Subsidijos darbdaviams, mokesčių atidėjimas: kokia pagalba dar galima pasinaudoti šiemet

Publikuota: 2020-12-07
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kokia valstybės parama dar gali pasinaudoti darbuotojai, darbdaviai, dirbantys savarankiškai. Dalis pagalbos priemonių, skirtų sumažinti COVID-19 pasekmes šalies gyventojams, galios ir kitais metais, tačiau dalies galiojimas jau artėja į pabaigą.

Subsidijos darbuotojams, esantiems prastovose

Tęsiantis karantinui, darbdaviai darbuotojams gali skelbti prastovas, jeigu negali suteikti darbo. Prastovos metu darbuotojas nedirba, tačiau jam mokama ne mažiau nei minimali mėnesio alga, jeigu darbo sutartyje sutarta dėl visos darbo laiko normos. Tai reiškia, kad darbuotojas „į rankas“ gauna 447 Eur.

Darbdavys už prastovoje esantį darbuotoją gali gauti valstybės subsidiją:

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Už darbuotoją, kurio amžius iki 60 metų: 90% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 Eur arba 70% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 Eur.

Už 60 metų ar vyresnį darbuotoją darbdavys gali gauti 100% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau kaip 607 Eur, arba 70% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 Eur.

SADM pažymi, kad ši priemonė galios ir 2021 m.

Subsidijos darbuotojams jau dirbant

Darbuotojams pradėjus dirbti po prastovų, taip pat įdarbinusiems Užimtumo tarnybos siunčiamus remiamus bedarbius arba darbdaviui, kuris patenka į Valstybinės mokesčių inspekcijos sudarytą nuo COVID-19 nukentėjusių įmonių sąrašą, gali būti mokamos 6 mėnesių trukmės subsidijos, kurios skirtos atsitiesti po karantino, arba 4 mėnesių, jeigu darbuotojas įdarbinamas terminuotai ar pagal sezoninio darbo sutartį. Ši priemonė galioja tik iki metų pavbaigos – 2020 m. gruodžio 31 d.

Subsidijos, įdarbinus naują darbuotoją

Darbdaviui, įdarbinusiam Užimtumo tarnybos siunčiamą darbuotoją, gali būti skirta valstybės subsidija, ji yra nuolatinė užimtumo rėmimo priemonė.

75% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio neterminuotai įdarbinus bedarbius su negalia, kuriems nustatytas iki 25% darbingumo lygis (sunkus neįgalumo lygis). Asmenims, kuriems suteiktas pabėgėlio statusas, arba asmenims, kuriems suteikta papildoma ar laikinoji apsauga – iki 24 mėn. 60% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio įdarbinus bedarbį su negalia, kuriam nustatytas 30–40% darbingumo lygis (vidutinis neįgalumo lygis) – iki 24 mėn. 50% nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio įdarbinus bedarbius su negalia, kuriems nustatytas 45–55% darbingumo lygis (lengvas neįgalumo lygis), nekvalifikuotus, ilgalaikius, vyresnius kaip 45 m. bedarbius, buvusius Ignalinos AE darbuotojus, turinčius teisę į papildomas užimtumo garantijas, bedarbius iki 29 m., pirmą kartą pagal įgytą kvalifikaciją ar kompetenciją darbo veiklą pradedančius bedarbius, nėščias moteris, bedarbius, auginančius vaiką iki 8 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, grįžusius iš laisvės atėmimo vietų, priklausomus nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų bedarbius. Trukmė – iki 6 mėnesių.

Sodros įmokų atidėjimas

Įmonės karantino laikotarpiu gali atidėti įmokas „Sodrai“ be palūkanų ir delspinigių. Šias įmokas atidėti galės tos įmonės, kurių ūkinė veikla Vyriausybės sprendimu apribojama, įmonė taip pat turi būti įtraukta į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų sąrašą.

COVID-19 poveikį patyręs verslas įmokų galės nemokėti už karantino laikotarpį, o padengti susidariusią skolą be palūkanų bus galima per ne ilgesnį nei 5 metų laikotarpį. Pastaroji priemonė galios ir 2021 metais.

Išmoka dirbantiems savarankiškai

Savarankiškai dirbantys asmenys, šiemet kreipęsi dėl fiksuoto dydžio išmokos, iki kitų metų pradžios ją gaus, jeigu atitinka tris sąlygas: jų veikla yra registruota bent 3 mėn. iki karantino paskelbimo, gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar prilyginamus teisinius santykius neviršijo 607 Eur „ant popieriaus“, o jei tai juridinis asmuo, jis negali būti bankrutuojantis ar likviduojamas.

Nuo kitų metų pradžios savarankiškai dirbantys asmenys pretenduoti į 257 Eur dydžio išmoką už pilną mėnesį galės, jeigu atitiks šias sąlygas:

Veikla registruota bent 3 mėn. iki lokalaus ar visuotinio karantino paskelbimo. Dėl ūkinės veiklos ribojimų asmuo įtrauktas į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą. Gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar prilyginamus teisinius santykius neviršija 607 Eur „ant popieriaus“. Jei tai juridinis asmuo, jis negali būti bankrutuojantis ar likviduojamas. Ekstremaliajai situacijai ar karantinui pasibaigus, išmoka dirbantiems savarankiškai dar bus mokama vieną mėnesį, o vėliau jos mokėjimas nutraukiamas. SADM pabrėžia, kad Iki metų pabaigos išmoką gaunančiam savarankiškai dirbančiam asmeniui jos mokėjimas bus tęsiamas ir kitais metais, jeigu jo ūkinė veikla bus apribojama ir jis pateks į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą. Ši priemonė galios ir 2021 metais.

Išmokos smulkiesiems ūkininkams

Smulkieji ūkininkai, kurių ūkis iki 4 EDV (ekonominio valdos dydžio),  dar gali kreiptis 200 Eur dydžio vienkartinės arba periodinės išmokos 200 Eur per mėnesį už karantino laikotarpį. Prašymai savivaldybėse priimami iki gruodžio 11 d., priemonė galioja iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Darbo paieškos išmoka

Užimtumo tarnyboje registruoti gyventojai, kuriems yra suteiktas bedarbio statusas, gali pretenduoti gauti paramą – laikiną darbo paieškos išmoką, kuri gali siekti 42 Eur jau gaunantiems įprastą nedarbo socialinio draudimo išmoką arba 200 Eur negaunantiems įprastos nedarbo socialinio draudimo  išmokos. Ši priemonė galioja iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Nedarbo socialinio draudimo išmoka

Ne trumpesnį nei 12 mėnesių stažą per dvejus su puse metų iki darbo netekimo įgiję gyventojai, gali gauti įprastą nedarbo socialinio draudimo išmoką, kuri mokama 9 mėnesius. Tai – nuolatinė priemonė.

Ligos išmokos nesergančio vaiko priežiūrai

Kai savivaldybėse dėl karantino arba dėl infekcijų plitimą ribojančio režimo įvedimo pereinama prie nuotolinio mokymo, už vaikų iki 4 klasės ir vaikų su negalia iki 21 metų priežiūrą tėvams, globėjams, budintiems globotojams ir dirbantiems seneliams gali būti mokamos ligos išmokos, kurios siekia 65,94 % nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Išmokos mokamos tiek, kiek trunka nuotolinis mokymas dėl karantino ar specialaus infekcijų plitimą ribojančio režimo įvedimo. Ši priemonė galios ir 2021 metais.

Vaiko pinigai

Vertinant, ar šeimai gali priklausyti 100 eurų vaiko pinigai su papildoma išmoka, atsižvelgiama ne į 12 praėjusių mėnesių, o 3 mėnesių pajamas. Nepasiturinčia šeima laikoma tokia, kurioje vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 250 Eur, neskaičiuojant pačių vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio bei darbo paieškos ir nedarbo socialinio draudimo išmokų. Toks palengvinimas galios dar 6 mėnesius po ekstremalios situacijos ir karantino pabaigos. 2021 metais šeima bus laikoma nepasiturinčia, jeigu jos vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršys 256 Eur. SADM nurodo, kad planuojama, jog kitais metais vaiko pinigai padidės nuo 60 iki 70 Eur. Papildoma išmoka vaikui, kuri skiriama vaikams su negalia, taip pat vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, sudarys 41 Eur. Vadinasi, vaiko pinigai su papildoma išmoka neįgaliems, gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams sieks 111 Eur per mėnesį. Šie pakeitimai galios ir 2021 metais.

Vienkartinės išmokos vaikams

Vienkartinė išmoka bus išmokėta vaikams, kurie teisę į vaiko pinigus įgis nuo šių metų kovo 16 iki gruodžio 31 dienos ir kurie dėl jų gali kreiptis per 12 mėnesių -  iki 2021 m. gruodžio 31 d. Tai reiškia, kad jeigu vaikas gims šių metų gruodžio mėnesį, tėvai dėl vaiko pinigų gali kreiptis iki kitų metų gruodžio mėnesio. Vienkartinė išmoka atkeliaus kartu su pirmaisiais vaiko pinigais. Ši priemonė galioja iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Socialinė pašalpa ir būsto šildymo išlaidų kompensacija

Su finansiniais sunkumais susidūręs žmogus į savo savivaldybę gali kreiptis piniginės socialinės paramos: socialinės pašalpos, būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijos.

Nuo šių metų birželio 1 d. padidinta pajamų riba teisei į socialinę pašalpą nuo 125 Eur iki 137,5 Eur. 2021 metais teisę į socialinę pašalpą įgis asmenys, kurių vidutinės mėnesio pajamos asmeniui neviršys 140,8 Eur, nurodo SADM.

Laikinai nevertinamas turimas turtas. Ši nuostata galios dar 6 mėn. po ekstremalios situacijos ir karantino atšaukimo. Pasibaigus šiam laikotarpiui, įsigalios nuolatinė nuostata, kad tuo atveju, jeigu asmens ar šeimos turimo turto vertė viršija nustatytą ribą, į turtą bus neatsižvelgiama 3 mėnesius, kai dėl piniginės socialinės pašalpos kreipiamasi pirmą kartą arba praėjus 24 mėnesiams po paramos gavimo. Šie pakeitimai galios ir 2021 metais.

Vienkartinės išmokos senjorams, neįgaliesiems

Vienkartinė 200 Eur dydžio išmoka priklauso žmonėms, kuriems iki 2020 m. gruodžio 31 d. bus paskirta bent viena iš šių „Sodros“ mokamų išmokų: senatvės, netekto darbingumo (invalidumo) pensija, našlių, našlaičių ar maitintojo netekimo pensija, ištarnauto laiko pensija, kompensacija už ypatingas darbo sąlygas, šalpos pensija ar kompensacija, taip pat pensija, paskirta pagal tarptautines sutartis ar europinius reglamentus. Ši priemonė galioja iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Gazelė“
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 3

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
Kainų šokas parduotuvėse: mažesni kiekiai, sėkmė vietos gamintojams Premium

Ryški infliacija ir karas Ukrainoje neabejotinai koreguoja vartotojų nuotaikas ir nusiteikimą išlaidauti.

Prekyba
2022.05.26
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 11

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
2022.05.26
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium 2

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
2022.05.26
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Jauno verslo formulė: rėmėsi mokslu, augo 10 kartų ir neatsigina investuotojų Premium

Kosmetikos ir odos priežiūros priemonių prekės ženklas „Math Scientific“ antraisiais metais šovė į viršų 10...

Gazelė
2022.05.24
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 11

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
2022.05.23
Seime svarstomas draudimas skirti 1,2% GPM biudžetinėms įstaigoms

Iš valstybės biudžeto išlaikomus vaikų darželius, mokyklas, bibliotekas ar gydymo įstaigas, taip pat garažų,...

Finansai
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 24

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Saulę įdarbino per 1.000 įmonių: domisi ir smulkiausieji 1

Lietuvoje saulės elektrines įsirengę maždaug 1.100 įmonių, o didėjant sąskaitoms už elektros energiją,...

Gazelė
2022.05.22
„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
2022.05.22
Kaip auginti verslą: 13-oje „Spiečių“ praktinė verslo akceleravimo programa

13-oje Lietuvos miestų veikiančiuose „Spiečiuose“ gegužę ir birželį prasideda verslo akceleravimo programa,...

Gazelė
2022.05.21
Kai verslininkai „apvalgo“ prie stalo sėdinčius kolegas Premium 2

Nuslėptais mokesčiais ne tik apvagiama valstybė, bet ir sukuriama nesąžininga konkurencija. Ypač didelis...

Gazelė
2022.05.21
Kodėl šparagai naudingesnis verslas negu auginti braškes Premium

Smidrų, dažniau vadinamų šparagais, augintojų skaičius kasmet auga. Darbo su šia daržove į valias, tačiau...

Gazelė
2022.05.20
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 6

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
„Invega“ paskolos itin daug susidomėjimo iš vežėjų nesulaukė Premium

Pirmadienį baigėsi terminas teikti paraiškas „Invega“ teikiamoms lengvatinėms paskoloms apyvartinėms lėšoms...

Logistika
2022.05.19
Užderėjo startuolių sandorių: ko reikia Lietuvai, kad galėtų pasileisti plaukus Premium

Rekordiniais 2021 m. lietuviški startuoliai pritraukė daugiau nei 430 mln. Eur investicijų, tačiau šie metai...

Inovacijos
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku