Kaip įvertinti partnerių riziką: sankcijų paieškos įrankiai

Įmonėms tikrinant partnerius dėl taikomų tarptautinių sankcijų, verslas sukūrė paieškos įrankių, kuriais naudojantis galima sužinoti, ar asmeniui nėra taikomi ribojimai. VŽ pateikia pagrindines paieškos sistemas, siūlomas Lietuvos verslui.
Ondato ir Okredo tarptautinių sankcijų paieškos įrankis
Birželį atvirų duomenų platformoje Okredo veikti pradėjo atitikties technologijų bendrovės Ondato sukurtas įrankis. Juo galima patikrinti, ar fiziniam, juridiniam asmeniui nėra taikomos ES ar kitų organizacijų, valstybių sankcijos.
Pateikęs užklausą Okredo platformoje, vartotojas gauna PDF ataskaitą iš Ondato įrankio. Sugeneruotame dokumente pateikiama išplėstinė informacija apie asmenį ar įmonę ar asmuo įtrauktas į sankcijų sąrašus, jei taip į kokius, ar asmuo yra politiškai pažeidžiamas, paveikiamas asmuo (angl. politically exposed person, PEP), viešai patekiama neigiama informacija, taip pat gali būti pateikiami susiję asmenys.
Pavyzdžiui, ataskaitą apie neteisėto Baltarusijos vadovo Aliaksandro Lukašenkos sūnų Viktorą Lukašenką sudaro per 30 lapų duomenų, o įvedus vien BMZ Baltija bendrovės Baltarusijos metalurgijos kompanija kontroliuojama Šiaulių metalo didmenininkė, kuriai taikomos ES sankcijos, duomenų nerandama.
Dalia Mažeikaitė, Okredo verslo sprendimų vadovė, patartų žinoti, kas yra įmonės vadovai ar savininkai kuo daugiau susijusių asmenų, nes gali būti, kad sankcijos įmonę pasiekia tik vėliau.
Patirtis rodo, kad labiau sankcionuojami yra patys asmenys ir tik vėliau sankcijos pasiekia juridinį asmenį. Todėl gali būti, kad, patikrinus įmonę, sankcijų sąraše jos nėra, bet jame yra jos vadovai, akcininkai, valdybos ar stebėtojų tarybos nariai. Tai reiškia, kad neužtenka patikrinti juridinio asmens, reikia tikrinti ir susijusius, pataria ji.
Nemokamas ArcaPay įrankis
Gegužę viešą bazę, kurioje galima nemokamai patikrinti partnerius dėl taikomų tarptautinių sankcijų, pristatė ir valiutos konvertavimo bei tarptautinių mokėjimų paslaugų verslui bendrovė ArcaPay.
Šis sankcijų patikros įrankis leidžia atlikti pavienes paieškas konsoliduotame tarptautinių sankcijų sąraše, kuris apima šiuos sąrašus: JAV (OFAC), Jungtinių tautų, Europos Sąjungos bei Jungtinės Karalystės (HMT).
Paieškos atliekamos naudojant sumanios paieškos algoritmą, todėl ir dalinis sutapimas bus rodomas tarp rezultatų kartu su jo panašumo koeficientu.
Kasdien atnaujinama konsoliduota pagrindinių sankcijų sąrašų duomenų bazė sukurta iš bendrovės vidinio įrankio, kurį bendrovė naudojo klientų patikros ir transakcijų stebėsenos procesuose.
Sankcijų laikymasis tapo ypač aktualus verslams, užsiimantiems tarptautine prekyba. Bendraudami su klientais girdime, jog didelė dalis įmonių vis dar neturi efektyvaus būdo patikrinti, ar jų klientai, tiekėjai bei kiti partneriai nėra įtraukti į sankcijų sąrašus nurodė Marius Bausys, ArcaPay steigėjas.
ES sankcijų paieškos įrankis
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), prižiūrinti ES finansinių sankcijų, įvestų reaguojant į Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą, įgyvendinimą Lietuvoje, įspėja vykdyti ES sankcijas Lietuvoje privalo kiekvienas ekonominę veiklą vykdantis subjektas, finansų įstaiga ar organizacija.
Tarptautinių sankcijų pažeidimas pagal Lietuvos įstatymus užtraukia administracinę ir baudžiamąją atsakomybę, priklausomai nuo pažeidimo sunkumo. FNTT nurodo ir ES sankcijų paieškos įrankį, kuriuo galima patikrinti, ar asmeniui taikomos sankcijos įvedus vardą ir pavardę.
ES sankcijų paieškos įrankį rasite čia.
Valstybių ir organizacijų skelbiami sankcijų sąrašai:
- JAV OFAC (JAV iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuro) sankcijų sąrašas
- Jungtinės Karalystės sankcijų sąrašas
- Jungtinių tautų sankcijų sąrašas
[infogram id="78b3f4d3-e5ed-4fa6-8207-f3cc2ad1bf76" prefix="b2L" format="interactive" title="Sankcijos "]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Gazelė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti