Neišnaudojamoje naujų automobilių rinkoje – naujų rekordų siekiai

Publikuota: 2018-01-24
Rokas Knyva, LAA generalinis direktorius, pastebi kad Lietuvos automobilių rinkoje yra didelės augimo galimybės, kurios nebūtinai siejasi su atlyginimų vidurkiu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Rokas Knyva, LAA generalinis direktorius, pastebi kad Lietuvos automobilių rinkoje yra didelės augimo galimybės, kurios nebūtinai siejasi su atlyginimų vidurkiu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Praėjusiais metais Lietuvos naujų automobilių rinka augo sparčiausiai Europoje, tačiau statistika atskleidžia vietinių pirkėjų nenorą rinktis naujus automobilius.

Rokas Knyva, LAA generalinis direktorius, Vilniuje surengtoje konferencijoje tvirtino, kad netgi didelis naujų automobilių pardavimų augimas atskleidžia mažai išnaudojamą Lietuvos rinkos potencialą.

VŽ rašė, kad 2017 m. naujų automobilių rinka Lietuvoje sparčiai augo: net atmetus naujų automobilių reeksporto skaičius, metinis naujų automobilių registracijos augimas siekė 21%. LAA naudojamais „Data Center“ duomenimis, kartu su formaliai įskaitomu reeksportu, šis skaičius siekia net 27,3%. Tai – geriausias augimo rezultatas visoje Europoje.

Pasiektas rezultatas – 29.043 nauji asmeninės (M1 kategorijos) ir komercinės (N1 kategorijos) automobiliai gerokai pranoksta 2007 m. pasiektą absoliutų Lietuvos rinkos rekordą – 25.714 parduotus naujus automobilius.

Tam tikrais požiūriais – vertinant rinkos lyderių „Toyota“ ir „Volkswagen“ rezultatus bei bendrą asmeninės paskirties lengvųjų automobilių (M1 kategorijos) registraciją – Lietuvos rinka (25.867 automobilių) tapo didesnė nei nuolatinės Baltijos šalių regiono lyderės – Estijos (25.020 vnt.).

Tačiau ši pergalė yra tik statistikoje, nes tarp per praėjusius metus Lietuvoje registruotų automobilių yra bent 6.598 jau reeksportuotos transporto priemonės.

Be to, Estijoje 2017 m. parduoda daug lengvųjų komercinių (N1 kategorijos) automobilių. Skaičiuojant ir juos, šios šalies rinka pernai siekė 30.362 naujus automobilius.

Erdvė augimui

Pasak p. Knyvos, netgi toks Lietuvos rezultatų priartėjimas prie Estijos rinkos parodo didelį skirtumą tarp šių šalių gyventojų perkamosios galios. Skaičiuojant 1.000 gyventojų tenkančius naujus automobilius, lietuviai nuo estų atsilieka daugiau nei dvigubai.

Europos ekonominės erdvės šalių kontekste Lietuva net su reeksporto skaičiais taip pat neturi kuo pasigirti: ji lenkia tik Latviją, Graikiją, Rumuniją ir Bulgariją, tačiau gerokai atsilieka nuo ES vidurkio, siekiančio 29,6 naujo automobilio, tenkančio 1.000 gyventojų.

Tęsinys – po grafiku

[infogram id="948acfec-5f16-4e3e-b69a-df66d7e4249c" prefix="N5D" format="interactive" title="Naujų automobilių pardavimas Europoje"]

Ponas Knyva pastebi, kad jeigu Lietuvos gyventojai pirktų tiek pat naujų automobilių kaip lenkai, mūsų rinką sudarytų 35.698 automobiliai, arba 38% daugiau nei dabar.

Pasiekus Estijos lygį, 2017 m. būtų nupirkti 54.238 automobiliai, arba 2,10 karto daugiau.

Pasiekus ES vidurkį, Lietuvoje būtų nupirktas 83.721 naujas automobilis, arba 3,24 karto daugiau.

Pajamų įtaka

Lygindamas makroekonominius Baltijos šalių rodiklius, p. Knyva pastebi, kad trijų valstybių duomenys (lyginamasis BVP vienam gyventojui, realus metinis BVP prieaugis, nominalus atlyginimo prieaugis) yra gana panašūs. Bet Estijoje gerokai didesnis vidutinis atlyginimas (931 Eur, palyginti su 667 Eur Lietuvoje ir 674 Eur Latvijoje).

Iš kitos pusės – LAA generalinio direktoriaus pateiktoje medžiagoje matyti, kad pajamų vidurkis atskirose Europos šalių valstybėse nėra tiesiogiai susijęs su parduodamų naujų automobilių skaičiais: pavyzdžiui, Čekijoje vidutinis atlyginimas (868 Eur) yra mažesnis, nei Estijoje, tačiau aukščiau esančiame grafike matyti, kad tai visai nevaržo naujų automobilių rinkos.

Nuosaikūs lūkesčiai

Prognozuodamas 2018 m. Lietuvos naujų automobilių rinką, p. Knyva išlieka nuosaikus. Jis sakosi šiais metais laukiantis 17,5% augimo – gerokai mažesnio, nei šiais metais. Pasak jo, nežinia ar šių metų laikotarpyje pavyks išlaikyti tokį augimą, kaip pernai. Tiesa, ir šis augimas reikštų 34.145 parduotus naujus asmeninės ir komercinės paskirties automobilius – tai būtų naujas, istorinis Lietuvos automobilių rinkos rekordas.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pirmosios savivaldybės gauna lėšas įkrovimo stotelių įrengimui 2

Susisiekimo ministerija Jonavai, Klaipėdai, Neringai ir Panevėžiui skiria 281,600 Eur Europos regioninės...

Transportas
2018.09.20
Į Lietuvos kelius išvažiuos 700 AG „Jeep Grand Cherokee Trackhawk“ 16

Lietuvos rinkoje vis dažniau vietą randa itin išskirtiniai ir brangūs automobiliai. Vilniuje, „Jeep“...

Transportas
2018.09.19
„Audi“ ir „Mercedes“ veržiantis į elektromobilių rinką, BMW laukia 2021 m. 5

„Mercedes-Benz“ ir „Audi“ per pastarąsias kelias dienas pristačius serijinei gamybai paruoštus...

Transportas
2018.09.18
„Mazda 6“ – dar vienas į „premium“ segmentą nusitaikęs naujas sedanas 11

Antradienį Vilniuje pristatytas naujas „Mazda“ sedanas be užuolankų taikosi į „Audi“ teritoriją.

Transportas
2018.09.18
„Mercedes” žengia į „Teslos” užimtą teritoriją 14

„Jaguar“, „Audi“, o dabar ir „Mercedes-Benz“ pristatė serijinei gamybai parengtus SUV tipo automobilius ir...

Transportas
2018.09.15
„Volkswagen“ nutrauks legendinio „Beetle“ gamybą 1

Vokietijos koncernas „Volkswagen“ patvirtino 2019 m. liepos mėnesį ketinantis užbaigti trečiosios kartos...

Transportas
2018.09.14
Vilniuje – kolekciniai „Porsche“ modeliai iš gamintojo muziejaus

Vilniaus „Porsche“ centre atidengta šešių modelių ekspozicija, kurią sudarė trumpam atvežti išskirtiniai...

Transportas
2018.09.14
SEB: Lietuvos žmonės gali pirkti beveik 8% brangesnius automobilius 9

Lietuvos gyventojai gali įpirkti vis brangesnius automobilius, bet besikeičiančios aplinkybės nebūtinai...

Rusiška pasaka – iššūkiai „Teslai“ ir vokiškoms „premium“ markėms 25

Net pristatydamos vienetinius savo sukurtus automobilius, žinomos Rusijos įmonės nesikuklina ir sakosi...

Transportas
2018.09.05
Naujų automobilių rinkos šuolis rugpjūtį – net 47% 11

Rugpjūtį Lietuvos naujų automobilių rinka išgyveno įspūdingą augimą, kurį net trečdaliu palaikė reeksportas.

Transportas
2018.09.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau