„Ir taip neblogai“ požiūris, arba Kodėl inovacijos nėra stiprioji mūsų pusė

Publikuota: 2020-09-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Gyvenant skaitmeninių medijų burbule gali imti atrodyti, kad Lietuva – itin inovatyvi šalis. MITA, startuoliai ir universitetai vos ne kasdien siunčia pranešimus apie naujus išradimus, Lietuvos bankas konferencijose pristato savo skaitmeninę monetą ir „fintech smėlio dėžę“, plečiami skaitmeninių inovacijų centrai, mokslo slėniai. O iš tiesų jau gerą dešimtmetį trypčiojame vietoje.

Na gerai, ne visai vietoje, šioks toks progresas yra, bet vietoje nestovi ir kitos šalys, tad iš mūsų pažangos lieka šnipštas.

Šių metų Pasauliniame inovacijų indekse (PII) Lietuva smuktelėjo dviem laipteliais, ir vėl yra tik 40-ta, iš 131 vertintos šalies. Patekti į pasaulio valstybių TOP50 nėra blogai. Bėda ta, kad jau apie dešimtmetį Lietuva tai pakyla keliomis pozicijomis, tai vėl nusileidžia, ir tarsi stovime vietoje. Negana to, šiemet, kaip ir daug kartų prieš tai, mus lenkia ir Estija, ir Latvija, ir Lenkija.

Kartu su šiomis šalimis Lietuva priskirta aukštų pajamų grupei – likę beveik du trečdaliai pasaulio šalių paskirstytos trijose mažesnių pajamų grupėse – bet savo grupėje užimame tik 37 vietą iš 49 ekonomikų. Tarp Europos regiono šalių esame 27 iš 39 ekonomikų. Taigi, kaip VŽ rašė, galima sakyti, kad esame (beveik) prasčiausi iš geriausių.

Be to, indekso sudarytojai pažymi, kad Lietuvos pasiekiamai inovacijų srityje yra prastesni, nei tikimasi iš tokio išsivystymo lygio šalių. Visuose septyniuose PII vertintuose baruose Lietuvos rezultatai aukštų pajamų grupėje ir Europos šalių grupėje yra prastesni už vidurkį.

Tačiau Ekonomikos ir inovacijų ministerija mato šviesių pusių. Ji džiaugiasi, kad labiausiai rodikliai pablogėjo su inovacijomis tiesiogiai nesusijusiuose srityse (iš viso vertinta 80 rodiklių). Bet ir didžiausias progresas fiksuotas ne ten, kur norėtųsi. Žinote, kuris Lietuvos rodiklis labiausiai išaugo – „Wikipedia“ redagavimo apimtis. Valio, bet konkurencinėje kovoje tai nelabai padės.

„Šiemet bendrą Lietuvos rezultatą labiausiai nutempė BVP vienam gyventojui augimo, bendrojo pagrindinio kapitalo formavimo (investicijų) rodikliai. Tarp 38 indikatorių, kur Lietuvos rezultatai šiemet pablogėjo, papuola ir tokie rodikliai, kaip politinis ir operacinis stabilumas, nacionalinių filmų kūrimo apimtys, spaudos ir medijų industrijos dalis visoje pramonės struktūroje“, – rašoma ministerijos atsakyme į VŽ užklausą.

Tikra tiesa – stabilumo ir tęstinumo mūsų politikoje nedaug, filmus lietuviai dar tik mokosi kurti, o spauda miršta. Regionuose nuo savivaldybių ar tam tikrų politinių grupių finansavimo nepriklausomos žiniasklaidos iš esmės nebėra.

Ministerija taip pat priduria, kad palyginti su 2019 m., net 32 PII indekso rodiklių reikšmės Lietuvoje šiemet pagerėjo. Tai mažiau nei pusė, tad žodis „net“ čia netinka, bet šiokie tokie teigiami pokyčiai išties vyksta. Auga technologijų eksportas, rizikos kapitalo sandorių skaičius, IT paslaugų eksportas, tarptautinių patentų paraiškų skaičius.

Visgi valdininkai pripažįsta, kad Lietuvai būtina toliau investuoti į inovacinės ekosistemos tobulinimą. Tokie indikatoriai, kaip IRT paslaugų eksportas, patentų aplikacijos, verslo išlaidos MTEP, pajamos iš intelektinės nuosavybės vis dar papuola tarp 20 silpniausių Lietuvos PII indekso rodiklių.

Panašiai kaip ministerija, į teigiamu aspektus labiausiai koncentruojasi ir Lietuvos inovacijų centras (LIC). Skaitant LIC komentarą, apskritai galima susidaryti įspūdį, kad 40 vieta yra laimėjimas.

„Geriausius rezultatus, kaip ir iki šiol, Lietuva demonstruoja institucijų veiklos efektyvumo bei infrastruktūros srityse, o prasčiausi vis dar yra žinių ir technologijų rezultatyvumo bei verslo ir rinkos gebėjimų srityse“, – sako Giedrė Ramanauskienė, LIC Inovacijų analizės ir politikos departamento vadovė.

Net kalbėdama apie tuos rodiklius, kurie PII įvardijami kaip šalies silpnosios vietos, LIC atstovė randa teigiamų pusių.

„Infrastruktūros srityje (98 vieta PII – VŽ) pažangą (+ 4 pozicijos) leido pasiekti gerėjanti informacinių ir komunikacinių technologijų prieiga ir naudojimas“, – nurodo vadovė.

Tuo metu verslo atstovai sako, kad mūsų inovacijų bėdas bent iš dalies padėtų savo šalyje engiami baltarusiai. Jeigu jie nutartų žengti į Lietuvą, nauda būtų abipusė – Bantarusijos verslui Lietuva galėtų tapti ramybės užutekiu be OMON‘o ir ūsuotojo Aliaksandro, o mes sulauktume jaunų ir iniciatyvių protų. Paskui juos tikriausiai ateitų ir Baltarusijos rizikos kapitalas, stambesnės įmonės, sustiprėtų verslo ryšiai tarp šalių.

VŽ rašė, kad Baltarusijos valdžia blokuoja informacines svetaines, riboja interneto tiekimą, dėl ko verslui darosi sunku atlikti net kasdienes procedūras. Maža to, valdžia ima persekioti įmones, kurios garsiai reiškia palaikymą opozicijai ir protestuotojams. Štai prieš kelias dienas keturi Minske įsikūrusios IT bendrovės „PandaDoc“ vadovai buvo sulaikyti dėl įtarimų ypač didelio masto vagyste. „PandaDoc“ nurodo, kad yra pasirengusi uždaryti savo biurą Baltarusijoje ir pradėti kurti Aukštųjų technologijų parko alternatyvą užsienyje. Panašius planus kuria ir kitos bendrovės.

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako, kad ministerija yra gavusi 21 Informacinių technologijų (IT) verslo įmoniės kreipimąsi iš Baltarusijos dirbti Lietuvoje. Anot jo, apie pusė jų yra itin stambios ir galėtų įsikurti Lietuvoje. Tačiau susiduria su sunkumais steigiantis: bankai, vadovaudamiesi Pinigų plovimo ir prevencijos įstatymu, nesutinka šioms įmonėms atidaryti sąskaitos – tai yra būtina sąlyga steigiant įmones Lietuvoje.

Vidaus ir užsienio reikalų ministerijos, reikia pripažinti, nesėdi rankų sudėjusios – nuo šios savaitės aukštą kvalifikaciją turintys Baltarusijos ir kitų šalių piliečiai dar neatvykę į Lietuvą galės internetu teikti prašymus dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje. Migracijos paslaugų skaitmeninimas, beje, yra pirmas apčiuopiamas teigiamas pokytis, kurį paskatino situacija Baltarusijoje.

Taip pat žadama steigti stipendijas baltarusių studentams, kviesti IT įmones ir šio sektoriaus specialistus ir palengvinti ir nacionalinių vizų išdavimo Baltarusijos piliečiams bei jų šeimos nariams tvarką.

Ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu, galėtume būti ir aktyvesni, nes Baltarusijos specialistus vilioja ne viena valstybė, įskaitant Latviją, kuri jau pasiūlė Baltarusijos verslams ir specialistams lengvesnes sąlygas čia perkelti veiklą, taip pat jų laukia Lenkija, Vokietija ir Nyderlandai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Bitė“ laimėjo nemažą konkursą JAV

„Bitė Lietuva“ laimėjo JAV įmonės „iTraq“ skelbtą paslaugų konkursą ir ryšiu aprūpins apie 100.000 jos...

Technologijos
2020.09.28
„Novian“ grupė turi naują vadovą

IT infrastruktūros paslaugų ir programavimo grupę „Novian“ valdančiai to paties pavadinimo bendrovei pradėjo...

Vadyba
2020.09.28
JAV teisėjas sustabdė draudimą atsisiųsti „TikTok“

Jungtinėse Valstijose ir toliau bus galima atsisiųsti kinišką trumpų vaizdo įrašų programėlę „TikTok“ iš „App...

Technologijos
2020.09.28
ES kova su JAV technologijų titanais pasiekė naujas aukštumas: debesis Premium

Europos Komisija (EK) jau ėmėsi veiksmų, siekdama teisingiau (Europos požiūriu) apmokestinti JAV technologijų...

Technologijos
2020.09.28
„Amazon“ pristatė visą tuntą naujų įrenginių

Kasmetiniame renginyje „Amazon“ šią savaitę pristatė visą glėbį naujų produktų ir paslaugų, įskaitant...

Technologijos
2020.09.26
Užsidegus „Huawei“ pastatui Kinijoje žuvo trys žmonės

Didžiuliam gaisrui nusiaubus statomą technologijų milžinės „Huawei“ tyrimų centrą pietiniame Kinijos Donguano...

Technologijos
2020.09.26
SBA skiria stipendijas Vilniuje studijuosiantiems baltarusiams 9

Pastaruoju metu gerokai padaugėjus Baltarusijos piliečių, siekiančių studijuoti Vilniaus universitete, SBA...

Verslo aplinka
2020.09.26
„Swedbank“ atnaujina verslo mokėjimo kortelių dizainą

Nuo rugsėjo pabaigos „Swedbank“ verslo klientai gaus naujo dizaino mokėjimo korteles, kurios pritaikytos...

Paslaugos
2020.09.26
„Netflix“ įkūrėjas R. Hastingsas: tokio augimo dar neregėjome Premium 2

Reedas Hastingsas. Milijardierius, „Netflix“ įkūrėjas, filantropas. Žmogus, kuris sunaikino „Blockbuster“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.26
Naujas konsorciumas skatins skaitmenizavimą ūkyje

Lietuvoje kuriamas skaitmeninių inovacijų centras sieks vidurio ir vakarų Lietuvos regionuose paskatinti...

Technologijos
2020.09.25
ES apskundė milžinei „Apple“ palankų ESBT sprendimą

Europos Sąjunga (ES) penktadienį apskundė Europos Sąjungos Bendrojo Teismo (ESBT) sprendimą, kuriuo...

Technologijos
2020.09.25
Paslaugų startuolis „Discontract“ žengia į Klaipėdą

Lietuvių startuolis „Discontract“, siūlantis meistrų iškvietimo ir namų priežiūros paslaugas, per šiuos metus...

Paslaugos
2020.09.25
Europos kosmoso agentūros konkurse galima pretenduoti į finansavimą pagal 5 programas

Verslas ir mokslas, norintis dalyvauti Europos kosmoso agentūros (EKA) konkurse, galės pretenduoti į...

Gazelė
2020.09.25
„Vinted“ persikėlė į naują biurą Naujamiestyje 8

Internetinės naudotų mados prekių prekybos platformos „Vinted“ Vilniaus biuras iš Žirmūnų persikėlė į...

Statyba ir NT
2020.09.25
Darbo išteklius planuoti „Iki“ padės dirbtinis intelektas  Premium 1

Prekybos tinklas „Iki“ savo parduotuvėse pradeda diegti automatizuotą darbo išteklių planavimo (DIP) sistemą,...

Prekyba
2020.09.25
„Spotify“ įkūrėjas startuolių finansavimui skiria 1 mlrd. Eur 1

„Spotify Technology SA“ įkūrėjas Danielis Ekas investuos 1 mlrd. Eur pradiniam startuolių finansavimui...

Technologijos
2020.09.24
„Fitek“ valdanti Belgijos grupė debiutuoja akcijų biržoje

Baltijos šalyse veikiančią automatizuotų sąskaitų valdymo paslaugų grupę „Fitek“ valdanti finansinių...

Paslaugos
2020.09.24
Teismas sustabdė 5,5 mln. Eur vertės BPC sistemos kūrimo konkursą

Teismas laikinai sustabdė 5,5 mln. Eur (su PVM) preliminarios vertės Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo...

Technologijos
2020.09.24
Šių metų startuolių ekosistemų reitinge Lietuva – 15-oje vietoje Premium

Viso pasaulio startuolių ekosistemas stebinčio ir vertinančio Izraelio tyrimų centro „StartupBlink“ neseniai...

Technologijos
2020.09.24
Paskelbti biohakatono „Gyvybės kodas 2020“ nugalėtojai

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centre vykusių programavimo varžybų (biohakatono) „Gyvybės kodas...

Technologijos
2020.09.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus