Susisiekimo VVĮ valdybose neliko politikų, nepriklausomų paieškos užsitęsė

Publikuota: 2018-01-02
Atnaujinta 2018-01-02 16:54
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per sausį, suformavus naująsias AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, VĮ „Oro navigacija“, VĮ Vidaus vandens kelių direkcija ir VĮ Registrų centras valdybas, šiose valstybės valdomose įmonėse (VVĮ) viceministrus, ministro patarėjus pakeis nepriklausomi nariai, antradienį pranešė Susisiekimo ministerija.

O su kliūtimis vyksta naujos valstybinės miškų įmonės valdybos formavimas, taip pat užsitęsė vadovo paieškos, o didžiausia energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ kol kas neturi nei valdybos nei vadovo, nurodo Aplinkos ir Finansų ministerijos.

Pagal narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) rekomendacijas, Lietuva įsipareigojo depolitizuoti VVĮ, numatant, kad valdybose nuo 2018 m. neliks viceministrų, ministro patarėjų, o juos pakeis nepriklausomi valdybų nariai, kurių valdybose turės būti daugiau nei pusė.

Uosto valdyboje neliko ir mero

Pagal Susisiekimo ministerijos atsiųstą informaciją, „Lietuvos geležinkelių“ ir Klaipėdos uosto valdybose jau nebedirba viceministras Paulius Martinkus. Iš Klaipėdos uosto valdybos taip pat pasitraukė Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras. Jis prieš kelis mėnesius į valdybą buvo pakviestas dėl sklandesnio uosto ir uostamiesčio interesų derinimo.

Taip pat iš „Oro navigacijos“ valdybos pasitraukė viceministras Ričardas Degutis, dar iš keleto VVĮ valdybų - Gediminas Vaitkevičius, susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas.

Savo ruožtu ministerijai VVĮ valdybose liko atstovauti keli karjeros tarnautojai, tarp jų kanclerė Inga Černiuk, paskirta į Registrų centro valdybą. Tiesa, iki sausio pabaigos VVĮ valdybas papildžius naujais nepriklausomais nariais, pastarųjų valdybose jau bus dauguma.

Ar depolitizavosi, vertins sausio gale

Dar spalį VŽ pasidomėjus, kaip atliekama vieša nepriklausomų kandidatų į valdybų narius atranka, paaiškėjo, kad tik 14 VVĮ valdybose politikus papildė profesionalai iš verslo ir jos atitinka naujausius reikalavimus.

Pagal įsipareigojimą EBPO, iki 2018 m. pradžios 65 VVĮ valdybose (stebėtojų tarybose) turėtų nebelikti 35 politinio pasitikėjimo pareigūnų, kuriuos turėtų pakeisti nepriklausomi valdysenos specialistai.

„EBPO negalvoja, kad rekomendacija depolitizuoti valstybės valdomas įmones yra pilnai įgyvendinta ministerijų lygmeniu. Sausio pabaigoje pasižiūrėsime, kaip vykdoma ši rekomendacija“, – dar lapkritį VŽ sakė Danielis Blume’as, EBPO vyriausiasis politikų analitikas, atsakingas už Lietuvos pažangos įvertinimą VVĮ srityje.

Trimbel pasitraukė iš VMU valdybos

Atskiro dėmesio nusipelno rekomendacija centralizuoti daugybines ta pačia veikla užsiimančias valstybės įmones. Daug emocijų Seime ir už jo sienų kėlė Miškų įstatymo pataisos, kurias priėmus liepos 11 d. atvertas kelias Vyriausybei 42 miškų urėdijas 2018 m. pradžioje sujungti į vieną Valstybinę miškų urėdiją su 26 filialais (VMU).

VMU Registrų centre numatoma įregistruoti kitą savaitę.

2017 m. gruodžio pradžioje patvirtinta VMU valdyba, per sausį-vasarį numatoma konkurso būdu paskirti įmonės ir jos filialų vadovus.

Tiesa, dar nepradėjusi dirbti iš VMU valdybos pasitraukė didelę patirtį įmonių susijungimo srityje turinti Viktorija Trimbel. Ji jau yra nepriklausoma UAB EPSO-G ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centras valdybų narė.

Tarp pasitraukimo priežasčių ji „Facebook“ paskyroje nurodė tai, kad e. prekybos valstybine mediena funkciją, Vyriausybės nutarimu, nuo sausio iš likviduojamos Generalinės miškų urėdijos perėmė biokuro biržą administruojanti UAB „Baltpool“, EPSO-G grupės įmonė, taip siekdama išvengti „realių“ ar „įsivaizduojamų interesų konfliktų“.

Šią informaciją patvirtino aplinkos viceministras Martynas Norbutas, tačiau kartu tikino, kad VMU valdyba, kol bus atrenkamas naujas narys, galės pradėti darbus.

„Lietuvos energija“ dar be vadovo

Finansų ministerija (FM) informavo, kad valstybės valdomos energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ stebėtojų taryba vis dar tęsia grupės valdybos narių ir generalinio direktoriaus atrankos procesą, kurį tikimasi užbaigti iki sausio pabaigos. FM taip pat nurodė, kad nauja VĮ „Turto bankas“ valdyba, kurioje 2/3 nepriklausomų narių bus atrinkti konkurso būdu, bus suformuota „artimiausiais mėnesiais“.

Dalius Misiūnas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas, iš pareigų pasitraukė pernai rugsėjį, kai į valdybą nepateko buvęs bendrovės stebėtojų tarybos pirmininkas Šarūnas Kliokys, o STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, atskleidžiant įslaptintą informaciją. Tiesa, dėl paties p. Misiūno veiklos jokių viešų priekaištų nebuvo, o STT pradėtą tyrimą nutraukė.

Atsinaujino „LITEXPO“, žemės ūkio VVĮ

Ūkio ministerija nurodė, kad jai pavaldžiose UAB Lietuvos parodų ir kongresų centras „LITEXPO“, UAB „Toksika“, AB „Vilniaus metrologijos centras“, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ valdybos atnaujintos ir daugiau kaip pusė narių yra nepriklausomi.

Remigijus Bielinskas, žemės ūkio ministro patarėjas, komentare nurodė, kad per 2017 metus Žemės ūkio sektoriaus VVĮ jau yra depolitizuotos, jų valdymo organuose nebeliko politinio pasitikėjimo asmenų.

Šiuo metu Žemės ūkio ministerijos reguliavimo sričiai priklauso 6 VĮ ir 13 VVĮ.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vykdoma valstybės įmonių pertvarka 2017 m. pabaigoje buvo pakeisti 5 valstybės įmonių įstatai, juose atsisakant kolegialaus valdymo organo – valdybos. Po pertvarkos planuojama formuoti naujai valdybas įtraukiant nepriklausomus narius.

Iš 11 valstybės valdomų bendrovių valdybų visose yra atrinkti nepriklausomi nariai, 9 jau yra sudarytos valdybos, kuriose pusė valdybos narių yra nepriklausomi. Likusiose dvejose UAB „Šilutės polderiai“ ir AB „Jonavos grūdai“ 2018 m. balandį planuojama atrinkti papildomus nepriklausomus narius, kurie sudarytų pusę valdybos narių.

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas turi stebėtojų tarybą ir valdybą. 2017 m. pabaigoje buvo sudaryta stebėtojų taryba ir atrinkti nepriklausomi stebėtojų tarybos nariai. Bendrovės įstatuose numatyta į valdybą taip pat įtraukti nepriklausomus narius.

Perėmė „Registrų centro“ globą

2017 m. pradžioje Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai priklausė 22 valstybės valdomos įmonės, iš jų 7 įmonių valdybose dirbo politinio pasitikėjimo asmenys, 6 įmonėse ėję valdybos pirmininko pareigas.

Pernai gegužę viena iš šių įmonių – VĮ „Infostruktūra“, Vyriausybės sprendimu, buvo perduota Krašto apsaugos ministerijai.

Per metus susisiekimo sektoriaus valstybės valdomų įmonių sąrašą taip pat papildė VĮ „Kelių priežiūra“, sukurta reorganizavus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių, ir Susisiekimo ministerijai perduotas skandalų dėl ankstesnės vadovybės veiklos lydimas Registrų centras. Šių įmonių valdybos buvo iškart formuojamos be politinio pasitikėjimo asmenų.

Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai šiuo metu priklauso 12 valstybės valdomų įmonių.

[infogram id="6707e629-c38f-4ab8-b68e-e007b85fdc98" prefix="QdC" format="interactive" title="Susisiekimo srities VVĮ valdybų formavimas"]

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Mercedes-Maybach“ fantazuoja brangiausių visureigių segmente

„Daimler“ nusprendė neatiduoti britų markėms brangiausių pasaulyje SUV automobilių segmento ir Pekino...

Transportas
2018.04.24
R. Masiulis: „City Bee“ svarsto alkoblokų įdiegimą  7

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, jog automobilių dalijimosi paslaugų įmonė „City Bee“ neatmeta...

Transportas
2018.04.24
„Trafi“ pardavinės Vilniaus viešojo transporto bilietus 3

Nuo vasaros Vilniuje bus dar vienas viešojo transporto bilietų pardavėjas. Juo taps savo paslaugų apimtis...

Transportas
2018.04.24
Vežėjai valstybei nesumokėjo 350.000 Eur

Pasinaudojus nepriklausiančiomis perkėlimo keltais kompensacijomis, šimtai krovininių transporto priemonių...

Transportas
2018.04.24
„Girteka“ skelbia ieškanti 350 darbuotojų 35

Penktadienį britų bankui „Barclays“ paskelbus apie svarstomą 350 Lietuvoje dirbančių darbuotojų atleidimą,...

Transportas
2018.04.23
Prakalbo apie alkoblokų įrengimą nuomojamuose automobiliuose 13

Po sekmadienio naktį Vilniuje įvykusios tragiškos avarijos, kurios metu žuvo jauna mergina, susisiekimo...

Transportas
2018.04.22
Iš Rygos per Vilnių, Minską į Kijevą – traukiniu 8

Ukrainai planuojant jau netrukus vežti keleivius traukiniu Kijevas–Minskas–Vilnius–Ryga, „Lietuvos...

Transportas
2018.04.22
Atatürkas: joks turkiškos kasdienybės elementas nėra atsietinas nuo jo vardo Premium

Šiuolaikinės Turkijos Respublikos įkūrėjas Mustafa Kemalis Atatürkas miręs jau 80 metų, tačiau šiandien...

Verslo klasė
2018.04.22
VŽ bando: antrosios kartos „Subaru XV“

Antrosios kartos „Subaru XV“ labai panašus į savo pirmtaką, bet tai – visiškai naujas modelis.

Transportas
2018.04.21
„Lietuvos geležinkeliai“ prašo teisėsaugos ištirti konkurso skaidrumą 5

Valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ teisėsaugos prašys įvertinti šiemet jos skelbtą pabėgių...

Transportas
2018.04.20
Vilniaus oro uostui iš naujo ieško automobilių aikštelės rangovų 1

Tris tarptautinius šalies oro uostus valdanti valstybės įmonė Lietuvos oro uostai, siekdama padidinti...

Transportas
2018.04.20
Lietuvos oro ir jūrų uostuose – tebesitęsiantis rezultatų gerinimas 1

Praėjusiais metais užfiksavę itin gerus rezultatus, Lietuvos oro ir jūrų uostai pirmąjį 2018 m. ketvirtį...

Transportas
2018.04.20
Vilniuje į gatves išrieda nauji „Solaris“ autobusai

Vilniuje į gatves išrieda pirmieji lenkiški „Solaris“ autobusai. Bendrovės „Susisiekimo paslaugos“ laikinasis...

Transportas
2018.04.20
„RB Rail“ kviečia projektuoti ruožą nuo Ramygalos iki Latvijos sienos 2

„Rail Baltica skelbia“ detaliųjų techninių projektų parengimo darbų konkursus geležinkelio linijoms Estijoje...

Transportas
2018.04.20
„Turkish Cargo“ vietoje Rygos pasirinko Vilnių 3

Ketvirtadienį Vilniaus oro uoste nusileidęs „Turkish Cargo“ lėktuvas atidarė dar vieną, naują krovininių...

Transportas
2018.04.19
Automobilių salonuose bus pateikiama daugiau aiškiai matomos informacijos

Nuo 2019 m. sausio 1 d. naujų keleivinių automobilių pardavėjai Lietuvoje pirkėjams turės pateikti daugiau...

Transportas
2018.04.19
„Gato“ savininkams leista įsigyti „Žemaitijos kelius“

Vilniaus kelių ženklinimo bendrovės „Gatas“ savininkai Donatas Dudonis ir Kęstutis Mendelis gali įsigyti...

Transportas
2018.04.19
Reorganizavus 5 susisiekimo VĮ tikimasi gauti 50 mln. Eur daugiau dividendų 4

Per metus į akcines bendroves (AB)  reorganizavus penkias susisiekimo sektoriaus valstybės įmones (VĮ) -...

Transportas
2018.04.19
Baltijos geležinkelius išbandė „SNCF Logistics“ grupės įmonė

Šiąnakt iš Šeštokų stoties netoli Lenkijos ir Lietuvos sienos pajudėjo pirmasis „Amber Train“ traukinys,...

Transportas
2018.04.19
„Lietuvos geležinkeliai“ vežė 13% daugiau krovinių

Šių metų sausio-kovo mėnesiais „Lietuvos geležinkeliai“ iš viso pervežė beveik 13% daugiau krovinių nei tuo...

Transportas
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau