Kai paslaugų kokybės matas - klientų sėkmė ir pasitenkinimas

Publikuota: 2019-02-01
Mantas Vilys, inovacijų skatinimo VšĮ „Lietuvos inovacijų centras“ direktorius.
Mantas Vilys, inovacijų skatinimo VšĮ „Lietuvos inovacijų centras“ direktorius.

Lietuvoje yra šimtai įmonių, kurios žino, į ką kreiptis, kai turi „stogą raunančių“ idėjų, bet nežino, kaip jas įgyvendinti, arba yra įstrigusios komforto zonoje ir ieško, kas galėtų jas išjudinti. Lietuvos inovacijų centras (LIC) šią funkciją sėkmingai atlieka jau 23 metus. Jis ne tik teikia kokybišką „minkštąją“ paramą šalies verslui, taip prisidėdamas prie tarptautinio įmonių konkurencingumo didinimo ir naujų technologinių sprendimų bei organizacinių iniciatyvų jose įgyvendinimo, bet ir yra patikimas partneris kuriantiems bei diegiantiems inovacijas, visada atviras naujiems iššūkiams.

Inovacijų tango

„Daugelis mano, kad vienintelis būdas paskatinti verslo plėtrą ir augimą – duoti pinigų. Tačiau pinigai patys savaime verslų neaugina, o netinkamai juos leidžiant verslą galima ir nustekenti. Todėl mūsų darbas – patarti įmonėms, kaip teisingai investuoti pinigus ir kur jų gauti sėkmingai verslo plėtrai užtikrinti“, – sako Lietuvos inovacijų centro (LIC) direktorius Mantas Vilys.

Partnerių paieška, konsultacijos dėl inovacijų finansavimo, technologijų pirkimo bei pardavimo, įmonių veiklos tobulinimo, mokslinių tyrimų bei eksperimentinės plėtros įgyvendinimo bei kompetencijų ugdymas – pagrindinės LIC paslaugos, kurias kompetentingi specialistai verslui teikia nemokamai. Viskas ko reikia iš konkrečios įmonės – ambicijų augti ir plėstis, drąsos rizikuoti ir atvirumo nestandartinėms idėjoms.

„Sakoma, kad tango šokamas dviese. Tai ir čia tas pats. Vien konsultantų indėlio negana. Pati įmonė turi būti suinteresuota augti, plėstis, ieškoti užsienio rinkų, kurti, diegti arba taikyti inovacijas. Mes tik padedame joms pasirinkti tinkamiausią tam kelią, patariame, tarpininkaujame surandant potencialius partnerius eksportui bei bendroms MTEPI iniciatyvoms. Taip pat patariame, kaip sumažinti šių paieškų išlaidas arba kur gauti finansavimą rizikingoms idėjoms išbandyti“, – paaiškina M. Vilys.

Rezultatyvūs patarimai – nemokamai

LIC veiklą įgyvendina pritraukdamas investicijas iš įvairių tarptautinių, europinių ir nacionalinių fondų, todėl LIC ekspertų ir konsultantų teikiamos paslaugos įmonėms praktiškai nieko nekainuoja.

Pasak LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento direktoriaus, dr. Artūro Jakubavičiaus, nemokamos paslaugos yra vienas iš LIC privalumų ir ne tik dėl mažesnių išlaidų įmonėms. „Kaip manote, ar klientas visada teisus? Vieni sako, kad taip, kiti, kad ne. Aš sakau, kad taip, kai už tai susimoka pinigus. Jei įmonė moka privačiam konsultantui, ji visada teisi, net jei atėjo su neperspektyvia ir neįgyvendinama idėja. Bet jei įmonė už paslaugas nemoka, konsultantas gali labai atvirai ir nuoširdžiai pasakyti įmonei, kuri iniciatyva ar idėja veiks, o kuri ne, pateikdamas svarių argumentų. Tai leidžia sutaupyti ne tik įmonės lėšas vaikantis netinkamų idėjų ar verslo modelių, bet ir laiką, kurį galima būtų panaudoti įgyvendinant iš tiesų vertingas iniciatyvas.“

Inovacijos – ir taip padidinta rizika, todėl kritiniai pastebėjimai iš pirmo žvilgsnio gal nėra malonūs, tačiau perspektyvoje leidžia sumažinti nuostolius ar neefektyvias investicijas. „Čia visiškai pasiteisina posakis: geriau karti tiesa, nei saldus melas“, – papildo M. Vilys.

A. Jakubavičius atkreipia dėmesį, kad nors paslaugos ir yra nemokamos, dėl jų kokybės abejoti nereikėtų. „Mes esame tiek pat suinteresuoti gerais įmonių rezultatais kaip ir pačios įmonės. Pritraukdami lėšas iš tarptautinių, europinių ar nacionalinių fondų, esame įsipareigoję didinti įmonių inovatyvumą ir skatinti jas aktyviau plėtoti MTEPI veiklas, todėl kiekvienas sėkmės atvejis yra fiksuojamas kaip mūsų veiklos rezultatas ir į tai žiūrime labai atsakingai“, – paaiškina jis, – „Jau nekalbant apie tai, kad vieną kartą „prisidirbęs“ su klientu, kitą kartą jo neturėsi. Klientų sėkmė ir pasitenkinimas – pagrindiniai teikiamų paslaugų kokybės indikatoriai.“

Paslaugos „žaliems“ ir patyrusiems

LIC konsultacijų rezultatyvumą kasmet pajaučia daugiau kaip 1000 įmonių. Tarp jų yra ir startuojančios , ir jau turinčios patirties. Vienu svarbesnių LIC pasiekimų galima būtų įvardyti didžiulį plėtros potencialą turinčio startuolio „carVertical“ brandinimą. Pirmąjį pasaulinį ir decentralizuotą automobilių istorijos registrą, pagrįstą „blokchain“ technologija, kurianti įmonė 2017 m. tapo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros organizuoto konkurso „Ieškomas inovatorius“ laureate. Tais pačiais metais ji išleido savo kripto valiutą ir vos per kelis mėnesius pritraukė daugiau nei 20 milijonų JAV dolerių investicijų. Tačiau ties tuo įmonės pažanga ir sėkmė nesibaigė. Pernai ji laimėjo „Volkswagen“ organizuotą jaunų įmonių konkursą ir pateko į „Volkswagen Future Mobility“ inkubatorių Drezdene. Dabar įmonė plėtoja savo perspektyvią idėją su viena didžiausių ir svarbiausių automobilių gamintojų pasaulyje.

Ne ką mažesnė LIC pažanga padaryta ir su verslo investicijomis į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą (MTEP). Pastarosios yra viena iš esminių sąlygų šalies pažangai ir konkurencingumui tarptautinėse rinkose užtikrinti, todėl 2017 m. LIC pasiektas 2,5 ml. eurų investicijų prieaugis šioje srityje yra neabejotinas laimėjimas. Alaus darykla „Volfas Engelman yra tarp LIC klientų, nusprendusi 80 tūkst. eurų padidinti savo investicijas į MTEP veiklas 2017 metais. Susitikusi su LIC komanda įmonė peržiūrėjo savo veiklos procesus ir atsirinko būtent tas inovatyvias kryptis, kuriomis toliau norėtų eiti ir plėtoti MTEP. Įmonė atidarė „Volfas Engelman“ mini bravorą, kuris leidžia daryti bandymus ir eksperimentuoti su alumi, taikyti anksčiau nebandytas naujoves. Tai įmonei ne tik suteikė paspirties bandyti naujas receptūras, bet ir leido sutaupyti 60 tūkst. eurų mokesčių. 

Misija į plėtrą

2017 m. ūkio subjektų, pasinaudojusių LIC paslaugomis, sudarytų tarptautinės partnerystės sandorių vertė siekė 2 mln. eurų. Per visą LIC veiklos laikotarpį ši suma jau pasiekė ir viršijo 10 ml. eurų.

LIC kartu su Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje veikiančiais Prekybos, pramonės ir amatų rūmais yra Europos įmonių tinklo (angl. Enterprise Europe Network – EEN) atstovai Lietuvoje. Daugiau nei 60 pasaulio šalių vienijantis tinklas, kurį sudaro daugiau nei 600 skirtingų organizacijų, atveria Lietuvos verslininkams galimybę greičiau ir kokybiškiau susirasti partnerių užsienyje. LIC čia veikia ir kaip tarpininkas, ieškodamas Lietuvos verslui patikimo kontakto vienoje iš tinklo šalių, ir kaip fasilitatorius, organizuojantis verslo misijas ir verslo verslui susitikimus užsienio šalyse. Būtent ši veikla ir prisideda prie Lietuvos įmonių sudarytų tarptautinių partnerysčių sandorių.

Vienas iš tokių sandorių – saldainių fabriko „RŪTA“ pasirašytas bendradarbiavimo ir atstovavimo susitarimas su partneriu Taivane. LIC organizavo verslo misiją į Taivaną, kur suinteresuotos lietuviškos įmonės turėjo galimybę susitikti su vietos verslininkais, platintojais, pristatyti savo produkciją, užmegzti galimus komercinius ryšius.

Iš visų į kelionę vykusių įmonių būtent saldainių fabrikui „RŪTA“ pavyko patraukti taivaniečių dėmesį. Iš pradžių buvo sutarta dėl bandomosios lietuviško šokolado ir saldinių siuntos į Taivaną. Šiai pasiteisinus, vėliau sekė pakartotinis produkcijos eksportas. Galiausiai šių metų pradžioje Taivano sostinėje Taipėjuje duris atvėrė specializuota „RŪTA“ parduotuvė.

Sėkmė lydi sėkmę

Tačiau istorija tuo nesibaigia. „RŪTA“ sėkmė įkvėpė ir pačius taivaniečius Lietuvoje ieškoti naujų prekių bei produktų, kuriuos galėtų pasiūlyti tolimajai Azijos rinkai. Kaip sakė LIC viešėjęs „Fumi Taiwan Co.“ atstovas Ivan Huang, atsakingas už „RŪTA“ produkcijos platinimą Taivane, saldumynai, ledai ir šokoladas šiuo metu yra itin paklausios prekės šioje tolimojoje šalyje. Visgi norint prasiskinti kelią į Taivano rinką, reikia žinoti, kokie skoniai ir kokie gaminiai ten yra paklausūs bei kaip jie dera su specifinėmis šalies klimato sąlygomis.

„Taivane vasara yra itin ilga ir karšta — termometro stulpelis čia rodo 38 ir daugiau laipsnių Celcijaus. Dėl to siūlomi produktai turi būti atsparūs karščiui ir kartu paklausūs tarp vartotojų kai karšta. Pavyzdžiui, šiuo metu čia yra itin populiarus skaldytas šokoladinis ledas arba iš uogų gaminamos sultys“, – sakė I. Huang.

Lietuva Taivanui yra neatrasta šalis, kaip ir Taivanas Lietuvai, tačiau potencialas dvišalei prekybai yra didžiulis. Viskas ko reikia norint importuoti produktus į Taivaną – atitikti du kriterijus: tenkinti Taivano vyriausybės reikalavimus įvežamiems produktams, kad jie nebūtų žalingi (jei tai maisto produktai, kad juose nebūtų kenksmingų medžiagų ir pan.), ir turi būti paklausūs arba bent jau platintini Taivano rinkoje. Būtent tokių lietuviškų produktų gamintojų bei platintojų šiuo metu ir ieško LIC.

Vienas lauke – ne karys

„Viena organizacija su 20 darbuotojų – inovacijų fronte nelabai ką pakeis. Bet jei organizacija turi kelių šimtų partnerių tinklą užsienyje ir Lietuvoje – visai kitas reikalas“, – pastebi M. Vilys. Ilgametė darbo patirtis tarptautinėse inovacijų paslaugų rinkose LIC leido sukurti stiprius partnerystės ryšius daugiau kaip 50 valstybių. Visa tai įgalina padėti Lietuvos ūkio subjektams sėkmingai plėtoti inovacijas tarptautiniu mastu, jungtis į tarptautines vertės kūrimo grandines. Kasmet LIC padeda sudaryti daugiau kaip 30 tarptautinių technologijų perdavimo, inovacijų įsigijimo ar kūrimo sandorių.

„Veikimas kartu su Mokslo, technologijų ir inovacijų agentūrą ir Lietuvos mokslo technologijų parkais – kurią papildomą sinergiją, reikalingą užtikrinti inovacijų paramos paslaugų kokybei ir mastui“, – sako M. Vilys. .

Permainoms pasiruošęs

Pastaruosius 23 metus LIC buvo neatskiriama Lietuvos inovacijų sistemos dalis, teikianti inovacijų paramos paslaugas verslo įmonėms, mokslo ir studijų institucijoms, Lietuvos verslo asocijuotoms struktūroms ir verslo paramos organizacijoms. Per šiuos metus sukaupta patirtis, verslo poreikių analizė bei tarptautinių tendencijų stebėsena LIC ekspertams leidžia teigti, kad Lietuvai reikalinga tikslinga inovacijų reforma. Šiuo metu šalyje veikia labai daug skirtingų inovacijų paramos paslaugas teikiančių subjektų. Yra sričių, kur tą pačią funkciją vykdo kelios institucijos ir sričių, kur verslui ir visai šaliai labai reikalingos funkcijos nevykdo nei viena institucija. Jei Lietuva nori pasivyti ir varžytis su inovatyviausiomis pasaulio valstybėmis tokiomis kaip Pietų Korėja, Vokietija, Singapūras ir pan., inovacijų sistema turi veikti efektyviau ir konkrečias šios sistemos funkcijas turi vykdyti specifiškai tuo užsiimanti institucija.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra pradėjusi inovacijų reformą ir inovacijų paramos paslaugas teikiančių institucijų veiklos konsolidavimo modelio parengimą. Šis modelis leistų atskirti institucijų vykdomas inovacijų paramos funkcijas, padaryti jas kryptingesnes, efektyvesnes ir paprasčiau prieinamas. Nors kol kas nėra žinoma, kaip atrodys galutinis modelis ir koks konkretus vaidmuo teks kiekvienai institucijai, LIC reformą vertina kaip teigiamą postūmį didesnio šalies konkurencingumo tarptautinės rinkose link ir yra pasirengęs dirbti su kitais inovacijų sistemos dalyviais ieškant optimalaus funkcijų pasiskirstymo.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Europos regioninio plėtros fondo lėšomis finansuojamą projektą „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“.

nuotrauka::1 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
07:05
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
„Bitė Lietuva“ pirmoji Lietuvoje bando įregistruoti garsinį ženklą

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“, neseniai pristačiusi atnaujintą savo pagrindinį prekės ženklą ir...

Rinkodara
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
ESET: sukčiai vėl ėmėsi pornografijos mėgėjų šantažo 7

Kai šią savaitę jaunas programišius buvo nuteistas šešerių metų ir penkių mėnesių laisvės atėmimo bausme...

Paslaugos
2019.04.15
Psichologiniai triukai arba kodėl Siri ir Aleksa kalba moterų balsais 3

Vadinamojo silpnojo dirbtinio intelekto (DI) pagrindu veikiantiems skaitmeniniams asistentams, tokiems kaip...

Paslaugos
2019.04.15
4 iš 10 mokslo daktarų renkasi karjerą versle, kur atlyginimai didesni 6

Nors doktorantūros studijos dažnai siejamos su akademine karjera, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės...

Paslaugos
2019.04.15
Blokų grandinės logistikoje: kelią skinantys milžinai kviečia mažesnius Premium

Blokų grandinių („blokchain“) technologija žada naujas logistikos galimybes: gerąja „Maersk“ ir IBM praktika...

„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
D. Trumpas pasirengęs nugalėti 5G lenktynėse, ruošiasi ir Lietuva 12

JAV vadovo Donaldo Trumpo administracija paskelbė apie įvairias iniciatyvas, skirtas 5G plėtrai. Anot...

Technologijos
2019.04.13
NASDAQ viceprezidentas B. Petersonas: technologijos apverčia verslą Premium

Pirmosios pasaulyje elektroninės biržos NASDAQ, įkurtos dar 1971 m., viceprezidentas ir technologijų ir...

Verslo klasė
2019.04.13
„Uber“ atvėrė detalius finansinius rezultatus 5

JAV pavėžėjimo paslaugų bendrovė „Uber“, balandį planuojanti vieną šiemet labiausiai laukiamų ir...

Rinkos
2019.04.12
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
Jeffas Bezosas jungiasi prie milijardierių lenktynių į kosmosą

Jeffas Bezosas, „Amazon“ įkūrėjas ir vadovas meta pirštinę Elonui Muskui („SpaceX“) ir verslo milžinų...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
„INVL Technology“ valdoma bendrovė „Novian“ įsigijo Norvegijos „Zissor“ Premium

Investicijų į IT verslus bendrovė „INVL Technology“ už 5,9 mln. Norvegijos kronų (0,62 mln. Eur) įsigijo...

Paslaugos
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau