Susisiekimo VVĮ valdybose neliko politikų, nepriklausomų paieškos užsitęsė

Publikuota: 2018-01-02
Atnaujinta 2018-01-02 16:54
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per sausį, suformavus naująsias AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, VĮ „Oro navigacija“, VĮ Vidaus vandens kelių direkcija ir VĮ Registrų centras valdybas, šiose valstybės valdomose įmonėse (VVĮ) viceministrus, ministro patarėjus pakeis nepriklausomi nariai, antradienį pranešė Susisiekimo ministerija.

O su kliūtimis vyksta naujos valstybinės miškų įmonės valdybos formavimas, taip pat užsitęsė vadovo paieškos, o didžiausia energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ kol kas neturi nei valdybos nei vadovo, nurodo Aplinkos ir Finansų ministerijos.

Pagal narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) rekomendacijas, Lietuva įsipareigojo depolitizuoti VVĮ, numatant, kad valdybose nuo 2018 m. neliks viceministrų, ministro patarėjų, o juos pakeis nepriklausomi valdybų nariai, kurių valdybose turės būti daugiau nei pusė.

Uosto valdyboje neliko ir mero

Pagal Susisiekimo ministerijos atsiųstą informaciją, „Lietuvos geležinkelių“ ir Klaipėdos uosto valdybose jau nebedirba viceministras Paulius Martinkus. Iš Klaipėdos uosto valdybos taip pat pasitraukė Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras. Jis prieš kelis mėnesius į valdybą buvo pakviestas dėl sklandesnio uosto ir uostamiesčio interesų derinimo.

Taip pat iš „Oro navigacijos“ valdybos pasitraukė viceministras Ričardas Degutis, dar iš keleto VVĮ valdybų - Gediminas Vaitkevičius, susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas.

Savo ruožtu ministerijai VVĮ valdybose liko atstovauti keli karjeros tarnautojai, tarp jų kanclerė Inga Černiuk, paskirta į Registrų centro valdybą. Tiesa, iki sausio pabaigos VVĮ valdybas papildžius naujais nepriklausomais nariais, pastarųjų valdybose jau bus dauguma.

Ar depolitizavosi, vertins sausio gale

Dar spalį VŽ pasidomėjus, kaip atliekama vieša nepriklausomų kandidatų į valdybų narius atranka, paaiškėjo, kad tik 14 VVĮ valdybose politikus papildė profesionalai iš verslo ir jos atitinka naujausius reikalavimus.

Pagal įsipareigojimą EBPO, iki 2018 m. pradžios 65 VVĮ valdybose (stebėtojų tarybose) turėtų nebelikti 35 politinio pasitikėjimo pareigūnų, kuriuos turėtų pakeisti nepriklausomi valdysenos specialistai.

„EBPO negalvoja, kad rekomendacija depolitizuoti valstybės valdomas įmones yra pilnai įgyvendinta ministerijų lygmeniu. Sausio pabaigoje pasižiūrėsime, kaip vykdoma ši rekomendacija“, – dar lapkritį VŽ sakė Danielis Blume’as, EBPO vyriausiasis politikų analitikas, atsakingas už Lietuvos pažangos įvertinimą VVĮ srityje.

Trimbel pasitraukė iš VMU valdybos

Atskiro dėmesio nusipelno rekomendacija centralizuoti daugybines ta pačia veikla užsiimančias valstybės įmones. Daug emocijų Seime ir už jo sienų kėlė Miškų įstatymo pataisos, kurias priėmus liepos 11 d. atvertas kelias Vyriausybei 42 miškų urėdijas 2018 m. pradžioje sujungti į vieną Valstybinę miškų urėdiją su 26 filialais (VMU).

VMU Registrų centre numatoma įregistruoti kitą savaitę.

2017 m. gruodžio pradžioje patvirtinta VMU valdyba, per sausį-vasarį numatoma konkurso būdu paskirti įmonės ir jos filialų vadovus.

Tiesa, dar nepradėjusi dirbti iš VMU valdybos pasitraukė didelę patirtį įmonių susijungimo srityje turinti Viktorija Trimbel. Ji jau yra nepriklausoma UAB EPSO-G ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centras valdybų narė.

Tarp pasitraukimo priežasčių ji „Facebook“ paskyroje nurodė tai, kad e. prekybos valstybine mediena funkciją, Vyriausybės nutarimu, nuo sausio iš likviduojamos Generalinės miškų urėdijos perėmė biokuro biržą administruojanti UAB „Baltpool“, EPSO-G grupės įmonė, taip siekdama išvengti „realių“ ar „įsivaizduojamų interesų konfliktų“.

Šią informaciją patvirtino aplinkos viceministras Martynas Norbutas, tačiau kartu tikino, kad VMU valdyba, kol bus atrenkamas naujas narys, galės pradėti darbus.

„Lietuvos energija“ dar be vadovo

Finansų ministerija (FM) informavo, kad valstybės valdomos energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ stebėtojų taryba vis dar tęsia grupės valdybos narių ir generalinio direktoriaus atrankos procesą, kurį tikimasi užbaigti iki sausio pabaigos. FM taip pat nurodė, kad nauja VĮ „Turto bankas“ valdyba, kurioje 2/3 nepriklausomų narių bus atrinkti konkurso būdu, bus suformuota „artimiausiais mėnesiais“.

Dalius Misiūnas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas, iš pareigų pasitraukė pernai rugsėjį, kai į valdybą nepateko buvęs bendrovės stebėtojų tarybos pirmininkas Šarūnas Kliokys, o STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, atskleidžiant įslaptintą informaciją. Tiesa, dėl paties p. Misiūno veiklos jokių viešų priekaištų nebuvo, o STT pradėtą tyrimą nutraukė.

Atsinaujino „LITEXPO“, žemės ūkio VVĮ

Ūkio ministerija nurodė, kad jai pavaldžiose UAB Lietuvos parodų ir kongresų centras „LITEXPO“, UAB „Toksika“, AB „Vilniaus metrologijos centras“, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ valdybos atnaujintos ir daugiau kaip pusė narių yra nepriklausomi.

Remigijus Bielinskas, žemės ūkio ministro patarėjas, komentare nurodė, kad per 2017 metus Žemės ūkio sektoriaus VVĮ jau yra depolitizuotos, jų valdymo organuose nebeliko politinio pasitikėjimo asmenų.

Šiuo metu Žemės ūkio ministerijos reguliavimo sričiai priklauso 6 VĮ ir 13 VVĮ.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vykdoma valstybės įmonių pertvarka 2017 m. pabaigoje buvo pakeisti 5 valstybės įmonių įstatai, juose atsisakant kolegialaus valdymo organo – valdybos. Po pertvarkos planuojama formuoti naujai valdybas įtraukiant nepriklausomus narius.

Iš 11 valstybės valdomų bendrovių valdybų visose yra atrinkti nepriklausomi nariai, 9 jau yra sudarytos valdybos, kuriose pusė valdybos narių yra nepriklausomi. Likusiose dvejose UAB „Šilutės polderiai“ ir AB „Jonavos grūdai“ 2018 m. balandį planuojama atrinkti papildomus nepriklausomus narius, kurie sudarytų pusę valdybos narių.

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas turi stebėtojų tarybą ir valdybą. 2017 m. pabaigoje buvo sudaryta stebėtojų taryba ir atrinkti nepriklausomi stebėtojų tarybos nariai. Bendrovės įstatuose numatyta į valdybą taip pat įtraukti nepriklausomus narius.

Perėmė „Registrų centro“ globą

2017 m. pradžioje Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai priklausė 22 valstybės valdomos įmonės, iš jų 7 įmonių valdybose dirbo politinio pasitikėjimo asmenys, 6 įmonėse ėję valdybos pirmininko pareigas.

Pernai gegužę viena iš šių įmonių – VĮ „Infostruktūra“, Vyriausybės sprendimu, buvo perduota Krašto apsaugos ministerijai.

Per metus susisiekimo sektoriaus valstybės valdomų įmonių sąrašą taip pat papildė VĮ „Kelių priežiūra“, sukurta reorganizavus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių, ir Susisiekimo ministerijai perduotas skandalų dėl ankstesnės vadovybės veiklos lydimas Registrų centras. Šių įmonių valdybos buvo iškart formuojamos be politinio pasitikėjimo asmenų.

Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai šiuo metu priklauso 12 valstybės valdomų įmonių.

[infogram id="6707e629-c38f-4ab8-b68e-e007b85fdc98" prefix="QdC" format="interactive" title="Susisiekimo srities VVĮ valdybų formavimas"]

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ bando: ko verti naujieji „Hyundai“ SUV modeliai

Korėjos gamintoja „Hyundai“ dėl SUV klasės automobilių pamišusius Europos vairuotojus bandys sužavėti...

Transportas
2018.07.15
„Girteka Logistics“ vadovas E. Liachovičius: sakyti, kad esi didžiausias, būtų neatsakinga Premium 9

Edvardą Liachovičių šiemet Metų vadovu išrinko portalo vz.lt naršytojai. Naujienos apie jo vadovaujamą UAB...

Verslo klasė
2018.07.15
VŽ bando: „Ford EcoSport“ su braziliškais genais

Pasaulinei SUV automobilių rinkai nesustabdomai augant, „Ford“ į Europą atvežė savo mažąjį krosoverį...

Transportas
2018.07.15
Bus skelbiamas kvietimas skrydžiams į Londono Sitį 1

Šią savaitę paskelbusi apie ketinimus inicijuoti skrydį iš Vilniaus į Londono Sičio oro uostą, Susisiekimo...

VŽ bando: ilgasis „Lexus RX 450hL“ su 7 sėdynėmis 6

Didžiausioms pasaulio rinkoms pageidaujant septynviečio SUV automobilio, „Lexus“ modifikavo nuo 2016 m.

Transportas
2018.07.14
Teismas: 55 mln. Eur vertės „Rail Baltica“ ruožo Kaune statybos nestabdomos

Vienai didžiausių Lietuvos kelių ir tiltų statybos bendrovei „Kauno tiltai“ ir antrinei „Lietuvos...

Transportas
2018.07.13
Policija įsigijo 31 naują automobilį 5

Policijos departamentas įsigijo 31 naują automobilį, jie netrukus bus perduoti apskričių kelių policijos...

Transportas
2018.07.13
Bezoso raketų kompanija į kosmosą skraidins už bent 200.000 USD 6

Turtingiausio pasaulio žmogaus ir elektroninės prekybos gigantės „Amazon“ įkūrėjo Jeffo Bezoso valdoma...

Technologijos
2018.07.13
Parduota didžiausia Lietuvos transporto infrastruktūros projektavimo grupė  13

Transporto infrastruktūros projektavimo UAB „Kelprojektas“ ir jos valdomas antrines įmones iš didžiausio...

Statyba ir NT
2018.07.12
Siekiama, kad atsirastų skrydis iš Vilniaus į Londono Sitį 25

Tiesioginis skrydis iš Vilniaus į vieną didžiausių pasaulyje finansinių centrų Londono Sitį galėtų atsirasti...

Transportas
2018.07.12
Sostinės Gedimino prospekte iškils nauji užtvarai 1

Vilniaus Gedimino prospekte pradėti montuoti nauji modernūs užtvarai, kurie vakarais ir savaitgaliais dalį...

Laisvalaikis
2018.07.12
Štutgartas įveda ribojimus dyzeliniams automobiliams 9

Vokietijos automobilių pramonės sostine tituluojamas Štutgartas paskelbė nuo 2019 m. uždrausiantis senesnių...

Transportas
2018.07.12
Talino jūrų uostas antrą ketvirtį augino krovos ir keleivių srauto apimtis

Baltijos biržų naujokas antrąjį ketvirtį perkrovė 2,5% daugiau krovinių ir išlydėjo 0,2% daugiau keleivių,...

Rinkos
2018.07.12
Sandėlio perleidimas trečiajai šaliai: už ir prieš Premium 7

Trečiosios šalies logistikos paslaugos – vieniems neišvengiamas, kitiems – ne-

Transportas
2018.07.12
Žiemelis atitraukia ASG iš Varšuvos biržos: smulkieji jaučiasi apgauti 10

Verslininko Gedimino Žiemelio netiesiogiai kontroliuojama orlaivių priežiūros paslaugų bendrovė „Avia...

Rinkos
2018.07.11
„Aurum 1006 km“ dalyvių gretose – ir WTCR čempionato lyderis „Hyundai i30 N TCR“ 1

Likus savaitei iki Palangoje vyksiančių „Aurum 1006 km“ lenktynių, Vilniuje pristatyti dviejų komandų...

Transportas
2018.07.11
Kelininkų asociacija skundžia Susisiekimo ministeriją Europos Komisijai  8

Kelininkus ir mokslo įstaigas vienijanti asociacija „Lietuvos keliai“ apskundė ministeriją dėl neva padarytų...

Transportas
2018.07.11
Siūloma už antrą KET pažeidimą automatiškai skirti minimalią baudą 5

Galiojant nuostatai už pirmąjį kelių eismo taisyklių pažeidimą siūlyti pusę minimalios nuobaudos, Vyriausybė...

Transportas
2018.07.11
Žlugo Klaipėdos uosto direkcijos skelbti žemės nuomos konkursai 2

Vyriausybei tikrinant strateginių įmonių sandorius, Klaipėdos uostas šiemet nepasirašė dviejų valstybinės...

Transportas
2018.07.11
Kinijoje statomos dvi gigantiškos akumuliatorių gamyklos 5

Vienas iš didžiausių pasaulyje akumuliatorių gamintojų – JAV investuotojo Warreno Buffeto palaikomas Kinijos...

Transportas
2018.07.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau