Šalies oro uostai norėtų testuoti keleivius dėl COVID-19

Valstybės valdomi Lietuvos oro uostai siekia, kad COVID-19 testus keleiviai prieš ar po kelionių galėtų atlikti oro uoste. Tačiau tokia pasaulyje vis dažniau taikoma praktika mūsų šalyje nėra reglamentuota.
Šiuo metu vykstant į tam tikras Europos Sąjungos (ES) arba trečiąsias šalis būtina turėti ne anksčiau kaip prieš 72 arba 48 val. iki atvykimo atliktą testą ir gautą neigiamo rezultato patvirtinimą. Tuo tarpu atvykstant į Lietuvą iš trečiųjų šalių pagal dabartinę tvarką taip pat reikia atlikti COVID-19 testą.
Tačiau, anot oro uostų atstovų, pagrindine problema lieka tai, jog bet kokio tipo testavimui atsirasti Lietuvos oro uostuose nėra sukurta reglamentavimo normų, todėl veikla negali būti vykdoma, net jei rinkoje yra galimybės teikti tokias paslaugas, o paklausa ir būtinybė iš keleivių pusės yra.
Pasak Lauros Joffės, Lietuvos oro uostų vykdomosios direktorės, apie testavimo galimybių sudarymą jau kalbėta tiek su Sveikatos apsaugos ministerijos, tiek su Susiekimo ministerijos atstovais, tačiau konkrečių atsakymų dar laukiama.
Natūralu, kad norą palengvinti procesą reiškia visos suinteresuotos šalys: tiek oro uostai, tiek oro bendrovės, tiek ir patys keliaujantieji. Dauguma sutinka, kad testavimas būtų mokamas, už procedūrą susimoka būtent konkretus asmuo, kuriam testas yra atliekamas. Tokia praktika jau taikoma ne viename pasaulio oro uoste, sako L. Joffė.
Jos teigimu, šalies oro uostai jau keletą mėnesių intensyviai dalijasi patirtimi su partneriais ir stebi, kaip tokie testai organizuojami kitose šalyse.
Norint palengvinti kelionių procesus, vis daugiau šalių pradeda analizuoti net tik PGR, bet ir greitųjų PGR testų alternatyvą, labai aktyviai kelią skinasi ir kiti greitieji testai (antigenų), kurie vis dažniau laikomi priimtina priemone pandemijos kontrolei vietose, kur testo atsakymo reikia greitai.
Teigiama, kad testavimas oro uostuose gali būti būtinybė artimoje ateityje, ypatingai judant vienodo kelionių proceso visoje Europoje ir pasaulyje link. Tokiu atveju Lietuva turėtų dėti pastangas jau dabar, kad lokalus turizmo, viešbučių ir aviacijos sektorius nebūtų dar labiau smukdomas dėl reglamentavimo trūkumo.
VŽ rašė, kad privalomą saviizoliaciją keisti COVID-19 testais ragina ir oro uostus vienijanti asociacija ACI Europe.
Karantinai veikia tik tiek, kiek pavyksta juos veiksmingai įgyvendinti. Mes visi žinome, kad tai labai sudėtinga ir ne visada pavyksta. Reikia iš naujo persvarstyti prielaidą, kad karantinai yra nulinės rizikos metodas, aiškina Jostas Lammersas, Miuncheno oro uosto generalinis direktorius ir ACI Europe prezidentas.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti