Susisiekimo VVĮ valdybose neliko politikų, nepriklausomų paieškos užsitęsė

Publikuota: 2018-01-02
Atnaujinta 2018-01-02 16:54
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per sausį, suformavus naująsias AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, VĮ „Oro navigacija“, VĮ Vidaus vandens kelių direkcija ir VĮ Registrų centras valdybas, šiose valstybės valdomose įmonėse (VVĮ) viceministrus, ministro patarėjus pakeis nepriklausomi nariai, antradienį pranešė Susisiekimo ministerija.

O su kliūtimis vyksta naujos valstybinės miškų įmonės valdybos formavimas, taip pat užsitęsė vadovo paieškos, o didžiausia energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ kol kas neturi nei valdybos nei vadovo, nurodo Aplinkos ir Finansų ministerijos.

Pagal narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) rekomendacijas, Lietuva įsipareigojo depolitizuoti VVĮ, numatant, kad valdybose nuo 2018 m. neliks viceministrų, ministro patarėjų, o juos pakeis nepriklausomi valdybų nariai, kurių valdybose turės būti daugiau nei pusė.

Uosto valdyboje neliko ir mero

Pagal Susisiekimo ministerijos atsiųstą informaciją, „Lietuvos geležinkelių“ ir Klaipėdos uosto valdybose jau nebedirba viceministras Paulius Martinkus. Iš Klaipėdos uosto valdybos taip pat pasitraukė Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras. Jis prieš kelis mėnesius į valdybą buvo pakviestas dėl sklandesnio uosto ir uostamiesčio interesų derinimo.

Taip pat iš „Oro navigacijos“ valdybos pasitraukė viceministras Ričardas Degutis, dar iš keleto VVĮ valdybų - Gediminas Vaitkevičius, susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas.

Savo ruožtu ministerijai VVĮ valdybose liko atstovauti keli karjeros tarnautojai, tarp jų kanclerė Inga Černiuk, paskirta į Registrų centro valdybą. Tiesa, iki sausio pabaigos VVĮ valdybas papildžius naujais nepriklausomais nariais, pastarųjų valdybose jau bus dauguma.

Ar depolitizavosi, vertins sausio gale

Dar spalį VŽ pasidomėjus, kaip atliekama vieša nepriklausomų kandidatų į valdybų narius atranka, paaiškėjo, kad tik 14 VVĮ valdybose politikus papildė profesionalai iš verslo ir jos atitinka naujausius reikalavimus.

Pagal įsipareigojimą EBPO, iki 2018 m. pradžios 65 VVĮ valdybose (stebėtojų tarybose) turėtų nebelikti 35 politinio pasitikėjimo pareigūnų, kuriuos turėtų pakeisti nepriklausomi valdysenos specialistai.

„EBPO negalvoja, kad rekomendacija depolitizuoti valstybės valdomas įmones yra pilnai įgyvendinta ministerijų lygmeniu. Sausio pabaigoje pasižiūrėsime, kaip vykdoma ši rekomendacija“, – dar lapkritį VŽ sakė Danielis Blume’as, EBPO vyriausiasis politikų analitikas, atsakingas už Lietuvos pažangos įvertinimą VVĮ srityje.

Trimbel pasitraukė iš VMU valdybos

Atskiro dėmesio nusipelno rekomendacija centralizuoti daugybines ta pačia veikla užsiimančias valstybės įmones. Daug emocijų Seime ir už jo sienų kėlė Miškų įstatymo pataisos, kurias priėmus liepos 11 d. atvertas kelias Vyriausybei 42 miškų urėdijas 2018 m. pradžioje sujungti į vieną Valstybinę miškų urėdiją su 26 filialais (VMU).

VMU Registrų centre numatoma įregistruoti kitą savaitę.

2017 m. gruodžio pradžioje patvirtinta VMU valdyba, per sausį-vasarį numatoma konkurso būdu paskirti įmonės ir jos filialų vadovus.

Tiesa, dar nepradėjusi dirbti iš VMU valdybos pasitraukė didelę patirtį įmonių susijungimo srityje turinti Viktorija Trimbel. Ji jau yra nepriklausoma UAB EPSO-G ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centras valdybų narė.

Tarp pasitraukimo priežasčių ji „Facebook“ paskyroje nurodė tai, kad e. prekybos valstybine mediena funkciją, Vyriausybės nutarimu, nuo sausio iš likviduojamos Generalinės miškų urėdijos perėmė biokuro biržą administruojanti UAB „Baltpool“, EPSO-G grupės įmonė, taip siekdama išvengti „realių“ ar „įsivaizduojamų interesų konfliktų“.

Šią informaciją patvirtino aplinkos viceministras Martynas Norbutas, tačiau kartu tikino, kad VMU valdyba, kol bus atrenkamas naujas narys, galės pradėti darbus.

„Lietuvos energija“ dar be vadovo

Finansų ministerija (FM) informavo, kad valstybės valdomos energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ stebėtojų taryba vis dar tęsia grupės valdybos narių ir generalinio direktoriaus atrankos procesą, kurį tikimasi užbaigti iki sausio pabaigos. FM taip pat nurodė, kad nauja VĮ „Turto bankas“ valdyba, kurioje 2/3 nepriklausomų narių bus atrinkti konkurso būdu, bus suformuota „artimiausiais mėnesiais“.

Dalius Misiūnas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas, iš pareigų pasitraukė pernai rugsėjį, kai į valdybą nepateko buvęs bendrovės stebėtojų tarybos pirmininkas Šarūnas Kliokys, o STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, atskleidžiant įslaptintą informaciją. Tiesa, dėl paties p. Misiūno veiklos jokių viešų priekaištų nebuvo, o STT pradėtą tyrimą nutraukė.

Atsinaujino „LITEXPO“, žemės ūkio VVĮ

Ūkio ministerija nurodė, kad jai pavaldžiose UAB Lietuvos parodų ir kongresų centras „LITEXPO“, UAB „Toksika“, AB „Vilniaus metrologijos centras“, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ valdybos atnaujintos ir daugiau kaip pusė narių yra nepriklausomi.

Remigijus Bielinskas, žemės ūkio ministro patarėjas, komentare nurodė, kad per 2017 metus Žemės ūkio sektoriaus VVĮ jau yra depolitizuotos, jų valdymo organuose nebeliko politinio pasitikėjimo asmenų.

Šiuo metu Žemės ūkio ministerijos reguliavimo sričiai priklauso 6 VĮ ir 13 VVĮ.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vykdoma valstybės įmonių pertvarka 2017 m. pabaigoje buvo pakeisti 5 valstybės įmonių įstatai, juose atsisakant kolegialaus valdymo organo – valdybos. Po pertvarkos planuojama formuoti naujai valdybas įtraukiant nepriklausomus narius.

Iš 11 valstybės valdomų bendrovių valdybų visose yra atrinkti nepriklausomi nariai, 9 jau yra sudarytos valdybos, kuriose pusė valdybos narių yra nepriklausomi. Likusiose dvejose UAB „Šilutės polderiai“ ir AB „Jonavos grūdai“ 2018 m. balandį planuojama atrinkti papildomus nepriklausomus narius, kurie sudarytų pusę valdybos narių.

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas turi stebėtojų tarybą ir valdybą. 2017 m. pabaigoje buvo sudaryta stebėtojų taryba ir atrinkti nepriklausomi stebėtojų tarybos nariai. Bendrovės įstatuose numatyta į valdybą taip pat įtraukti nepriklausomus narius.

Perėmė „Registrų centro“ globą

2017 m. pradžioje Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai priklausė 22 valstybės valdomos įmonės, iš jų 7 įmonių valdybose dirbo politinio pasitikėjimo asmenys, 6 įmonėse ėję valdybos pirmininko pareigas.

Pernai gegužę viena iš šių įmonių – VĮ „Infostruktūra“, Vyriausybės sprendimu, buvo perduota Krašto apsaugos ministerijai.

Per metus susisiekimo sektoriaus valstybės valdomų įmonių sąrašą taip pat papildė VĮ „Kelių priežiūra“, sukurta reorganizavus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių, ir Susisiekimo ministerijai perduotas skandalų dėl ankstesnės vadovybės veiklos lydimas Registrų centras. Šių įmonių valdybos buvo iškart formuojamos be politinio pasitikėjimo asmenų.

Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai šiuo metu priklauso 12 valstybės valdomų įmonių.

[infogram id="6707e629-c38f-4ab8-b68e-e007b85fdc98" prefix="QdC" format="interactive" title="Susisiekimo srities VVĮ valdybų formavimas"]

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Skinest Rail“ Daugpilyje modernizuos 40 lokomotyvų

Estijos geležinkelio paslaugų grupei „Skinest Rail“ priklausančioje Daugpilio lokomotyvų remonto gamykloje...

Transportas
12:46
SkGD laivyboje vietą dar turės išsikovoti Premium

Suskystintos gamtinės dujos laivyboje turi perspektyvų, tačiau jos priklauso nuo jaunos technologijos...

Energetika
12:32
Nutrauktas antrasis Rusnės estakados statybų konkursas 1

Automobilių kelių direkcija nutraukė antrąjį Rusnės estakados statybų konkursą, skirtą keliui iki estakados...

Baltarusija traukia grasinimo kortą 10

Pasirodo vis daugiau ženklų, kad Klaipėdos uostas gali prarasti apie trečdalį krovinių: nerimo ugnį...

Transportas
06:34
Baltarusija nori nubausti Lietuvą krovinius nukreipdama į Latviją Premium 17

Aliaksandras Lukašenka, Baltarusijos prezidentas, ketina savo šalies krovinius iš Klaipėdos uosto nukreipti į...

Transportas
06:00
Antrasis „Klaipėdos naftos“ SkGD laivas išvyko į Europą Premium

„Klaipėdos naftos“ (KN) su partnere iš Vokietijos užsakytas mažos apimties SkGD dujovežis „Kairos“ palieka...

Energetika
00:01
Verslas ragina dar kartą pratęsti GPAIS pereinamąjį laikotarpį 1

Spalio 1 d. baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS),...

Pirmosios savivaldybės gauna lėšas įkrovimo stotelių įrengimui 2

Susisiekimo ministerija Jonavai, Klaipėdai, Neringai ir Panevėžiui skiria 281,600 Eur Europos regioninės...

Transportas
2018.09.20
GTC tapo pelningas ir žvalgosi per sieną 4

„Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė Geležinkelio tiesimo centras (GTC) pirmąjį šių metų pusmetį gavo 5%...

Transportas
2018.09.20
„Aston Martin“ ateina į biržą

Britų prabangių automobilių gamintojas „Aston Martin“ savo akcijas per viešą akcijų siūlymą (angl. initial...

Rinkos
2018.09.20
Į Lietuvos kelius išvažiuos 700 AG „Jeep Grand Cherokee Trackhawk“ 16

Lietuvos rinkoje vis dažniau vietą randa itin išskirtiniai ir brangūs automobiliai. Vilniuje, „Jeep“...

Transportas
2018.09.19
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją 1

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19
Restruktūrizuojama augimo nesuvaldžiusi Vokietijos „Small Planet Airlines GmbH“ 8

Lietuvos „Small Planet Group“ įmonė Vokietijoje pateikė prašymą restruktūrizacijai. Pranešama, kad šis...

Transportas
2018.09.19
Paskelbti du konkursai „Rail Balticos“ paruošiamiesiems darbams

Geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ projektą įgyvendinanti įmonė „RB Rail“ skelbia du atvirus konkursus –...

Statyba ir NT
2018.09.19
„Scania“ vandenilio technologijas išbando Lietuvoje 1

Švedijos komercinio transporto gamintoja „Scania“ kartu su savo antrine bendrove „Scania Lietuva“ ir koncerno...

Technologijos
2018.09.19
„Jaguar“ gamyklos darbuotojai iki Kalėdų dirbs 3 dienas per savaitę 3

Britų automobilių gamintojas „Jaguar Land Rover“ (JLR) nusprendė patrumpinti gamyklos Birmingame darbo laiką.

Vadyba
2018.09.19
Laukiant popiežiaus, Vilniaus senamiestyje ir prieigose uždrausta statyti automobilius 8

Laukiant savaitgalį į Lietuvą atvykstančio popiežiaus Pranciškaus, visame Vilniaus senamiestyje ir dalyje jo...

Transportas
2018.09.19
„Audi“ ir „Mercedes“ veržiantis į elektromobilių rinką, BMW laukia 2021 m. 4

„Mercedes-Benz“ ir „Audi“ per pastarąsias kelias dienas pristačius serijinei gamybai paruoštus...

Transportas
2018.09.18
LAKD dvi savaites lauks sprendimų dėl defektuoto aplinkkelio 6

Visos už Panemunės aplinkkelio projektą atsakingos grupės įpareigotos per dvi savaites pateikti konkrečius...

Transportas
2018.09.18
„Mazda 6“ – dar vienas į „premium“ segmentą nusitaikęs naujas sedanas 11

Antradienį Vilniuje pristatytas naujas „Mazda“ sedanas be užuolankų taikosi į „Audi“ teritoriją.

Transportas
2018.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau