„Invega“ apie pagalbos verslui priemones: ko laukti, kas tęsiama, kas baigėsi

Publikuota: 2020-12-23
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Invega“ skaičiuoja šiemet per įvairias pagalbos priemones verslui skyrusi per 526 mln. Eur, 378,6 mln. Eur iš jų – skirta sušvelninti COVID-19. Vienų pagalbos verslui paraiškų priėmimui baigiantis, kitas pratęsiant, jau užsimenama apie naujas priemones.

„Invega“ lengvatinių paskolų tikisi 2021 m. sausį. Kęstutis Motiejūnas, „Invegos“ vadovas, pranešime spaudai teigia, kad kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) intensyviai ruošiamos tiesioginių lengvatinių paskolų verslui sąlygos.

„Man labai norėtųsi pažadėti, kad tuoj tuoj šios paskolos atsiras, tačiau situaciją reikia vertinti realiai, nes, pavyzdžiui, dėl pagrindinių šių paskolų teikimo kriterijų sutarta tik praeitą savaitę. Nepaisant to, tikimės greitų procedūrų ir viliamės, kad kitų metų pradžioje galėsime startuoti su šiomis paskolomis“, – teigia K. Motiejūnas.

Kaip VŽ nurodė EIM, numatoma teikti tiesiogines paskolas per „Invegą“ nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šios paskolos būtų teikiamos sumažintomis palūkanomis. Numatoma maksimali paskolos suma –100.000 Eur. Jas planuojama teikti įmonių apyvartinėms lėšoms, jų likvidumui užtikrinti.

Lengvatines paskolas galėtų gauti ir smulkios bei vidutinės monės, ir didelės. Įmonėms taikomi kriterijai, kaip nurodė EIM, – ne mažiau kaip 30% sumažėjusi apyvarta ir vykdoma veikla karantino metu turi būti ribojama.

VŽ primena, kad artimiausiu metu – sausį – EIM planuoja paleisti pirmąsias pagalbos priemones – lengvatines paskolas ir subsidijas pagal 2019 m. įmonės sumokėtą GPM. Šias vienkartines negrąžinamas išmokas gautų smulkios ir vidutinės įmonės, kurių vidutinė mėnesio apyvarta 2020 m. spalio 1 d. – 2021 sausio 31 d. dėl pandemijos susitraukė ne mažiau kaip 30%.

Daugiau apie naująsias pagalbos priemones skaitykite čia.

Priemonės turizmo sektoriui bus pratęstos

Kaip nurodo „Invega“, dar yra pagalbos verslui priemonių iš pirmojo paketo, kuriomis galima naudotis. Pratęsta priemonė „Kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos“.

Kaip nurodoma pranešime spaudai, šios garantijos turėjo būti suteiktos ne vėliau kaip 2020 m. gruodžio 31 d., bet jų taikymas pratęstas.

„Su Europos Komisija jau pavyko suderinti šios priemonės pratęsimą iki kitų metų birželio 30 d.“, – patikina K. Motiejūnas.

Kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms skirta 15 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų. Iki šiol pasirašytos 29 garantijos už bendrą 2,43 mln. Eur sumą.

Kitos turizmo sektoriui skirtos skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams“ paraiškų priėmimas prieš kelias dienas buvo sustabdytas baigiantis priemonės terminui.

„Tikiu, kad priemonė sustabdyta tik trumpam. Šiomis dienomis kaip tik derinamas priemonės pratęsimas, tad planuojame, kad paraiškų priėmimas bus greit atnaujintas“, – pabrėžia K. Motiejūnas.

Paskoloms turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams valstybė skyrė 30 mln. Eur. Nuo lengvatinių paskolų teikimo pradžios teigiamai įvertinta 41 paraiška ir su paraiškas pateikusiomis įmonėmis pasirašytos sutartys už 14,63 mln. Eur. Dar 34 paraiškos vertinamos arba paraiškos grąžintos patikslinti. Iš viso šioms paskoloms verslas pateikė 110 paraiškų.

Paskolos alternatyviojo finansavimo rinkoje 

Taip pat, kol laukiama lengvatinių paskolų labiausiai nukentėjusiems verslams, įmonės gali kreiptis dėl finansavimo pagal tęsiamas „Alternatyvos“ ir „Avietės“ priemones.

Per pirmąjį karantiną „Avietės“ sąlygos buvo pagerintos, kad 100% paskolos iki 25.000 Eur galėtų būti finansuojama iš „Avietės“ lėšų. Besitęsiant pandemijai, tokių sąlygų terminas pratęstas iki 2021 m. birželio 30 d.

Finansinei priemonei „Avietė“ iš viso skirta 8,9 mln. Eur. Su „Invega“ bendradarbiaujančios sutelktinio finansavimo platformos su verslo įmonėmis per šiuos metus pasirašė 370 paskolų sutarčių už 2,91 mln. Eur.

Taip pat prieš mėnesį buvo papildytos skatinamosios finansinės priemonės „Alternatyva“ įgyvendinimo sąlygos pagal valstybės pagalbos de minimis reglamentą, užtikrinant palankesnį nei buvo skolinimąsi: apribota metinė palūkanų norma iki 7%, padidinta finansavimo iš priemonės lėšų suma vienai paskolai nuo 200.000 iki 500.000 Eur, pakeista finansuojamos paskolos dalis iš 90% į 100% ir prailginta finansavimo trukmė nuo 24 iki 60 mėnesių.

Priemonei „Alternatyva“ iš viso skirta 50 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų, jų yra likę kiek daugiau nei pusė. Nuo priemonės įgyvendinimo pradžios alternatyvūs finansuotojai su lėšų stokojančiomis įmonėmis jau pasirašė 592 paskolų sutartis.

„Galiu drąsiai pasakyti, kad šie pandemijos metai buvo lūžio metai alternatyviojo finansavimo rinkoje. Ne bankinio sektoriaus finansų įstaigos smarkiai įsitraukė į valstybės pagalbos verslui teikimo schemas ir aktyviai bendradarbiauja su „Invega“. Prieš metus mes turėjome tik vieną finansinę priemonę, kurią įgyvendino viena sutelktinio finansavimo platforma, o dabar ir priemonių turime daugiau, ir labai džiugina, kad itin pagausėjo alternatyvių finansuotojų būrys“, – pasakoja K. Motiejūnas.

„Kovidinių“ subsidijų priemonių terminai baigėsi

Kaip ir buvo numatyta dalinio nuomos mokesčio kompensavimo sąlygose, nuo  š. m. gruodžio 1 d. baigėsi paraiškų teikimo terminas. Pagal šią priemonę per 7 mėnesius patenkinta net 6.120 paraiškų, dar apie pusšimtis paraiškų vertinama ir planuojama, kad visa šiai priemonei skirta 40 mln. Eur lėšų suma bus panaudota. Nuomos kompensacijai gauti įmonės pateikė 8.882 paraiškas.

[infogram id="4bdca382-4694-4e3c-a430-828adb0106ae" prefix="N1V" format="interactive" title="„Invegos“ panaudotos lėšos 2020 12 23"]

VŽ primena, kad tik sukūrus šią priemonę, jai buvo numatyta skirti 100 mln. Eur, vėliau biudžetas sumažintas. Verslas norėtų, kad nuomos išlaidos iš dalies būtų kompensuojamos ir per antrąjį karantiną, tačiau bent kol kas tokia priemonė nėra planuojama.

Šių metų gruodžio 1 d. baigėsi ir paraiškų priėmimo terminas pagal kitą dotacijų priemonę – „Dalinis palūkanų kompensavimas“ tiems paskolų ar lizingo gavėjams, kuriems nuo š. m. kovo 16 d. buvo atidėtas paskolos ar lizingo mokėjimas ir grąžinimas bei kurie gavo 100% palūkanų kompensacijas.

Tačiau gera žinia ta, kad ir toliau smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams kompensuojama 95% už investicines ar apyvartines paskolas sumokėtų palūkanų. Šiuo metu dėl palūkanų kompensavimo priimti 5.249 teigiami sprendimai už 23,4 mln. Eur.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Gazelė“
Jauno verslo formulė: rėmėsi mokslu, augo 10 kartų ir neatsigina investuotojų Premium

Kosmetikos ir odos priežiūros priemonių prekės ženklas „Math Scientific“ antraisiais metais šovė į viršų 10...

Gazelė
2022.05.24
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
2022.05.23
Seime svarstomas draudimas skirti 1,2% GPM biudžetinėms įstaigoms

Iš valstybės biudžeto išlaikomus vaikų darželius, mokyklas, bibliotekas ar gydymo įstaigas, taip pat garažų,...

Finansai
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 23

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Saulę įdarbino per 1.000 įmonių: domisi ir smulkiausieji 1

Lietuvoje saulės elektrines įsirengę maždaug 1.100 įmonių, o didėjant sąskaitoms už elektros energiją,...

Gazelė
2022.05.22
„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
2022.05.22
Kaip auginti verslą: 13-oje „Spiečių“ praktinė verslo akceleravimo programa

13-oje Lietuvos miestų veikiančiuose „Spiečiuose“ gegužę ir birželį prasideda verslo akceleravimo programa,...

Gazelė
2022.05.21
Kai verslininkai „apvalgo“ prie stalo sėdinčius kolegas Premium 2

Nuslėptais mokesčiais ne tik apvagiama valstybė, bet ir sukuriama nesąžininga konkurencija. Ypač didelis...

Gazelė
2022.05.21
Kodėl šparagai naudingesnis verslas negu auginti braškes Premium

Smidrų, dažniau vadinamų šparagais, augintojų skaičius kasmet auga. Darbo su šia daržove į valias, tačiau...

Gazelė
2022.05.20
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 6

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
„Invega“ paskolos itin daug susidomėjimo iš vežėjų nesulaukė Premium

Pirmadienį baigėsi terminas teikti paraiškas „Invega“ teikiamoms lengvatinėms paskoloms apyvartinėms lėšoms...

Logistika
2022.05.19
Užderėjo startuolių sandorių: ko reikia Lietuvai, kad galėtų pasileisti plaukus Premium

Rekordiniais 2021 m. lietuviški startuoliai pritraukė daugiau nei 430 mln. Eur investicijų, tačiau šie metai...

Inovacijos
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
2022.05.18
„Atvažiuojamasis“ verslas Palangoje: kai kurie vietas vaikams rezervavo dar pernai Premium

Vasaros sezoną pajūryje pradeda ne tik vietinis verslas, bet ir atvykstantieji, kurie, pritrūkę paslaugų...

Gazelė
2022.05.18
Abipusė meilė „eBay“: kaip 12.500 pardavėjų iš Lietuvos parduoda 147 mln. pirkėjų Premium 5

E. prekybos platformoje „eBay“ yra per 12.500 aktyvių pardavėjų iš Lietuvos, o kas 10 sekundžių iš jų...

Gazelė
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 19

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
Prasidėjo skaidrumo savaitė „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ 2

Renkantis produktą ar paslaugą, vis stipresnę įtaką daro dar vienas kriterijus – vertinama, ar įmonė dirba...

Gazelė
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku