E. sveikatai – dar vienas patikrinimas

Paaiškėjus e. sveikatos sistemos trūkumams Registrų centras (RC) inicijuoja papildomą nepriklausomą auditą.
Išoriniu e. sveikatos sistemos saugumo patikrinimu bus įvertinta saugumo situacija visoje sistemoje. Tai, anot RC pranešimo, taip pat padės įvertinti sistemos saugumą prieš elektroninės pacientų išankstinio registravimo sistemos integraciją, kurią numatoma užbaigti iki kitų metų pradžios.
Pastaruoju metu iš viešų šaltinių gavus informaciją, kad e. sveikatos centrinės infrastruktūros Pacientų portale (dalyje e. sveikatos sistemos), atlikus tam tikrus veiksmus galėjo būti pasiekiami asmens duomenys, rizikos buvo pašalintos. Tačiau vidinis patikrinimas vyks toliau. Sklandžiam sistemos darbui tai įtakos neturės, rašoma RC pranešime spaudai.
RC direktorius Saulius Urbanavičius sako, kad ateityje turi nekilti abejonių dėl sistemos funkcionalumo ir saugumo: Dėl didžiulį kiekį duomenų apie medicinos, sveikatos priežiūros įstaigas, pacientus ir medikus apdorojančios sistemos saugumo negali būti abejonių. Atvejai, kai dėl galimo aplaidumo ar tyčinių veiksmų, sistemos kūrėjų ar diegėjų paliktų spragų, galėjo kilti rizikų dėl duomenų saugumo - netoleruotini. Vykdydami vidinį tyrimą, priėmėme sprendimą pradėti ir nepriklausomą sistemos patikrinimą, kurio metu šios srities profesionalai patikrins, ištestuos visas sistemos saugumo galimybes.
Registrų centro inicijuojamam e. sveikatos sistemos auditui pritarė ir sistemos valdytojas Sveikatos apsaugos ministerija.
BNS anksčiau rašė, kad e. sveikatos sistemos auditas gegužę parodė, kad sistema buvo kuriama neskaidriai, o rangovus pasamdęs RC neužtikrino pakankamos jų priežiūros. Be to, auditoriams abejonių sukėlė įtartini susitarimai su rangovais ir papildomų paslaugų pirkimas.
Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. Eur, iš jų 30,8 mln. Eur - ES parama (20072013 metais, 20142020 metais jai skirta dar 28,25 mln. Eur). Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų.
Nuo 2019 metų pradžios į sistemą bus integruota ir elektroninė pacientų išankstinio registravimo sistema, prie kurios šiuo metu yra prisijungusios 140 medicinos įstaigų.
VŽ primena, kad šviežiausias pasipiktinimas dėl e. sveikatos kilo šią savaitę, paaiškėjus, kad už elektroninės sveikatos trūkumų atskleidimą visuomenei kibernetinio saugumo ekspertui Dariui Povilaičiui gresia sankcijos, vyksta ikiteisminis tyrimas, norima jam kelti baudžiamąją bylą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti