Protingų namų potencialas Lietuvoje: neišnaudota 95 proc. rinkos

Reklama publikuota: 2018-12-13
Jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis
svg svg
Jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis

Pastatų automatikos sektoriui prognozuojama ateitis lyginama su automobilių ar telefonų rinkų sprogimu – iš prabangos sektoriaus tiek vienas, tiek kitas tapo masinio vartojimo prekėmis, mūsų dienomis įperkamomis praktiškai kiekvienam.

Apie pastatų automatikos, dar vadinamos protingu namu, ateitį bei rinkos specifiką pasakoja jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.

Lietuvoje protingo namo rinką vystote jau 15 metų. Nuo ko pradėjote ir kas esate dabar?

Atstovaujame per 100 metų gyvuojančiai, vienos šeimos valdomai vokiečių kompanijai JUNG.

Lietuvoje buvome pirmieji, kurie pradėjo kalbėti apie pastatų automatiką. Iki mūsų protingo namo rinkos tiesiog nebuvo, tad teko ne į ją įsilieti, o sukurti. Tuomet visa įmonė tilpo vos į vieną kabinetą, o dabar aptarnaujame 14 šalių: nuo Lenkijos iki Vladivostoko Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. Metinė „JUNG Vilnius“ grupės apyvarta artėja link 20 milijonų eurų.

Kaip plačiai Vokietijoje gaminama JUNG produkcija paplitusi po pasaulį?

JUNG eksportuoja savo produkciją į 75 šalis, tarp kurių – Pietų ir Centrinė Amerika, Europa, itin sparčiai auganti Singapūro rinka, Honkongas bei Kinija, arabų valstybės.

Kaip pasauliniame kontekste atrodo Lietuva?

Šiuo metu iš visų JUNG dukterinių įmonių sparčiausiai auga įsikūrusios Barselonoje ir Vilniuje. „JUNG Vilnius“ augimas sietinas su būtent Lietuvoje veikiančiu viso regiono – Rytinės Europos ir Centrinės Azijos – centru. Iš Lietuvos valdomos dukterinės įmonės Rusijoje, Ukrainoje, per distributorių tinklus dirbame Baltarusijoje, Lenkijoje, Baltijos regiono ir kitose šalyse.

Jau šiuo metu dukterinėse įmonėse turime daugiau darbuotojų nei Vilniuje. Ateityje planuojame dar labiau plėsti fizinius pajėgumus skirtingose šalyse, centrą ir valdymą išlaikydami Lietuvoje.

Lietuviai vieni pirmųjų Europoje išbando naujoves. O kaip yra su pastatų automatika?

Lietuviai mėgsta išbandyti inovacijas, bet į namus diegsis tik tai, kas patikrinta laiko. Tokį sveiką konservatyvumą itin skatiname, nes pastate įrengiama automatika turi be jokių sutrikimų veikti 20–30 metų, tad stabilumas – svarbiausia. O ultramadingos funkcijos dažnai būna įdomios ir naudojamos itin trumpai – iki kitos ultramadingos funkcijos ar dizaino ir tai neturi nieko bendra su JUNG produkcija ar vertybėmis.

Kaip vertinate protingo namo sektoriaus pasiūlą ir įperkamumą?

Pasiūla tikrai didelė: nuo pavienių funkcijų už keliolika eurų iki dešimtis tūkstančių kainuojančių visą pastatą valdančių sistemų, nuo „pasidaryk pats“ komplektų iki profesionalų projektavimo, montavimo reikalaujančios automatikos. Ir jei vis mažiau skiriasi funkcijos, kurias teikia tiek pavieniai prietaisai, tiek ir visą pastatą apimanti sistema, tai sulig kaina vis labiau skiriasi produkto kokybė ir patikimumas.

Produktų alternatyva didžiulė ir kiekvienas jų turi savo pirkėją. Tik nereikėtų apsigauti ir iš sistemos už kelis šimtus eurų tikėtis ilgaamžiškumo – būtų teisingiausia į ją žiūrėti kaip į buitinę techniką, kurią atnaujiname kas kelerius metus.

Visai kas kita – sistemos, sukurtos gyvuoti tiek, kiek ir pats pastatas arba mažiausiai – iki kapitalinio jo remonto, t. y. 20–30 metų ar daugiau. Tad ir kaina skiriasi.

Ar galima tikėtis, jog protingo namo kaina kris?

Pigesnių sistemų kaina jau ir šiandien nuolat krinta. Deja, sulig mažėjančia kaina nukenčia kokybė, suderinamumas, saugumas.

Profesionalios sistemos taip pat pinga, bet lėtai, jos kuriamos kaip neatskiriama pastato dalis, tad ir kainų dinamika čia panašesnė į nekilnojamojo turto kainas, o jos nėra linkusios mažėti.

Vis dėlto pastatų automatikos įperkamumas Lietuvoje didėja – tą pačią sumą prieš 10 metų į namų sistemą galėjo investuoti gerokai mažiau žmonių nei šiandien, tad ateityje ji taps prieinama dar didesniam vartotojų ratui.

Žvelgiant į protingo namo rinkos ateitį – koks jos potencialas?

Potencialas yra milžiniškas. JAV ir Vokietijoje atlikti tyrimai rodo, jog esame tik kelio pradžioje. Ateityje nebus pastato be automatikos ir ji bus daug išmanesnė nei dabar. Sakyčiau, šiandien užimta ne daugiau kaip 5 proc. rinkos, tad likę 95 proc. – dar priešakyje.

Didžiosios metų šventės – prognozių metas. Koks protingo namo sektorius bus per ateinančius 15 metų?

Rinkos dėsniai negailestingi, tad bus bankrotų – tai jau matėme ir sulig prieš dešimtmetį ištikusia ekonomine krize. Tuomet išnyko keliasdešimt protingus namus siūliusių įmonių. Įmonės stabilumas, jos gebėjimas atlaikyti sunkmečius yra dar vienas rodiklis, itin svarbus galutiniam vartotojui, nekilnojamojo turto vystytojui, besirenkančiam, su kuo susieti savo ateitį, nes juk kalba eina apie nekilnojamąjį turtą, namus, kuriuose gyvensite ne vieną dešimtmetį.

Kaip išsirinkti tinkamą pastatų automatiką?

Šalia gaminių kokybės ne mažiau svarbus veiksnys – specialistų, t. y. pastatų automatikos diegėjų, kvalifikacija. Nes nėra tokios sistemos, kurios nebūtų galima sugadinti netinkamu įdiegimu. Taip pat itin svarbu techninės priežiūros užtikrinimas dešimtmečiais. Sistemos ir specialisto patikimumas bei galimybė teikti techninę priežiūrą – visa tai itin svarbu ir apie tai būtina galvoti prieš pasirenkant konkrečią protingo namo sistemą ar diegėją. Nes galiausiai būtent tai lems jūsų nekilnojamojo turto kainą ateityje.

JUNG yra šeimos verslas. Kuo jis skiriasi nuo ne šeimyninio?

Nors kompanija eksportuoja savo produkciją į 75 šalis, vis dėlto pačioje Vokietijoje tai yra nedidelė įmonė, kur kiekvienas darbuotojas asmeniškai pažįsta savininką, o savininkas – kiekvieną darbuotoją. Galime leisti sau mažiau biurokratijos ir daugiau laisvės priimant sprendimus. Jei tikrai yra poreikis, neprivalome belstis pas penkis vadybininkus, kad pasiektume savininką, o galime kreiptis į jį tiesiogiai.

Lietuvoje tokių gamybos tradicijų negalėjome išsaugoti, o štai JUNG gamykloje Vokietijoje dirba ne tik trečia savininkų karta, bet ir buvusių darbuotojų vaikai ar anūkai. Tikrai ne kiekvienas verslas turi tokią atmosferą, kurtą iš kartos į kartą.

JUNG nesivaiko madų, nesiorientuoja į vartotojiškumą, kuria dešimtmečiais tarnaujančius produktus – tiek elektros prietaisus, tiek ir protingus namus. Ar tai nėra ekonomikos stabdymas?

Tikrai ne. Kuriame tokius produktus, kurių pačioje konstrukcijoje numatytas suderinamumas su naujais, galbūt dar tik kuriamais, produktais. Gal tai kiek senamadiška, bet nesigėdijame viso to, kas išvardinta klausime, priešingai – manome, kad tai yra mūsų stiprybė ir vertė, leidžianti didžiuotis „Pagaminta Vokietijoje“ sertifikatu.

Gaminame daiktus, kurie verti savo kainos, nes jie kokybiški, patvarūs, o jiems įdiegti reikia mažiau laiko. Tad jei paskaičiuotume išlaidas, patiriamas per daiktų eksploatavimo laiką, galiausiai pigesnis daiktas bus brangesnis. Ne veltui ir lietuviai turi labai teisingą patarlę: skūpas moka du kartus.

 

 

FOTOGALERIJA Protingų namų potencialas Lietuvoje: neišnaudota 95 proc. rinkos (10 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Windows“ nuo 1985 m. iki dabar: ką naujo atnešdavo ankstesnės versijos

Nuo spalio 5 d. „Windows“ naudotojai savo operacines sistemas (OS) galės atsinaujinti į naujausią versiją...

Inovacijos
20:01
Pasaulyje sutriko „Facebook“, „Instagram“ ir „WhatsApp“ veikla 1

Pirmadienio vakarą pasaulyje sutriko didžiųjų socialinių tinklų, įskaitant „Facebook“ ir „Instagram“ bei...

Inovacijos
19:23
Tapatybę atskleidusi „Facebook“ informatorė: jie rinkosi savo, o ne visuomenės interesus

Praėjus kelioms savaitėms po to, kai JAV žiniasklaidoje pradėti viešinti vidiniai socialinio tinklo...

Inovacijos
17:01
Medicinos Nobelio premija – receptorių tyrinėtojams

Pirmadienį duotas startas Nobelio premijų sezonui – paskelbti medicinos premijos...

Inovacijos
12:50
Investicijos į startuolius: Estiją gaivina vienaragiai, Lietuvoje bunda verslo angelai Premium 1

Lietuvos startuoliai trečiąjį šių metų ketvirtį pritraukė beveik 20 kartų daugiau investicijų nei per tą patį...

Inovacijos
05:45
Kukli, bet svarbi „Volkswagen“ naujiena  Premium

Nauja, universali platforma ir atsisiunčiama programinė įranga leidžia taikytis į žemą, 20.000 Eur kainų zoną.

Automobiliai
2021.10.03
E. Čivilis: Lietuvai dar nepavyko išsigryninti aiškios specializacijos Premium 10

Lietuvai, skirtingai nei Estijai, iki šiol dar nepavyko išsigryninti aiškios specializacijos, „parduodant“...

Inovacijos
2021.10.03
„Revolut“ ir „WeWork“ sandoris dėl biuro JAV – bitkoinais Premium

Jungtinės Karalystės finansinių paslaugų įmonė „Revolut“, pradėjusi plėstis JAV, skelbia su pasauline...

Statyba ir NT
2021.10.03
Decentralizuotų finansų protokolas per klaidą vartotojams išdalino 90 mln. USD vertės žetonų

Decentralizuotų finansų (DeFi) protokolas „Compound“, kuris leidžia skolintis ar skolinti pinigus...

Inovacijos
2021.10.03
ES delegacija Vengrijai pateikė klausimų dėl šnipinėjimo įrangos naudojimo

Vengrijos vyriausybei vengiant pateikti atsakymų apie įtariamą žurnalistų, politikų ir verslo veikėjų...

Inovacijos
2021.10.02
Lietuviams svarbiausias informacijos šaltinis - internetas

Lietuvos gyventojai svarbiausiu informacijos šaltiniu laiko internetą, rodo Kultūros ministerijos užsakymu...

Inovacijos
2021.10.02
Salvadoras iškasė pirmus bitkoinus, naudodamas vulkaninę energiją

Pirmąja pasaulio valstybe, įteisinusia bitkoiną kaip oficialią atsiskaitymo valiutą, praėjusį mėnesį tapęs...

Inovacijos
2021.10.02
Europos ir Japonijos zondas atsiuntė Merkurijaus paviršiaus nuotraukų

Europos kosmoso agentūros ir Japonijos aerokosminių tyrimų agentūros pasiųstas zondas „BepiColombo“...

Inovacijos
2021.10.02
„Investuok Lietuvoje“ vadovas E. Čivilis: iki šiol visą gyvenimą mokiausi Premium 6

Ilgus metus technologijų kompanijoje IBM dirbęs, šimtamilijoninių sandorių tvirtinimo procesuose dalyvavęs...

Inovacijos
2021.10.02
Finansų technologijų startuolis „Kernolab“ pritraukė 1 mln. USD Premium

Lietuvos startuolis „Kernlolab“ (UAB „EFS Europe“), siūlantis ne finansų technologijų įmonėms finansines...

Inovacijos
2021.10.01
Smūgis „Zoom“ – „Five9“ akcininkai atmetė 14,7 mlrd. USD sandorį

Debesų programinės įrangos kūrėjos „Five9“ akcininkai nusprendė atmesti 14,7 mlrd. USD sandorį su nuotolinių...

Inovacijos
2021.10.01
„Rockit“ pradėjo vadovauti L. Žemaitytė-Kirkman

Finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centro „Rockit“ komandai pradėjo vadovauti Lina...

Vadyba
2021.10.01
Treji lietuviškų šaknų startuolio „Argyle“ metai: 22 mln. USD investicijų ir lyderio pozicija nišinėje JAV rinkoje Premium

Vartotojų įdarbinimo duomenis leidžiantį patikrinti sprendimą sukūręs startuolis „Argyle“ per trejus veiklos...

Inovacijos
2021.10.01
„Tele2“ merkia kojas į naujus vandenis – siūlys šviesolaidinį internetą 6

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ ruošiasi žengti į bendrovei naują rinką – klientams planuojama pasiūlyti...

Inovacijos
2021.09.30
Prekybos technologijų startuolis „ScanWatch“ pritraukė 0,5 mln. Eur

Besikuriantis prekybos technologijų startuolis „ScanWatch“ per pirminį finansavimo raundą pritraukė 0,5 mln.

Prekyba
2021.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku