Kas tai? Eksperto įžvalgos

K. Juščius: dabar pirmenybė darbuotojų saugumui, bet ilgalaikių tikslų neatsisakome

Publikuota: 2020-04-17
Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius tiki, kad dabartinė situacija netrukus baigsis, tad bendrovė neatsisako nei vieno su tvarumu susijusio tikslo.
svg svg
Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius tiki, kad dabartinė situacija netrukus baigsis, tad bendrovė neatsisako nei vieno su tvarumu susijusio tikslo.

Šio pavasario darbų sezonas „AUGA group“, didžiausiai Europoje ekologinės žemdirbystės ir ekologiškų maisto produktų gamybos bendrovei, kaip ir daugeliui kitų įmonių prasidėjo neįprastai. Nepaisant to, darbuotojų saugumo priemonės, kurių į šalį atkeliavus virusui buvo imtasi nedelsiant, verslui neleido susvyruoti.

Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius tiki, kad dabartinė situacija netrukus baigsis, tad bendrovė neatsisako nei vieno su tvarumu susijusio tikslo.

„Dirbame stabiliai, nepristabdėme nė vieno projekto, nors visame verslo pasaulyje tvyro didžiulė nežinomybė. Manome, kad susitelkimas  – į darbuotojų sveikatą, verslo tęstinumą ir ilgalaikius tikslus – yra svarbiausia varomoji jėga šiame ypatingame etape“, –  pažymi p. Juščius.

Bendrovės vadovas vis dėlto pripažįsta, kad nenuspėjama verslo aplinka dar kartą paskatino atidžiai peržiūrėti visus veiklos segmentus ir pasiruošti galimoms rizikoms.

„Rinkos lygmeniu žemės ūkio produkcijos įmonės tokios krizės sąlygomis išsiskiria kaip mažiausiai paveikiamos, atsižvelgiant į jų produkcijos pobūdį ir didėjantį namų ūkių vartojimą. Nepaisant to, bendrovės vadovybė atsižvelgia į visas galimas grėsmes pagrindinėms grupės verslo sritims ir stengiasi sušvelninti jų padarinius“, — sako K. Juščius.

Bendrovėje, kurios portfelyje – grūdų auginimo, pienininkystės, grybų auginimo ir galutinių produktų pateikimo vartotojams verslai – šiuo metu dirba apie 1200 žmonių. Visos „AUGA group“ įmonės dirba sezonui būdingu pajėgumu, o siekiant užtikrinti bendrovės darbuotojų saugą ir tęsti kasdienę veiklą, buvo imtasi papildomų priemonių. Biurų darbuotojai dirba nuotoliniu būdu. Veikla žemės ūkio ir gamybiniuose padaliniuose buvo pertvarkyta taip, kad būtų sumažinta nereikalingų kontaktų ir užkirstas kelias galimam užsikrėtimo plitimui.

Bendrovė kaip ir daugelis kitų socialiai atsakingų šalies įmonių įsitraukė į skubios paramos projektus – tiekia produkciją medikams Šiaulių ir Kauno klinikinėje ligoninėse, drauge su maltiečių labdaros organizacija dovanoja ekologiškas sriubas vyresnio amžiaus žmonėms, bendradarbiauja su „Maisto banku“. Natūralu, kad darbuotojų saugumas ir visuomenės gerovė – tai, kas šią akimirką rūpi labiausiai.

Aiškios gairės

Tuo tarpu ilgalaikiai „AUGA group“ tikslai, susiję su klimato kaita, socialine atsakomybe, gerąja valdymo praktika, nesikeičia.

Bendrovė jau ne pirmus metus ruošia ataskaitas apie atliktus darbus aplinkosaugos, socialinėje ir valdymo srityse, o prieš kelias dienas kartu su audituota finansine ataskaita pristatė ir naujausią Tvaraus verslo ataskaitą už 2019 m., kuri yra parengta vadovaujantis Nasdaq ASV tvarumo ataskaitų teikimo gairėmis Šiaurės ir Baltijos rinkų listinguojamoms bendrovėms.

„AUGA group“ nustebina vienu iš užsibrėžtų tikslų – iki 2025 m. kompanija įsipareigoja sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas 27 proc., beveik trečdaliu per penkerius metus. Šį tikslą užsibrėžė bendrovė, veikianti itin subtilioje taršos atžvilgiu sferoje – žemės ūkyje, kur emisijas išskiria ir laikomi galvojai, ir net pats dirvožemis. Palyginimui, visas Lietuvos žemės ūkio sektorius yra įsipareigojęs emisijas sumažinti 9 proc. iki 2030 m.

„2018 m. tvaraus verslo ataskaitoje kėlėme sau tikslą nusistatyti CO2 emisijų mažinimo tikslus, ne rečiau kaip kasmet perskaičiuoti ir nustatyti atitinkamų metų grupės įmonių CO2 pėdsaką. 2019 m. visus šiuos uždavinius pavyko įgyvendinti ir šiemet pristatome emisijų mažinimo tikslus visuomenei. Mes siekiame taršos emisijas mažinti organiškai savo veikloje – diegdami inovacijas, didindami efektyvumą“, – dėsto p. Juščius.

Siekdama tiksliai įvertinti, kiek gebėtų prisidėti prie klimato kaitos mažinimo, „AUGA group“ jau antrus metus įvertino šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas savo veikloje. Šiuos skaičiavimus auditavo konsultacinė kompanija „Carbon Footprint“.

„Carbon Footprint Ltd“ yra viena lyderiaujančių pasaulyje CO2 pėdsako ataskaitų auditorių, padėjusių audituoti ataskaitas daugiau kaip 20 tūkst. pasaulio kompanijų. Nepriklausomas auditas užtikrina, kad visi „AUGA group“ pateikiami ŠESD duomenys yra tikslūs, o skaičiavimai pagrįsti pripažinta tarptautine metodika.

Bendrovės veikloje yra trys sritys, kuriose emisijos yra didžiausios, tai yra, sudaro apie 90% visų emisijų: iškastinio kuro naudojimas, galvijų virškinimo procesai ir emisijos iš dirbamos žemės. Šiose srityse ir suplanuoti trys projektai, kuriuos įgyvendinus poveikis aplinkai turėtų reikšmingai sumažėti.

Didžiausio efekto mažinant emisijas tikimasi sumažinant iškastinio kuro naudojimą, jį keičiant biodujomis, kurios bus išgaunamos iš ūkiuose laikomų galvijų mėšlo.

Itin įdomiu ir inovatyviu „AUGA group“ įvardija šiuo metu kuriamą projektą, kai nauja specializuota pašarų technologija ne tik pagerins galvijų gerovę, bet ir leis subalansuoti jų mitybą, padidinti primilžius bei gerokai sumažinti galvijų į aplinką išskiriamų šiltnamio dujų kiekį. Specializuotų pašarų technologijos koncepcija yra susijusi su novatorišku procesu pašarų gamyboje, jų apdorojimu, adaptuotais pašarų racionais, poveikio ūkiuose laikomiems galvijams stebėjimo ir įvertinimo procesu. 

Emisijas iš dirbamos žemės ketinama sumažinti, tobulinant sėjomainos planus – auginant tam tikras kultūras, kurios turi anglies išsaugojimo dirvoje ir azoto akumuliavimo savybių, tokiu būdu absorbuojant CO2 iš atmosferos bei sumažinant N2O emisijas dėl mažesnio organinių trąšų poreikio.

„Negalime visiškai išvengti emisijų – visos sritys, apie kurias kalbame, yra būtinos užtikrinant uždaro rato ekologinio žemės ūkio modelio funkcionavimą. Bet nėra abejonės, kad verslas šiandien turi keistis ir daryti viską, kad emisijos mažėtų. Ir ne tik formaliai, bet ir realiai“, — įsitikinęs p. Juščius.

„AUGA group“ yra viena iš nedaugelio šalies bendrovių, suskaičiavusių ir auditavusių savo CO2 pėdsaką bei įsivardijusių aiškius emisijų mažinimo tikslus bei būdus tam pasiekti.

Unikalus valdymo sprendimas

2019 m. bendrovė daug dėmesio skyrė socialinei atsakomybei – apklausė visus savo darbuotojus, taip pat vietovių, kuriose dirba, bendruomenes. Didžioji dalis bendrovės darbuotojų yra kaimiškų vietovių gyventojai, todėl jų ir bendruomenių lūkesčiai, gerovė yra prioritetinė „AUGA group“ sritis.

Įmonė daro prielaidą, kad nuolatinis artimas bendradarbiavimas su bendruomenėmis ir švietimas  ekologijos, aplinkosaugos ir tvarumo klausimais turi teigiamą poveikį.

„AUGA group“ praėjusius metus palydėjo nemenkais pokyčiais valdymo srityje – atsižvelgiant į gerąsias korporatyvinio valdymo praktikas ir siekiant valdymo sistemą, bendrovė pasirinko nepriklausomos valdybos modelį. Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kuomet nevalstybinės bendrovės valdybos nariai nėra susiję su kontroliuojančiu akcininku.

[infogram id="63790b79-622c-4841-918d-c4e2bc0ad8fb" prefix="dmR" format="interactive" title="TR: Auga"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Maxima LT“: verslas turi būti ekologiškai sąmoningas Verslo tribūna

Didžioji dauguma šiuolaikinių įmonių į savo misiją įterpia tvarumo siekį, tačiau tik nedidelė dalis jų žino,...

„Vilniaus vandenys“ perdirbtą nuotekų dumblą naudoja miškų tręšimui Verslo tribūna 2

Valant miesto nuotekas, valymo įrenginiuose lieka nuotekų dumblo, kuris susidaro proceso metu. Įprastai ši...

Tvarus verslas
2020.09.30
Strateginiai „Švyturys – Utenos alus“ tvarumo sprendimai: pelnytas išskirtinis statusas – tik kelio pradžia Verslo tribūna

„Švyturys-Utenos alus“ yra pirmoji alaus darykla šalyje ir antroji visoje pasaulinėje „Carslberg“ grupėje,...

Tvarus verslas
2020.09.29
Tvarumas versle – nebe įvaizdžio, o verslo sėkmės klausimas Verslo tribūna

Dar neseniai kova su klimato kaita apsiribojo tokiais simboliniais veiksmais, kaip šviesos išjungimas vienai...

Tvarus verslas
2020.09.28
Kokios tvaraus valdymo praktikos gali prisidėti prie verslo sėkmės? Verslo tribūna 3

Remiantis naujausiais „Nasdaq European Data“ duomenimis, net 90 proc. šio naujojo šimtmečio kartos...

Tvarus verslas
2020.09.24
Tvarus verslo perdavimas: būtina gerai pasiruošti Verslo tribūna

Per du pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje susikūrė daug sėkmingų verslų, kurių savininkai šiuo metu svarsto...

Tvarus verslas
2020.09.17
Daugiau nei 5 milijonai priežasčių kurti tvarų verslą  Verslo tribūna

Vis daugiau žmonių iš verslų reikalauja atsakingo požiūrio į aplinką ir planetą. „Harvard Business Review“...

Tvarus verslas
2020.09.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus