Vežėjų pinigai teka per teismų karuselę

Publikuota: 2019-05-15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Didžiausia šalies vežėjų asociacija „Linava“ jau bemaž penkerius metus neišbrenda iš teismų. Dalis narių net suabejojo ar tokiu būdu nėra pinigaujamasi ir stebisi sutapimais kai tie patys teisininkai atstovavo asociacijai ir tuo pačiu galimai darbavosi privačiose asociacijos prezidento Erlando Mikėno bylose.

Teisininkai prieš keletą metų rado dosnų užsakovą – vežėjų asociaciją „Linava“, kuriai atstovavo įvairiose bylose prieš buvusius darbuotojus, jos narius. Juodos advokatų mantijos tapo neatsiejamu asociacijos gyvenimo atributu ir „Linavos“ biudžete teisinėms paslaugoms kasmet išleidžiamos penkiaženklės sumos. 2017 m. kongreso metu pristatytoje Revizijos komisijos ataskaitoje nurodyta, kad 2014 m. teisinėms paslaugoms išleista 197 705 Eur; 2015 metais – 88 831 Eur; 2016 metais – 61 208 Eur. 2017-2018 laikotarpiu išleistos dar įspūdingesnės sumos.

Visuomenei ir vežėjams toks uolus bylinėjimasis pateikiamas kaip kova su buvusiais ar esamais nariais, neracionaliai lėšas naudojusiais darbuotojais, tačiau teismų maratonas niekaip nebaigiamas. Bylose priimti sprendimai skundžiami ir bylos prikeliamos naujam gyvenimui, o teisininkų skaitikliai sukasi it pašėlę, nors apčiuopiamų rezultatų nėra.

Teisėjai nusišalino

Vienas iš tokių atvejų, susijęs su bendrove „Solaris Baltic“, dėl kurios asociacija kreipėsi į teismą, siekdama prisiteisti daugiau nei 500 tūkst. eurų, išmokėtų 2004-2010 metais už suteiktas paslaugas. Vilniaus apygardos teismas „Linavos“ ieškinį atmetė. Asociacija pateikė apeliacinį skundą, tad teisminis procesas tęsiasi. Šioje byloje labai keistomis aplinkybėmis nusišalino net du teisėjai. Vienas jų pažymėjo, kad jo šeimos nariai bendrauja su „Linavos“ valdymo organuose dirbančio asmens šeimos nariais. Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės 2019 m. kovo 13 d. nutartimi bylai nagrinėti sudarytoje teisėjų kolegijoje šis nusišalinęs teisėjas pakeistas kita teisėja, kuri buvo paskirta teisėjų kolegijos pirmininke ir pranešėja.

Proceso dalyvių nuostabai teisme nusišalino ir ši teisėja, pareiškusi, kad gali turėti išankstinę nuostatą tam tikrais bylos klausimais: „Aplinkybė, kad teisėja kitoje byloje jau yra pasisakiusi dėl tų pačių faktinių aplinkybių vertinimo sprendžiant ieškinio senaties atnaujinimo klausimą teisėja .... nusišalina nuo šios civilinės bylos nagrinėjimo CPK 66 straipsnio pagrindu“, – rašoma kovo 25 d. Lietuvos apeliacinio teismo nutartyje.

Bendrovei „Solaris Baltic“ atstovaujančios advokatės Editos Bumblienės teigimu, jos klientas visas paslaugas „Linavai“ suteikė, turi tai patvirtinančius dokumentus, tačiau tebėra persekiojamas teismuose ir šiandien.

„Transporto priemonių, patalpų, statybinių įrengimų nuomos paslaugos buvo teikiamos sudarytų sutarčių pagrindu. Paslaugų suteikimas buvo įformintas teisės aktų nustatyta tvarka – už visas paslaugas buvo išrašytos ir priimtos sąskaitos faktūros, pasirašyti dvišaliai darbų priėmimo-perdavimo aktai. Pažymėtina, kad kiekvienais metais asociacijos Revizijos komisija tikrindavo asociacijos finansines operacijas, tame tarpe ir mokėjimus, atliktus pagal šias sutartis, ir jokių pažeidimų nenustatė. – paaiškina advokatė E. Bumblienė. – Asociacijos Teisinių ir organizacinių reikalų komitetas, kuriam vadovavo dabartinis asociacijos „Linava“ prezidentas, jokių pretenzijų dėl sutarčių sudarymo ar vykdymo teisėtumo niekada nereiškė. Tačiau situacija pasikeitė – „Linava“ prabėgus dešimtmečiui kreipėsi į teismą, reikalaudama visas su „Solaris Baltic“ sudarytas sutartis pripažinti negaliojančiomis ir grąžinti už suteiktas paslaugas sumokėtas pinigų sumas“.

Nors visos paslaugos pagal sudarytas sutartis buvo suteiktos, paslaugų suteikimas teisiškai įformintas, asociacija gavo materialinę naudą, tačiau nauji vadovai apsigalvojo ir teisme pradėjo teigti, kad jau suteiktos paslaugos jai yra nebereikalingos. Kita vertus, „Linava“ tuo pačiu metu, nepaisant pačios asociacijos darbuotojų pasirašytų dokumentų, asociacijos patikrinimų metu pradėjo teigti, kad paslaugos apskritai nebuvo suteiktos, o sudarytos sutartys yra fiktyvios.

„Tokia pozicija yra prieštaringa, nes ta pati sutartis negali būti ir fiktyvi ir įvykdyta. Visi šie asociacijos „Linava“ argumentai nebuvo paremti jokiais įrodymais, todėl pirmosios instancijos teismas ieškinį atmetė“, – sako E. Bumblienė.         

Patyrė nuostolių

Teismo procesas padarė bendrovei didelės žalos. „2016 metais, kai „Linava“ paprašė teismo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, mano kliento nekilnojamasis turtas buvo areštuotas. Dėl šio arešto bendrovė prarado daug pajamų: niekas nenori nuomotis areštuoto turto, žmonės vengia įsidarbinti bendrovėje, kuriai iškelta byla teisme. Būtent dėl šios bylos jos transporto verslas sužlugo. Dėl žalos atlyginimo įmonė planuoja pradėti atskirą teisminį procesą“, –  teigė teisininkė.  

Ne mažiau skambiai pradėtos, viena po kitos ėmė bliūkšti ir kitos bylos. Labai panašią bylą su bendrove „Vytukai“ dėl daugiau nei 58  tūkst. eurų priteisimo „Linava“ pralaimėjo tiek pirmoje, tiek apeliacinėje instancijose.

Iš buvusios asociacijos „Linava“ prezidiumo narės Irinos Stančinskajos bendrovės „Stanvita“ bandyta prisiteisti 4 541,24 eurų sumą už esą neatliktus darbus, tačiau Vilniaus miesto apylinkės teismas 2017 m. liepos 11 d. sprendimu ieškinį atmetė. Tokią poziciją patvirtino ir kiti teismai. „Teismas padarė išvadą, jog nagrinėjamu atveju ieškovės ir atsakovės faktiniai veiksmai bei priėmimo – perdavimo aktas, PVM sąskaitos – faktūros, iš dalies ieškovės susigrąžintas PVM pagal minėtas PVM sąskaitas – faktūras bei skolų suderinimo aktai patvirtina tą aplinkybę, jog tarp šalių visgi buvo sudarytos sutartys dėl TIR knygelių pervežimo ir jos yra įvykdytos, t. y. atsakovė suteikė ieškovei paslaugas, o ieškovė jas priėmė ir sumokėjo už jas šalių sutartą kainą“, – po daugiau kaip metų bylinėjimosi palankų teismo sprendimą išgirdo vežėja.

Tokį pat fiasko asociacija patyrė dviejose civiliniuose ieškiniuose prieš buvusį jos prezidentą Algimantą Kondrusevičių. Viename jų asociacijos išlaidos teisininkams siekė apie 20 tūkst. eurų, nors ieškinio suma tebuvo 34 tūkst. eur.  Galiausiai ieškiniai buvo atmesti, o išlaidos advokatams, skaičiuotos dešimtimis tūkstančių, nusėdo pastarųjų kišenėse.

Trečioje byloje, prieš A.Kondrusevičiui priklausančią bendrovę „Transvelas“ tęsiamas puolimas, bandoma keisti ieškinio esmę, nors bylos nagrinėjimo stadija jau baigėsi prieš metus.  Ši teisinė iniciatyva įklimpo jau pirmojoje instancijoje teismui suabejojus asociacijos atstovų argumentais. Gal tik sutapimas, tačiau artėjant rinkimams į asociacijos prezidento  postą  jos teisininkai suintensyvino veiksmus prieš vežėjų nepamirštą buvusį „Linavos“ vadovą.

Nepateikė sutarties originalo

Teismuose įstrigo ir byla, iškelta buvusiam asociacijos darbuotojui, iš kurio bandoma išieškoti apie 150 tūkst. eurų dėl prieš penkerius metus, asociacijai įsiskolinusios bendrovės „Kalchas“ skolos perkėlimo kitai bendrovei „Autokalchas“.  Nors tuo metu „Linavos“ generaliniu sekretoriumi, atsakingu už sutarčių sudarymą, buvo Vidmantas Adomaitis, atsakomybę už skolos perkėlimą siekiama permesti tuometiniam jo pavaldiniui, asociacijos darbuotojui, į kurio funkcijas sutarčių pasirašymas apskritai neįėjo.  

Asociacija pasinaudojo pačia brutaliausia teisine forma, tarsi bausdama buvusį darbuotoją teisminiais ieškiniais.  

Teisės specialistams akivaizdu, kad norint prisiteisti žalą iš darbuotojo pirmiausia būtina kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Tačiau asociacija šios tvarkos nesilaikė. Be to, „Linava“ neišsaugojo su šia byla susijusių dokumentų originalų, o teismui pateikė tik nepatvirtintą sutarties kopiją, iš kurios nebuvo įmanoma atlikti ekspertizės ir išsiaiškinti ar ši kopija atitinka originalą. Šiuo metu byla pasiekė apeliacinį teismą.

Dar stipriau užsimota nubausti buvusį ilgametį sekretoriato darbuotoją, transportininkų veteranų klubo narį. Garbaus amžiaus specialistas tampomas po teismus jau ne pirmus metus, areštuotas jo turtas, bandant įrodyti, kad už kasmet vykdytą asociacijos narių apklausą ir kitus atliktus darbus jis gavo pernelyg didelį atlygį. Šiam darbuotojui pareikštu ieškiniu asociacija siekė prisiteisti gerokai didesnes sumas, nei buvo išmokėtos realiai, todėl žmogus pasmerktas niūriai senatvei ir skurdui. Ši byla taip pat perduota apeliacinei instancijai.

Pasak į bylas įveltų asociacijos narių ir darbuotojų atstovų, jei paaiškėtų, kad visgi iš šios teismų karuselės buvo gauta asmeninės naudos, atsirastų pagrindas rimtam teisiniam atsakui prezidentui ir gausaus darbo specialiosioms tarnyboms.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kelių policija nuo pirmadienio stiprina elektrinių paspirtukų kontrolę 16

Nuo liepos 1 dienos visam vasaros sezonui bus sustiprinta elektrinių paspirtukų ir motorinių dviračių...

VŽ bando: galingiausias „Corolla Touring Sports“ hibridas  Premium

Naujoji, 180 AG versija leidžia su hibridiniu automobiliu keliauti ne tik taupiai, bet ir greitai.

Automobiliai
2019.06.29
Vilniuje tęsiama Geležinio Vilko gatvės rekonstrukcija 4

Vilniaus savivaldybė planuoja iki rudens atnaujinti Geležinio Vilko gatvę nuo Geležinio Vilko tilto iki...

Amerikiečių įsigyta „Baltic Car Equipment“ planuoja eksporto plėtrą Premium 7

Automobiliams skirtų elektronikos įrenginių gamybos ir IT sprendimų vystymo bendrovė „Baltic Car Equipment“...

„Ford“ Europoje naikina 12.000 darbo vietų 11

Automobilių gamintoja „Ford“ iki kitų metų galo ketina Europoje panaikinti 12.000 darbo vietų.

Vadyba
2019.06.28
„Audi“ atnaujino didįjį Q7  3

Vokietijos automobilių gamintojas „Audi“ praneša apie savo didžiausio modelio – septynviečio SUV tipo Q7...

Automobiliai
2019.06.27
R. Masiulis apie stringančius leidimus kateriui „Raketa“: svarbiausia saugumas 6

Rekonstruotam greitaeigiam kateriui „Raketa“ negaunant veiklai reikalingų valstybinių institucijų leidimų,...

Laisvalaikis
2019.06.27
Didžiausios 2018 m. transporto įmonės: lyderių rokiruotės Premium 7

Intensyvų pajamų augimą deklaravę vežėjai vis aktyviau tyrinėja galimybę plėstis į Vidurio ir Vakarų Europos...

Renginyje autoverslo atstovams – raginimas bendradarbiauti ir didinti konkurencinį pranašumą Verslo tribūna

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) ir  Lietuvos...

Verslo aplinka
2019.06.26
Krentantis upių vandens lygis tampa pavojingas laivybai 4

Lietuvą alinanti sausra artėja prie stichinės nelaimės, o drastiškai kritęs upių vandens lygis tampa...

Laisvalaikis
2019.06.26
Po pirkinio JK pagalvojame apie Londono biržą, sako G. Žiemelis Premium 9

Lietuvos kapitalo orlaivių priežiūros grupė „Avia Solutions Group“ (ASG), įsigijusi šimtamilijoninę apyvartą...

Rinkos
2019.06.26
Klaipėdoje ruošiamas uosto technologijų hakatonas

Rugsėjo 20–22 d. į Klaipėdą sukviestos technologijų specialistų komandos kurs išmanias transporto ekosistemas.

Gruzijos viešbučiai rusų atsiveš autobusais 14

Rusijai nuo liepos 8 d. uždraudus skrydžius į Gruziją, Gruzijos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovas...

Paslaugos
2019.06.25
Vairuotojų atlyginimų reikalai atidėti 6

Trišalė taryba, antradienį ketinusi vėl svarstyti tolimųjų reisų vairuotojų atlyginimų koeficientų problemą,...

Startuolis „Ziticity“ sutarė dėl investicijos ir žengė į Kauną 4

Lietuvių prekių pristatymo startuolis UAB „Miesto logistika“, veikiantis su prekės ženklu „Ziticity“, VŽ...

Paslaugos
2019.06.25
Lietuva – 4-a Europoje, pagal komercinių automobilių rinkos augimą

Gegužę naujų komercinių automobilių registracijos apimtys Europoje augo 8,5%. Tai – jau penktasis iš eilės ES...

Autoservisų asociacija sieks liberalesnės techninių apžiūrų tvarkos 6

Į asociaciją susibūrusios automobilių servisų įmonės teigia pritariančios techninių apžiūrų tvarkos...

Trišalėje taryboje – diskusijos dėl vežėjų atlyginimų 5

Darbdavių ir tolimųjų reisų vairuotojų atstovams nesutariant dėl atlyginimų koeficientų didinimo, antradienį...

„Subaru“ ir „Toyota“ kartu kuria SUV tipo elektromobilį 1

Du Japonijos automobilių gamintojai rinkai ruošia elektra varomą SUV tipo automobilį, kuris rinkoje galėtų...

Laisvalaikis
2019.06.24
VŽ bando „Porsche Cayenne Coupe“: tik dėl akių Premium 8

SUV automobilių gamintojas „Porsche“ išplėtė modelių gamą pristatydamas dar vieną SUV – „Cayenne Coupe“.

Automobiliai
2019.06.24
ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau