„PwC“: aukštesnių standartų padės siekti technologijos

Publikuota: 2018-10-06
Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 

Jungtinės Karalystės (JK) valdžia siekia, kad stambiausios Didžiojo ketverto audito įmonės „PwC“, EY, KPMG ir „Deloitte“ atskirtų savo audito veiklas nuo konsultavimo - taip jau yra JAV ir kai kuriose ES šalyse. Tačiau bendrovės ieško būdų to išvengti ir aiškina, esą aukštesnių standartų joms padėtų siekti ne veiklų atskyrimas, o investicijos į technologijas.

„Girdime daug pasiūlymų atskirti konsultavimo ir audito paslaugas, tačiau mes su tuo nesutinkame“, – naujienų agentūrai „Reuters“ sako Bobas Moritzas, „PricewaterhouseCoopers“ („PwC“) vadovas, reaguodamas į reguliuotojų nerimą dėl audito kokybės.

VŽ rašė, kad reguliavimo institucijos, pavyzdžiui, JK finansinės atskaitomybės taryba ir JAV akcinių bendrovių apskaitos priežiūros valdyba (angl. PCAOB), reiškia susirūpinimą dėl spartaus kitų paslaugų augimo audito bendrovėse. PCAOB valdybos narys Stevenas Harrisas, praėjusių metų lapkričio mėnesį sakydamas kalbą Niujorke, teigė, kad „patariamųjų ir konsultavimo paslaugų padalinių augimas didžiosiose audito įmonėse gali pakenkti auditorių nepriklausomumui ir audito kokybei“.

JK Konkurencijos ir rinkų priežiūros tarnyba siekia tam tikrą laikotarpį riboti Didžiojo ketverto audituojamų įmonių skaičių, skelbia „Reuters“. Taip siekiama ne tik audito paslaugų skaidrumo, bet ir padėti plėstis mažesnėms audito įmonėms.

Tuo tarpu „PwC“, kurioje dirba 250.000 darbuotojų visame pasaulyje, siūlo kitą išeitį. Kompanija pasiryžo iki 2019 m. investuoti 1 mlrd. USD į debesų kompiuterijos technologiją, kuri leistų apie audituojamą bendrovę surinkti kur kas daugiau informacijos ir, esant reikalui, užtikrinti sudėtingesnį patikrinimą, kas, p. Moritzo žodžiais, turėtų pakelti audito standartus.

Pono Moritzo manymu, bet kokie rinkos prižiūrėtojų veiksmai turi būti gerai apgalvoti, nes būtų atidžiai stebimi likusio pasaulio.

Be to, jis perspėja apie mažųjų konkurentų plėtros keliamas grėsmes.

„Nežinia, ar šios smulkios įmonės turės įgūdžių ir pakankamai personalo, kad galėtų profesionaliai atlikti audito darbus. Nematau nieko blogo konkurencijoje, kuri vyksta dabar“, – teigia p. Moritzas.

VŽ primena, kad pirmą sykį dėl auditorių veiklos susirūpinta JAV, žlugus energetikos milžinei „Enron“. Reguliavimo institucijos ėmėsi griežtesnių priemonių dėl auditoriams kylančių interesų konfliktų, kai paaiškėjo, jog žlugusios bendrovės buhalterinės apgaulės buvo patvirtintos audito bendrovės „Arthur Andersen“ auditorių parašais.

„Arthur Andersen“ buvo apkaltinta tuo, kad audituodama aplaidžiai taikė standartus, nes įsivėlė į interesų konfliktą, susijusį su uždarbiu, gaunamu iš sparčiai besiplečiančio konsultavimo paslaugų verslo.

Siekiant užkirsti kelią interesų konfliktams, 2002 m. JAV buvo priimtas P. Sarbaneso ir M. G. Oxley įstatymas, kuriuo auditoriams buvo uždrausta teikti kitas (pavyzdžiui, konsultavimo) paslaugas klientams, kurių veiklą jie audituoja. „PwC“, KPMG ir EY deramai atsisakė turėtų konsultavimo padalinių – juos pardavė arba pasitelkė pirminį akcijų platinimą. Konsultavimo verslo neapleido tik „Deloitte“.

Apskaitos įmonės ne tik atsisakė tam tikros veiklos, bet ir pasirašė sutartis dėl nekonkuravimo su savo buvusiais konsultavimo padaliniais.

Tačiau pirmojo šio amžiaus dešimtmečio viduryje šios sutartys baigė galioti, o audito bendrovėms atsivėrė galimybių vėl įsigyti šių paslaugų įmones ir imtis konsultuoti prisidengiant „patariamąja“ veikla.

Buvusios audito bendrovės persivadino profesinių paslaugų teikėjomis ir ėmė tiesiogiai konkuruoti su tokiomis vadybos konsultacijų įmonėmis kaip „McKinsey“ ir „Boston Consulting Group“, o konsultavimo paslaugas pradėjo siūlyti organizacijoms, kurių veiklos neaudituoja, ir ne JAV veikiančioms įmonėms, kurioms netaikomos P. Sarbaneso ir M. G. Oxley įstatymo nuostatos.

Tačiau ima rastis tam tikrų ženklų, kad istorija kartojasi.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Japonų kompanijos stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 19

Japonijos kompanija „Panasonic“ pranešė stabdanti dalies komponentų tiekimą Kinijos kompanijai „Huawei“,...

Technologijos
2019.05.23
„Honor“ telefonų pristatymą aptemdė JAV ir „Huawei“ konfliktas Premium 8

Kinijos milžinė „Huawei“ Londone pristatė jaunimui skirto prekės ženklo „Honor“ išmaniųjų telefonų naujus...

Technologijos
2019.05.22
Po skandalų „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų 

Kadaise geriausia darboviete JAV laikytai bendrovei „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų. Jos...

Vadyba
2019.05.20
Pagrindinis „NFQ Technologies“ pardavimų komandos tikslas – rasti įdomius projektus 300 IT specialistams 5

Norint, kad kuo daugiau potencialių pardavimų konvertuotųsi į pardavimą, pirminiame bendravimo su klientu...

Pardavimai
2019.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau