A. Veryga: galimą sąlytį nustatanti mobilioji programėlė nepakeis registracijos kavinėse

Galimą sąlytį su užsikrėtusiuoju nustatanti mobilioji programėlė nepakeis privalomos lankytojų registracijos viešojo maitinimo įstaigose, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Ji ne visiškai galbūt pakeičia registraciją, nes, supraskim, yra tam tikri techniniai niuansai. Neužtenka tą programėlę turėti, turi būti įjungtas tam tikras specifinis ryšys, kuris rodo telefonų buvimą arti vienas kito, fiksuoja tą buvimo laiką. Vargu, ar tai pakeis registraciją, penktadienį per spaudos konferenciją sakė ministras.
Anot jo, registracija nėra sudėtinga priemonė.
Robertas Petraitis, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovas, BNS teigė, kad artimiausiu metu planuojama išleisti programėlę, kuri praneštų, jog žmogus yra buvęs aplinkoje, kurioje lankėsi ir COVID-19 susirgęs asmuo.
Kad programėlę panaudotume efektyviai situacijos valdymui, reikėtų, kad 6070% žmonių naudotų. Tai išties yra daug, turi būti labai didelis visuomenės pasitikėjimas. Yra šalių, kur pakankamai didelis skaičius įsirašiusių, bet kitų šalių patirtis rodo, kad tikrai nelabai ta programėlė padeda, svarstė jis.
Nuo pirmadienio dėl plintančio koronaviruso visoje Lietuvoje iki vidurnakčio ribojamas barų, restoranų, naktinių klubų darbo laikas, jų lankytojus bus privaloma registruoti.
A. Verygos teigimu, viešojo maitinimo įstaigos turės rinkti tik pagrindinę informaciją apie žmogų: vardą, pavardę ir telefono numerį.
Penktadienį pasirašytame jo, kaip operacijų vadovo, sprendime nurodoma, kad šie duomenys gali būti saugomi tris savaites, taip pat turi būti per dvi dienas pateikti NVSC. Duomenis draudžiama naudoti kitais, nei koronaviruso profilaktikos ir kontrolės tikslais.
Anot jo, tokia pati tvarka galios ir renginių organizatoriams, kurie ir dabar jau įpareigoti rinkti duomenis apie dalyvius, tačiau be anksčiau minėtos informacijos žmonės jiems taip pat turi nurodyti gyvenamąją vietą.
VŽ rašė, kad nuo spalio 26 d., maitinimo įstaigos, pasilinksminimo vietos dirbs iki vidurnakčio nuo 7 val. iki 24 val. Tai pat jos privalės registruoti lankytojus ir užtikrinti 2 m atstumus.
Verslininkai, kurie jau dalyvauja savanoriškoje klientų registracijoje InBar SMS lankytojų registravimo sistemoje, sukurtoje kartu su Vilniaus naktiniu aljansu, nelabai supranta, kaip efektyviai vykdyti klientų registraciją.
Vidmantas Čičelis, Vilniaus baro Local Pub savininkas, sako, kad SMS lankytojų registravimo sistema yra išeitis tik iš bėdos, o SAM galėtų sukurti nesudėtingą IT sprendimą, kuris būtų efektyvesnis nei lankytojų duomenimis dalintis kelioms įstaigoms.
Privaloma visų žmonių registracija sunkiai suvokiamas reikalavimas, neaišku, kaip jis turi būti įgyvendinamas. Yra sistema InBar nusiuntęs SMS užsiregistruoji, kurioje vietoje esi. Kiti barai duoda popieriaus lapą pasirašyti. Bet ministerija tikrai gali per porą dienų padaryti IT sprendimą, kuris, jeigu kas nors įvyktų, leistų reikalingoms įstaigoms prieiti prie tų duomenų, išsiųsti pranešimus žmonėms vieno mygtuko paspaudimu. O dabar neaišku kaupti telefonų numerius, kas jiems turės siųsti pranešimus, kaip greitai gausime duomenis? kad tokia komunikacija prastas sprendimas operatyviai reaguoti, abejoja V. Čičelis.
Verslininkas svarsto, kad programėlė, kurią planuojama kurti, galėjo būti anksčiau apie antrosios bangos galimybę buvo žinoma, be to, tokių programėlių registracijai jau yra sukurta. Tokią veikiančią ir išbandytą, V. Čičelio vertinimu, nusipirkti būtų efektyviau nei naudoti registracijos SMS sistemą, nes programėlė veikia automatiškai.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patikslina, kad prekybos centrai nelaikomi laisvalaikio ir pramogų vietomis, todėl įeinant į patį prekybos centrą lankytojų registracija nėra būtina, tačiau ji reikalinga, jei įžengiama į laisvalaikio ir pramogų erdves, esančias prekybos centruose.
Registracija reikalinga įeinant į tokias atskiras laisvalaikio ir pramogų vietas kaip kino teatrai, šokių studijos, sporto klubai, vaikų karstynių erdvės, boulingas, lazerių arenos, pabėgimo kambariai ir pan., taip pat viešojo maitinimo įstaigas, restoranus, kavines, barus, naktinius klubus ir kitas pasilinksminimo vietas, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktus, esančius prekybos centruose.
SAM primena, kad jeigu klientai duomenis registracijai atsisakys pateikti, jie turėtų būti neįleidžiami į kavinę. Jeigu jie nepaliktų kavinės, kaip nurodo SAM, turėtų būti informuojama policija. Tada policija atvyktų į įvykio vietą ir galėtų skirti baudą.
Baudos už operacijų vadovo sprendimų nevykdymą yra nuo 500 iki 1.500 Eur, primena SAM.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Gazelė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti