Kas tai? Eksperto įžvalgos

Verslo reakcija į pandemiją: nuo psichologinės pagalbos darbuotojams iki papildomų paslaugų klientams

Publikuota: 2020-04-22
„Ignitis grupėje“ darbą į namus perkėlė didesnė dalis darbuotojų – virš 2000 asmenų.
svg svg
„Ignitis grupėje“ darbą į namus perkėlė didesnė dalis darbuotojų – virš 2000 asmenų.

Pandemijos metu vienos įmonės mobilizavosi, kad išliktų, kitos – keitė darbo principus ir taip užtikrino paslaugų tęstinumą. Kaip pastebi verslo atstovai, krizinėje situacijoje įmonėms ypač svarbu rūpintis darbuotojų saugumu ir vadovautis atsakingo verslo principais.

Nors pandemija turėjo įtakos beveik kiekvienam šalies verslui, sprendimai ir veiksmai, kurių ėmėsi įmonės, skiriasi. Jau pirmosiomis karantino dienomis netrūko pranešimų apie darbuotojus atleidžiančius, jų saugumu nesirūpinančius ar tiekėjams mokėjimus stabdančius verslus. Vis dėlto nemaža dalis įmonių kovodamos su krize ėmėsi visų reikiamų veiksmų, jog būtų užtikrintas jų veiklos tęstinumas, išsaugotos darbo vietos ir vykdomi įsipareigojimai partneriams.

Didelė komunikacijos reikšmė

Šalies verslo atstovai teigia, kad krizės akivaizdoje aiški, neuždelsta komunikacija yra ypatingai svarbi veiksmų koordinavimui ir veiklos tęstinumo užtikrinimui.

Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ – viena didžiausių energetikos įmonių grupių Baltijos šalyse. Vienos grupės veiklos yra susijusios su įsipareigojimais laiku pagaminti energiją ir užtikrinti patikimą skirstymo paslaugą, tiekimą, kitos – su klientų aptarnavimu. Pasak bendrovės Darnaus vystymosi komunikacijos vadovo Valento Nevieros, darbui karantino metu buvo ruošiamasi iš anksto.

„Dar prieš paskelbiant karantiną grupėje buvo sudaryta bendra krizės valdymo komanda, kurios užduotis – centralizuotas visoms įmonėms aktualių klausimų valdymas. Kiekvienoje grupės įmonėje buvo paskirtas atsakingas asmuo ir suburtos komandos, atsakingos už krizinės situacijos valdymą. Atsakingi žmonės ypač greit priimdavo ir darbuotojams komunikuodavo sprendimus. O darbuotojai žinojo, į ką kreiptis visais rūpimais klausimais“, – teigė V. Neviera.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė tikina, kad stresinėmis sąlygomis dirbančius darbuotojus reikia ne tik informuoti apie svarbiausius įmonės sprendimus, bet ir palaikyti, motyvuoti ar net nuraminti.

„Organizuojame netiesiogines transliacijas – prekybos direktorės kreipimąsi į darbuotojus. Transliacijų metu atsakoma į iš anksto surinktus ir darbuotojams aktualius klausimus. Norime, kad žmonės įmonėje kalbėtų patys ir žinotų, jog dėl jų yra stengiamasi, daroma ir ieškoma sprendimų, kad jais yra rūpinamasi“, – kalbėjo prekybos tinklo atstovė.

Darbuotojų saugumas – įmonės atsakomybė

Atsakingas verslas savo darbuotojų saugumui skyrė ypatingą dėmesį. Rūpinosi, kad tie, kurie gali dirbti per nuotolį, taip ir dirbtų, o tie, kurie turi būti darbo vietose, būtų maksimaliai saugūs, aprūpinti visomis apsaugos priemonėmis.

„Ignitis grupėje“ darbą į namus perkėlė didesnė dalis darbuotojų – virš 2000 asmenų. V. Neviera pažymi, kad tinkamų darbo sąlygų sudarymas dideliam skaičiui darbuotojų vienu metu tapo nemenku iššūkiu, tekusiu bendrovės IT padaliniams.

„Ypatingi priemonių ir darbo procesų pokyčiai buvo būtini ir sprendžiant už objektų bei sistemų priežiūrą atsakingų darbuotojų saugumo klausimą. Esant galimybei, darbuotojams buvo sudarytos sąlygos nevykti į bendras patalpas, o darbui ruoštis namuose. Žinoma, užtikriname ir visas apsaugines priemones: dezinfekcinį skystį, kaukes, pirštines ir kt.“, – kalbėjo V. Neviera.

nuotrauka::2 right

Pasak „Iki“ atstovės I. Baltrušaitienės, specialios saugumo priemonės jų bendrovėje buvo įvestos dar iki oficialių reikalavimų, siekiant apsaugoti parduotuvių, logistikos ir gamybos centrų darbuotojus.

„Parduotuvėse atsirado stiklo pertvaros, kasininkams ir salės darbuotojams buvo suteikti veido skydeliai, medvilninės kaukės, pirštinės, kurias jie skatinami dažnai keisti, dezinfekantai rankoms valytis. Visos būtinos apsauginės priemonės taip pat suteiktos logistikos bei gamybinių padalinių darbuotojams“, – tikino I. Baltrušaitienė.

Spręsti darbuotojų saugumo bei emocinės sveikatos klausimus, V. Nevieros teigimu, padeda ir vidinės įmonių iniciatyvos. „Ignitis grupėje“ jau kelias savaites veikia pačių darbuotojų suburta grupė, siūlanti savanorišką ir neatlygintiną pagalbą savo kolegoms. Taip pat įmonių grupės darbuotojams suteikta galimybė nemokamai ir anonimiškai gauti psichologo pagalbą. Tai padaryti jie gali paskambinę specialiu pagalbos telefonu, kuriuo juos konsultuoja trys profesionalūs psichologai. Pašnekovo žodžiais, tai – įmonės pastangų palaikyti darbuotojų susitelkimą, atsakomybės jausmą ir gerą emocinę savijautą rezultatas.

Atsakomybė prieš klientus – mokėjimų atidėjimai ir gyvų kontaktų minimizavimas

Atsakingas verslas rūpinasi ne tik savo darbuotojais, bet ir klientais. Nenutrūkstamą paslaugų tiekimą turinčios užtikrinti įmonės ypatingų sprendimų ir saugumo priemonių ėmėsi ir aptarnaudamos klientus.

Mindaugas Genys, daugiabučių priežiūros ir administravimo įmonės „Mano būstas“ direktorius, pasakoja, kad karantino metu ypač pasitarnauja prieš keletą metų gyventojams pristatyta mobilioji programėlė „eBūstas“, leidžianti klientus aptarnauti vengiant kontakto.

„Įsigaliojus karantinui daugiabučiuose nebevykdome gyventojų apklausų ir balsavimų tiesioginio kontakto būdu, tačiau svarbius klausimus gyventojai gali spręsti mobiliojoje programėlėje. Naudodamiesi ja, žmonės gali pranešti apie įvykusius gedimus bei nemokamai apmokėti būsto priežiūros sąskaitas“, – kalbėjo M. Genys ir pridūrė, kad įprastų paslaugų teikimas nenutrūko.

Bendrovės direktoriaus teigimu, kovojant su koronaviruso plitimu, svarbu investuoti į visuomenės saugumą. Paskelbus karantiną, įmonė pradėjo teikti papildomas paslaugas daugiabučių gyventojams – neatlygintiną laiptinių ir jų paviršių dezinfekciją.

Pasak V. Nevieros, šiuo metu galvojant apie žmonių saugumą reikėtų nepamiršti ir galimų jų finansinių sunkumų. Uždarius klientų aptarnavimo centrus, įmonės „Ignitis“ klientams savitarnos sistemoje buvo užtikrinta galimybė visus mokėjimus atlikti nemokamai. Su finansiniais sunkumais susidūrusiems asmenims suteikta galimybė kreiptis dėl mokėjimo atidėjimo.

Atsakingo verslo principais besivadovaujančios įmonės mobilizavosi – vienos, kad išliktų, kitos – kad padėtų kitiems. Vis dėlto susidorojus su iššūkiais svarbu žengti ir kitą žingsnį – planuoti, kaip suvaldyti visas galimas tolimesnes karantino pasekmes.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Maxima LT“: verslas turi būti ekologiškai sąmoningas Verslo tribūna

Didžioji dauguma šiuolaikinių įmonių į savo misiją įterpia tvarumo siekį, tačiau tik nedidelė dalis jų žino,...

„Vilniaus vandenys“ perdirbtą nuotekų dumblą naudoja miškų tręšimui Verslo tribūna 3

Valant miesto nuotekas, valymo įrenginiuose lieka nuotekų dumblo, kuris susidaro proceso metu. Įprastai ši...

Tvarus verslas
2020.09.30
Strateginiai „Švyturys – Utenos alus“ tvarumo sprendimai: pelnytas išskirtinis statusas – tik kelio pradžia Verslo tribūna

„Švyturys-Utenos alus“ yra pirmoji alaus darykla šalyje ir antroji visoje pasaulinėje „Carslberg“ grupėje,...

Tvarus verslas
2020.09.29
Tvarumas versle – nebe įvaizdžio, o verslo sėkmės klausimas Verslo tribūna

Dar neseniai kova su klimato kaita apsiribojo tokiais simboliniais veiksmais, kaip šviesos išjungimas vienai...

Tvarus verslas
2020.09.28
Kokios tvaraus valdymo praktikos gali prisidėti prie verslo sėkmės? Verslo tribūna 3

Remiantis naujausiais „Nasdaq European Data“ duomenimis, net 90 proc. šio naujojo šimtmečio kartos...

Tvarus verslas
2020.09.24
Tvarus verslo perdavimas: būtina gerai pasiruošti Verslo tribūna

Per du pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje susikūrė daug sėkmingų verslų, kurių savininkai šiuo metu svarsto...

Tvarus verslas
2020.09.17
Daugiau nei 5 milijonai priežasčių kurti tvarų verslą  Verslo tribūna

Vis daugiau žmonių iš verslų reikalauja atsakingo požiūrio į aplinką ir planetą. „Harvard Business Review“...

Tvarus verslas
2020.09.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus