „Maxima“ toliau augina ir atlyginimus Verslo tribūna

Beveik 18 mln. eurų – tokią sumą lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ praėjusiais metais skyrė darbuotojų...

Tvarus verslas
2022.01.26
Investuotojų taikiklyje – tvarumo inovacijos Verslo tribūna 2

Nuo laboratorijoje sukurto foie gras, tradicinio ančių kepenėlių pašteto, ar iš žirnių pagamintų vienkartinio...

Tvarus verslas
2022.01.26
„Telia“: įvairovė darbe yra mąstymas, ne tik lytis ar tautybė Verslo tribūna 14

Darbe žmonės linkę samdyti panašius į save, tačiau atlikti tyrimai rodo priešingai – įvairovė kolektyve daro...

Tvarus verslas
2021.12.29
„Maximos“ gaminių receptūrose nelieka narvuose laikomų vištų kiaušinių Verslo tribūna 1

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, prieš kelerius metus įsipareigojęs iki 2025 m. visiškai atsisakyti...

Tvarus verslas
2021.12.22
„Vero cafe“: pandemija daugelį tvarumo projektų nuguldė į stalčius Verslo tribūna 1

Jau kitąmet vienoje iš kavinių tinklo „Vero cafe“ pardavimo vietų bus išbandomi depozitiniai daugkartiniai...

Tvarus verslas
2021.12.16
„Telia“ žinia tiekėjams: tvarumas tampa svarbiu atrankos kriterijumi Verslo tribūna

Per artimiausią dešimtmetį „Telia“ grupė nusprendė paversti visą savo veiklos grandinę aplinkai neutralia, į...

Tvarus verslas
2021.12.15
„Swedbank“: saulės elektrinės šiandien aktualios kiekvienam verslui Verslo tribūna

Triskart mažiau išlaidų elektrai, svari pagalba klimatui, geresnis įmonės įvaizdis – tai yra dalis naudų,...

Tvarus verslas
2021.12.01
„Rail Baltica“ galimybės: keleiviams, kroviniams, specialistams Verslo tribūna 1

„Baltijos šalyse statomą geležinkelį „Rail Baltica“ reikia vertinti kaip visos Europos Sąjungos globalios...

Tvarus verslas
2021.11.25
„Vilniaus vandenys“ investuoja į žaliąją energiją Verslo tribūna 1

Visame pasaulyje brangstant energetiniams resursams, dėmesys krypsta ir į vandens tiekėjus, kurių didžioji...

Tvarus verslas
2021.11.24
Stiprina įmonę ir darbuotojus: „Maximoje“ – antroji „Greičio valdyba“ Verslo tribūna

Pusė metų intensyvaus darbo su mentoriais, gilinimosi į svarbiausius vidinius procesus ir galimybė...

Tvarus verslas
2021.11.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku