Į kelią žiemą – su dygliais ar be jų

Publikuota: 2016-11-01
Kurios padangos tinka lietuviškai žiemai, lengviausia pasakyti įvertinus vairuotojo kasdienius maršrutus.
Juditos grigelytės (vž) nuotr.
Kurios padangos tinka lietuviškai žiemai, lengviausia pasakyti įvertinus vairuotojo kasdienius maršrutus. Juditos grigelytės (vž) nuotr.
„Verslo žinios“

Lapkričio pradžia vairuotojams asocijuojasi ne tik su vis didesne galimybe ryte išvažiavus su lietumi vakarop grįžti su sniegu, bet ir su prievole vasarines padangas pakeisti žieminėmis.

Kelių eismo taisyklės (KET) numato, kad nuo lapkričio 1 d. žieminį apavą automobiliui reikia rasti per dešimtį dienų.

Visgi rasti tai, kas tinka vairuotojo įpročiams, turimam automobiliui ir lietuviškai žiemai, nėra lengva. Lygiai taip pat, kaip automobilių pramonė septynmyliais žingsniais šuoliuoja savavaldžių transporto priemonių link, taip ir padangų gamintojai nesėdi sudėję rankų ant paprasčiausios gumos kalnų. Jų gaminiuose atsiranda išmanių jutiklių, informuojančių apie padangų slėgį, jų nusidėvėjimą, į tradicinius mišinius pilama inovatyvių medžiagų, leidžiančių padangoms geriau sukibti su keliu, keisti savybes keičiantis oro temperatūrai ir pan.

Galvas sukti verčia ir pastarosios žiemos Lietuvoje: gruodžio viduryje vyrauja teigiama temperatūra ir telkšo balos, o vasarį spaudžia vos ne trisdešimties laipsnių šalčio speigas ir keliai nukloti sniegu.

Kur veda keliai

Padangų gamintojai įsitikinę, kad tai, koks apavas jų automobiliams tinkamiausias, geriausiai žino patys vairuotojai. Tereikia įvertinti, kokiais keliais važiuoti tenka dažniausiai.

„Jeigu reikia gero sukibimo važiuojant apledėjusia kelio danga ir apledėjusių kelių yra daugiausia jūsų kasdieniuose maršrutuose, reikėtų galvoti apie dygliuotąsias žiemines padangas“, – sako Paulius Macevičius, padangų gamintojo „Continental“ pardavimų vadovas Baltijos šalims ir Kaliningradui.

Jo žodžiams pritaria ir Rokas Lipeikis, ralio meistras, vadovaujantis padangų prekybos įmonei „Egzotika“. Save konservatoriumi vadinantis specialistas įsitikinęs, kad Lietuvos keliams žiemą geriausiai tinka dygliuotosios padangos.

„Visos kitos alternatyvos – didesni ar mažesni kompromisai dėl eismo saugumo“, – įsitikinęs jis.

Pasak jo, specialiai lietuviškam klimatui gaminamų padangų nėra, todėl vairuotojams tenka rinktis iš dygliuotųjų, minkšto gumos mišinio Šiaurės šalims ir kieto gumos mišinio Vidurio Europos šalims skirtų padangų.

„Didžiąją žiemos dalį vyrauja neigiama temperatūra, o pasitaikantys atšilimai sukuria ypač pavojingas eismo sąlygas – lijundrą arba vadinamąjį juodąjį ledą“, – savo nuomonę grindžia p. Lipeikis.

Anot jo, renkantis verta atkreipti dėmesį ir į padangų gamintojo naudojamas technologijas, mat, pasak jo, vis dažniau naudojamos „išmanios“ dyglių tvirtinimo metodikos, kurios esant skirtingai temperatūrai keičia padangos savybes.

„Pavyzdžiui, jei šilta, dyglio gumos pamatas suminkštėja ir dyglys sulenda į protektorių. Jei spusteli iki 10 laipsnių šalčio, dyglio gumos pamatas sukietėja iki 20 kartų ir padanga visu pajėgumu kabinasi į ledą“, – aiškina p. Lipeikis.

Tinka ne visuomet

Visgi p. Macevičius atkreipia dėmesį, kad daugiau keliaujantiems dygliuotosios padangos ne visuomet paranku. Daugelyje Vakarų Europos šalių, netgi kaimynėje Lenkijoje, dygliuotosios padangos draudžiamos, tad, kirtus Lietuvos sieną ir susidūrus su policijos pareigūnais, susitikimas gali baigtis ne tik bauda, bet ir draudimu važiuoti toliau.

„Jei nuolat tenka išvažiuoti į užsienį, o namie jūsų kelyje pasitaiko ekstremalių sąlygų, ieškokite minkšto gumos mišinio padangų“, – pataria pašnekovas.

Ponas Lipeikis antrina: tokios padangos dygliuotosioms nusileidžia tik ant ledo ir ant visiškai švaraus asfalto. Eksperto nuomone, važiuojant minkšto gumos mišinio padangomis tuomet, kai aplinkos temperatūra yra aukštesnė, vertėtų nedaryti staigių manevrų, nesistengti agresyviai stabdyti ar startuoti iš vietos, nes tokios padangos dėvisi kiek greičiau nei pagamintos iš kieto gumos mišinio.

Tiems, kurie daugiausia kilometrų nuvažiuoja greitkeliais ir miesto keliais, p. Macevičius pataria ieškoti hibridinių žieminių padangų iš šiek tiek kietesnio, lėčiau besidėvinčio, gumos mišinio.

Vadinamąsias universalias padangas p. Lipeikis pataria rinktis tik iš bėdos. Anot jo, šios turi neblogų savybių esant nedideliam šalčiui, taip pat važiuojant minkštu sniegu. Visgi, termometro stulpeliui nusileidus žemiau, važiuoti tokiomis padangomis pavojinga.

Suskaičiuoti milimetrus

Ekspertai primena, kad, prasidėjus žiemos sezonui ir įsigaliojus reikalavimui naudoti žiemines padangas, privalu pasitikrinti ir tai, kiek milimetrų protektoriaus ant jų yra.

KET numato, kad žieminės padangos protektoriaus gylis turėtų siekti mažiausiai 4 mm. Visgi tai – minimali riba. Besirengiantiems naudoti jau turimas žiemines padangas primenama, kad idealiu atveju naudotos žieminės padangos protektoriaus rašto gylis turėtų siekti 7–8 mm.

Tarp patarimų, kaip automobiliu važiuoti saugiai, – ir priminimas nepamiršti patikrinti padangų slėgio ir padangas pūsti tiek, kiek nurodyta automobilio techninėse rekomendacijose.

Anot p. Lipeikio, viena dažniausiai daromų klaidų – padangų slėgio tikrinimas tuomet, kai šios yra įšilusios nuo kelio.

„Ir tikrinti, ir sureguliuoti padangų slėgį reikia tuomet, kai padangos temperatūra yra artima lauko“, – sako specialistas.

Kada svarbus amžius

Vienas daugiausia dvejonių sukeliančių klausimų – padangų amžius. Anot padangų ekspertų, lietuviai itin mėgsta rinktis kuo naujesnes ir kuo vėliau pagamintas padangas, nes tikima, kad šių savybės žiemą – pačios geriausios. Ir, atvirkščiai, kuo senesnės padangos, tuo stipriau pakitusios jų gumos mišinio savybės.

Visgi padangų gamintojai pabrėžia, kad tiesa ne visai tokia. Anot jų, iš tiesų laikui bėgant padangų savybės smarkiai kinta tuo atveju, jei padangos buvo sandėliuojamos netinkamai. Pavyzdžiui, jas nuolat veikė tiesioginiai saulės spinduliai, drėgmė, jos buvo saugomos patalpoje, kurioje buvo ryškūs temperatūros svyravimai. Dėl šios priežasties gamintojai nuolat nurodo, kaip jų padangos privalo būti sandėliuojamos.

Vokietijos automobilininkų klubas ADAC yra siūlęs naujomis vadinti ne senesnes nei 2 metų padangas, visgi BRV, padangų tiekėjų ir remontininkų asociacija, su tokiu pasiūlymu nesutiko. Asociacija surengė įvairaus amžiaus padangų bandymus, po kurių nuspręsta, kad iki trejų metų senumo padangos vadinamos „ką tik iš gamyklos“, o iki 5 metų – naujomis. Tiesa, ši taisyklė galioja tik tuomet, kai padangos buvo saugomos taip, kaip tai numato gamintojas.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje – vienas sparčiausių ES 1

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje šiemet išlieka vienas sparčiausių Europos Sąjungoje (ES),...

Transportas
2018.07.17
VŽ bando: ko verti naujieji „Hyundai“ SUV modeliai

Korėjos gamintoja „Hyundai“ dėl SUV klasės automobilių pamišusius Europos vairuotojus bandys sužavėti...

Transportas
2018.07.15
VŽ bando: „Ford EcoSport“ su braziliškais genais

Pasaulinei SUV automobilių rinkai nesustabdomai augant, „Ford“ į Europą atvežė savo mažąjį krosoverį...

Transportas
2018.07.15
VŽ bando: ilgasis „Lexus RX 450hL“ su 7 sėdynėmis 5

Didžiausioms pasaulio rinkoms pageidaujant septynviečio SUV automobilio, „Lexus“ modifikavo nuo 2016 m.

Transportas
2018.07.14
„Aurum 1006 km“ dalyvių gretose – ir WTCR čempionato lyderis „Hyundai i30 N TCR“ 1

Likus savaitei iki Palangoje vyksiančių „Aurum 1006 km“ lenktynių, Vilniuje pristatyti dviejų komandų...

Transportas
2018.07.11
Ką prie „Alfa Romeo Stelvio“ vairo randa išrankiausi vairuotojai? Rėmėjo turinys 11

Pirmasis legendinio italų prekės ženklo „Alfa Romeo“ visureigis „Stelvio“ šiais metais buvo apdovanotas...

Rinkodara
2018.07.09
Naujasis „Audi A1“: daugiau erdvės, technologijų, vyriškumo ir jokio dyzelio 3

Nuo 2010 m. gaminamas A1 sulauks pamainos, kuri bus apdovanota geriausia įranga segmente.

Transportas
2018.07.09
Mažiausias „Volkswagen“ krosoveris „T-Cross“ ruošiasi debiutui

„Volkswagen“ paviešino pirmąjį savo mažiausio krosoverio atvaizdą ir atskleidė šiek tiek informacijos apie...

Transportas
2018.07.08
Naujasis „Volkswagen Touareg“ galutinai žengia į „premium“ klasę

„Volkswagen“ atstovai Lietuvoje pristatė trečiosios kartos „Touareg“ automobilį. Rugsėjį salonuose...

Transportas
2018.07.04
Naujų automobilių rinka birželį augo 20%, pirmaujant reeksportuojamiems „Fiat“

Iš 3.590 birželį Lietuvoje parduotų naujų automobilių Lietuvoje liko 3.096, bet ir tai pranoksta pernykščius...

Transportas
2018.07.03
„Tesla“ įveikė skausmingai užsitęsusį sunkumą 4

„Tesla“, vienas didžiausių elektromobilių gamintojų pasaulyje, pagaliau pasiekė ilgai atidėliotą planą per...

Transportas
2018.07.02
Pasiruošimas naujiems standartams verčia „Volkswagen“ pristabdyti gamyklas

Nuo rugsėjo galutinai įsigaliojantys nauji automobilių degalų sąnaudų ir taršos matavimo standartai verčia...

Transportas
2018.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau