Telefonų industrijos dinozaurai: operacinės sistemos, kurių nebenaudojame

Publikuota: 2019-09-29
„Android“ šiuo metu užima 76,2% mobiliųjų operacinių sistemų rinkos. Dado Ruvic  („Scanpix“/„Reuters“) nuotr.
„Android“ šiuo metu užima 76,2% mobiliųjų operacinių sistemų rinkos. Dado Ruvic („Scanpix“/„Reuters“) nuotr.

Beveik visi išmaniųjų telefonų naudotojai puikiai žino dvi pagrindines operacines sistemas (OS) – „Google“ „Android“ ir „Apple“ „iOS“. Už jų stovi dvi iš didžiausių ir vertingiausių kompanijų pasaulyje, šioms sistemoms sukurti milijonai programėlių ir jos valdo beveik visą mobiliųjų opearcinių sistemų rinką (98,4%). Tačiau dar ne taip seniai pasirinkimas buvo gerokai didesnis.

Kokios buvo populiariausios, ir kodėl dingo ankstesnės telefonams skirtos OS, kurių dalies vadinamoji Z karta net nepamena, pasakoja Martynas Vrubliauskas, „Bitės Profas“.

„Su OS dabar viskas labai paprasta – vartotojai iš esmės turi tik du pasirinkimus, ir abu jie geri. Kad ir kurį pradėtum naudoti, vartotojo patirtis bus puiki. Tačiau anksčiau buvo gerokai daugiau OS ir renkantis jas buvo galima nudegti“, – teigia M. Vrubliauskas.

„Symbian“

nuotrauka::1

Dar dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kompanijos „Nokia“, „Motorola“ ir „Ericsson“ nutarė sukurti bendrą OS ir pavadinti ją „Symbian“. Ilgą laiką tai buvo dominuojanti OS, kurią naudojo praktiškai visi didžiausi telefonų gamintojai. Ji buvo prieinama visiems ir technologiškai lenkė daugelį konkurentų. „Symbian“ skirtos programėlės padėjo iškilti ir vienam iš pirmųjų Ilja laurso verslų – programėlių parduotuvei „GetJar“.
Pasak Charleso Daviso, vieno iš „Symbian“ kūrėjų, ši OS galėjo turėti nuosavą programėlių parduotuvę 5-10 metų anksčiau nei „iOS“ ir galbūt būtų dominavusi iki pat šių dienų. Tačiau „iPhone“, kartu su kitais naujos kartos išmaniaisiais telefonais, palaidojo šią legendinę operacinę sistemą, mat didelė dalis „Symbian“ telefonų buvo lėtesni už 2007 m. pasirodžiusį „iPhone“.

„Daugelis jų tuo metu dar neturėjo liečiamų ekranų, plataus programėlių pasirinkimo ir neatrodė pakankamai žaviai. Vartotojai, prisilietę prie „iPhone“ ar „Android“ telefonų sugrįžti prie „Symbian“ nebenorėdavo“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

„BlackBerry“

nuotrauka::2

Ši kompanija ilgą laiką buvo išmaniųjų telefonų rinkos lyderė ir turėjo labai solidų įvaizdį. „BlackBerry“ telefonai netgi buvo laikomi verslo elito aksesuarais. Taičiau „Android“ pražudė „BlackBerry“. Šio prekės ženklo telefonai išliko – juos dabar gamina Kinijos bendrovė TCL, bet „BlackBerry“ OS jau nebevystoma ir nepalaikoma.

Šios OS baigtį ekspertai pranašavo dar praeitame dešimtmetyje. Bet 2013 m. išleista paskutinė šios Kanados kompanijos OS „BlackBerry 10“ trumpam atgaivino gerbėjų viltį, kad „BlackBerry“ gyvuos toliau. Ši sistema buvo gana pažangi, ji ne tik turėjo šifruotos komunikacjos funkciją, bet ir valdymą gestais, kurį „iOS“ ir „Android“ pristatė visai neseniai. Ji netgi palaikė dalį „Android“ programėlių. Būtent tai tapo jos pabaigos pradžia. Dėl to, kad ši OS palaikė „Android“ programėles, beveik niekas nekūrė programėlių, skirtų pačiai „BlackBerry“ OS ir kompanija galop buvo priversta pereiti prie „Android“.

„MeeGo“

nuotrauka::3

Šią OS „Nokia“ kūrė kartu su „Intel“. „Nokia“ turėjo aiškią viziją ir siekė, kad tai būtų pagrindinė jų įrenginių operacinė sistema. Bet tuometinių kompanijos vadovų sprendimu šios idėjos buvo atsisakyta ir visas „Nokia“ dėmesys nukreiptas į „Windows Phone“ OS, kuri vėliau irgi atsidūrė šiame „dinozaurų“ sąraše. Dalis „Nokia“ gerbėjų dėl šio sprendimo iki šiol užantyje laiko akmenį, skirtą Stephenui Elopui, iš „Microsoft“ atėjusiam (ir vėliau ten grįžusiam) buvusiam „Nokia“ generaliniam direktoriui.

„Nokia N9“ – vienintelis telefonas, išleistas su „MeeGo“, buvo vienas perspektyviausių to meto įrenginių. Jis galėjo būti valdomas gestais, meniu išvaizda būtų atitikusi net ir šiuolaikinius standartus, o savo techniniais parametrais neatsiliko nuo konkurentų. Tačiau „Nokia“ vieną dieną paskelbė, kad daugiau telefonų su „MeeGo“ nebebus. Tai jie padarė dar prieš išleidžiant „N9“, todėl niekas nekūrė programėlių, skirtų šiai operacinei sistemai, o iš anksto numarinto įrenginio pirkti niekas taip pat per daug neskubėjo.

„Windows“

nuotrauka::4

„Windows“ telefonuose – tai viena brangiausių „Microsoft“ klaidų. Pirmieji „Windows Mobile“ įrenginiai atsirado dar 2000 metais. Tiesa, ši operacinė sistema iš pradžių vadinosi „Pocket PC 2000“ ir buvo skirta delniniams kompiuteriams. Ši operacinė sistema, apžvalgininkų nuomone, buvo beveik visais aspektais prastesnė už „iOS“ ir „Android“. Todėl „Microsoft“ nutarė kurti naują OS. Taip gimė „Windows Phone 7“. Ji buvo pakankamai sparti ir veikė sklandžiai. Be to, atrodė visiškai kitaip nei „Android“ ar „iOS“ – jos meniu buvo sudarytas iš aktyvių langelių. Vieniems toks sprendimas labai patiko, kitiems – atrodė pernelyg neįprastas ir nepatogus.

Kompanija, norėdama išlikti konkurencinga, sparčiai kūrė atnaujinimus. Populiariausia versija tapo „Windows Phone 8“, kuri vienu metu sudarė 3,4% pasaulinės rinkos. Tačiau skubotus atnaujinimus lydėjo ir problemos – kai kurios funkcijos veikė ne taip sklandžiai, kaip norėtų vartotojai.

Tačiau didžiausia problema buvo programėlių trūkumas. „Instagram“ veikė prastai, „Facebook“ – taip pat. Dėl nuolatinių peštynių su „Google“ nebuvo oficialios „YouTube“ programėlės, telefonuose trūko žaidimų. Dėl to telefonai su šia OS nebuvo labai populiarūs. O kūrėjai nekūrė programėlių todėl, kad ši OS nebuvo populiari. Nors „Microsoft“ į šią sistemą investavo nemažai, iš tokio užburto rato jai taip ir nepavyko išeiti.

2015 m. kompanija dar išleido „Windows 10 Mobile“. Bet 2017 m. spalį Joe Belfiore, „Micorosft“ viceprezidentas, paskelbė, kad darbas su šia OS baigiamas. O 2019 m. sausį „Microsoft“ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „Windows 10 Mobile“ palaikymas baigsis 2019 m. gruodžio 10 d. ir kad „Windows 10 Mobile“ vartotojai iki to laiko turėtų pereiti prie „iOS“ arba „Android“.

„Firefox OS“

nuotrauka::5

„Firefox OS“ – tai interneto naršyklę ir kitus atviro kodo tinklo įrankius vystančios kompanijos „Mozilla Corporation“ (ją valdo ne pelno siekianti atvirojo kodo organizacija „Mozilla Foundation“) operacinė sistema, skirta mobiliesiems telefonams. Kaip ir „Google“ operacinė sistema „Chrome OS“, ji yra sukurta naršyklės pagrindu. Tokių sistemų didžiausias pranašumas toks, kad joms reikia gerokai mažiau resursų (mažiau RAM ir silpnesnių procesorių) nei, pavyzdžiui, „Android“, tad ir patys įrenginiai gali būti gaminami iš pigesnių komponentų.

Technologijų entuziastai spėjo pamėgti „Firefox OS“ dėl jos paprastumo ir didelio dėmesio duomenų saugumui. Tačiau paprastus vartotojus ir vėl ištiko ta pati problema – programėlių trūkumas ir per mažas įrenginių pasirinkimas. Ilgainiui „Mozilla“ vadovybė nutarė, kad šiam projektui skiriama per daug lėšų, kurios neatsiperka, todėl „Firefox OS“ galiausiai išnyko.

Tiesa, nutraukus šios OS vystymo darbus, kai kurios įmonės ėmė jos dalis vystyti toliau. Jos pagrindu buvo sukurta „Kai“ operacinė sistema, kurią naudoja „Nokia 8110 4G“, „Nokia 3310 (2017 m.)“ ir nemažai kitų paprastesnių telefonų. Skaičiuojama, kad „Kai OS“ naudojasi apie 100 mln. žmonių visame pasaulyje. Tai sudaro mažiau nei 1% globalios OS rinkos.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Rašyti komentarą 0
„Facebook“ skirs 130 mln. USD nepriklausomai turinio valdymo tarybai sukurti

„Facebook“ skirs 130 mln. USD sukurti nepriklausomą turinio kontrolės tarybą, kurią sudarys asmenys,...

Paslaugos
2019.12.13
Kalėdinės moksleivių dovanos – išmanieji džemperiai ir ekologiją skatinanti keramika   Verslo tribūna

Gruodžio 7-ą dieną, beveik 300 moksleivių susirinko į Vilniaus rotušę, organizacijos „Lietuvos Junior...

Technologijos
2019.12.13
Norvegijos telekomunikacijų operatorė atsisakė „Huawei“ paslaugų diegiant 5G tinklą

Norvegijos telekomunikacijų operatorė „Telenor“ penktadienį pareiškė, kad šalies 5G ryšio tinklą plėtos...

Paslaugos
2019.12.13
Startuolių Lietuvoje jau beveik 1.000, bet metai be „Vinted“ būtų buvę niūrūs Premium

Panašu, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijai beveik pavyks įgyvendinti „Programą 1000“. „Startup...

Paslaugos
2019.12.13
Atidarytas Vilniaus startuolių muziejus

Apie muziejus vis dar vyrauja stereotipas, jog juose saugomi ir puoselėjami praeities dalykai. Tačiau tik ne...

Laisvalaikis
2019.12.13
SEB bankas vasarį įdiegs naują IT platformą

SEB bankas Lietuvoje kitų metų vasarį įdiegs naują IT platformą, kuria bus valdoma dauguma banko teikiamų...

Technologijos
2019.12.13
Naujos technologijos mažina chirurginių operacijų komplikacijų riziką Verslo tribūna

2017 m. Londono Queen Mary universiteto atliktos mokslinės studijos duomenimis, kasmet po chirurgų peiliu dėl...

Paslaugos
2019.12.13
Technologijas kuriantiems lietuviams atvėrė kelią į Prancūzijos rinką Verslo tribūna

Dirbtinio intelekto algoritmais paremtus IT sprendimus kuriančio, Kauno mokslo ir technologijų parko...

Technologijos
2019.12.13
Inovacijos keliuose: išmanioji sistema padės valdyti eismą ir sumažins aplinkos taršą Verslo tribūna

Nesunku pastebėti, kad augant žmonių populiacijai ir kylant pragyvenimo lygiui, didėja ir transporto...

Savavaldžiai sunkvežimiai jau gabena krovinius skersai JAV Premium

Autonominių sunkvežimių sprendimus kurianti JAV bendrovė „Plus.ai“ įvykdė pristatymą, kurio metu krovinys...

Verslas „Google“ paieškoje: nuo „Ignitis“, „iPhone“ iki nuolaidų bei žaidimų

Populiariausios „Google“ paieškos verslo segmente rodo, kad lietuviai šiemet labiausiai domėjosi naujuoju...

Rinkodara
2019.12.12
„HCL Technologies“ viceprezidentas: ir be „Barclays“ būtume žengę į Lietuvą Premium

Sudipas Lahiri, Lietuvoje biurą atidariusios „HCL Technologies“ viceprezidentas ir finansinių paslaugų...

Technologijos
2019.12.12
„Telia Lietuva“ kuria naują padalinį ir pereina prie globalios veiklos modelio su grupe

„Telia Lietuva“ nuo 2020 m. sausio steigia naują Skaitmeninimo ir analitikos padalinį. Bendrovės valdyba taip...

Paslaugos
2019.12.11
Kauniečių startuolis sukūrė išmanųjį kuponą, atvėrusį daugelio klientų duris Premium

Verslas jau atsikando nekokybiškų programavimo paslaugų iš Azijos: tai, kad Kauno UAB „Aciety“ sukurta...

Gazelė
2019.12.11
Populiariausios „Google“ paieškos Lietuvoje: rinkimai, „Ignitis“ ir „Džokeris“

Metų pabaigoje tradiciškai „Google“ skelbia kasmetinių tendencingiausių 2019 m. užklausų sąrašą, kuriame...

Rinkodara
2019.12.11
Lietuvos bankas: centriniai bankai galėtų leisti ir skaitmenines valiutas 1

Centrinių bankų leidžiamos skaitmeninės valiutos galėtų tapti nauja centrinių bankų leidžiamų pinigų rūšimi...

Rinkos
2019.12.10
„Transcom“ 2020-uosius pasitinka su naujais vadovais ir klientais Premium

Kad viename seniausių kontaktų centrų Lietuvoje „Transcom Worldwide Vilnius“ keičiasi vadovai, VŽ skelbė...

Paslaugos
2019.12.10
Veiklą pradeda „Barclays“ darbuotojus perėmusios „HCL Technologies“ paslaugų centrai

Trečiadienį Lietuvoje oficialiai veiklą pradeda „Barclays“ darbuotojus perėmusios Indijos bendrovės „HCL...

Paslaugos
2019.12.10
Lietuvoje veikiančio „fintech“ startuolio apyvarta artėja prie 1 mlrd. Eur 2

Pernai veiklą pradėjusios Lietuvos finansinių paslaugų teikėjos UAB „ConnectPay“ klientų finansinių operacijų...

Rinkos
2019.12.09
Telecentras spurtuoja: transliuos IPTV aukštąja raiška Verslo tribūna

Dar  šiemet aukštos (HD) raiškos TV programas bus galima pradėti žiūrėti per belaidę išmaniąją televiziją...

Paslaugos
2019.12.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau