Lietuva turėtų išlikti patraukli fintech bendrovėms ir po „Brexit“

Jungtinei Karalystei (JK) pasitraukus iš Europos Sąjungos bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, Lietuva turėtų išlikti patraukli JK finansinių technologijų (fintech) įmonėms, sako asociacijos Infobalt atstovas.
Paulius Tarbūnas, Informacinių ir ryšių technologijų įmonių asociacijos Infobalt Fintech Lithuania grupės vadovas BNS teigia, kad jau anksčiau JK fintech įmonės siekė licencijų Lietuvoje, norėdamos toliau teikti paslaugas ES šalyse.
Todėl labai tikėtina, kad Lietuvai išliekant atvirai fintech sektoriaus įmonėms, čia toliau steigsis ir JK kompanijos, sako P. Tarbūnas.
Jis teigiamai vertina faktą, kad pavyko pasiekti susitarimą dėl Brexit bei pasirašyti laisvosios prekybos sutartį, tačiau priduria, kad ateityje dar laukia nemažai darbų.
Mano supratimu, pasirašyta Laisvos prekybos sutartis neapima finansinių paslaugų teikimo, nenustato vadinamųjų ekvivalentiškumo principų, kurie reikalingi, teigia Infobalt atstovas.
Todėl, pasak jo, JK fintech įmonės, kurios neturi registruotų juridinių asmenų ir nėra licencijuotos ES šalyse, toliau negalės čia nevaržomai teikti paslaugų. Tai skatins jas steigtis ir gauti licencijas Bendrijoje.
Bene garsiausias pavyzdys yra Revolut. VŽ pernai gruodį rašė, kad iki metų pabaigos Revolut į Lietuvą perkels apie 10 mln. savo vartotojų sąskaitų. Dėl šios operacijos padarinių nerimauja Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), tačiau Lietuvos bankas (LB) tikina atlikęs namų darbus, ir atsijojęs nepatikimus investuotojus iš JK.
Klientų sąskaitų perkėlimas buvo pradėtas planuoti ruošiantis galimam kietajam Brexit. 2018 m. Lietuvos bankui suteikus specializuoto banko licenciją, tai tapo realu. Tiesa, Revolut atstovai patikslina, kad maždaug 9 mln. Europos klientų į Lietuvą nuo sausio perkeliami laikinai. Dalis jų iš Lietuvos bus perkelti į Airijoje registruotą įmonę, kai tai tik bus įmanoma.
Yra ir atvirkštinių atvejų. VŽ rašė, kad Lietuvos tapatybės patvirtinimo startuolis Ondato paskutinę praėjusių metų dieną paskelbė pritraukęs per 2 mln. USD investiciją ir, nepaisant Brexit, perkeliantis pagrindinę būstinę į JK. 59 darbuotojus šiuo metu turinti jauna lietuvių įmonė įsikurs Londono Canary Wharf rajone, Vilniuje bus tyrimų ir plėtros padalinys.
Kitose srityse didesnio bendrovių migravimo ar sąskaitų perkėlimo į Lietuvą, P. Tarbūno nuomone, tikėtis neverta.
Jei Didžiosios Britanijos verslas dėl vienų ar kitų priežasčių keltųsi į ES šalis, Lietuva konkuruotų su daugeliu didesnių ir turbūt patrauklesnių jurisdikcijų, komentuoja jis.
JK praėjusią savaitę nutraukė beveik pusę šimtmečio trukusią partnerystę su ES. Teisiškai JK iš ES išstojo praeitų metų sausio 31 d., bet iki metų pabaigos galiojo pereinamasis laikotarpis, kai JK tebesilaikė ES taisyklių. Tuo metu taip pat vyko įtemptos derybos su Briuseliu dėl laisvosios prekybos sutarties, galiausiai sudarytos per Kūčias.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti