Susisiekimo VVĮ valdybose neliko politikų, nepriklausomų paieškos užsitęsė

Publikuota: 2018-01-02
Atnaujinta 2018-01-02 16:54
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per sausį, suformavus naująsias AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, VĮ „Oro navigacija“, VĮ Vidaus vandens kelių direkcija ir VĮ Registrų centras valdybas, šiose valstybės valdomose įmonėse (VVĮ) viceministrus, ministro patarėjus pakeis nepriklausomi nariai, antradienį pranešė Susisiekimo ministerija.

O su kliūtimis vyksta naujos valstybinės miškų įmonės valdybos formavimas, taip pat užsitęsė vadovo paieškos, o didžiausia energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ kol kas neturi nei valdybos nei vadovo, nurodo Aplinkos ir Finansų ministerijos.

Pagal narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) rekomendacijas, Lietuva įsipareigojo depolitizuoti VVĮ, numatant, kad valdybose nuo 2018 m. neliks viceministrų, ministro patarėjų, o juos pakeis nepriklausomi valdybų nariai, kurių valdybose turės būti daugiau nei pusė.

Uosto valdyboje neliko ir mero

Pagal Susisiekimo ministerijos atsiųstą informaciją, „Lietuvos geležinkelių“ ir Klaipėdos uosto valdybose jau nebedirba viceministras Paulius Martinkus. Iš Klaipėdos uosto valdybos taip pat pasitraukė Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras. Jis prieš kelis mėnesius į valdybą buvo pakviestas dėl sklandesnio uosto ir uostamiesčio interesų derinimo.

Taip pat iš „Oro navigacijos“ valdybos pasitraukė viceministras Ričardas Degutis, dar iš keleto VVĮ valdybų - Gediminas Vaitkevičius, susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas.

Savo ruožtu ministerijai VVĮ valdybose liko atstovauti keli karjeros tarnautojai, tarp jų kanclerė Inga Černiuk, paskirta į Registrų centro valdybą. Tiesa, iki sausio pabaigos VVĮ valdybas papildžius naujais nepriklausomais nariais, pastarųjų valdybose jau bus dauguma.

Ar depolitizavosi, vertins sausio gale

Dar spalį VŽ pasidomėjus, kaip atliekama vieša nepriklausomų kandidatų į valdybų narius atranka, paaiškėjo, kad tik 14 VVĮ valdybose politikus papildė profesionalai iš verslo ir jos atitinka naujausius reikalavimus.

Pagal įsipareigojimą EBPO, iki 2018 m. pradžios 65 VVĮ valdybose (stebėtojų tarybose) turėtų nebelikti 35 politinio pasitikėjimo pareigūnų, kuriuos turėtų pakeisti nepriklausomi valdysenos specialistai.

„EBPO negalvoja, kad rekomendacija depolitizuoti valstybės valdomas įmones yra pilnai įgyvendinta ministerijų lygmeniu. Sausio pabaigoje pasižiūrėsime, kaip vykdoma ši rekomendacija“, – dar lapkritį VŽ sakė Danielis Blume’as, EBPO vyriausiasis politikų analitikas, atsakingas už Lietuvos pažangos įvertinimą VVĮ srityje.

Trimbel pasitraukė iš VMU valdybos

Atskiro dėmesio nusipelno rekomendacija centralizuoti daugybines ta pačia veikla užsiimančias valstybės įmones. Daug emocijų Seime ir už jo sienų kėlė Miškų įstatymo pataisos, kurias priėmus liepos 11 d. atvertas kelias Vyriausybei 42 miškų urėdijas 2018 m. pradžioje sujungti į vieną Valstybinę miškų urėdiją su 26 filialais (VMU).

VMU Registrų centre numatoma įregistruoti kitą savaitę.

2017 m. gruodžio pradžioje patvirtinta VMU valdyba, per sausį-vasarį numatoma konkurso būdu paskirti įmonės ir jos filialų vadovus.

Tiesa, dar nepradėjusi dirbti iš VMU valdybos pasitraukė didelę patirtį įmonių susijungimo srityje turinti Viktorija Trimbel. Ji jau yra nepriklausoma UAB EPSO-G ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centras valdybų narė.

Tarp pasitraukimo priežasčių ji „Facebook“ paskyroje nurodė tai, kad e. prekybos valstybine mediena funkciją, Vyriausybės nutarimu, nuo sausio iš likviduojamos Generalinės miškų urėdijos perėmė biokuro biržą administruojanti UAB „Baltpool“, EPSO-G grupės įmonė, taip siekdama išvengti „realių“ ar „įsivaizduojamų interesų konfliktų“.

Šią informaciją patvirtino aplinkos viceministras Martynas Norbutas, tačiau kartu tikino, kad VMU valdyba, kol bus atrenkamas naujas narys, galės pradėti darbus.

„Lietuvos energija“ dar be vadovo

Finansų ministerija (FM) informavo, kad valstybės valdomos energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ stebėtojų taryba vis dar tęsia grupės valdybos narių ir generalinio direktoriaus atrankos procesą, kurį tikimasi užbaigti iki sausio pabaigos. FM taip pat nurodė, kad nauja VĮ „Turto bankas“ valdyba, kurioje 2/3 nepriklausomų narių bus atrinkti konkurso būdu, bus suformuota „artimiausiais mėnesiais“.

Dalius Misiūnas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas, iš pareigų pasitraukė pernai rugsėjį, kai į valdybą nepateko buvęs bendrovės stebėtojų tarybos pirmininkas Šarūnas Kliokys, o STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, atskleidžiant įslaptintą informaciją. Tiesa, dėl paties p. Misiūno veiklos jokių viešų priekaištų nebuvo, o STT pradėtą tyrimą nutraukė.

Atsinaujino „LITEXPO“, žemės ūkio VVĮ

Ūkio ministerija nurodė, kad jai pavaldžiose UAB Lietuvos parodų ir kongresų centras „LITEXPO“, UAB „Toksika“, AB „Vilniaus metrologijos centras“, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ valdybos atnaujintos ir daugiau kaip pusė narių yra nepriklausomi.

Remigijus Bielinskas, žemės ūkio ministro patarėjas, komentare nurodė, kad per 2017 metus Žemės ūkio sektoriaus VVĮ jau yra depolitizuotos, jų valdymo organuose nebeliko politinio pasitikėjimo asmenų.

Šiuo metu Žemės ūkio ministerijos reguliavimo sričiai priklauso 6 VĮ ir 13 VVĮ.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vykdoma valstybės įmonių pertvarka 2017 m. pabaigoje buvo pakeisti 5 valstybės įmonių įstatai, juose atsisakant kolegialaus valdymo organo – valdybos. Po pertvarkos planuojama formuoti naujai valdybas įtraukiant nepriklausomus narius.

Iš 11 valstybės valdomų bendrovių valdybų visose yra atrinkti nepriklausomi nariai, 9 jau yra sudarytos valdybos, kuriose pusė valdybos narių yra nepriklausomi. Likusiose dvejose UAB „Šilutės polderiai“ ir AB „Jonavos grūdai“ 2018 m. balandį planuojama atrinkti papildomus nepriklausomus narius, kurie sudarytų pusę valdybos narių.

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas turi stebėtojų tarybą ir valdybą. 2017 m. pabaigoje buvo sudaryta stebėtojų taryba ir atrinkti nepriklausomi stebėtojų tarybos nariai. Bendrovės įstatuose numatyta į valdybą taip pat įtraukti nepriklausomus narius.

Perėmė „Registrų centro“ globą

2017 m. pradžioje Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai priklausė 22 valstybės valdomos įmonės, iš jų 7 įmonių valdybose dirbo politinio pasitikėjimo asmenys, 6 įmonėse ėję valdybos pirmininko pareigas.

Pernai gegužę viena iš šių įmonių – VĮ „Infostruktūra“, Vyriausybės sprendimu, buvo perduota Krašto apsaugos ministerijai.

Per metus susisiekimo sektoriaus valstybės valdomų įmonių sąrašą taip pat papildė VĮ „Kelių priežiūra“, sukurta reorganizavus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių, ir Susisiekimo ministerijai perduotas skandalų dėl ankstesnės vadovybės veiklos lydimas Registrų centras. Šių įmonių valdybos buvo iškart formuojamos be politinio pasitikėjimo asmenų.

Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai šiuo metu priklauso 12 valstybės valdomų įmonių.

[infogram id="6707e629-c38f-4ab8-b68e-e007b85fdc98" prefix="QdC" format="interactive" title="Susisiekimo srities VVĮ valdybų formavimas"]

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TRANSPORTO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Trafi“ transporto platformos programėlė startuoja Berlyne 2

Berlyne pirmadienį buvo pristatyta programėlė, leisianti žmonėms Vokietijos sostinėje naudotis viešuoju...

Technologijos
2019.02.18
Kelių direkcija iš VGTU perka asfalto inovaciją ir jos patentą Premium 18

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) už 245.500 Eur iš mokslininkų perka naujo asfalto mišinio...

Technologijos
2019.02.18
Į Lietuvą įžengusi „Mail Boxes Etc.“ koncentruosis į nišas  Premium 2

Amerikietiškos kilmės Italijos logistikos tinklas Lietuvoje tvirtina neturintis tiesioginių konkurentų ir...

Logistika
2019.02.18
Kelyje Rusnė– Šilutė pakilo vandens lygis, nutrauktas transporto kėlimas 2

Sekmadienį kelyje Rusnė – Šilutė vanduo pakilo iki 85 centimetrų. Esant tokiai situacijai, specialioji...

Logistika
2019.02.17
R. Masiulis: estai ir latviai teisę vežti „Rail Baltica“ Lietuvoje gautų per biržą 4

Lietuvos susisiekimo ministras dar kartą pareiškė, kad nutiesus tris Baltijos šalis ir Lenkiją sujungsiantį...

Logistika
2019.02.15
Naftos perdirbėjų investicijos netruks atsipirkti Premium

Dėl 2020 m. Pasaulio laivy­bos organizacijos (IMO) įvedamų laivų kuro tar­šos apribojimų naftos per­dir­bimo...

Pramonė
2019.02.15
Valstybinės susisiekimo įmonės inovacijų ieškos kartu 2

Lietuvoje įsteigta nauja viešoji įstaiga Transporto inovacijų centras, kuri skatins inovacijas susisiekimo...

Logistika
2019.02.15
Greitieji traukiniai M. Vestager atsilieps politiškai Premium

EK konkurencijos prievaizdų užkardytas „Siemens“ ir „Alstom“ traukinių gamybos padalinių susijungimo sandoris...

Verslo aplinka
2019.02.15
Į aviacijos dangų atslenka „Brexit“ debesis 4

Praėjusius 2018-uosius civilinė aviacija palydėjo rekordais. Ne išimtis ir Lietuva – skaičiuojame rekordinius...

Logistika
2019.02.14
Klaipėda už 5 mln. Eur perka 18 ekologiškų autobusų 3

Klaipėda už 5 mln. Eur perka dar 18 ekologiškų – suslėgtomis gamtinėmis dujomis varomų – autobusų. Naujų...

Logistika
2019.02.14
Teismas: „Fimai“ pagrįstai neleista dalyvauti greičio matuoklių konkurse 4

Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad Policijos departamentas pagrįstai neleido dalyvauti konkurse...

Logistika
2019.02.14
Klaipėda kaupiasi Mėlynajam šuoliui: kaip keitėsi uostamiestis per 4 metus Premium 11

Pastaraisiais metais Klaipėdos savivaldybė didino pajamas ir mažino skolas, miestas pritraukė nemažų...

Verslo aplinka
2019.02.14
Lūžis aviacijoje: „Airbus“ atsisako didžiausių pasaulyje keleivinių lėktuvų gamybos 5

„Airbus“ nusprendė stabdyti orlaivių A380 gamybą. Šie dviaukščiai, didžiausi pasaulyje keleiviniai lėktuvai,...

Pramonė
2019.02.14
Aviacijos įmonė išleido obligacijas – mokės 8% 4

Estijos aviacijos bendrovė „Magnetic MRO” įgyvendino neviešą obligacijų siūlymą ir pritraukė 8 mln. Eur,...

Rinkos
2019.02.14
2018 m. aviacijos statistika: incidentai, saugiausios ir nesaugiausios oro linijos  Premium

Praėjusių metų fatališkų aviacijos įvykių suvestinėje vėl žymimas 530-ies žūčių šuolis, jis fiksuojamas po...

Logistika
2019.02.14
Šiaulių ir Klaipėdos viešieji logistikos centrai valstybei nebesvarbūs Premium

Šiaulių ir Klaipėdos viešieji logistikos centrai neteks valstybei svarbių ekonominių projektų statuso. Tai iš...

Logistika
2019.02.14
„Autokausta“ atsisakė 20.000 Eur pretenzijos Kelių direkcijai 

Kauno statybų ir kelių tiesimo bendrovė „Autokausta“ atsisakė 20.000 Eur vertės pretenzijos Lietuvos...

Logistika
2019.02.13
Savivaldybės turės daugiau erdvės spręsti, kuriuos kelius reikia tvarkyti 2

Savivaldybės turės daugiau laisvės spręsti, kuriuos vietinės reikšmės kelius reikia tvarkyti. Vyriausybė...

Logistika
2019.02.13
Architektai įvertino „Vilnius Connect“ detaliojo plano koncepciją

Architektai įvertino šiuo metu rengiamą detalųjį planą 33,5 ha ploto teritorijos, kurią Vilniaus savivaldybė...

Statyba ir NT
2019.02.13
Streikai sustabdė skrydžius Briuselio oro uostuose

Dėl visuotinio streiko Belgijoje trečiadienį atšaukus visus skrydžius, tai sutrikdė susisiekimą ir tarp...

Logistika
2019.02.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau