Lietuviai lazeriais ir ultragarsu apdirbs pačias trapiausias medžiagas

Publikuota: 2019-10-23
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Bendrovės iš Vilniaus lazerinių technologijų klasterio TOOLAS baigia kurti ir netrukus pasiūlys pasaulinei rinkai itin sudėtingas trapių medžiagų pjaustymo technologijas, kurios, tikimasi, atvers naujas galimybes tokioms pramonės šakoms, kaip saulės modulių gamyba. Tuo metu kauniečiai trapių medžiagų apdirbimui pasitelkia ultragarsą.

Apie tai įmonės pranešė Vilniuje neseniai vykusiame (jau antrus metus) tarptautiniame fotonikos verslo renginyje „Baltic Photonics 2019”.

Supjaustyti ploną grūdinto stiklo lakštą ar itin ploną silicio saulės elementą – vis dar didelis iššūkis. Tačiau lazerinio mikroapdirbimo technologijų klasteriui TOOLAS priklausančios bendrovės tikina jį įveikusios.

Tiesa, viena sėkmės istorija šioje srityje Lietuvoje iškilo jau anksčiau. VŽ rašė, kad 2016 m. lietuvių lazerių technologijų UAB „Altechna R&D“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su JAV milžine „Corning“. Ši telefonų ekranų apsauginių stiklų (prekės ženklo „Gorilla Glass“) gamintoja įsigijo lietuvių įmonės stiklo pjaustymo lazeriu technologijos licenciją.

Geresni saulės moduliai

Tadas Kildušis, vienos iš klasterio įmonių „Direct Machining“ vadovas sako, kad galimybė lazeriais kurti specialius funkcinius paviršius atveria neregėtas galimybes pramonei. Hibridinė lazerinio paviršių fabrikavimo technologija leidžia sukurti medžiagas su unikaliomis funkcinėmis fizikinėmis ir optinėmis savybėmis: itin gerai drėgmę atstumiančius paviršius, spalvotus fotoninių kristalų paviršius, absoliučiai šviesą sugeriančias medžiagas, trintį mažinančius ir sukibimą didinančius paviršius, elektrai laidžias ir kartu optiškai skaidrias medžiagas.

„Ši lazerių pramonės sritis dar tik įgauna formą ir lietuvių įmonės yra šių technologijų vystymo priešakyje. Šiandien mes su viena Kinijos lazerinių sistemų gamintoja kuriame specifinę programinę įrangą elektronikos, skirtos mobiliesiems telefonams, gamybai. Mūsų pritaikymas turėtų padidinti gamybos efektyvumą apie 20%“, - užsimena „Direct Machining“ vadovas.

Pasak sektoriaus atstovų, lazerių suteikiamos naujos galimybės keisti paviršių savybes ir pjaustyti itin trapias struktūras taip pat atvers naujų galimybių saulės modulių gamintojams. Jos leis sukurti gerokai efektyvesnius saulės elementus, kurie sugers daugiau energijos, nei šiandien rinkoje esantys pažangiausi elementai. Be to, saulės elementai esą galės būti unikalių, specifinių formų. Šiandien, anot lazeristų, didesnis modulių efektyvumas ir įvairesnės formos yra įmanoma tik teoriškai. Praktikoje tai tiesiog per brangu.

Mikroelektronikos pramonė

Egidijus Vanagas, kitos klasterio bendrovės „Evana Technologies“ vadovas, sako, kad nuo šiol TOOLAS su trapių paviršių lazerinio sudalinimo technologijomis aktyviau žengs į JAV rinką, kur paklausa šioms inovacijoms didžiausia.

„Iki šiol daugiau dirbome su Kinijos rinka, bet situacija keičiasi ir nuo šių metų stipriname bendradarbiavimą su tokiomis Europoje veikiančiomis JAV įmonėmis, kaip „Thorlabs“. Tikslingai judame į ypatingai uždarą Europos medžiagų apdirbimo rinką, skirtą mikroelektronikos pramonei. Ten galimybės didžiausios“, – sako Egidijus Vanagas, „Evana Technologies“ vadovas.

Aivaras Kazakevičius, „Evana Technologies“ atsakingas už silicio lazerinio sudalinimo technologijos vystymą, pabrėžia bendradarbiavimo ne tik su užsienio, bet ir su Lietuvos įmonėmis naudą – jos planuoja bendrai kurti naujus produktus.

Sektorius – dar nedidelis

Ateinančiais metais TOOLAS įmonės taip pat planuoja aktyviau dirbti su bendru klasterio produktu – lazerinio mikroapdirbimo technologijomis, jų komercinimu. Žadama teikti paslaugas ir per Visorių skaitmeninių inovacijų centrą, nes smulkioms įmonėms inovatyvių technologijų įsigijimas kartais būna per didelė finansinė našta, o inovacijų centras suteikia galimybę specializuotose laboratorijose išbandyti naujausias technologijas be didesnių investicijų.  

Lietuvos lazerių asociacijos duomenimis, sektoriaus vertė Lietuvoje siekia 130 mln. Eur. Šiandien Lietuvoje veikia 40 su lazeriais susijusių bendrovių, 80% jų sukuriamos produkcijos eksportuojama. Prognozuojama, kad didelis kasmetinis sektoriaus augimas leis jau 2025 m. Lietuvoje lazerių pramonėje sukurti per 1% vidaus BVP.

KTU pasitelkė ultragarsą

Su trapių ir kietų medžiagų apdirbimu eksperimentuoja ir Kauno mokslininkai. Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) tyrėjų, Eksperimentuodami su volframo karbidu, sukūrė kietų ir trapių medžiagų precizinio šlifavimo būdą, panaudojant ultragarsą.

Aukštųjų technologijų pramonėje, įskaitant lazerius, kokybiškų optinių komponentų paklausa vis didėja – nuo bendrojo vartojimo skaitmeninių prietaisų optikos, tokių kaip skaitmeniniai fotoaparatai, iki aukštųjų technologijų, tokių kaip optikos taikymas medicininėms sistemoms. Precizinės optikos elementai formuojami liejant stiklą; liejimo formos gaminamos iš kietų ir aukštai temperatūrai atsparių konstrukcinių medžiagų, tokių kaip volframo karbidas.

nuotrauka::1

„Liejimo formų gamybai, kurios yra naudojamos optinių elementų formavimui, reikia apdoroti volframo karbidą, o tai – sudėtinga. Visų pirma, tai labai kieta medžiaga, todėl bet koks su ja besiliečiantis įrankis, netgi deimantinis, susidėvi beveik akimirksniu. Antra, jei įrankis per giliai įsiterpia į šlifuojamos detalės paviršių, ji sulūžta. Norint apdirbti kietą ir trapią medžiagą, ji turi pasiekti deformacijos būseną – tokiu būdu ją galima formuoti nesuardant“, – aiškina Gytautas Balevičius, KTU Mechatronikos instituto tyrėjas.

Vienas iš būdų pasiekti ruošinio plastinę deformaciją yra ultragarsinis įrankio sužadinimas. Kitaip tariant, įrankis pradeda virpėti, ir tie virpesiai perduodami į ruošinį. Kuo didesnis sužadinimo dažnis, tuo didesnė tikimybė pasiekti šlifuojamos medžiagos plastinės deformacijos būseną. Laboratorijose, anot KTU atstovų, naudojant nanometrų gylio įpjovas galima pasiekti sužadinimo dažnį, kuris yra reikalingas plastinei deformacijai, tačiau tai pasiekti pramoninėmis sąlygomis iki šiol buvo neįmanoma.

„Pasiūlėme naują ultragarso naudojimo būdą. Daugiau dėmesio skyrėme ruošinio, o ne įrankio sužadinimui. Taip pasiekėme 80–100 kHz dažnį, kurį šiuo metu pramonėje yra labai sunku pasiekti“, – sako G. Balevičius, vienas iš išradimo autorių.

Šio projekto metu KTU mokslininkai sukūrė 3 inovatyvias technologijas. Lietuvos valstybiniam patentų biurui pateikta inovatyvaus įrenginio, integruojančio šias technologijas, patentinė paraiška.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Google“ įžengė į 150 mlrd. USD vertės vaizdo žaidimų rinką

Antradienį interneto milžinė „Google“ pristatė naują žaidimų transliavimo platformą „Stadia“, taip įkeldama...

Paslaugos
2019.11.19
I. Laursas kuria investavimo platfomą: siūlys tokenizuoti NT Premium 3

Verslininkas ir investuotojas Ilja Laursas kuria sutelktinio finansavimo platformą „Oz finance“, kuri, kaip...

Rinkos
2019.11.19
CRM sąsiuvinyje išmanios sistemos neatstos, bet reikia tvarkingų procesų Premium

Jeigu verslo organizacijos procesai nesutvarkyti, verslo valdymo sistema mažai kuo padės, todėl kuriantieji...

Gazelė
2019.11.19
Čekijos planuose – skaitmeninis mokestis „Google“ ir „Facebook“

Čekijos vyriausybė pritarė siūlymui įvesti 7% skaitmeninio verslo mokestį, kuriuo siekiama padidinti...

Rinkodara
2019.11.19
HP atmetė „Xerox“ įsigijimo pasiūlymą  Premium

Bendrovė HP (dalis buvusios „Hewlett Packard“), atmetė „Xerox“ pasiūlymą įsigyti kompaniją už 33,5 mlrd. USD...

Technologijos
2019.11.19
„Qoorio“ pritraukė 2 mln. Eur investiciją ir startuoja Jungtinėje Karalystėje

Lietuvių sukurta žinių dalijimosi platforma „Qoorio“ pritraukė 2 mln. Eur investiciją produkto vystymui ir...

Paslaugos
2019.11.18
Pasaulyje pirmaujančių FinTech inovatorių reitinge - vienintelė Lietuvos įmonė Verslo tribūna 4

Tarptautinė audito, mokesčių ir verslo konsultacijų bendrovė KPMG kartu su rizikos kapitalo investicijų fondu...

Finansai
2019.11.18
Blokų grandinė: finansų paslaugų sektorių prislėgė nusivylimas Premium 3

Blokų grandinės technologija turėjo išstumti bankus ir suteikti galimybę pasauliui „pačiam būti (savo)...

Technologijos
2019.11.17
„Amazon“ užginčijo „Microsoft“ laimėtą 10 mlrd. USD vertės kontraktą 1

„Amazon Web Services“ (AWS) pranešė užginčijusi sprendimą 10 mlrd. USD JAV Gynybos departamento viešųjų...

Technologijos
2019.11.15
Papildytosios realybės akiniai grįžta, bet tik į verslo sektorių Premium

Kartu su pirma „Google Glass“ versija prieš keletą metų vos nenumirusi papildytosios realybės akinių...

Technologijos
2019.11.14
Brolių Steponavičių spektroskopų gamybos „Sprana“ pritraukė 0,6 mln. investiciją Premium

Rizikos kapitalo fondas „Iron Wolf Capital“ investavo 570.000 Eur į brolių Mindaugo ir Raimundo Steponavičių...

Technologijos
2019.11.14
SEB banko klientai gali dar greičiau ir patogiau teikti faktoringo sąskaitas Verslo tribūna

Faktoringo paslaugomis besinaudojantys SEB banko klientai sąskaitas bankui nuo šiol gali teikti automatiškai...

Finansai
2019.11.12
Lietuvių „carVertical“ – tarp penkių geriausių Senojo žemyno startuolių 2

Automobilių istorijos patikros platformą „carVertical“ Europos Komisijos Europos įmonių tinklas (Enterprise...

Paslaugos
2019.11.12
Buvęs FED vadovas: centriniams bankams nėra tikslo leisti savo kriptovaliutų

Buvęs JAV Federalinio rezervų banko (FED) vadovas Alanas Greenspanas sako, kad pasaulio centriniams bankams...

Rinkos
2019.11.12
Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 3

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Technologijos
2019.11.12
„Altechna R&D“ vairą iš Alfredo Šlekio perima Martynas Mažeika

Lazerių bendrovė „Altechna R&D“, veikianti su prekės ženklu „Workshop of Photonics“, turi naują vadovą.

Paslaugos
2019.11.11
Aviacijos technologijų išradimai sudomino ir kariuomenę, ir verslą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) mokslininkai,...

Technologijos
2019.11.11
„Baltic Amadeus“ trijų ketvirčių rezultatai žada rekordines metų pajamas 1

Per tris šių metų ketvirčius IT sprendimų bendrovės „Baltic Amadeus“ pajamos perkopė 8 mln. Eur ir buvo 80%...

Paslaugos
2019.11.11
„SAI Global“ atidaro Kompetencijų centrą Vilniuje

Tarptautinė integruotus rizikos valdymo sprendimus ir turto valdymo paslaugas teikianti kompanija „SAI...

Paslaugos
2019.11.11
Debesijos infrastruktūros dalį įrengs „Blue Bridge“ 1

Debesijos infrastruktūros projekto dalį už 3,01 mln. Eur įgyvendins bendrovė „Blue Bridge“, nors viena iš...

Technologijos
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau