Operatoriai įspėja: atsargiai su praleistais skambučiais, siautėja sukčiai

Pastarosiomis dienomis Lietuvą atakavo telefoniniai sukčiai pasipylė praleisti skambučiai iš padidinto tarifo numerių, registruotų Mozambike. Į juos atskambinę tautiečiai rizikuoja gauti didesnes sąskaitas.
Operatoriai penktadienį ir savaitgalį užblokavo daug tokių numerių, kad lietuviai negalėtų į juos paskambinti ir prarasti pinigų. Jei visgi radę praleistą skambutį paskambinote, patariama kreiptis į operatorių.
Telia pirmadienio rytą išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad nuo sukčių nenukentėjo nei vienas įmonės klientas.
Masinius skambučius iš Mozambiko numerių Telia kartu su partneriais užfiksavo dar penktadienį ryte, šiuos numerius iškart užblokavome. Net jei mūsų klientai bandė jiems atskambinti, to padaryti jiems nepavyko ir jokie pinigai nuo jų sąskaitų nebuvo nuskaičiuoti. Ši ataka savaitgalį vyko ne tik Lietuvoje, bet ir Airijoje, sako Darius Meizeraitis, Telia tarptautinio verslo vadovas.
Sukčiavimo schema Wangiri
Anot jo, tai viena iš populiarių sukčiavimo schemų, pasaulyje žinoma Wangiri pavadinimu. Šis žodis japonų kalboje reiškia vienas signalas. Ši schema būtent taip ir veikia sukčiai organizuoja robotizuotus skambučius atsitiktiniais numeriais ir, sulaukus šaukimo, po vieno signalo atjungia skambinimą. Radę praleistą skambutį žmonės dažnai juo perskambina, būtent šiuo įpročiu ir siekia pasinaudoti sukčiai, kurie už kiekvieną perskambinimą gauna tam tikrą sumą pinigų. Paprastai ji skaičiuojama vos centais.
Skambutis į Mozambiką Telia klientams kainuoja 1,79 Eur už minutę, šiuo atveju sukčiai už kiekvieną perskambinimą galėjo gauti kelis ar keliolika centų. Papildomai apmokestinami numeriai operatorių tinkluose stebimi atskirai.
Ponas Meizeraitis sako, kad žmonių nuostoliai šiuo atveju nebūtų labai dideli. Sukčiai siekia užsidirbti vykdydami masines švyturėlių atakas: įdarbinę specialias programas, jie per valandą sugeba įvykdyti dešimtis tūkstančių skambučių atsitiktiniais numeriais. Taigi jei bent keli procentai žmonių jiems atskambina, sukčių pajamos gali siekti kelis ar keliolika tūkstančių eurų.
Siekdama apsaugoti žmones nuo neplanuotų išlaidų, Telia blokuoja išeinančius skambučius į sukčių telefonus, tačiau įeinantys skambučiai nėra blokuojami. Už atsilieptus skambučius, nesvarbu iš kokio numerio, jokie papildomi mokesčiai Lietuvoje negali būti taikomi.
Beje, tai, kad skambučiai atliekami naudojant Mozambiko šalies telefono numerius, dar nereiškia, kad būtent iš šios šalies atakos ir yra vykdomos, tokius numerius sukčiai gali nusipirkti ar išsinuomoti ir kitose šalyse, sako Telia atstovas.
Jei atskambinote, kreipkitės
Andrius Baranauskas, Tele2 korporatyvinės komunikacijos vadovas Baltijos šalims, sako, kad ir jo atstovaujama įmonė išeinančius skambučius į Mozambiką blokuoja.
Iškart pasakau Tele2 klientai saugūs, Mozambiką blokuojam kaip tokį, sako jis, ir priduria, kad, blogiausiu atveju, galite kreiptis į operatorių ir prašyti panaikinti sąskaitos eilutę už skambutį i Mozambiką.
Jei sukčiams visgi perskambinote, manykite, kad gavote pamoką (žinia, geriausios pamokos yra mokamos). Kitąsyk į įtartinus skambučius nekreipkite dėmesio. Ir kreipkitės į savo operatorių, gal pavyks sumažinti arba visai panaikinti tą eilutę sąskaitoje, sako p. Baranauskas.
Jis priduria, kad sukčiai šįkart taikėsi ne tik į Lietuvą. Anot jo, schemos organizatoriai ima šalies kodą ir kelis pirmus skaitmenis (Lietuvos atveju tai būtų +370 6), o likusius numerius kompiuteris generuoja atsitiktine tvarka ir skambina iš skirtingų SIM kortelių.
Sukčiaus įmonė savo šalies operatoriui pateikia sąrašą skambučių ir sąskaitą. Operatorius patikrina taip, lietuviai išties masiškai skambino Mozambiko telefoniniams konsultantams. Ir siunčia sąskaitą Lietuvos operatoriams, o šie jums. Visa schema grįsta mūsų įpročiu perskambinti. Nedarykite to, nebent turite interesų, draugų ar giminaičių toje šalyje, aiškina Tele2 komunikacijos vadovas.
Antanas Bubnelis, Bitės Lietuvos korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovas sako, kad ir jo atstovaujama įmonė skambučius į Mozambiką blokavo. Tiesa, tik sekmadienį.
BNS duomenimis, nuo telefoninių sukčių, skambinusių numeriais iš Mozambiko, nukentėjo keli tūkstančiai Bitės klientų. Tačiau p. Bubnelis tikina, kad dėl šios atakos Bitės klientai nenukentės: net ir tiems, kuriems pavyko prisiskambinti šiais numeriais mes kompensuosime patirtas skambučio išlaidas.
Jis priduria, kad tokio tipo atakos kiek mažesniu mastu pasitaiko jau daugelį metų.
Bitė savo tinkle yra įdiegusi sprendimus, leidžiančius pastebėti tokias atakas ir jas blokuoti. Sekmadienį blokavome galimybes skambinti numeriais, iš kurių buvo vykdoma ataka. Tačiau klientus raginame būti budriais ir neskambinti įtartinais numeriais. Palyginčiau šią situaciją su saugumu gatvėse. Teisėsaugos institucijos deda daug pastangų siekiant užtikrinti saugumą gatvėse. Tačiau šimtu procentu to padaryti nėra pavykę nė viename mieste. Operatoriai diegia klientų saugumą didinančius sprendimus, tačiau tamsią naktį rekomenduotina neiti į įtartiną skersgatvį, VŽ komentuoja p. Bubnelis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti