Teisininkai: valdžios noras gauti užsienyje esančių lietuvių duomenis pažeidžia privatumą

Publikuota: 2020-07-31
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kai kurie teisininkai sako, kad Vyriausybės siekis įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius teikti užsienyje esančių Lietuvos gyventojų duomenis be žmonių sutikimo pažeistų jų teisę privatumą. 

Užsienio reikalų ministerija tikina, kad duomenų būtų prašoma tik ypatingais atvejais – siekiant padėti Lietuvos bei Europos Sąjungos piliečiams ar jų artimiesiems, jei kiltų pavojus jų saugumui, gyvybei ar sveikatai.

Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms šią savaitę pritarė Vyriausybė. Galutinį sprendimą dėl jų turės priimti Seimas, įstatymo įsigaliojimui taip pat reikės prezidento parašo. 

Ar atitinka Konstituciją?

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius sako, kad įstatymo projekto nuostatos gali pažeisti Konstitucijos garantuojamą teisę į privatumą. 

„Manau, yra pagrindo abejoti, ar pataisos dera su Konstitucija, su 22-uoju jos straipsniu, nes jis įtvirtina asmens teisę į privatumą. Kitaip tariant, Konstitucija saugo privatų gyvenimą. O privatus gyvenimas – tai ir gyvenimo būdas, ir šeimyninė padėtis, ir gyvenamoji aplinka, ir santykiai su kitais asmenimis“, – BNS sakė V. Sinkevičius. 

„Įpareigojimu operatoriams teikti ministerijai informaciją apie užsienio valstybėje esančių asmenų buvimo vietą tiesiogiai įsiterpiama į privatų gyvenimą ir aš labai abejoju, ar toks įstatymas nebūtų kvestionuojamas atitikties Konstitucijai požiūriu“, – tvirtino V. Sinkevičius.

Vilniaus universiteto profesorius advokatas Vytautas Mizaras teigia, kad idėja rūpintis gyventojų saugumu sveikintina, tačiau Vyriausybės Seimui teikiamos Elektroninių ryšių įstatymo pataisos pažeidžia asmens privatumą.

Pasak jo, įstatyme turėtų būti nuostata, jog operatoriai duomenis gali teikti tik su pačių žmonių sutikimu.

„Nelabai suprantu, kodėl nustumiamas pats žmogus nuo sprendimų priėmimo, t.y. kodėl jo valia jau yra nesvarbi, ar jis nori, kad duomenys apie jo buvimo vietą užsienio valstybėje būtų atskleisti ir pranešti valstybės institucijai, ar ne“, – BNS sakė V. Mizaras.

„Manau, kad tai yra įsiveržimas į privatų asmens gyvenimą – visa tai, kas yra susiję su asmens gyvenimu, nuo to negali būti pats asmuo nušalinamas“, – pridūrė jis.

Profesoriaus nuomone, Vyriausybės deklaruojamiems tikslams dauguma atveju visiškai pakanka ir dabar operatorių siunčiamų pranešimų atvykus į kitas užsienio šalis su konsuline informacija, kontaktais.

„Manau, kad tai visiškai įmanoma, tai gali būti ar kažkokia programėlė, ar mobiliojo ryšio operatorius galėtų atsiųsti žinutę ir pasiteirauti asmens, ar jis sutinka, kad būtų pateikta informacija apie jo buvimo vietą Užsienio reikalų ministerijai – tai, be abejonės, gali būti įrašoma į įstatymo normą, bet to įrašymo šiandien nėra“, – pabrėžė teisininkas.

Mato pavojų dėl sekimo

Lietuvos Advokatūros sekretorius Paulius Griciūnas pabrėžia, kad duomenų rinkimas apie asmenį pagal Lietuvos teisės aktus galimas tik teismo leidimu, tiriant ar įtariant neteisėtą veiklą, arba su asmens sutikimu. 

„Tai nereiškia, kad Užsienio reikalų ministerija tų duomenų kam nors neperduos. Tai reiškia, bent jau kiek suprantu aš, kad esant tam tikroms aplinkybėms, iš principo galime žinoti visus Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus, kur jie visi yra konkrečiu atveju konkrečioje šalyje (...). Tai yra ne kas kitas, o totalinis sekimas tam tikromis aplinkybėmis, kurias pasitvirtintų pačios institucijos“, – sakė jis.

P. Griciūnas pataisose pasigenda aiškių saugiklių nustatant, kokie tiksliai duomenys būtų renkami ir kam tiksliai naudojami. Anot jo, nėra garantijos, jog prisidengiant gyventojų saugumu duomenys nebūtų panaudoti kitiems tikslams, pavyzdžiui, perduoti teisėsaugai.

„Mes suprantame, kad informacija gali būti panaudota bet kam, pirmiausia, teisėsaugos tikslams. Pats savaime tikslas užkardyti nusikaltimus nėra blogas, bet jis turi būti proporcingas. Šiuo atveju, tai iškrenta iš proporcingumo principo“, – tvirtino advokatų atstovas.

„Yra vadinamoji užsienio saulėlydžio sąlyga, kad vos tik dingus toms aplinkybėms, visi duomenys sunaikinami. To niekur nėra, nekalbama apie nė vieną saugiklį. Aišku, pagrindinis dalykas, kad tokie duomenys gali būti renkami tik su asmens sutikimu“, – pabrėžė jis.

URM: įpareigojimas – tik būtinais atvejais

Vyriausybės Seimui teikiamose pataisose numatyta įpareigoti operatorius teikti duomenis apie užsienyje esančių paslaugų naudotojų skaičių, persiųsti Užsienio reikalų ministerijos pranešimus, padėti susisiekti su Lietuvos ar Europos Sąjungos piliečiais, jeigu kyla grėsmė jų saugumui, sveikatai ar gyvybei.

Užsienio reikalų viceministras Darius Čekuolis Vyriausybės posėdyje tvirtino, kad tokios informacijos būtų prašoma ypatingais atvejais, t.y. siekiant užtikrinti užsienyje esantiems Lietuvos piliečiams konsulinę pagalbą dėl „ypatingų aplinkybių ar kitų aplinkybių, dėl kurių kyla grėsmė žmonių gyvybei, sveikatai ar saugumui“.

„Bendradarbiaujant su ministerija, mobiliojo ryšio operatoriai siųstų informacinio turinio žinutes, taip vadinamus SMS, paslaugų vartotojams, esantiems užsienyje, taip pat, pabrėšiu, pavieniais atvejais, konkrečiam asmeniui atsidūrus sudėtingose situacijose, padės ministerijai susisiekti su juo, pateikiant visą turimą informaciją, kuri būtų būtina susiklosčiusioje situacijoje“, – teigė jis.

Detaliau tvarką, kaip teikiami duomenys, dar turės nustatyti užsienio reikalų ministras.

Pasak ministerijos, šiuo metu teikiant konsulinę pagalbą Lietuva neturi aktualių duomenų apie užsienyje esančius gyventojus, besinaudojančius šalies operatorių paslaugomis, taip pat nėra reglamentuotas URM ir operatorių bendradarbiavimas.

Viceministras: asmens duomenų nebus prašoma

D. Čekuolis BNS teigė, kad pataisos atsirado įvertinus koronaviruso pandemijos patirtį, kai apie šeši tūkstančiai Lietuvos piliečių norėdami iš užsienio grįžti namo susidūrė su įvairiomis problemomis.

Jis pabrėžė, kad iš operatorių bus prašoma tik nuasmenintos informacijos ir tarpininkavimo informuojant Lietuvos gyventojus apie situaciją šalyje, kurioje jie lankosi, įspėjant apie pavojus ir pagalbos galimybes, pavyzdžiui, dėl žemės drebėjimų, koronaviruso plitimo. Tokia informacija, pasak jo, nebus niekur kaupiama.

„Mums reikia žinoti, kiek ten yra mūsų piliečių, nėra jokių nei asmens duomenų, nei telefonų, nei pavardžių, nei asmens kodų, gink Dieve (...). Kai kuriais atvejais, kaip, pavyzdžiui, COVID-19 situacijos pasikeitimas, kai, tarkime, kyla antra, trečia banga, kai žmonėms išvykus to nebuvo – tuomet reikia informuoti“, – sakė jis.

Tuo metu detalesnių duomenų operatorių, viceministro teigimu, būtų prašoma tik pavieniais kritiniais atvejais,„nutikus nelaimei, jei būtina suteikti skubią konsulinę pagalbą, susisiekti su žmogaus artimaisiais.

„Tik tokiu atveju gali būti prašymas, kad tam tikri duomenys būtų. Bet tai visą laiką eis per operatorius, mes pas save į ministeriją nieko imti nei ruošiamės, nei galime“, – pabrėžė viceministras.

Jis žadėjo, jog Seimą dar iki pataisų priėmimo pasieks ir poįstatyminiai teisės aktai, detalizuojantys visą tvarką, kaip ir kokia informacija bus teikiama.

Siaučiant pasaulinei koronaviruso pandemijai, Lietuva informaciją užsienyje esantiems ar įstrigusiems piliečiams iki šiol platindavo atskiru sutarimu su operatoriais. D. Čekuolio teigimu, tai įvedė nemažai chaoso.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Telia Lietuva“ už 3,2 mln. Eur vėl parduoda pastatą Vilniaus Naujamiestyje 1

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ rugsėjį rengiamame aukcione vėl pardavinės...

Statyba ir NT
2020.08.04
D. Trumpas: JAV iždas turi gauti dalį „TikTok“ padalinio pardavimo pajamų 3

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad vyriausybė turėtų gauti „didelį procentą“ pajamų, gautų...

Technologijos
2020.08.04
„Apple“ – brangiausia pasaulio kompanija Premium 2

Technologinio progreso vedama korporacija simboliniu žingsniu pranoko verslą, skaičiuojantį džiūstančius...

Rinkos
2020.08.01
Teisininkai: valdžios noras gauti užsienyje esančių lietuvių duomenis pažeidžia privatumą 4

Kai kurie teisininkai sako, kad Vyriausybės siekis įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius teikti užsienyje...

Technologijos
2020.07.31
Kas bendro tarp Kuršių marių taršos ir Seimo rinkimų Premium

„Pagrindinė Lietuvos problema yra ta, kad visi tyrimai labai fragmentuoti, bendros vizijos nėra ir bet kuri...

Laisvalaikis
2020.07.31
ES paskelbė sankcijų Rusijos ir Kinijos „kibernetiniams įsilaužėliams“

Europos Sąjunga ketvirtadienį pirmąkart paskelbė sankcijų numanomiems kompiuteriniams įsilaužėliams – šių...

Technologijos
2020.07.31
„Samsung“ antrąjį metų ketvirtį augino pelną

Pietų Korėjos elektronikos gamintojas „Samsung Electronics“ pranešė apie grynojo pelno augimą antrąjį šių...

Verslo aplinka
2020.07.30
Liūtis Registrų centre į paviršių išplovė aplaidų elgesį su valstybės informacinėmis sistemomis Premium 25

E. sveikatos sistemą ir registrų veiklą sutrikdęs incidentas Registrų centre kilo dėl to, kad patalpos,...

Paslaugos
2020.07.23
Naujas sprendimas vežėjams sumažins skambučių paklausti, ar vilkikas jau kirto sieną Premium 4

Rugpjūtį „Ruptela“ pristatys pirmąją naujo produkto – numatomo krovinio atvykimo laiko planavimo ir stebėjimo...

Gazelė
2020.07.23
„Slack“ Europos Sąjungai apskundė „Microsoft“

Darbinio bendravimo platforma ir šio segmento lyderė „Slack“ prieš technologijų milžinę „Microsoft“...

Verslo aplinka
2020.07.22
JAV kaltina Kinijos programišius mėginimu pavogti COVID-19 tyrimų informacijos

JAV Teisingumo departamentas antradienį apkaltino du Kinijos kompiuterinius įsilaužėlius pavogus šimtų...

Technologijos
2020.07.21
„Aibė“ kuria e. prekybos sprendimą Premium 1

Stebint e. prekybos augimą pasaulyje ir besikeičiančius vartotojų poreikius didėja būtinybė turėti e.

Prekyba
2020.07.21
Išmanieji vežimėliai: „Amazon Go“ naujovė, Lietuvos prekybininkai – svarstytų  Premium 1

JAV prekybos milžinė „Amazon“ savo didesniuo formato parduotuvėse siūlys naudotis specialiais vežimėliais...

Prekyba
2020.07.20
Po „Apple“ palankaus teismo sprendimo, M. Vestager tęs mokesčių kovą

Briuseliui patyrus kartų teisinį pralaimėjimą užsitęsusiame ginče su JAV milžine „Apple“, už konkurenciją...

Verslo aplinka
2020.07.17
E. prekyba maistu: „Ocado“ šovė į viršų, „Barbora“ pasiekė visų metų apyvartą  Premium 1

E. prekybos maistu įmonės skaičiuoja įspūdingus pusmečio rezultatus: JK e. prekybos žvaigždė „Ocado“ augo...

Prekyba
2020.07.17
„Telia Lietuva“ pajamos augo, pelnas traukėsi 2

„Telia Lietuvos“ bendrosios pajamos pirmąjį šių metų pusmetį sudarė 189,3 mln. Eur ir, palyginti su 2019 m.

Technologijos
2020.07.17
„Evolution Gaming“ žengia į Lietuvą  Premium

Švedijos IT paslaugų tiekėja azartinių lošimų operatoriams „Evolution Gaming“ antrajam padaliniui Baltijos...

Statyba ir NT
2020.07.16
Kinija apie JK sprendimą dėl „Huawei“: Didžioji Britanija tapo „Amerikos apgaulės auka“ 2

Pekiną supykdė Didžiosios Britanijos sprendimas neleisti naudoti Kinijos technologijų milžinės „Huawei“...

Technologijos
2020.07.15
Europos teismas patenkino „Apple“ skundą dėl 13 mlrd. Eur nesumokėtų mokesčių 3

Europos Sąjungos Bendrasis Teismas trečiadienį panaikino ES sprendimą, numačiusį, kad „Apple“ turi sumokėti...

Technologijos
2020.07.15
Technologijų akcijų bumas: 5 gigantai visą rinką tempia Premium

Net ir nuo kovo žemumų stipriai atšokę pagrindiniai pasaulio akcijų indeksai nublanksta prieš NASDAQ 100,...

Rinkos
2020.07.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus