Pelnytos bronzinės žymos klasteriams atvers duris į užsienio rinkas

Reklama publikuota: 2018-12-19
svg svg

Net 8-iems Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kuruojamiems klasteriams įteiktos jų brandą ir meistriškumą liudijančios bronzinės žymos. Kitąmet du iš šių klasterių pretenduoja gauti aukštesnio statuso – sidabrines – žymas.

„Džiaugiamės rekordiniu klasterių, gavusių tokias žymas, skaičiumi šiais metais. Iki šiol Lietuvoje tokias žymas buvo pelnę tik 2 klasteriai. Žvelgiant į 2019-uosius matome didelę pažangą klasterių brandos srityje: klasteriai tampa konkurencingi tarptautiniame kontekste, o tai jiems atveria didesnes plėtros galimybes į užsienio rinkas“, – sako Kęstutis Šetkus, MITA direktorius.

Klasterius vertino ir žymas teikė organizacija „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA). Jas pelnė Lietuvos plastikų klasteris (LINPRA), sveikatingumo klasteris „iVita“, Vilniaus kino klasteris (VKK), „Smart Food“ klasteris, Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK), Lietuvos autodalių gamintojų ir eksportuotojų asociacija (LAuGEA), Nacionalinis maisto ūkio klasteris ir Fotoelektros technologijų klasteris. Konkursą žymoms suteikti laimėjo Lietuvos klasterių asociacija (LCA), žymas teikė Marius Pareščius, LCA ekspertas, vienintelis Lietuvoje galintis sertifikuoti klasterius.

Žymos – skirtingam statusui

K. Šetkus, akcentuoja, kad ESCA žymos – tai vadybos kokybės žymos, skiriančios tikrus klasterius nuo klasterio iniciatyvų (angl. look-alike cluster). Žymai gauti gali pretenduoti juridinį vienetą sukūrę klasteriai, turintys kelis organizaciją administruojančius darbuotojus ir įsivedę vadybos standartus. Klasteris, siekiantis gauti bronzinę žymą, yra vertinamas pagal daugybę kriterijų: bendradarbiavimo tarp klasterio narių aktyvumą, kuriamas bendras inovacijas, įgyvendinamus edukacinius ar eksporto veiklas skatinančius projektus ir kt.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

M. Pareščius pasakoja, kad žyma reikalinga klasteriui braunantis į užsienio rinkas: „Norint parodyti savo patikimumą užsienyje, reikia įtikinti, kad klasteris tikrai yra klasteris, kad jis įvertintas, tam reikalingos žymos. Jos yra trijų tipų – bronzinė, sidabrinė ir auksinė – bei išduodamos priklausomai nuo klasterio amžiaus, įgyvendinamų veiklų, pasiekimų rinkoje“.

Ekspertas sako, kad skirtingų spalvų žymos simbolizuoja skirtingus klasterių statusus. Bronzine žyma įvertinti klasteriai stebi rinką, naudojasi valstybės suformuotomis priemonėmis. Sidabrinė žyma reiškia aukštesnį statusą – šie klasteriai kviečiami į darbo grupes, į juos įsiklausoma. Pas auksinę žymą pelniusius klasterius ateina patys valstybės vadovai, šie klasteriai tampa patariamaisiais, jie formuoja naujas tendencijas.

„Pirmiausia reikia pelnyti bronzinę žymą, vėliau pretenduoti į sidabrinę, galiausiai, jei yra galimybių – į auksinę. Žymos kas porą metų yra įvertinamos iš naujo, paprastai bronzinę žymą turintys klasteriai arba gauna sidabrinę, arba išlaiko bronzinę. Tačiau turint sidabrinę žymą auksinę įgyti sudėtingiau, be to, reikia stengtis ir tą sidabrinę išlaikyti. Tam klasteris turi įdėti daugiau pastangų, nuolat tobulėti“, – pasakoja M. Pareščius.

Jo teigimu, Lietuvoje yra ne tik du pretendentai gauti sidabrinėms žymoms. Jis mato galimybę Lietuvai per keletą metų pelnyti ir auksinę žymą. Tačiau, anot M. Pareščiaus, ne visiems klasteriams reikia tos auksinės žymos – kai kuriems pakanka sidabrinės ar net bronzinės, mat pasiekus auksinę reikia dirbti žymiai daugiau, nešama didesnė atsakomybė.

Džiaugiasi tarptautiniu įvertinimu

Bronzines žymas pelniusių klasterių atstovai džiaugiasi pelnytu pripažinimu, tačiau užmigti ant laurų nežada. Anot jų, žyma – tai tik papildomas pliusas prie vykdomų veiklų ir projektų portfelio.

„Klasteriai, žaidžiantys tarptautiniame lygyje, privalo turėti kokybės žymą. Jei tokios neturi, tai partneriai į klasterį nežiūri kaip į patikimą partnerį, – sako Julius Paužolis, LITEK vadovas. – Žymos gavimas suteikia progą peržiūrėti ir įsivertinti klasterio strategiją, pozicionavimą ir valdymo procesus bei juos pagerinti. Paaiškėjo, kad jau daugelį metų viską darėme teisingai palyginti su tarptautiniu standartu.“

nuotrauka::1 left

„iVita“ klasteris bronzinę žymą turi jau nuo 2014 m., o šiemet dar kartą peržiūrėjo kriterijus ir ją prasitęsė dar porai metų. Klasterio vadovė Diana Vertelkienė pasakoja, kad žyma padidina klasterio matomumą, pasitikėjimą, parodo, jog klasteris yra aktyvus ir veikiantis. Dėl to galima sulaukti daugiau pasiūlymų bendradarbiauti iš tarptautinių klasterių ir kitų organizacijų.

Giedrius Bagušinskas, „Smart Food“ klasterio vadovas, ESCA žymas lygina su diržais kovos menuose: „Pelnytas diržas reiškia tam tikrą pasiekimą ir įgytus naujus įgūdžius. Bronzinė žyma šiuo atveju prilygsta geltonam ar oranžiniam, sidabrinė – mėlynam, o auksinė – juodam diržui. Sportininkas gali būti geras ir be diržo, tačiau tas diržas suteikia tam tikrą statusą kaip ir žyma klasteriui.“

G. Bagušinsko teigimu, žyma rodo, kad klasteris yra rimtas, patikimas ir kad verta su juo bendradarbiauti. Nors, anot „Smart Food“ vadovo, žyma dar nepasitarnavo, tai bus papildomas taškas jų naudai laimint konkursus, pritraukiant naujus narius, dalyvaujant projektuose. Jam pritaria LAuGEA vadovas Andrius Rakickas, pasak kurio žyma greičiau atvers duris pas užsienio partnerius.

„Tai didis įvertinimas ir nauda visiems klasterio nariams. Didžioji jų dalis orientuojasi į eksportą, taigi bronzinė žyma tampa tarsi pridėtine verte. Manau, kad tobulėjimui ribų nėra ir šis pirmas sėkmingai žengtas žingsnis reiškia, kad galbūt sėkmingai žengsime ir antrąjį bei pelnysime sidabrinę žymą“, – sako A. Rakickas.

Visi 8 sertifikuoti klasteriai dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

nuotrauka::2 nocrop

FOTOGALERIJA Klasterių pristatymas (10 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Nusipirkęs akcijų, E. Muskas jungiasi prie „Twitter“ valdybos

Elonas Muskas, bendrovių „Tesla“ ir „SpaceX“ vadovas ir įkūrėjas, o dabar ir stambiausias socialinio tinklo...

Inovacijos
2022.04.05
Gyvenimas su nedraugiškais kaimynais: Lietuvoje 5G bus netrukus, bet su rimtais apribojimais Premium

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) abu 5G dažnių aukcionus ketina užbaigti gegužės–birželio mėnesiais. Jeigu...

Inovacijos
2022.04.05
ES „tarptinklinio ryšio kaip namie“ schema pratęsta 10 metų

Europos Sąjungoje (ES) pirmadienį 10 metų pratęstas draudimas taikyti tarptinklinio ryšio mokesčius žmonėms,...

Verslo aplinka
2022.04.04
„Wargaming“ traukiasi iš Rusijos ir Baltarusijos

Baltarusijoje užgimusi žaidimų milžinė „Wargaming“, pernai atidariusi padalinį Lietuvoje, praneša...

Inovacijos
2022.04.04
A. Armonaitė: Rusijoje veikusios tarptautinės kompanijos negalės persikelti į Lietuvą 8

Rusijoje veikusios tarptautinės informacinių technologijų ir kitos kompanijos negalės persikelti į Lietuvą,...

Inovacijos
2022.04.04
Startuolius kviečia į paskutinį „TechHub“ preakceleratorių

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia registruotis į šeštąjį, kol kas, planuojama,...

Gazelė
2022.04.04
„NFQ Technologies“ 2021 m. pajamos siekė 19,5 mln. Eur.

Lietuvos ir Vokietijos kapitalo programinės įrangos kūrėjos „NFQ Technologies“ 2021 m. pajamos augo 30% ir...

Inovacijos
2022.04.04
Verslo plėtra: kad noras augti nevirstų nesėkme Premium

Net jei verslo pradžiamokslis įveiktas, įmonės augimas maloniai džiugina širdį, nusprendus imtis plėtros,...

Gazelė
2022.04.04
Į Lietuvą darbuotojus iš Ukrainos atvežusios įmonės: jie tikisi grįžti namo Premium

Kelios bendrovės į Lietuvą atgabeno dalį Ukrainoje dirbusių specialistų ir jų šeimos narių. Pasak įmonių,...

Inovacijos
2022.04.03
„Išskirtinai sunkų“ ketvirtį „Tesla“ pristatė 68% daugiau elektromobilių

„Tesla“ šeštadienį pranešė, kad per pirmuosius tris šių metų mėnesius visame pasaulyje pristatė 310.048...

Automobiliai
2022.04.02
NASA pradeda skrydžiams į Mėnulį skirtos raketos galutinius patikrinimus

NASA penktadienį pradėjo kritiškai svarbius dviejų dienų bandymus, per kuriuos bus patikrintos didžiulės...

Inovacijos
2022.04.02
Dėl Rusijos karių nesėkmės Ukrainoje kaltas ir nešifruotas radijo ryšys

Viena iš daugelio Rusijos nesėkmių Ukrainoje yra radijo komunikacija. Daugybė karių bendrauja paprastais...

Inovacijos
2022.04.02
„Audi“ patvirtino neketinanti išduoti universalų Premium

700 km be sustojimo galintis įveikti koncepcinis „A6 Avant e-tron“ yra „95% gamybai paruoštas“ serijinis...

Automobiliai
2022.04.02
Pirmieji garso įrašai Marse atskleidė esant dvejopą garso greitį 2

Marse padaryti pirmieji garso įrašai rodo, kad planetoje tvyro tyla, retkarčiais paįvairinama vėjo gūsių,...

Inovacijos
2022.04.01
Technologijų miestelio „Cyber City“ statybos Vilniaus Naujamiestyje artėja prie pabaigos 2

Sostinės Naujamiestyje, buvusioje „Spartos“ fabriko teritorijoje, kylančio technologijų miestelio „Cyber...

Statyba ir NT
2022.04.01
R. Rainys: neapsaugota organizacija anksčiau ar vėliau tampa kibernetinės atakos auka Premium

Dirbant Nacionaliniame kibernetinio saugumo centre (NKSC) kartais būdavo apmaudu, jog verslas ir kitos...

Inovacijos
2022.04.01
Estijoje uždraudžiama „Yandex“ veikla

Estijos vyriausybė patvirtino nacionalines sankcijas Rusijos kapitalo bendrovei „Yandex“ – jos tiesioginė ar...

Inovacijos
2022.04.01
„Fintech“ bendrovių Lietuvoje pernai padaugėjo 13%, pritrauktos rekordinės investicijos

Lietuvos „fintech“ sektorius praėjusiais metais pritraukė rekordinį investicijų skaičių, bendrovių per 2021...

Inovacijos
2022.04.01
Paskelbtas svarbiausias 5G dažnių aukcionas

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė 3,5 GHz juostos dažnių, numatytų komercinio 5G mobiliojo ryšio...

Inovacijos
2022.04.01
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
2022.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku