Pasaka apie paramos vežimą

Publikuota: 2020-11-27
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Verslas jau norėtų iškrauti pagalbos nukentėjusiems nuo karantino pinigų vežimą, bet jo važnyčiotojai niekaip nesugeba nuspręsti, kokiu būdu tai padaryti. Trečiadienį Vyriausybė ir vėl patvirtino tik kriterijus, kas galėtų prie to paramos vežimo rikiuotis. Verslas, girdėjęs, kas planuojama, ir siūlęs, ko reikėtų, stojo vežimo pasitikti – ėmė kritikuoti ne pirminius paramos kriterijus, o pačią paramą, kuri iki šiol nepatvirtinta.

VŽ primena ir akcentuoja – Vyriausybė pertvirtino arba patvirtino dar kartą pirminius kriterijus. Dar kartą – dar tik kriterijus.

Ne pačias paramos priemones, kurias dar gerokai prieš karantiną anonsavo valdžia, kurių laukė ir verslas, nes po pirmųjų suvaržymų kai kurioms įmonėms neaišku, kaip išgyventi žiemą.

Be klišių apie netikėtai žiemos užkluptus kelininkus, galima tik priminti, kad dar rugpjūtį pati Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) skambiai pranešė, jog „dirba, kad antroji banga kuo mažiau paveiktų verslą“. Atrodė, kad ministerija jau turi ne tik A, bet ir B planus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Šiuo metu ministerija turi visą priemonių rinkinį, kuris veikia, o kai kurias priemones galėtume greitai pritaikyti naujos bangos metu – taip išvengtume buvusių klaidų ir įvertintume naujus iššūkius“, – pompastiškai rugpjūtį buvo rašoma EIM pranešime spaudai.

Ištisus keturis mėnesius valdininkai džiaugėsi savo sunkiu nudirbtu darbu ir ramiai gurkšnodami kavutę laukė dienos X, kai galės, kaip su klastingu virusu kovojantys medikai, ištiesti tvirtą pagalbos ranką šalies ekonomikai: tik imk „priemonių rinkinį“ ir dirbk. Tačiau, sukakus trečiai karantino savaitei, daliai verslų išvis sustojus, o daliai, kaip sako patys, „dirbant iš idėjos“, Vyriausybėje tvirtinami kriterijai ir atliekami skaičiavimai – kiek pirmu, trečiu, penktu atveju būtų pagalbos reikalingų įmonių, o kiek pinigų yra tame legendiniame paramos vežime, t. y. daroma tai, ką nuo rugpjūčio skelbiasi daranti EIM!

Kaip neprisiminus, kai dar lapkričio 4 d., karantino išvakarėse, ministrų kabinetas nusprendė, kad paramą bendrovės galės gauti atsižvelgiant į dvi sąlygas: įmonės apyvarta per 6 mėnesius susitraukė mažiausiai 30% ir dar 40% bendrovių tame sektoriuje apyvarta irgi sumažėjo bent 30%.

Nei verslas galėjo apsiskaičiuoti, ar galėtų pretenduoti į pagalbą, nei žinojo, kaip dorojasi sektoriaus kolegos ir konkurentai, net ir patys paramos skirstytojai iš valdiškų namų negalėtų pamatuoti 40% „sektorinio“ kriterijaus.

„Galime tokius duomenis išskaičiuoti tik iš PVM mokėtojų, be to, šių metų statistika ne visa, turime remtis senais duomenimis, tad kriterijus tiesiog neveiksnus, siūlome jo atsisakyti ir paramą taikyti plačiau“, – EIM pasiūlymą tada paaiškino Jekaterina Rojaka, laikinoji ekonomikos ir inovacijų viceministrė.

Tada, komentuodama VŽ ministerijos pasiūlymus, ji sakė, kad dėl priemonių dydžių apsispręs Vyriausybė.

„Galutinis sprendimas dėl konkrečių priemonių – lengvatinių paskolų ar subsidijų – priklausys nuo galimo finansavimo – kiek lėšų būtų galima skirti vienai ar kitai priemonei“, – teigė viceministrė.

Kai galiausiai į EIM pasiūlymus buvo atsižvelgta, verslo atstovai Vyriausybei dėkojo už paprastą – 30% – slenkstį. Tačiau neslėpė apmaudo dėl žudikiškai lėto paramos vežimo, kuris labiau tiktų kokiai parodomajai derliaus šventei nei karantino jau įšaldytiems verslams gelbėti. Verslininkams dabar rūpi labai žemiški ir konkretūs paramos priemonių reikalai  – jų dydžiai ir sąlygos, kurių... dar nėra.

Tuo metu, kai Vyriausybė sprendė, kas galėtų gauti paramą, Seimo Biudžeto ir finansų komitetas susirinko aptarti, kokia galėtų būti ta parama, tačiau kaip buvo migla, taip ir liko.

„Išgirdome, kad norima mažinti subsidijų paramos apimtį – eliminuoti stambias įmones, kuriose dirba daugiau kaip 250 darbuotojų. Kartu norima mažinti paramos intensyvumą nuo 50% iki 25% GPM. Suprantu, kad šito nutarimo tekste nėra, bet verslui būtų svarbu išgirsti jūsų, vis tiek dar kurį laiką vadovausite, nuomonę, ar bus mažinama šios paramos apimtis“, – neslėpdamas susierzinimo į Vyriausybės narius kreipėsi Andrius Romanovskis, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas, nuotoliniu būdu prisijungęs prie Vyriausybės posėdžio.

„Biudžetas kol kas svarstomas. Paramos dydis ir kriterijai – mes šiandien sakome, kam galėtų būti teikiama parama, o kiek, kokiu dydžiu – sakome remdamiesi šiuo metu turimomis finansinėmis galimybėmis“, – nieko nepasakydamas atsakė Rimantas Sinkevičius, laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras, ir priminė, kad parama bus anksčiausiai kitąmet sausį. Skamba panašiai, kaip medikas pasakytų sunkia koronaviruso forma sergančiam klientui: gydyti pradėsime anksčiausiai po 1,5 mėnesio.

Premjeras Saulius Skvernelis, pasitikslinęs, ar prieštaravimų dėl Vyriausybės tvirtinamų kriterijų nėra, tiesiog „pasiplovė“, abejingai mestelėjęs, kad sunku nuspėti, ką darys nauja Vyriausybė, nes jo vadovaujamos „laikas tiksi į pabaigą“. Lyg įgijus laikinosios statusą automatiškai esi atleidžiamas nuo pareigos dirbti, bet išsaugai privilegijas ir atlyginimus.

Laikinos būsenos apsvaigintų valdininkų nejaudina, kad dėl jų paskelbtų draudimų dalies įmonių sąskaitos nepasipildo pajamomis, nors jau reikės susimokėti ir už pirmojo karantino pagalbą – lengvatines paskolas, atidėtus mokesčius. Labai tikėtina, kad po Seimo rinkimų taip staiga išblėsusio premjero ir ministro entuziazmo padarinys bus pasakos apie pilną paramos vežimą tradiciškai lietuviška pabaiga – liūdnas įrašas bendrovių statistikoje: bankrutavo, pavėlavus valstybės paramai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Gazelė“
Verslas Palangoje: kokių taisyklių išmoko naujokai Premium

Nuo Joninių Palangoje verslui prasideda darbymetis, o poilsiautojams – atostogų sezonas pajūryje. Tokią vieną...

Gazelė
2022.06.24
„Modus Mobility“ žengia į Europą, ruošiasi devynženklėms investicijoms Premium 1

Automobilių nuomos ir prenumeratos paslaugas teikiantis „Modus Group“ padalinys ieško galimybių pritraukti...

Logistika
2022.06.24
Lietuvos kurortuose Joninių savaitgalį užimta 85% apgyvendinimo vietų

Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvos kurortuose – poilsiautojų gausa. Kai kur apsistoti vietų nelikę, o...

Laisvalaikis
2022.06.24
Tyrimas: SVV dėl karo perorientuoja eksportą, telkiasi į Lietuvą

64% mažų ir vidutinių Lietuvos įmonių prognozuoja, kad karas Ukrainoje turės neigiamą įtaką jų apyvartai,...

Finansai
2022.06.23
Verslas ieško burtų lazdelės: kaip suvešėjus infliacijai neprarasti pelno Premium 4

Įmonių vadovai, kurių dauguma apie infliaciją yra skaitę tik ekonomikos vadovėliuose, šiandien turi padaryti...

Finansai
2022.06.23
Vyriausybė pritarė turistų apsaugos stiprinimui: draudimo reikėtų visiems kelionių organizatoriams

Vyriausybė trečiadienį pritarė turistų apsaugos stiprinimui – Ekonomikos inovacijų ministerijos siūlymu...

Gazelė
2022.06.22
Bręsta smulkiam verslui naudingi PVM įstatymo pakeitimai Premium 1

Rizika, kad bendrą 45.000 Eur apyvartą pasiekusios susijusios įmonės taps PVM mokėtojomis, niekur nedingo,...

Finansai
2022.06.22
Vasara be suvaržymų: restoranai keičia rūbą ir investuoja į plėtrą Premium

Vasaros sezono pradžią atidėliojant nebent orams, maitinimo įstaigos ruošiasi sutikti svečius atnaujintose...

Gazelė
2022.06.21
Lietuvoje besikuriantis Ukrainos verslas jau gali kreiptis subsidijų

Po vasario 24 d. veiklą Lietuvoje pradėjęs Ukrainos verslas jau gali kreiptis subsidijų – už įmonės ar darbo...

Gazelė
2022.06.21
VMI palengvinimai dėl PVM mokėtojo registracijos – jokie ne palengvinimai Premium 8

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pagaliau paskelbė klausimynus, į kuriuos turi atsakyti verslas, norintis...

Finansai
2022.06.20
Kaip pradėti statybų verslą po paskaitų ir nuridenti sniego gniūžtę Premium

Statybos sektoriaus neapleidžiantys pastarųjų metų iššūkiai virto nemaža sniego gniūžte jaunoms įmonėms,...

Gazelė
2022.06.20
Kaip įvertinti partnerių riziką: sankcijų paieškos įrankiai

Įmonėms tikrinant partnerius dėl taikomų tarptautinių sankcijų, verslas sukūrė paieškos įrankių, kuriais...

Gazelė
2022.06.18
Dviženklė grąža iš „saugios investicijos“: ar platformų klientai ūkininkai yra „finansiniame krache“ Premium 2

Žemės ūkio technikos pardavėjai ir alternatyvūs finansuotojai susikirto dėl sutelktinio finansavimo...

Rinkos
2022.06.17
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Pradeda teikti paskolas dėl Kinijos: reikės bent trijų „ne“ iš finansų įstaigų

„Invega“ pradeda teikti paskolas nuo Kinijos veiksmų nukentėjusiam verslui. Tiesiogines paskolas galės gauti...

Gazelė
2022.06.15
Kam taikomos sankcijos – verslui sukūrė įrankį patikrinti, su kuo turi reikalų Premium

Verslui reikia nuolat tikrinti, su kuo turi reikalų – ar partneriams, klientams nėra taikomos sankcijos dėl...

Gazelė
2022.06.15
Kainų šokas Baltijos šalis verčia ieškoti išeičių iš krizės Premium 3

Daugiausia iššūkių Baltijos šalių įmonėms kyla dėl kylančių sąnaudų, taip pat nuogąstaujama, kad dėl karo...

Finansai
2022.06.14
Restoranų kūrėjas A. Oželis: dabar gyvenimas yra ne turtingas, bet... labai labai malonus Premium 1

„Restoranai kaip vaikai, tu juos užaugini ir palieki kitiems – „Provansas“ pateko į vienas rankas ir net...

Laisvalaikis
2022.06.14
Kokius sprendimus kuria perspektyviausi „TechHub“ startuoliai

,„TechHub“ preakceleratoriaus startuoliai pristatė programoje vystytas idėjas. Komandų kuriamos inovacijos...

Gazelė
2022.06.13
Kaip išsirinkti e. prekybos rinką

Planuojantis pasiekti užsienio pirkėjus verslas tvirtina, kad siekiant išsirinkti eksporto rinką, kurios...

Gazelė
2022.06.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku