„Telia“ dėl „Mezon“ sandorio kreipėsi į Vyriausiąjį administracinį teismą

Telekomunikacijų bendrovė Telia Lietuva kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT) prašydama nustatyti, ar valstybės valdomam Lietuvos radijo ir televizijos centrui (Telecentrui) be konkurencijos suteikti radijo dažniai su Mezon paslauga yra teisėtai perleidžiami juos perkančiai bendrovei Bitė Lietuva.
Papildyta Bitės ir Telecentro vadovų komentarais
Telia įsitikinimu, valstybei priklausantis turtas radijo dažniai turi būti parduodami skaidriai ir užtikrinant sąžiningą konkurenciją, teigiama bendrovės pranešime.
Principingai ir iki galo naudosimės Lietuvos Konstitucijos suteiktomis teisėmis kovoti, kad išskirtinėmis sąlygomis valstybinei įmonei suteiktas turtas būtų parduodamas skaidriai, nepažeidžiant kitų rinkos dalyvių teisėtų lūkesčių ir neiškraipant dabar galiojančių reguliacinių ir rinkos konkurencingumo principų, sako Telia teisės vadovė Daiva Kasperavičienė.
Jos teigimu, Telia niekada nesiekė sustabdyti Mezon pardavimo bendrovei Bitė Lietuva ir toliau laikosi nuomonės, kad valstybė neturėtų dalyvauti komercinėje veikloje.
Bitės Lietuva generalinis direktorius Pranas Kuisys tokius Telia atstovų veiksmus pavadino nesuprantamais ir neetiškais.
Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusią savaitę jau atmetė Telia skundą, tad tolesnės bendrovės pastangos vilkinti Mezon pardavimo sandorį stebina. Tikime, kad ir šį skundą teismas analogiškai atmes kaip nepagrįstą, sakė jis pranešime spaudai.
Anot P. Kuisio, teikdama šiuos skundus Telia piktnaudžiauja teise ir nesąžiningai trukdo Mezon verslo pardavimo sandoriui.
Stebina Telia, tokios stiprios ir, sakytum, profesionalios, organizacijos, desperatiška gynybinė pozicija ir pasitelkiami argumentai. Dažniai nėra parduodami, kaip tikina Telia savo viešuose pasisakymuose. Jie perleidžiami, kaip gyvo, veikiančio verslo dalis, kartu su tinklo įranga, klientais, darbuotojais ir t.t., komentuoja Remigijus Šeris, Telecentro vadovas.
Anot jo, tiek Lietuvos, tiek ir ES teisė sako, kad dažnių turėtojas turi teisę perleisti juos kitiems subjektams. Tokiam perleidimui netaikoma dažnių pirminio suteikimo aukciono ar pardavimo tvarka.
Telia teiginys, esą dažniai Telecentrui kadaise buvę suteikti išskirtinėmis sąlygomis neturi jokio pagrindo. Trumpai priminsime, kad 2014 metais RRT viešai paskelbė visiems operatoriams galimybę gauti dažnius 2,3 ir 2,5 GHz ruožuose TDD sutankinimo technologijos ryšiui diegti. Pažymėtina, kad TDD sutankinimo technologija iki šiol nenaudojama Lietuvos judriojo ryšio tinkluose, nes yra sudėtingesnė, reikalauja stočių sinchronizavimo ir neužtikrina tokios aprėpties, kaip operatorių naudojama FDD technologija. 2,3 GHz ir 2,5 GHz ruožus Telecentras gavo, nes vienintelis planavo juos naudoti ir panaudojo pagal paskirtį. Pridursime, kad pati Telia truputį anksčiau ta pačia tvarka gavo 2,1 GHz ir 2,5 GHz dažnių ruožus aiškina R. Šeris.
Jis priduria, kad Telia buvo pakviesta dalyvauti Mezon verslo pardavimo procese. Jai, kaip ir kitiems potencialiems pirkėjams, pateikta informaciją apie parduodamą verslą, kurio aprašyme buvo aiškiai nurodyta, kad verslas perleidžiamas kartu su dažniais. Bet Telia dalyvauti atsisakė.
Taip pat tenka priminti kai kuriuos epizodus iš pačios Telia veiklos Uzbekistane, Kazachstane ir kitose šalyse, už kuriuos ji buvo bausta milijardinėmis baudomis. Lietuvoje tokių klausimus keliančių epizodų taip pat yra. Vien tik ko verta 2008 m. Telia Lietuva suveikta Elektroninių ryšių įstatymo pataisa, pagal kurią įmonės ryšių kabelių kanalų sistemos iš esmės nekilnojamas turtas staiga tapo kilnojamu. Dėl šios pataisos, kuriai prieštaravo daugelis institucijų bet ji kažkokiu būdu vis tiek išvydo dienos šviesą Telia Lietuva daugiau negu dešimtmetį naudojasi išskirtine privilegija nemokėti NT mokesčio už milijardinės vertės turtą, kas iškreipia konkurenciją ir suteikia dominuojančiam operatoriui dar didesnį pranašumą rinkoje, piktinasi Telecentro vadovas.
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) praėjusią savaitę atsisakė priimti Telia Lietuvos ieškinį, kuriuo bendrovė prašė panaikinti Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimus, kuriais Bitei, iš Telecentro perkančiai Mezon verslą, perleidžiami Mezon dažniai.
VAAT teigimu, Mezon dažnių pardavimas Telia Lietuvai nesukelia teisinių pasekmių bei nenustato teisių ar pareigų, todėl bendrovė neturi ir teisės reikšti kokių nors pretenzijų. Šį teismo sprendimą Telia ir apskundė LVAT.
Apie pasiektą susitarimą dėl Mezon pardavimo Bitei paskelbta gegužę. Lapkričio pabaigoje bendrovė gavo paskutinį Konkurencijos tarybos leidimą. Ji daugiau nei 20 mln. Eur vertės sandoriui pritarė su tam tikrais įsipareigojimais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti