Kai paslaugų kokybės matas - klientų sėkmė ir pasitenkinimas

Publikuota: 2019-02-01
Mantas Vilys, inovacijų skatinimo VšĮ „Lietuvos inovacijų centras“ direktorius.
Mantas Vilys, inovacijų skatinimo VšĮ „Lietuvos inovacijų centras“ direktorius.

Lietuvoje yra šimtai įmonių, kurios žino, į ką kreiptis, kai turi „stogą raunančių“ idėjų, bet nežino, kaip jas įgyvendinti, arba yra įstrigusios komforto zonoje ir ieško, kas galėtų jas išjudinti. Lietuvos inovacijų centras (LIC) šią funkciją sėkmingai atlieka jau 23 metus. Jis ne tik teikia kokybišką „minkštąją“ paramą šalies verslui, taip prisidėdamas prie tarptautinio įmonių konkurencingumo didinimo ir naujų technologinių sprendimų bei organizacinių iniciatyvų jose įgyvendinimo, bet ir yra patikimas partneris kuriantiems bei diegiantiems inovacijas, visada atviras naujiems iššūkiams.

Inovacijų tango

„Daugelis mano, kad vienintelis būdas paskatinti verslo plėtrą ir augimą – duoti pinigų. Tačiau pinigai patys savaime verslų neaugina, o netinkamai juos leidžiant verslą galima ir nustekenti. Todėl mūsų darbas – patarti įmonėms, kaip teisingai investuoti pinigus ir kur jų gauti sėkmingai verslo plėtrai užtikrinti“, – sako Lietuvos inovacijų centro (LIC) direktorius Mantas Vilys.

Partnerių paieška, konsultacijos dėl inovacijų finansavimo, technologijų pirkimo bei pardavimo, įmonių veiklos tobulinimo, mokslinių tyrimų bei eksperimentinės plėtros įgyvendinimo bei kompetencijų ugdymas – pagrindinės LIC paslaugos, kurias kompetentingi specialistai verslui teikia nemokamai. Viskas ko reikia iš konkrečios įmonės – ambicijų augti ir plėstis, drąsos rizikuoti ir atvirumo nestandartinėms idėjoms.

„Sakoma, kad tango šokamas dviese. Tai ir čia tas pats. Vien konsultantų indėlio negana. Pati įmonė turi būti suinteresuota augti, plėstis, ieškoti užsienio rinkų, kurti, diegti arba taikyti inovacijas. Mes tik padedame joms pasirinkti tinkamiausią tam kelią, patariame, tarpininkaujame surandant potencialius partnerius eksportui bei bendroms MTEPI iniciatyvoms. Taip pat patariame, kaip sumažinti šių paieškų išlaidas arba kur gauti finansavimą rizikingoms idėjoms išbandyti“, – paaiškina M. Vilys.

Rezultatyvūs patarimai – nemokamai

LIC veiklą įgyvendina pritraukdamas investicijas iš įvairių tarptautinių, europinių ir nacionalinių fondų, todėl LIC ekspertų ir konsultantų teikiamos paslaugos įmonėms praktiškai nieko nekainuoja.

Pasak LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento direktoriaus, dr. Artūro Jakubavičiaus, nemokamos paslaugos yra vienas iš LIC privalumų ir ne tik dėl mažesnių išlaidų įmonėms. „Kaip manote, ar klientas visada teisus? Vieni sako, kad taip, kiti, kad ne. Aš sakau, kad taip, kai už tai susimoka pinigus. Jei įmonė moka privačiam konsultantui, ji visada teisi, net jei atėjo su neperspektyvia ir neįgyvendinama idėja. Bet jei įmonė už paslaugas nemoka, konsultantas gali labai atvirai ir nuoširdžiai pasakyti įmonei, kuri iniciatyva ar idėja veiks, o kuri ne, pateikdamas svarių argumentų. Tai leidžia sutaupyti ne tik įmonės lėšas vaikantis netinkamų idėjų ar verslo modelių, bet ir laiką, kurį galima būtų panaudoti įgyvendinant iš tiesų vertingas iniciatyvas.“

Inovacijos – ir taip padidinta rizika, todėl kritiniai pastebėjimai iš pirmo žvilgsnio gal nėra malonūs, tačiau perspektyvoje leidžia sumažinti nuostolius ar neefektyvias investicijas. „Čia visiškai pasiteisina posakis: geriau karti tiesa, nei saldus melas“, – papildo M. Vilys.

A. Jakubavičius atkreipia dėmesį, kad nors paslaugos ir yra nemokamos, dėl jų kokybės abejoti nereikėtų. „Mes esame tiek pat suinteresuoti gerais įmonių rezultatais kaip ir pačios įmonės. Pritraukdami lėšas iš tarptautinių, europinių ar nacionalinių fondų, esame įsipareigoję didinti įmonių inovatyvumą ir skatinti jas aktyviau plėtoti MTEPI veiklas, todėl kiekvienas sėkmės atvejis yra fiksuojamas kaip mūsų veiklos rezultatas ir į tai žiūrime labai atsakingai“, – paaiškina jis, – „Jau nekalbant apie tai, kad vieną kartą „prisidirbęs“ su klientu, kitą kartą jo neturėsi. Klientų sėkmė ir pasitenkinimas – pagrindiniai teikiamų paslaugų kokybės indikatoriai.“

Paslaugos „žaliems“ ir patyrusiems

LIC konsultacijų rezultatyvumą kasmet pajaučia daugiau kaip 1000 įmonių. Tarp jų yra ir startuojančios , ir jau turinčios patirties. Vienu svarbesnių LIC pasiekimų galima būtų įvardyti didžiulį plėtros potencialą turinčio startuolio „carVertical“ brandinimą. Pirmąjį pasaulinį ir decentralizuotą automobilių istorijos registrą, pagrįstą „blokchain“ technologija, kurianti įmonė 2017 m. tapo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros organizuoto konkurso „Ieškomas inovatorius“ laureate. Tais pačiais metais ji išleido savo kripto valiutą ir vos per kelis mėnesius pritraukė daugiau nei 20 milijonų JAV dolerių investicijų. Tačiau ties tuo įmonės pažanga ir sėkmė nesibaigė. Pernai ji laimėjo „Volkswagen“ organizuotą jaunų įmonių konkursą ir pateko į „Volkswagen Future Mobility“ inkubatorių Drezdene. Dabar įmonė plėtoja savo perspektyvią idėją su viena didžiausių ir svarbiausių automobilių gamintojų pasaulyje.

Ne ką mažesnė LIC pažanga padaryta ir su verslo investicijomis į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą (MTEP). Pastarosios yra viena iš esminių sąlygų šalies pažangai ir konkurencingumui tarptautinėse rinkose užtikrinti, todėl 2017 m. LIC pasiektas 2,5 ml. eurų investicijų prieaugis šioje srityje yra neabejotinas laimėjimas. Alaus darykla „Volfas Engelman yra tarp LIC klientų, nusprendusi 80 tūkst. eurų padidinti savo investicijas į MTEP veiklas 2017 metais. Susitikusi su LIC komanda įmonė peržiūrėjo savo veiklos procesus ir atsirinko būtent tas inovatyvias kryptis, kuriomis toliau norėtų eiti ir plėtoti MTEP. Įmonė atidarė „Volfas Engelman“ mini bravorą, kuris leidžia daryti bandymus ir eksperimentuoti su alumi, taikyti anksčiau nebandytas naujoves. Tai įmonei ne tik suteikė paspirties bandyti naujas receptūras, bet ir leido sutaupyti 60 tūkst. eurų mokesčių. 

Misija į plėtrą

2017 m. ūkio subjektų, pasinaudojusių LIC paslaugomis, sudarytų tarptautinės partnerystės sandorių vertė siekė 2 mln. eurų. Per visą LIC veiklos laikotarpį ši suma jau pasiekė ir viršijo 10 ml. eurų.

LIC kartu su Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje veikiančiais Prekybos, pramonės ir amatų rūmais yra Europos įmonių tinklo (angl. Enterprise Europe Network – EEN) atstovai Lietuvoje. Daugiau nei 60 pasaulio šalių vienijantis tinklas, kurį sudaro daugiau nei 600 skirtingų organizacijų, atveria Lietuvos verslininkams galimybę greičiau ir kokybiškiau susirasti partnerių užsienyje. LIC čia veikia ir kaip tarpininkas, ieškodamas Lietuvos verslui patikimo kontakto vienoje iš tinklo šalių, ir kaip fasilitatorius, organizuojantis verslo misijas ir verslo verslui susitikimus užsienio šalyse. Būtent ši veikla ir prisideda prie Lietuvos įmonių sudarytų tarptautinių partnerysčių sandorių.

Vienas iš tokių sandorių – saldainių fabriko „RŪTA“ pasirašytas bendradarbiavimo ir atstovavimo susitarimas su partneriu Taivane. LIC organizavo verslo misiją į Taivaną, kur suinteresuotos lietuviškos įmonės turėjo galimybę susitikti su vietos verslininkais, platintojais, pristatyti savo produkciją, užmegzti galimus komercinius ryšius.

Iš visų į kelionę vykusių įmonių būtent saldainių fabrikui „RŪTA“ pavyko patraukti taivaniečių dėmesį. Iš pradžių buvo sutarta dėl bandomosios lietuviško šokolado ir saldinių siuntos į Taivaną. Šiai pasiteisinus, vėliau sekė pakartotinis produkcijos eksportas. Galiausiai šių metų pradžioje Taivano sostinėje Taipėjuje duris atvėrė specializuota „RŪTA“ parduotuvė.

Sėkmė lydi sėkmę

Tačiau istorija tuo nesibaigia. „RŪTA“ sėkmė įkvėpė ir pačius taivaniečius Lietuvoje ieškoti naujų prekių bei produktų, kuriuos galėtų pasiūlyti tolimajai Azijos rinkai. Kaip sakė LIC viešėjęs „Fumi Taiwan Co.“ atstovas Ivan Huang, atsakingas už „RŪTA“ produkcijos platinimą Taivane, saldumynai, ledai ir šokoladas šiuo metu yra itin paklausios prekės šioje tolimojoje šalyje. Visgi norint prasiskinti kelią į Taivano rinką, reikia žinoti, kokie skoniai ir kokie gaminiai ten yra paklausūs bei kaip jie dera su specifinėmis šalies klimato sąlygomis.

„Taivane vasara yra itin ilga ir karšta — termometro stulpelis čia rodo 38 ir daugiau laipsnių Celcijaus. Dėl to siūlomi produktai turi būti atsparūs karščiui ir kartu paklausūs tarp vartotojų kai karšta. Pavyzdžiui, šiuo metu čia yra itin populiarus skaldytas šokoladinis ledas arba iš uogų gaminamos sultys“, – sakė I. Huang.

Lietuva Taivanui yra neatrasta šalis, kaip ir Taivanas Lietuvai, tačiau potencialas dvišalei prekybai yra didžiulis. Viskas ko reikia norint importuoti produktus į Taivaną – atitikti du kriterijus: tenkinti Taivano vyriausybės reikalavimus įvežamiems produktams, kad jie nebūtų žalingi (jei tai maisto produktai, kad juose nebūtų kenksmingų medžiagų ir pan.), ir turi būti paklausūs arba bent jau platintini Taivano rinkoje. Būtent tokių lietuviškų produktų gamintojų bei platintojų šiuo metu ir ieško LIC.

Vienas lauke – ne karys

„Viena organizacija su 20 darbuotojų – inovacijų fronte nelabai ką pakeis. Bet jei organizacija turi kelių šimtų partnerių tinklą užsienyje ir Lietuvoje – visai kitas reikalas“, – pastebi M. Vilys. Ilgametė darbo patirtis tarptautinėse inovacijų paslaugų rinkose LIC leido sukurti stiprius partnerystės ryšius daugiau kaip 50 valstybių. Visa tai įgalina padėti Lietuvos ūkio subjektams sėkmingai plėtoti inovacijas tarptautiniu mastu, jungtis į tarptautines vertės kūrimo grandines. Kasmet LIC padeda sudaryti daugiau kaip 30 tarptautinių technologijų perdavimo, inovacijų įsigijimo ar kūrimo sandorių.

„Veikimas kartu su Mokslo, technologijų ir inovacijų agentūrą ir Lietuvos mokslo technologijų parkais – kurią papildomą sinergiją, reikalingą užtikrinti inovacijų paramos paslaugų kokybei ir mastui“, – sako M. Vilys. .

Permainoms pasiruošęs

Pastaruosius 23 metus LIC buvo neatskiriama Lietuvos inovacijų sistemos dalis, teikianti inovacijų paramos paslaugas verslo įmonėms, mokslo ir studijų institucijoms, Lietuvos verslo asocijuotoms struktūroms ir verslo paramos organizacijoms. Per šiuos metus sukaupta patirtis, verslo poreikių analizė bei tarptautinių tendencijų stebėsena LIC ekspertams leidžia teigti, kad Lietuvai reikalinga tikslinga inovacijų reforma. Šiuo metu šalyje veikia labai daug skirtingų inovacijų paramos paslaugas teikiančių subjektų. Yra sričių, kur tą pačią funkciją vykdo kelios institucijos ir sričių, kur verslui ir visai šaliai labai reikalingos funkcijos nevykdo nei viena institucija. Jei Lietuva nori pasivyti ir varžytis su inovatyviausiomis pasaulio valstybėmis tokiomis kaip Pietų Korėja, Vokietija, Singapūras ir pan., inovacijų sistema turi veikti efektyviau ir konkrečias šios sistemos funkcijas turi vykdyti specifiškai tuo užsiimanti institucija.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra pradėjusi inovacijų reformą ir inovacijų paramos paslaugas teikiančių institucijų veiklos konsolidavimo modelio parengimą. Šis modelis leistų atskirti institucijų vykdomas inovacijų paramos funkcijas, padaryti jas kryptingesnes, efektyvesnes ir paprasčiau prieinamas. Nors kol kas nėra žinoma, kaip atrodys galutinis modelis ir koks konkretus vaidmuo teks kiekvienai institucijai, LIC reformą vertina kaip teigiamą postūmį didesnio šalies konkurencingumo tarptautinės rinkose link ir yra pasirengęs dirbti su kitais inovacijų sistemos dalyviais ieškant optimalaus funkcijų pasiskirstymo.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Europos regioninio plėtros fondo lėšomis finansuojamą projektą „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“.

nuotrauka::1 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Debesų verslo aukso amžius: AWS augo 45%, „Microsoft Azure“ – 75%

JAV prekybos milžinės „Amazon“ debesų kompiuterijos padalinio pajamos ketvirtąjį fiskalinių metų ketvirtį...

Technologijos
2019.02.01
Lietuvoje steigiasi „Amazon Alexa“ asistentui žaidimus kurianti įmonė

„Amazon“ virtualiajam asistentui „Alexa“ žaidimus kurianti Jungintės Karalystės (JK) bendrovė „Labworks.io“...

Technologijos
2019.02.01
„FinTech“ įmonių skaičius Lietuvoje pernai šoktelėjo 45% 7

Lietuvoje, kuri siekia tapti regioniniu finansinių technologijų („FinTech“) centru Europoje, praeitų metų...

Rinkos
2019.02.01
Pardavimams smunkant „Apple“ pigina „iPhone“ 18

Timas Cookas, „Apple“ vadovas, komentuodamas bendrovės rezultatus, prasitarė, kad kai kuriose rinkose...

Technologijos
2019.02.01
„Paysera“ darys STO 17

Lietuvos mokėjimų įstaiga „Paysera“ įgyvendins savo vertybinių popierių požymių turinčios kriptovaliutos...

Rinkos
2019.02.01
Kai paslaugų kokybės matas - klientų sėkmė ir pasitenkinimas Rėmėjo turinys

Lietuvoje yra šimtai įmonių, kurios žino, į ką kreiptis, kai turi „stogą raunančių“ idėjų, bet nežino, kaip...

Technologijos
2019.02.01
Baigiamas „ACME Grupės” reorganizavimas 5

„ACME Grupė” naujus metus pradeda dviejų grupės įmonių sujungimu. Penktadienį (vasario 1 d.) oficialiai...

Technologijos
2019.01.31
„Hostinger“ į namų rinką atėjo ir dėl darbuotojų Premium 11

„Hostinger“, interneto svetainių prieglobos paslaugų bendrovė iš Kauno, po daugiau nei penketo metų veiklos...

Technologijos
2019.01.31
„MoQ“ nusitaikė į verslo klientus 5

Ryšio operatorių įkurtas mobiliųjų mokėjimų startuolis „MoQ“ (UAB „Mobilieji mokėjimai“) bando pritraukti...

Technologijos
2019.01.31
„Telecentro“ pelnas išaugo daugiau nei 6 kartus  6

Naujausiais neaudituotais duomenimis AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) per 2018 m.

Technologijos
2019.01.31
„Vilnius Coding School“ atveria bendradarbystės erdves Vilniuje ir Kaune Rėmėjo turinys

Viena didžiausių suaugusiųjų programavimo mokyklų Lietuvoje „Vilnius Coding School“ plečia paslaugų spektrą...

Technologijos
2019.01.31
„Alibaba“ rezultatai investuotojus nudžiugino

Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ akcijos Niujorke šoktelėjo 6%, bendrovei paskelbus rinkos...

Rinkos
2019.01.31
Lietuvoje kuriasi Islandijos programinės įrangos gamintoja „Klappir“ 3

Lietuvoje įsteigta Islandijos kapitalo bendrovė „Klappir“, kurianti aplinkos apsaugai skirtus duomenis...

Technologijos
2019.01.30
Investuotojams į „Apple“ akcijas – atgaiva tapę rezultatai 8

JAV technologijų milžinės „Apple“ akcijos po bendrovės paskelbtų rezultatų antradienį šoktelėjo 6%, iki 165...

Rinkos
2019.01.30
Kriptovaliutų nueitas kelias: nuo atsiskaitymų inovacijos iki konkuravimo su vyriausybėmis Premium

Kriptovaliutos – daug kam jau iki kaulų smegenų žinoma tema, visgi per retai susimąstome, kokioms funkcijoms...

Rinkos
2019.01.29
„Apple FaceTime“ klaida leidžia klausytis žmonių, net jei jie nekelia ragelio 2

„iPhone“ naudotojai atrado „Apple“ vaizdo pokalbių programėlės „FaceTime“ klaidą, kuri leidžia klausytis...

Technologijos
2019.01.29
„Telia Lietuva“ pasirinko naujus žiniasklaidos planavimo partnerius 3

Baigėsi telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ žiniasklaidos planavimo konkursas: po ketverių metų darbo...

Rinkodara
2019.01.28
Skaitmeniniai asistentai „Siri“, „Alexa“ – nebe žaislai, o verslo šiandiena Premium

Balsu valdomi įrenginiai ir jų suteikiamos galimybės – dar viena paradigma keičianti ir verslų kryptį, ir...

Rinkodara
2019.01.28
Kaip neleisti programėlėms jus sekti 4

Tūkstančiai programėlių gali sekti jūsų buvimo vietą ir dalintis šia informacija su reklamos bendrovėmis ir...

Technologijos
2019.01.27
Užfiksuotas su kanapėmis ir kriptovaliutomis susijusių domenų bumas 1

Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centras DOMREG skelbia, kad pernai užregistruota...

Technologijos
2019.01.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau