CEO kaitos epidemija: postus palieka dažniau nei per krizę

Rugsėjo 25 d. iš postų pasitraukė trys didelių JAV bendrovių vadovai. Adamas Neumannas paskelbė paliekantis bendradarbystės erdvių įmonės WeWork CEO postą, su internetinės prekybos platforma eBay atsisveikino jau vadovavęs Devinas Wenigas, o Kevinas Burnsas atsistatydino iš el. cigarečių bendrovės Juul vadovo pareigų. CNBC skaičiuoja, kad verslas dar niekada nematė tokios didelės vadovų kaitos, ir aiškinasi jos priežastis.
Verslo ir vadovų mokymų bendrovės Challenger, Gray & Christmas duomenimis, šių metų rugpjūtį iš vadovų pozicijų JAV įmonėse pasitraukė 159 asmenys arba 28% daugiau negu liepą, kai atsistatydino 124 vadovai. Suskaičiuota, kad šiemet sausį-rugpjūtį bendroves paliko 1.009 vadovai daugiau negu 2008 m., kai pasaulį krėtė ekonominė krizė. Tais metais savo postus per sausį-rugpjūtį paliko 992 vadovai, vadinasi kaita buvo 2% mažesnė negu šiemet.
Atsiranda vis daugiau nežinios kas pasaulyje vyksta su verslu ir rinkomis. Tai, kad būtent dabar šitiek įmonių nusprendė ieškoti naujų lyderių, nėra sutapimas, vertina Challenger, Gray & Christmas.
VŽ rašė, kad A. Neumannas iš vadovaujančių pareigų nusprendė trauktis po nepavykusio viešo akcijų pasiūlymo (IPO). Jis taip pat sutiko perleisti įmonės kontrolę.
Nors mūsų verslas kaip niekad stiprus, pastarosiomis savaitėmis kruopštus mano asmens nagrinėjimas tapo reikšmingu išblaškymu, todėl nusprendžiau, kad atsisakydamas CEO pareigų pasitarnausiu kompanijos interesams, sakė A. Neumannas.
40-metis kompanijos įkūrėjas liko dirbti valdyboje (angl. non-executive chairman), o CEO pareigas perėmė du darbuotojai Artie Minsonas, finansų vadovas, bei Sebastianas Gunninghamas, valdybos vicepirmininkas.
Anot Financial Times, tai itin reikšmingas pokytis drąsioje, jaunoje ir į riziką linkusioje kompanijoje, kurioje įsigalėjęs įkūrėjo ir vadovo kultas.
El. cigarečių gamybos bendrovės Juul CEO K. Burnsą keičia Altria vadovų komandai priklausęs K.C. Crosthwaiteas. Anot Forbes, šio žingsnio buvo galima laukti: el. cigarečių rinką jau kurį laiką krečia skandalai, skelbiama, kad dėl el. cigarečių sukeltų padarinių JAV jau mirė devyni žmonės, kurių amžius svyruoja nuo 17 iki 67 metų. The Wall Street Journal skelbia, kad D. Wenigas su eBay atsisveikina dėl nesutarimų su naujai išrinkta, strateginių pokyčių besitikinčia bendrovės valdyba. Rugsėjį naujų vadovų sulaukė ir automobilių gamintojai Nissan, Volkswagen bei rinkodaros duomenų analizes atliekanti bendrovė Comscore.
Mažiau tolerancijos
JAV ir Kinijos prekybos karas stabdo pasaulinį ekonominį augimą, todėl verslo lyderiai priversti iš naujo dėlioti ne tokias optimistiškas ateinančių metų prognozes. Jeffrey Sonnenfeldo, Yale School of Management vyr. docento, nuomone tai rimta atsistatydinimų priežastis.
Žmonės nori išeiti su aukšta nata, kai verslas dar klesti, dėsto jis.
Tačiau sparčią kaitą geriausiai paaiškina kitas reiškinys: ilgiausiai JAV istorijoje trukęs ekonominis pakilimas pamažu slopsta ir iš vadovų reikalaujama prisiimti daugiau atsakomybės.
Vadovai dabar laikomi ant trumpesnio pavadėlio. Jei CEO užmojai ir kalbos neatitinka tikrovės, valdybos jaučia spaudimą priversti juos atsakyti už savo žodžius ir veiksmus, vertina J. Sonnenfeldas.
Šiemet, akcijų biržoje nesėkmingai startavo tokios bendrovės, kaip Uber ar Lyft, kurios iki šiol neturi aiškaus pelningumo plano. Investuotojai vis labiau abejoja, kad garsėjant kalboms apie artėjančią krizę verta investuoti į sparčiai augančias bendroves, kurios pastarąjį dešimtmetį ant savo pečių laikė visą bulių rinką. Nerimaujama ir dėl to, ar vadovai geba realistiškai vertinti dabartinę savo ir verslo situaciją.
Iš vadovų, kurie patys įtikėjo savo mitais, pradėta reikalauti atsakomybės, mano J. Sonnenfeldas.
Tačiau taisyklei paklūsta ne visi. Pvz., ne visada lengvai suvirškinamas žinutes Twiter paskyroje svaidantis Tesla vykdomasis direktorius Elonas Muskas arba iš skandalų neišlipančios Facebook įkūrėjas Markas Zuckerbergas atrodo nepažabojami, jų nesuvaldo nei valdybos, nei akcininkai.
E. Muskas yra puikus pavyzdys, kaip valdybai nepavyksta vadovui ant kaklo užnerti to trumpesnio pavadėlio, kalba J. Sonnenfeldas.
Traukia į pensiją
Pasak eksperto, kaitą lemia ir tai, jog dalis dabartinių vadovų tiesiog paseno. Demografinio sprogimo arba kūdikių bumo kartai priskiriami 1945-1963 m. laikotarpiu gimę asmenys šiuo metu artėja link šešiasdešimties arba net yra perkopę septyniasdešimt. Šie vadovai vienas po kito užleidžia kėdes jaunesniems CEO.
Vyksta kartų pokyčiai, dabar pats kūdikių bumo kartos vadovų atsistatydinimo įkarštis CNBC dar vieną argumentą įvardina J. Sonnenfeldas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti