Kelių direkcija: pinigus keliams ministras skirsto apeidamas taisykles

Publikuota: 2020-06-22
Jaroslavas Narkevičius, susisiekimo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Jaroslavas Narkevičius, susisiekimo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius praėjusią savaitę paskyręs dar beveik 16 mln. Eur Automobilių kelių direkcijos valdomiems valstybinės reikšmės keliams remontuoti ir asfaltuoti, beveik 1 mln. Eur atseikėjo trims Trakų ir Šalčininkų rajonų projektams, kurių nebuvo direkcijos paraiškoje. 

Be to, pasak Vitalijaus Andrejevo, Kelių direkcijos vadovo, nė vienas šių kelių neatitinka paties ministro nustatytų kriterijų. Pagal juos 150 mln. Eur papildomų pinigų keliams paketas, Vyriausybės numatytas šalies ekonomikai po krizės atgaivinti, turi būti skirstomas projektams, turintiems jau parengtus techninius projektus, jų rangos sutartys turi būti pasirašytos iki liepos 1-osios, o darbai atlikti iki lapkričio pabaigos. 

„Mus ir pačius stebina, kad mes Vyriausybės programoje numatytų pažadų nevykdome, o lėšos nukreipiamos tiems objektams kurių toje programoje nėra“, – BNS sakė V. Andrejevas.  

Susisiekimo ministerijos viceministras Virgaudas Puodžiukas tikina, jog vieno kelio asfaltavimo projektas parengtas, kitiems dviem jų net nereikia, o sutvarkyti „labai svarbius“ kelius pašė pačios savivaldybės.  

Vienas kelias yra Trakų rajone, kur yra J. Narkevičiaus rinkimų apygarda, kiti du – Šalčininkų rajone, kurio taryboje daugumą turi ministrą į Vyriausybę delegavusi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Apie 1 kilometro ilgio rajoniniam keliui nuo Šklėrių iki Aluonos kaimo Trakų rajone asfaltuoti birželio 17 d. J. Narkevičiaus įsakymu skirta 300.000 Eur, 2,4 km ilgio rajoninio kelio ruožo per Dainavos kaimą Šalčininkų rajone remontui – 400.000 Eur, o 1,7 km ilgio kelio per Turgelių miestelį tame pat rajone remontui – 271.000 Eur.  

Pasak Automobilių kelių direkcijos vadovo V. Andrejevo, nė vieno šių kelių nebuvo prioritetinių sąraše, be to, jų projektai nėra paruošti, todėl, jo teigimu, direkcija neketina pasirašyti rangos sutarčių bei įgyvendinti projektų.

Sutarties kol kas nepasirašys

Pasak V. Andrejevo, šiuo metu vyksta derybos su Trakų rajono savivaldybe dėl Šklėrių–Aluonos kelio perdavimo jai, tačiau tam turi būti tarybos pritarimas ir pasirašyta bendradarbiavimo sutartis – tik tokiu atveju direkcija sutvarkytų kelią ir perduotų jį savivaldybei: „Kol tarybos pritarimo nėra, kelias nepatenka į žvyrkelių asfaltavimo programą ir mes nepasirašysime rangos sutarties“. 

V.  Andrejevo teigimu, kelias į Aluoną nėra didelio intensyvumo, jis neatitinka valstybinės reikšmės kelio sampratos, todėl direkcija siūlo rajono savivaldybei, kaip ir kitoms, tokius kelius perimti. Direkcija savivaldybės prašymu yra paskelbusi rangos konkursą, tačiau net jei šiemet taryba ir priimtų teigiamą sprendimą, būtų atlikti tik projektavimo darbai.

Kiti du keliai – Turgeliuose ir Dainavoje – pagal dangos būklę nėra prasčiausi Lietuvoje, sakė Kelių direkcijos vadovas. Pirmasis yra prioritetinio sąrašo 155 vietoje, o antrasis – 224-oje.  

„Mes teikiame pirmumo tvarka būtent tuos objektus, kurie yra blogiausios būklės, kelia pavojų saugiam eismui. Deja, pinigų gavome tik mažai daliai – mes prašėme 129 mln. Eur dviem paraiškoms, o iš gautų 34 mln. Eur beveik 1 mln. Eur skirta tiems objektams, kuriems nei esam pasirengę, nei turim techninių specifikacijų, neturime tyrimų, nežinome, koks turėtų būti remonto būdas“, – BNS teigė V. Andrejevas. 

Tuo metu susisiekimo viceministras V. Puodžiukas teigia, jog sutvarkyti šiuos kelius prašė pačios savivaldybės – ministras prašė visų savivaldybių parodyti iniciatyvą, nes jos naudojasi valstybinės reikšmės rajoniniais keliais. 

„Kadangi ministras prašė savivaldybių teikti paraiškas ir valstybiniams keliams, kurie toms savivaldybėms yra labai svarbūs, buvo gauta 17 prašymų iš devynių savivaldybių. Mes vertinome parengtumą tų projektų ir tik trims galėjome skirti finansavimą“, – BNS sakė V. Puodžiukas. 

Jo teigimu, Šklėrių–Aluonos kelio rangos darbų konkursas vyksta, todėl kelias gali būti išasfaltuotas jau šiemet, o kitiems dviem keliams jokių projektų nereikia, nes paprastojo remonto darbai atliekami pagal aprašą. 

Tačiau Kelių direkcija aiškina, kad norint remontuoti kelio dangą, reikia atlikti jos konstrukcijos tyrimus, kitaip neįmanoma nustatyti remonto rūšies ir parinkti techninius sprendinius – šie duomenys reikalingi skelbiant rangovo konkursą. 

Kiti 14 savivaldybių prašytų projektų, pasak V. Puodžiuko, buvo neparengti, didžioji jų dalis – žvyrkeliai.   

Yra blogesnių kelių

Pasak V. Andrejevo, Lietuvoje yra virš 2.000 km rajoninių kelių, iš kurių beveik 300 km yra blogesnės būklės nei, tarkime, kelias Turgeliuose. 

„Tokios situacijos nesitikėjome, nes aprašas dėl 150 mln. Eur skyrimo labai aiškiai reglamentuoja, kaip komisija turi veikti, tai jie turėjo pirmiausia vertinti objektus, kurie yra paraiškose, antra, visos paraiškos (tiek savivaldybių, tiek Kelių direkcijos – BNS) turėjo būti pateiktos dar iki balandžio 30 d., o vėlesnės paraiškos neturėtų būti vertinamos“, – aiškino V. Andrejevas. 

Be to, anot jo, susidarė paradoksali situacija, kai pagal birželio 4 d. J. Narkevičiaus patvirtintą  sąmatą valstybinės reikšmės keliams turėjo būti skirta 30 mln. Eur, o realiai skirta 34,2 mln. Eur: „Mums būtų netikėta, jeigu planavimas ir toliau būtų toks padrikas ir atsirastų netikėtai nauji projektai“.  

Pasak susisiekimo viceministro, balandžio pabaigoje savivaldybės ministerijai pateikė apie 200 mln. Eur vertės paraiškų, tačiau joms buvo duota tik apie pusė šios sumos. 

Trakuose gyvenantis J. Narkevičius trims rajonams – Vilniaus, Trakų ir Šalčininkų – vien praėjusią savaitę paskirstė apie 10,5 mln. Eur, iš jų didžiausia suma – 2,16 mln. Eur – skirta asfaltuoti beveik 6 kilometrų ilgio ruožą nuo Senųjų Trakų per Senąjį Tarpupį iki Guopstų. 

Dar anksčiau ministras skyrė daugiau kaip 2,8 mln. Eur Trakų rajono žvyrkeliams asfaltuoti.

Kelias per Aluonos kaimą išasfaltuotas dar pernai rudenį pagal nuostatą, numatančią šešių tautinių mažumų gausiai gyvenamų savivaldybių keliams skirti didesnį finansavimą. Kaimo gyventojai savaitgalį BNS žurnalistei sakė jau žinantys, kad kelias nuo Šklėrių iki jų kaimo rudenį bus asfaltuojamas.

Iš Aluonos neasfaltuoti keliukai toliau veda į prabangias sodybas prie Ilgučio ir Luknos ežerų, o dar toliau jais galima pasiekti Senuosius Trakus ir Senąjį Tarpupį.    

Siekdamas išsklaidyti abejones dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto, J. Narkevičius po portalo lrt.lt tyrimo neseniai sustabdė finansavimą vietinės reikšmės keliui šalia Varnikų kaime prie Trakų, kur jo žmona kartu su broliu turi sodybą. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Airbus“ lengvesnių laikų greit nesitiki – atleidžia 15.000 darbuotojų Premium

Lėktuvų gamintojas „Airbus“ pripažįsta nesitikintis, kad oro kelionės iki 2025 m. sugrįžtų į ikipandeminį...

Pramonė
2020.07.04
VŽ bando: tradicijų neišduodanti ketvirtos kartos „Škoda Octavia“ Premium

Karantino metu prekybos salonus pasiekęs naujasis „Škodos“ bestseleris stebina paprastais ir gerai...

Automobiliai
2020.07.04
Į orą Europoje sparčiausiai grįžta „Turkish Airlines“

Oro bendrovėms pamažu atnaujinant vis daugiau skrydžių, sparčiausiai į orą Europoje grįžta „Turkish...

„Air France-KLM“ atleis daugiau kaip 7.500 darbuotojų 1

„Air France-KLM“, antros pagal dydį Europos oro linijos, dėl naujojo koronaviruso sukeltos krizės planuoja...

Nepriėmė nagrinėti „Achemos grupės“ bendrovės ieškinio „Klaipėdos naftai“

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nepriėmė nagrinėti „Achemos grupei“ priklausančios naftos produktų...

Pramonė
2020.07.03
Atleidžiamas Kelių direkcijos vadovas V. Andrejevas 19

Susisiekimo ministerija informuoja, kad „siekiant sklandaus ir efektyvaus Lietuvos automobilių kelių...

Vadyba
2020.07.03
Naujas „Lietuvos geležinkelių“ įvaizdis – reikšmingų pokyčių įmonėje atspindys ir ambicija ateičiai Verslo tribūna

„Lietuvos geležinkeliai“ pristatė atnaujintą, pažangą, tvarumą ir naudos Lietuvai kūrimą akcentuojantį...

Neringoje atidaromas Nidos aerodromas 1

Liepos 3-ąją Nidos lauko aikštelei ties Bulvikio kyšuliu suteiktas aerodromo statusas – čia vėl leisis ir...

Laisvalaikis
2020.07.03
„Lietuvos geležinkeliai“ virsta LTG, keičiasi grupės įmonių prekės ženklai 26

„Lietuvos geležinkeliai“ keičia visų grupės įmonių prekės ženklus ir pagrindinės įmonės logotipą. „Lietuvos...

VVKD teisme reikalauja neskaidyti konkurso dėl Nemuno vagos tvarkymo 

VĮ Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) tvirtina, kad dėl Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) reikalavimų gali...

Popandeminiame pasaulyje daugės tiesioginių skrydžių, bet ne iš Lietuvos Premium

Popandeminiame pasaulyje, tikėtina, mažės didelių aviacijos centrų (angl. hub) reikšmė ir didės tiesioginių...

Transportininkų realybė: vieni taikosi su praradimais, kiti vos spėja skaičiuoti pelną Premium 1

Per karantiną vilkikai nestovėjo įmonių kiemuose, bet kai kurių bendrovių apyvarta ypač krito. Labiausiai...

Gazelė
2020.07.03
Kelių direkcijos vadovas atmeta ministro kaltinimus politikavimu 1

Vitalijus Andrejevas, Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus politikavimu ketvirtadienį apkaltintas...

Ekspeditorių išlaidas augina per trumpas „Vikingo“ traukinys Premium

Ekspedijavimo įmonės piktinasi, kad gabendamos konteinerius „Vikingo“ traukiniu Baltarusijoje turi mokėti...

Proga laisvam kapitalui, kuria dažnas Lietuvoje bijo pasinaudoti Premium

Koronavirusas vienų verslininkų visą laiką suvalgė likvidumo paieškoms. O kitiems atveria naujų galimybių,...

Statyba ir NT
2020.07.02
Naujų automobilių rinka grįžta į prieškrizinį lygį  Premium

Birželį vidinėje rinkoje likus 2.285 naujiems automobiliams, matomas 22% metinis nuosmukis, tačiau bendra...

Automobiliai
2020.07.02
Iš Klimato kaitos programos – 37 mln. Eur energetikai, transportui ir žemės ūkiui

Siekiant mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, iš Klimato kaitos programos numatyta 37...

Pramonė
2020.07.01
Keltų bilietų pardavėja „Krantas Travel“ stabdo veiklą Premium 1

Kelionių agentūra „Krantas Travel“ pranešė akcininkų sprendimu stabdanti veiklą. Bendrovė skelbia nuo šių...

Paslaugos
2020.07.01
Prancūzijos vyriausybės parama atgaivino automobilių rinką

Vartotojams pasinaudojus valstybės pasiūlytomis paskatomis, naujų automobilių pardavimai pasiekė ikikrizinį...

Automobiliai
2020.07.01
DPD Baltijos šalyse į siuntų terminalus investuos 7,3 mln. Eur, daugiausiai – Lietuvoje

Prancūzijos pašto valdomos DPD bendrovės Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje planuoja siuntų terminalų tinklo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus