LAT sprendimas: plečiasi sudaužytų automobilių liekanų vertės nustatymo galimybės

Publikuota: 2018-03-22
Avarijose sudaužytų automobilių liekanų vertę bus galima nustatyti įrodinėjant. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Avarijose sudaužytų automobilių liekanų vertę bus galima nustatyti įrodinėjant. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Po eismo įvykio dėl patirtos žalos besiginčijančios pusės transporto priemonių liekanų vertė galės būti ne tik nustatoma, bet ir įrodinėjama, remiantis CPK reglamentuojamu įrodinėjimo metodu.

Taip skelbia galutinė ir neskundžiama Lietuvos aukščiausiojo teismo (LAT) nutartis, pabaigusi teisinį ginčą tarp dviejų didžiųjų Lietuvos draudimo bendrovių – AB „Lietuvos draudimas“ ir „ERGO Insurance SE“.

Naujos galimybės

Arnas Paliukėnas, advokatas, reziumuoja, kad ši nutartis panaikins iki šiol neįveikiamą ekspertų vertinimo galią. „Ekspertų paslaugomis bus galima ir toliau naudotis, bet kilus ginčui dėl transporto priemonių liekanų vertės, bus galimybė nustatyti jų kainą aukcione, kurio viešumas nekelia abejonių, arba, pasisamdžius teisininką, įrodinėti liekanų vertę pagal CPK nurodymus“, – įsigaliojusius pokyčius nurodo p. Paliukėnas.

Teismas reziumuoja, kad nėra teisinio pagrindo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo (TPVCAPD) teisiniuose santykiuose, nustatant žalos (draudimo išmokos) dydį, remtis vieninteliu žalos dydžio nustatymo metodu.

Todėl dabar nurodoma, kad iškilus ginčui dėl draudimo išmokos dydžio, šis kiekvienu konkrečiu atveju bus įrodinėjamas remiantis CPK nustatytomis įrodinėjimo taisyklėmis ir leistinais įrodymais.

Tiksliau – teismas žalos dydį nustato ne hipotetiniu būdu suteikdamas pirmenybę vienam ar kitam žalos dydžio nustatymo būdui, bet vertindamas kiekvienoje konkrečioje byloje esančius įrodymus.

Pradžioje buvo smūgis

VŽ primena, kad teisminis ginčas buvo pradėtas po dviejų automobilių – „Honda“ ir „Dacia“, susidūrimo. Iš LAT pateikiamos medžiagos galima suprasti, kad sena „Honda“ buvo apdrausta ERGO privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, o nauja ar apynaujė „Dacia“ buvo apdrausta „Lietuvos draudimo“ savanorišku „kasko“ draudimu.

Dėl eismo įvykio metu padarytos žalos draudimo naudos gavėjams buvo išmokėtos atitinkamai 1.933 Eur ir 11.321,38 Eur draudimo išmokos. Abiejų automobilių liekanų vertė buvo nustatyta aukciono būdu, pardavus jas atitinkamai už 167 Eur ir 1.711,52 Eur. ERGO atlygino „Lietuvos draudimui“ tik dalį žalos.

Šalys nesutarė dėl transporto priemonių likučių vertės dydžio, nulėmusio žalos (atitinkamai ir draudimo išmokos) dydį. Ieškovu tapusio „Lietuvos draudimo“ įsitikinimu, atsakovu tapęs ERGO nepagrįstai rėmėsi teoriniu automobilių likutinės vertės skaičiavimu, o ne realia, aukcionų būdu nustatyta automobilių liekanų verte.

Bylą išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas AB „Lietuvos draudimas“ ieškinį atmetė. Apeliacinės instancijos teismas sprendimą paliko nepakeistą.

„Lietuvos draudimas“ nenusileido ir kasaciniu skundu prašė ieškinį patenkinti, argumentuodama tuo, kad ji nepažeidė Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir LR finansų ministro įsakymo „Dėl kelių transporto priemonių vertės nustatymo tvarkos ir kelių transporto priemonių vertinimo instrukcijos patvirtinimo“ (toliau – Tvarka ir Instrukcija), reikalavimų.

Klausimai dėl vertės

Šie teisės aktai nedraudžia įvertinti transporto priemonės likutinę vertę ne teoriškai, o pagal rinkos paklausą ir pasiūlą. Pavyzdžiui, aukciono būdu, leidžiančiu nustatyti realią individualaus automobilio liekanų vertę. Tačiau visiškai sunaikintos transporto priemonės liekanas gali nupirkti tik ribotas subjektų ratas ir nukentėjusiajam gali būti apsunkinta galimybė jas realizuoti, siekiant atgauti nors dalį draudiko nustatytos teorinės liekanų vertės.

Šiuo atveju papildomai paskelbus automobilių liekanų pardavimą tarptautiniame aukcione už „Dacia“ buvo pasiūlyta didžiausia kaina – 1.000 Eur, o pasiūlymų dėl „Hondos“ netgi visai nesulaukta.

Todėl preziumuota, kad teorinis liekanų vertės apskaičiavimas („Dacia“ – 3.024 Eur, „Honda“ – 567 Eur) yra aiškiai neteisingas ir neatitinka rinkos realijų. Ieškovės nuomone, didesnes galimybes ištirti rinkos paklausą ir operatyviai nustatyti rinkos kainą turi ne nepriklausomas ekspertas, apklausdamas ribotą kiekį suinteresuotų asmenų, bet aukciono rengėjas.

Bus įrodinėjama

Kasacinis teismas išdėstė, kad iškilus ginčui dėl draudimo išmokos dydžio tarp asmens, reikalaujančio išmokėti draudimo išmoką, ir draudiko, apdraudusio TPVCAPD, išmokos dydis kiekvienu konkrečiu atveju bus įrodinėjamas remiantis CPK nustatytomis įrodinėjimo taisyklėmis ir leistinais įrodymais.

Teisėjų kolegija nurodė būtinybę „įrodyti, kad transporto priemonių likučių pardavimo aukcionas vyko tokiomis aplinkybėmis, kurios užtikrina turto pardavimą pagal didžiausiai įmanomą turto vertę, be to, atsakovas, nesutikdamas su ieškovės pateiktais argumentais, turėjo įrodyti, jog parduotų transporto priemonių likučių kaina nėra reali ir protinga“.

Daugiau šaltinių

Kolegija konstatavo, kad nėra teisinio pagrindo atitinkamas Tvarkos ir Instrukcijos nuostatas vertinti kaip įpareigojančias draudiką nustatant žalos (ir išmokos) dydį remtis konkrečiu ir vieninteliu žalos dydžio nustatymo metodu.

„Atvirkščiai, pirmiau nurodytos teisės aktų nuostatos kaip tik patvirtina draudiko pareigą įvertinti visus jam pateiktus dokumentus, visas aplinkybes, įskaitant ir nukentėjusio trečiojo asmens pateiktus žalos dydį įrodančius dokumentus, tokiu būdu siekiant žalos dydį nustatyti taip, kad nukentėjusiam asmeniui žala būtų kompensuota visiškai, kiek tai leidžia PCAD taisyklės. Visiškas nuostolių kompensavimo principas reikalauja, kad asmeniui padaryta žala, kiek tai objektyviai įmanoma, būtų nustatyta ne standartizuotu, bet individualiu būdu“, – nurodė bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija.

Bus pokyčių

„Ši nutartis turi pradėti eilę pokyčių, vertinant automobilių liekanas. Ypač – senesnių automobilių. Dabar jeigu ekspertas pasako, kad 1985 metų „Golf“ vertė yra 30 Eur, jo savininkas tokią išmoką ir gauna. Niekam nerūpi, kad tai – gerai išlaikytas, gal net kolekcinis automobilis, kurio vertė rinkoje gali siekti kelis tūkstančius Eur. Ir atvirkščiai – kažkam atrodo, kad jo turtas labai brangus, bet rinka už jį nemokės nieko. Dabartinė LAT nutartis atveria galimybę įrodyti tikrą rinkos vertę. Todėl manau, kad šiuo klausimu dabar bus galima eiti gerokai toliau“, – VŽ tvirtina p. Paliukėnas.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dakaro ralio dalyviai sutikti su duona ir druska

Vėlų šeštadienio vakarą į Lietuvą sugrįžo Dakaro ralyje dalyvavę sportininkai. Vilniaus oro uoste didžiulė...

Laisvalaikis
2019.01.20
M. Plukys: tai, kas prasideda Estijoje, baigiasi Lietuvoje 1

Mindaugą Plukį, nuo 2008 m. dirbusį „Nissan Nordic Europe Oy“ komunikacijos vadovu, galima vadinti...

Transportas
2019.01.20
„KlasJet“ parke – 3 nauji lėktuvai, planuojami dar 4 11

„Avia Solutions Group“ (ASG) priklausanti užsakomųjų skrydžių bendrovė „KlasJet“ savo turimą orlaivių parką...

Transportas
2019.01.19
Klaipėdos uosto vadovą A. Vaitkų laikinai pavaduos V. Paukštė 1

Arvydui Vaitkui, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) vadovui, nusprendus dalyvauti šio miesto...

Vadyba
2019.01.18
„Tesla“ naikina 3.000 darbo vietų 9

Elektromobilių gamintoja „Tesla“ po sunkių praėjusių metų nusprendė sumažinti savo darbo jėgą 7%. Tai...

Vadyba
2019.01.18
Klaipėdos uoste išsiliejo naftos produktai

Penktadienį Klaipėdos jūrų uosto akvatorijoje išsiliejo naftos produktų, tikslus jų kiekis nustatinėjamas,...

Transportas
2019.01.18
Vežėjai: dienpinigių apmokestinimo keitimas būtų pražūtingas 41

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo, kad krovininio kelių transporto darbuotojams mokama...

Transportas
2019.01.18
„Altas Auto“ tapo strateginiu „Volkswagen“ partneriu Premium 6

Didžiausias pasaulyje vokiečių automobilių koncernas lietuvišką įmonę „Altas komercinis transportas“...

Pramonė
2019.01.18
Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį 10

Atsižvelgdama į pastarosiomis dienomis vyravusius žiemos reiškinius, valstybinės reikšmės kelius prižiūrinti...

Transportas
2019.01.17
Dakaro finiše – nauji lietuvių rekordai ir traumos paskutiniame ruože 2

Šiandien finišavusiame Dakaro maratone Lietuvos atstovai pasiekė naujus rekordus, tačiau traumą patyręs Balys...

Transportas
2019.01.17
Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus išeina atostogų, nušalinamas nuo dalies sprendimų 6

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis nušalino Klaipėdos mero posto sieksiantį  Klaipėdos valstybinio jūrų...

Transportas
2019.01.17
„airBaltic“: naujas rekordas ir 440.000 Lietuvos keleivių 3

Praėjusiais metais su oro linijų bendrove „airBaltic“ į Lietuvą ir iš jos skrendančių keleivių skaičius...

Transportas
2019.01.17
Priešpaskutinę Dakaro dieną – įspūdingas lietuvių pasirodymas 1

Nepaprastą ištvermę ir greitį rodantys Lietuvos ekipažai artėja prie sunkiausio pasaulyje maratono finišo ir...

Transportas
2019.01.17
Į logistikos centrą prie Kauno investuoja 25 mln. Eur Premium

„Girtekos“ grupei priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Sirin Development“ prie kelio...

Statyba ir NT
2019.01.17
Ką eksportuotojams pargena ceitnotas iš Londono Premium

Vis realesniu scenarijumi virstantis britų pasitraukimas iš ES be susitarimo labiausiai paliestų vežėjus,...

Pramonė
2019.01.17
„Švaros broliai“ į naują tunelinę plovyklą Vilniuje investuoja 2,5 mln. Eur 6

UAB „Švaros broliai“ pradeda naujos tunelinės automobilių plovyklos statybas Vilniuje, Gariūnuose. Tai bus...

Paslaugos
2019.01.16
„Grinda“ už 1,7 mln. Eur  įsigijo 12 sunkvežimių-savivarčių su valymo ir barstymo įranga 1

Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“ įsigijo sunkvežimių ir žiemos įrangos 5 metų laikotarpiui, sutarčių...

Transportas
2019.01.16
Paštas kaimo laiškininkus persodins į automobilius, skelbia konkursus 2

Lietuvos paštas iki 2019 m. I pusmečio planuoja paskelbti kelis viešųjų pirkimų konkursus 640 automobilių...

Transportas
2019.01.16
1,5 dienos iki Dakaro finišo: Vanago nesėkmė ir kitų lietuvių kilimas

Kopos, feš feš, paplūdimys – trys raktiniai žodžiai, apibūdinantys aštuntąjį Dakaro ralio etapą. Automobilių...

Transportas
2019.01.16
Registrų centras po duomenų teikimo audito žada naujas kainas vartotojams 1

VĮ Registrų centras (RC) iki šių metų vidurio numato pateikti naujas duomenų perdavimo kainas vartotojams,...

Transportas
2019.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau