Telefonų industrijos dinozaurai: operacinės sistemos, kurių nebenaudojame

Publikuota: 2019-09-29
„Android“ šiuo metu užima 76,2% mobiliųjų operacinių sistemų rinkos. Dado Ruvic  („Scanpix“/„Reuters“) nuotr.
„Android“ šiuo metu užima 76,2% mobiliųjų operacinių sistemų rinkos. Dado Ruvic („Scanpix“/„Reuters“) nuotr.

Beveik visi išmaniųjų telefonų naudotojai puikiai žino dvi pagrindines operacines sistemas (OS) – „Google“ „Android“ ir „Apple“ „iOS“. Už jų stovi dvi iš didžiausių ir vertingiausių kompanijų pasaulyje, šioms sistemoms sukurti milijonai programėlių ir jos valdo beveik visą mobiliųjų opearcinių sistemų rinką (98,4%). Tačiau dar ne taip seniai pasirinkimas buvo gerokai didesnis.

Kokios buvo populiariausios, ir kodėl dingo ankstesnės telefonams skirtos OS, kurių dalies vadinamoji Z karta net nepamena, pasakoja Martynas Vrubliauskas, „Bitės Profas“.

„Su OS dabar viskas labai paprasta – vartotojai iš esmės turi tik du pasirinkimus, ir abu jie geri. Kad ir kurį pradėtum naudoti, vartotojo patirtis bus puiki. Tačiau anksčiau buvo gerokai daugiau OS ir renkantis jas buvo galima nudegti“, – teigia M. Vrubliauskas.

„Symbian“

nuotrauka::1

Dar dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kompanijos „Nokia“, „Motorola“ ir „Ericsson“ nutarė sukurti bendrą OS ir pavadinti ją „Symbian“. Ilgą laiką tai buvo dominuojanti OS, kurią naudojo praktiškai visi didžiausi telefonų gamintojai. Ji buvo prieinama visiems ir technologiškai lenkė daugelį konkurentų. „Symbian“ skirtos programėlės padėjo iškilti ir vienam iš pirmųjų Ilja laurso verslų – programėlių parduotuvei „GetJar“.
Pasak Charleso Daviso, vieno iš „Symbian“ kūrėjų, ši OS galėjo turėti nuosavą programėlių parduotuvę 5-10 metų anksčiau nei „iOS“ ir galbūt būtų dominavusi iki pat šių dienų. Tačiau „iPhone“, kartu su kitais naujos kartos išmaniaisiais telefonais, palaidojo šią legendinę operacinę sistemą, mat didelė dalis „Symbian“ telefonų buvo lėtesni už 2007 m. pasirodžiusį „iPhone“.

„Daugelis jų tuo metu dar neturėjo liečiamų ekranų, plataus programėlių pasirinkimo ir neatrodė pakankamai žaviai. Vartotojai, prisilietę prie „iPhone“ ar „Android“ telefonų sugrįžti prie „Symbian“ nebenorėdavo“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

„BlackBerry“

nuotrauka::2

Ši kompanija ilgą laiką buvo išmaniųjų telefonų rinkos lyderė ir turėjo labai solidų įvaizdį. „BlackBerry“ telefonai netgi buvo laikomi verslo elito aksesuarais. Taičiau „Android“ pražudė „BlackBerry“. Šio prekės ženklo telefonai išliko – juos dabar gamina Kinijos bendrovė TCL, bet „BlackBerry“ OS jau nebevystoma ir nepalaikoma.

Šios OS baigtį ekspertai pranašavo dar praeitame dešimtmetyje. Bet 2013 m. išleista paskutinė šios Kanados kompanijos OS „BlackBerry 10“ trumpam atgaivino gerbėjų viltį, kad „BlackBerry“ gyvuos toliau. Ši sistema buvo gana pažangi, ji ne tik turėjo šifruotos komunikacjos funkciją, bet ir valdymą gestais, kurį „iOS“ ir „Android“ pristatė visai neseniai. Ji netgi palaikė dalį „Android“ programėlių. Būtent tai tapo jos pabaigos pradžia. Dėl to, kad ši OS palaikė „Android“ programėles, beveik niekas nekūrė programėlių, skirtų pačiai „BlackBerry“ OS ir kompanija galop buvo priversta pereiti prie „Android“.

„MeeGo“

nuotrauka::3

Šią OS „Nokia“ kūrė kartu su „Intel“. „Nokia“ turėjo aiškią viziją ir siekė, kad tai būtų pagrindinė jų įrenginių operacinė sistema. Bet tuometinių kompanijos vadovų sprendimu šios idėjos buvo atsisakyta ir visas „Nokia“ dėmesys nukreiptas į „Windows Phone“ OS, kuri vėliau irgi atsidūrė šiame „dinozaurų“ sąraše. Dalis „Nokia“ gerbėjų dėl šio sprendimo iki šiol užantyje laiko akmenį, skirtą Stephenui Elopui, iš „Microsoft“ atėjusiam (ir vėliau ten grįžusiam) buvusiam „Nokia“ generaliniam direktoriui.

„Nokia N9“ – vienintelis telefonas, išleistas su „MeeGo“, buvo vienas perspektyviausių to meto įrenginių. Jis galėjo būti valdomas gestais, meniu išvaizda būtų atitikusi net ir šiuolaikinius standartus, o savo techniniais parametrais neatsiliko nuo konkurentų. Tačiau „Nokia“ vieną dieną paskelbė, kad daugiau telefonų su „MeeGo“ nebebus. Tai jie padarė dar prieš išleidžiant „N9“, todėl niekas nekūrė programėlių, skirtų šiai operacinei sistemai, o iš anksto numarinto įrenginio pirkti niekas taip pat per daug neskubėjo.

„Windows“

nuotrauka::4

„Windows“ telefonuose – tai viena brangiausių „Microsoft“ klaidų. Pirmieji „Windows Mobile“ įrenginiai atsirado dar 2000 metais. Tiesa, ši operacinė sistema iš pradžių vadinosi „Pocket PC 2000“ ir buvo skirta delniniams kompiuteriams. Ši operacinė sistema, apžvalgininkų nuomone, buvo beveik visais aspektais prastesnė už „iOS“ ir „Android“. Todėl „Microsoft“ nutarė kurti naują OS. Taip gimė „Windows Phone 7“. Ji buvo pakankamai sparti ir veikė sklandžiai. Be to, atrodė visiškai kitaip nei „Android“ ar „iOS“ – jos meniu buvo sudarytas iš aktyvių langelių. Vieniems toks sprendimas labai patiko, kitiems – atrodė pernelyg neįprastas ir nepatogus.

Kompanija, norėdama išlikti konkurencinga, sparčiai kūrė atnaujinimus. Populiariausia versija tapo „Windows Phone 8“, kuri vienu metu sudarė 3,4% pasaulinės rinkos. Tačiau skubotus atnaujinimus lydėjo ir problemos – kai kurios funkcijos veikė ne taip sklandžiai, kaip norėtų vartotojai.

Tačiau didžiausia problema buvo programėlių trūkumas. „Instagram“ veikė prastai, „Facebook“ – taip pat. Dėl nuolatinių peštynių su „Google“ nebuvo oficialios „YouTube“ programėlės, telefonuose trūko žaidimų. Dėl to telefonai su šia OS nebuvo labai populiarūs. O kūrėjai nekūrė programėlių todėl, kad ši OS nebuvo populiari. Nors „Microsoft“ į šią sistemą investavo nemažai, iš tokio užburto rato jai taip ir nepavyko išeiti.

2015 m. kompanija dar išleido „Windows 10 Mobile“. Bet 2017 m. spalį Joe Belfiore, „Micorosft“ viceprezidentas, paskelbė, kad darbas su šia OS baigiamas. O 2019 m. sausį „Microsoft“ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „Windows 10 Mobile“ palaikymas baigsis 2019 m. gruodžio 10 d. ir kad „Windows 10 Mobile“ vartotojai iki to laiko turėtų pereiti prie „iOS“ arba „Android“.

„Firefox OS“

nuotrauka::5

„Firefox OS“ – tai interneto naršyklę ir kitus atviro kodo tinklo įrankius vystančios kompanijos „Mozilla Corporation“ (ją valdo ne pelno siekianti atvirojo kodo organizacija „Mozilla Foundation“) operacinė sistema, skirta mobiliesiems telefonams. Kaip ir „Google“ operacinė sistema „Chrome OS“, ji yra sukurta naršyklės pagrindu. Tokių sistemų didžiausias pranašumas toks, kad joms reikia gerokai mažiau resursų (mažiau RAM ir silpnesnių procesorių) nei, pavyzdžiui, „Android“, tad ir patys įrenginiai gali būti gaminami iš pigesnių komponentų.

Technologijų entuziastai spėjo pamėgti „Firefox OS“ dėl jos paprastumo ir didelio dėmesio duomenų saugumui. Tačiau paprastus vartotojus ir vėl ištiko ta pati problema – programėlių trūkumas ir per mažas įrenginių pasirinkimas. Ilgainiui „Mozilla“ vadovybė nutarė, kad šiam projektui skiriama per daug lėšų, kurios neatsiperka, todėl „Firefox OS“ galiausiai išnyko.

Tiesa, nutraukus šios OS vystymo darbus, kai kurios įmonės ėmė jos dalis vystyti toliau. Jos pagrindu buvo sukurta „Kai“ operacinė sistema, kurią naudoja „Nokia 8110 4G“, „Nokia 3310 (2017 m.)“ ir nemažai kitų paprastesnių telefonų. Skaičiuojama, kad „Kai OS“ naudojasi apie 100 mln. žmonių visame pasaulyje. Tai sudaro mažiau nei 1% globalios OS rinkos.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Vatikanas pristatė išmanųjį rožinį 3

Šventojo Sosto spaudos salėje šią savaitę buvo pristatytas išmanusis rožinis. Tai visų pirma katalikų...

Technologijos
2019.10.19
„Ignitis grupės“ rizikos kapitalo fondas investavo į „Bolt Bikes“ 11

„Contrarian Ventures“ valdomas „Ignitis grupės“ Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas investavo į...

Pramonė
2019.10.18
„Telia“ leis televiziją žiūrėti mobiliuosiuose įrenginiuose 10

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ šiemet pristatys platformą „Telia Play“, kuri leis...

Paslaugos
2019.10.17
IBM pajamos mažėjo penktą ketvirtį iš eilės

JAV technologijų milžinės IBM akcijos krito 5% iki 142,11 USD, kompanijai trečiadienį paskelbus silpnesnius...

Technologijos
2019.10.17
„Telia Lietuvos“ pelnas šiemet sumažėjo 8,3% 7

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ pelnas per tris šių metų ketvirčius buvo 37,8 mln. Eur ir,...

Technologijos
2019.10.17
Laikas atnaujinti terminalus – „Microsoft“ stabdo įterptinių sistemų palaikymą Premium 2

„Microsoft“ nuo kitų metų pradžios stabdo bene paskutinės iš senųjų įterptinių operacinių sistemų (OS)...

Technologijos
2019.10.17
Dažniausiai kalbančių vadovų TOP 10 – trys nauji veidai Premium

Vertinant vadovų komunikaciją, dažniausiai žiniasklaidoje per pirmajį šių metų pusmetį buvo cituojama...

Rinkodara
2019.10.17
Vilniečiai sukūrė lazerį savaeigiui: nykščio dydžio, už 300 Eur Premium 11

Vienus mažiausių ir pigiausių pasaulyje lazerių aplinkai skenuoti gaminanti Vilniaus „Integrated Optics“...

Pramonė
2019.10.16
„Išmani Lietuva“: apie mus ir technologijas 2

Estija praėjusią savaitę pradėjo siūlyti viešąsias paslaugas piliečiams, dar prieš jiems kreipiantis. Apie...

Technologijos
2019.10.15
„Libra“ kriptovaliutos projektas toliau aižėja: paliko jau 7 nariai 1

Socialinio tinklo „Facebook“ inicijuotos kriptovaliutos „Libra“ projektą paliko 7 nariai.

Rinkos
2019.10.15
IRT sektoriaus lyderiai: daugiausia pokyčių bus telekomunikacijų segmente Premium

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą reitingavimo modelį atrinko ir jau ketvirtą kartą...

Technologijos
2019.10.15
Lietuvos IRT sektoriaus lyderiai 2019: skelbiame stipriausiųjų sąrašą 6

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą reitingavimo modelį šiemet vėl atrinko stipriausias...

Technologijos
2019.10.14
Lietuvišką programinę įrangą platintojas iš JAV atrado pamatęs filmuką „Youtube“ Premium

Atstovauti vienam produktui, tegul ir pasaulinio garso, yra rizikinga, nes sunkmetis gali stipriai išretinti...

Gazelė
2019.10.14
„Revolut“ nusisamdė „JPMorgan“, kad padėtų pritraukti 1,5 mlrd. USD 18

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją,...

Rinkos
2019.10.13
„Starship“: naujas kosmoso lenktynių etapas Premium 2

Paprastai pastaruoju metu daugiausia naujienų apie kosmosą pateikdavo Elonas Muskas ir jo įkurta bendrovė...

Verslo klasė
2019.10.13
„Išmanios Lietuvos“ pranešėjas: daugelio atsakymų dar neturime, bet DI nereikia bijoti 9

Dr. Giedrius Buračas, biofizikas ir neurobiologas, vadovaujantis keliems JAV gynybos departamento...

Technologijos
2019.10.11
Interviu su M. Jurgilu: „Facebook“ kriptovaliutos idėja gali išvirsti „į kai ką įdomaus“ Premium 16

Socialinio tinklo „Facebook“ planai išleisti kriptovaliutą librą paskatino centrinius bankus įdėmiau...

Rinkos
2019.10.11
Europa kol kas nesirengia gelbėti žlungančių „fintech“ 3

Europos Sąjungos institucija, atsakinga už žlungančių bankų pertvarkymą, kol kas nenumato pradėti rūpintis...

Rinkos
2019.10.11
Lietuvių kriptovaliutų biržoje „suvaikščiojo“ 80 mln. Eur, atėjo naujas akcininkas 8

Lietuvos bendrovė „Bitmarket“, valdanti tarptautinę kriptovaliutų biržą „Btc-exchange.com“, pernai pasiekė...

Rinkos
2019.10.10
„Konica Minolta Baltija“ turi naują vadovą

16 metų UAB „Konica Minolta Baltija“ vadovavęs Voldemaras Dudėnas šiemet paliko bendrovę. Jį pakeitė...

Paslaugos
2019.10.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau