Susisiekimo VVĮ valdybose neliko politikų, nepriklausomų paieškos užsitęsė

Publikuota: 2018-01-02
Atnaujinta 2018-01-02 16:54
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per sausį, suformavus naująsias AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, VĮ „Oro navigacija“, VĮ Vidaus vandens kelių direkcija ir VĮ Registrų centras valdybas, šiose valstybės valdomose įmonėse (VVĮ) viceministrus, ministro patarėjus pakeis nepriklausomi nariai, antradienį pranešė Susisiekimo ministerija.

O su kliūtimis vyksta naujos valstybinės miškų įmonės valdybos formavimas, taip pat užsitęsė vadovo paieškos, o didžiausia energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ kol kas neturi nei valdybos nei vadovo, nurodo Aplinkos ir Finansų ministerijos.

Pagal narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) rekomendacijas, Lietuva įsipareigojo depolitizuoti VVĮ, numatant, kad valdybose nuo 2018 m. neliks viceministrų, ministro patarėjų, o juos pakeis nepriklausomi valdybų nariai, kurių valdybose turės būti daugiau nei pusė.

Uosto valdyboje neliko ir mero

Pagal Susisiekimo ministerijos atsiųstą informaciją, „Lietuvos geležinkelių“ ir Klaipėdos uosto valdybose jau nebedirba viceministras Paulius Martinkus. Iš Klaipėdos uosto valdybos taip pat pasitraukė Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras. Jis prieš kelis mėnesius į valdybą buvo pakviestas dėl sklandesnio uosto ir uostamiesčio interesų derinimo.

Taip pat iš „Oro navigacijos“ valdybos pasitraukė viceministras Ričardas Degutis, dar iš keleto VVĮ valdybų - Gediminas Vaitkevičius, susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas.

Savo ruožtu ministerijai VVĮ valdybose liko atstovauti keli karjeros tarnautojai, tarp jų kanclerė Inga Černiuk, paskirta į Registrų centro valdybą. Tiesa, iki sausio pabaigos VVĮ valdybas papildžius naujais nepriklausomais nariais, pastarųjų valdybose jau bus dauguma.

Ar depolitizavosi, vertins sausio gale

Dar spalį VŽ pasidomėjus, kaip atliekama vieša nepriklausomų kandidatų į valdybų narius atranka, paaiškėjo, kad tik 14 VVĮ valdybose politikus papildė profesionalai iš verslo ir jos atitinka naujausius reikalavimus.

Pagal įsipareigojimą EBPO, iki 2018 m. pradžios 65 VVĮ valdybose (stebėtojų tarybose) turėtų nebelikti 35 politinio pasitikėjimo pareigūnų, kuriuos turėtų pakeisti nepriklausomi valdysenos specialistai.

„EBPO negalvoja, kad rekomendacija depolitizuoti valstybės valdomas įmones yra pilnai įgyvendinta ministerijų lygmeniu. Sausio pabaigoje pasižiūrėsime, kaip vykdoma ši rekomendacija“, – dar lapkritį VŽ sakė Danielis Blume’as, EBPO vyriausiasis politikų analitikas, atsakingas už Lietuvos pažangos įvertinimą VVĮ srityje.

Trimbel pasitraukė iš VMU valdybos

Atskiro dėmesio nusipelno rekomendacija centralizuoti daugybines ta pačia veikla užsiimančias valstybės įmones. Daug emocijų Seime ir už jo sienų kėlė Miškų įstatymo pataisos, kurias priėmus liepos 11 d. atvertas kelias Vyriausybei 42 miškų urėdijas 2018 m. pradžioje sujungti į vieną Valstybinę miškų urėdiją su 26 filialais (VMU).

VMU Registrų centre numatoma įregistruoti kitą savaitę.

2017 m. gruodžio pradžioje patvirtinta VMU valdyba, per sausį-vasarį numatoma konkurso būdu paskirti įmonės ir jos filialų vadovus.

Tiesa, dar nepradėjusi dirbti iš VMU valdybos pasitraukė didelę patirtį įmonių susijungimo srityje turinti Viktorija Trimbel. Ji jau yra nepriklausoma UAB EPSO-G ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centras valdybų narė.

Tarp pasitraukimo priežasčių ji „Facebook“ paskyroje nurodė tai, kad e. prekybos valstybine mediena funkciją, Vyriausybės nutarimu, nuo sausio iš likviduojamos Generalinės miškų urėdijos perėmė biokuro biržą administruojanti UAB „Baltpool“, EPSO-G grupės įmonė, taip siekdama išvengti „realių“ ar „įsivaizduojamų interesų konfliktų“.

Šią informaciją patvirtino aplinkos viceministras Martynas Norbutas, tačiau kartu tikino, kad VMU valdyba, kol bus atrenkamas naujas narys, galės pradėti darbus.

„Lietuvos energija“ dar be vadovo

Finansų ministerija (FM) informavo, kad valstybės valdomos energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ stebėtojų taryba vis dar tęsia grupės valdybos narių ir generalinio direktoriaus atrankos procesą, kurį tikimasi užbaigti iki sausio pabaigos. FM taip pat nurodė, kad nauja VĮ „Turto bankas“ valdyba, kurioje 2/3 nepriklausomų narių bus atrinkti konkurso būdu, bus suformuota „artimiausiais mėnesiais“.

Dalius Misiūnas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas, iš pareigų pasitraukė pernai rugsėjį, kai į valdybą nepateko buvęs bendrovės stebėtojų tarybos pirmininkas Šarūnas Kliokys, o STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, atskleidžiant įslaptintą informaciją. Tiesa, dėl paties p. Misiūno veiklos jokių viešų priekaištų nebuvo, o STT pradėtą tyrimą nutraukė.

Atsinaujino „LITEXPO“, žemės ūkio VVĮ

Ūkio ministerija nurodė, kad jai pavaldžiose UAB Lietuvos parodų ir kongresų centras „LITEXPO“, UAB „Toksika“, AB „Vilniaus metrologijos centras“, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ valdybos atnaujintos ir daugiau kaip pusė narių yra nepriklausomi.

Remigijus Bielinskas, žemės ūkio ministro patarėjas, komentare nurodė, kad per 2017 metus Žemės ūkio sektoriaus VVĮ jau yra depolitizuotos, jų valdymo organuose nebeliko politinio pasitikėjimo asmenų.

Šiuo metu Žemės ūkio ministerijos reguliavimo sričiai priklauso 6 VĮ ir 13 VVĮ.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vykdoma valstybės įmonių pertvarka 2017 m. pabaigoje buvo pakeisti 5 valstybės įmonių įstatai, juose atsisakant kolegialaus valdymo organo – valdybos. Po pertvarkos planuojama formuoti naujai valdybas įtraukiant nepriklausomus narius.

Iš 11 valstybės valdomų bendrovių valdybų visose yra atrinkti nepriklausomi nariai, 9 jau yra sudarytos valdybos, kuriose pusė valdybos narių yra nepriklausomi. Likusiose dvejose UAB „Šilutės polderiai“ ir AB „Jonavos grūdai“ 2018 m. balandį planuojama atrinkti papildomus nepriklausomus narius, kurie sudarytų pusę valdybos narių.

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas turi stebėtojų tarybą ir valdybą. 2017 m. pabaigoje buvo sudaryta stebėtojų taryba ir atrinkti nepriklausomi stebėtojų tarybos nariai. Bendrovės įstatuose numatyta į valdybą taip pat įtraukti nepriklausomus narius.

Perėmė „Registrų centro“ globą

2017 m. pradžioje Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai priklausė 22 valstybės valdomos įmonės, iš jų 7 įmonių valdybose dirbo politinio pasitikėjimo asmenys, 6 įmonėse ėję valdybos pirmininko pareigas.

Pernai gegužę viena iš šių įmonių – VĮ „Infostruktūra“, Vyriausybės sprendimu, buvo perduota Krašto apsaugos ministerijai.

Per metus susisiekimo sektoriaus valstybės valdomų įmonių sąrašą taip pat papildė VĮ „Kelių priežiūra“, sukurta reorganizavus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių, ir Susisiekimo ministerijai perduotas skandalų dėl ankstesnės vadovybės veiklos lydimas Registrų centras. Šių įmonių valdybos buvo iškart formuojamos be politinio pasitikėjimo asmenų.

Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai šiuo metu priklauso 12 valstybės valdomų įmonių.

[infogram id="6707e629-c38f-4ab8-b68e-e007b85fdc98" prefix="QdC" format="interactive" title="Susisiekimo srities VVĮ valdybų formavimas"]

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
MMA pokyčiai didina neapmokestinamus dienpinigius Premium

2019 m. minimali mėnesinė alga didėja nuo 400 iki 555 Eur, todėl ne itin didelį darbo užmokestį gaunantiems...

Finansai
06:00
„Rolls-Royce“: automobilių pramonės karūnos nešiotojas Premium

Didžiausias ir brangiausias „Rolls-Royce“ modelis „Phantom“ vainikuoja visą serijinių automobilių pramonę.

Verslo klasė
2018.11.18
Ar Vokietija išgyvens „iPhone“ akimirką“ automobiliams? Premium 7

Pelningi Vokietijos automobilių gamintojai daug greičiau, nei tikėtasi, pajuto smūgių dėl elektrinių...

Transportas
2018.11.17
„Eugesta“ siekia įsigyti „Armavistą“

Konkurencijos taryba gavo UAB „Eugesta“ prašymą leisti įsigyti 63,89% UAB „Armavista“ akcijų ir įgyti jos...

Rinkos
2018.11.16
„Kamineros grupei“ leista plėstis Klaipėdos uoste 1

Teismams išteisinus verslininką Arūną Tumą, speciali vyriausybinė komisija pakeitė savo sprendimą ir nutarė,...

Transportas
2018.11.16
„Avia Solutions Group“ pelnas šiemet augo beveik dvigubai, iki 6,08 mln. Eur 6

Verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojama aviacijos verslo grupė „Avia Solutions Group“ (ASG) per 9 šių...

Transportas
2018.11.16
Užstrigo „Smiltynės perkėlos“ katamarano pirkimas 6

„Smiltynės perkėlos“ vandens maršruto atnaujinimo planai iš Klaipėdos į Nidą užtruks dėl pirkimo procedūrų –...

Transportas
2018.11.16
Vokietija ir EK skatina vietinę akumuliatorių elektromobiliams gamybą 1

Praėjusią savaitę Vokietijos vyriausybė nusprendė paskirti 1 mlrd. Eur palaikymą elektromobilių akumuliatorių...

Transportas
2018.11.16
Į Talino biržą nori žengti specializuotų skelbimų bendrovė

Estijos startuolis „Ria.com Marketplaces“, valdantis didžiausią Ukrainoje automobilių skelbimų portalą...

Rinkos
2018.11.16
ACEA: naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje – sparčiausias ES

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje per dešimt šių metų mėnesių buvo sparčiausias Europos Sąjungoje...

Transportas
2018.11.15
„Small Planet Airlines“ atleidžia 87 darbuotojus 16

Finansinių sunkumų slegiama persitvarkanti Lietuvos užsakomųjų skrydžių bendrovė „Small Planet...

Transportas
2018.11.15
Bus vertinamas klimato kaitos poveikis „Rail Baltica“ projektui 1

Bendra Baltijos šalių įmonė „RB Rail AS“ vykdo studiją, kuria vertins klimato kaitos poveikį „Rail Baltica“...

Energetika
2018.11.15
„World Courier“: Lietuvoje svarbu būti vietiniu Premium

„Į Lietuvą atsekėme paskui klientus“, – tvirtina Lietuvoje biurą oficialiai atidarę pasaulinės specializuotos...

Transportas
2018.11.14
Sutarties su atliekų vežėja nenutraukusiai Panevėžio savivaldybei skirta bauda 6

Konkurencijos taryba skyrė 34.200 Eur baudą Panevėžio miesto savivaldybei už tai, kad ši neįvykdė tarybos...

„Omnivos“ investicijų maratonas skuba paskui e. prekybos augimą Premium 1

Metų pradžioje planavusi 1 mln. Eur investicijas, vėliau jas padvigubinusi ir dabar jau beveik 3 mln. Eur...

Transportas
2018.11.14
Svarstoma dėl keleivinio laivo maršruto iš Vilkijos į Kauną 6

VĮ „Vidaus vandens kelių direkcija“ (VVKD) svarsto galimybę plukdyti keleivius iš Kauno į Vilkiją.

Transportas
2018.11.14
Seimas neatlaisvino suvaržymų daliai smulkių degalų prekybininkų

Seimas neatšaukė prieš metus nustatytų griežtų reikalavimų daliai smulkių degalų prekybininkų.    

Transportas
2018.11.13
Lenkija beveik mėnesiui įves vidaus sienų kontrolę 2

Lenkija nuo lapkričio 22 d. iki gruodžio 16 d. laikinai atnaujins pasienio tikrinimus prie savo vidaus sienų,...

Transportas
2018.11.13
EK nutraukė pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą dėl Klaipėdos uosto žemės nuomos

Lietuvai pernai leidus Klaipėdos uosto žemę nuomoti konkursą laimėjusioms bendrovėms ir taip sudarius...

Transportas
2018.11.12
„Klaipėdos naftos“ vadovo skaidrumą vertins valdyba 9

Paaiškėjus, kad valstybės valdomos bendrovės „Klaipėdos nafta“ (KN) viešuosius pirkimus laimi informacinių...

Energetika
2018.11.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau