Brangesnius vaistus pardavinėti padeda teisinis reguliavimas

Brangesnius kompensuojamuosius vaistus Lietuvoje realizuoti padeda tam palankus teisinis reguliavimas. O jis, Konkurencijos tarybos nuomone, yra neveiksmingas ir riboja analogiško poveikio, bet pigesnių vaistų patekimą į rinką.
Tokie teiginiai pateikti galutinėse kompensuojamųjų vaistų rinkos tyrimo, kurį atliko Konkurencijos taryba, išvadose.
Taryba aiškina, kad rinkoje esančių vaistų konkurencija yra silpna, nes teisinis reguliavimas sudaro palankias sąlygas kompensuojamųjų vaistų kainyne (o tuo pačiu ir rinkoje) išlikti gamintojams su kelis kartus aukštesnėmis kainomis nei konkurentų.
Kita rinkoje egzistuojanti problema yra ta, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis dengiamos vaisto kainos (vadinamosios bazinės kainos) apskaičiuojamos pagal vaistų gamintojų viešai deklaruojamas, o ne faktines kainas. Toks apskaičiavimo būdas suteikia gamintojams galimybę manipuliuoti kompensuojamųjų vaistų sistema, išlaikant aukštesnes deklaruojamas vaistų kainas, rašoma Konkurencijos tarybos pranešime.
Rinkos prievaizdas išsiaiškino, kad vaistų kainos kompensavimo skaičiavimui naudojamas daugelyje Europos Sąjungos valstybių taikomas referavimas į kelių valstybių kainų vidurkį nėra tinkamas Lietuvai, nes neskatina vaistų gamintojų mažinti deklaruotų vaistų kainų.
Konkurencijos tarybos nuomone, kompensuojamųjų vaistų rinkos teisinis reguliavimas sudaro palankias sąlygas komerciškai jautrios informacijos mainams tarp vaistų gamintojų, kas taip pat gali turėti neigiamos įtakos konkurencijai ir kompensuojamųjų vaistų kainoms.
Pacientas, pirkdamas vaistus, gali sutaupyti savo asmenines bei PSDF biudžeto lėšas tik turėdamas objektyvią informaciją apie vaistą. O Konkurencijos taryba nustatė, kad pacientams trūksta informacijos apie pigesnius, bet analogiškos kokybės ir veiksmingumo vaistus.
Taip pat nustatyta, jog valstybės reguliavimas taikomas kompensuojamiesiems vaistams nėra, nors privalo būti, paremtas ekonomine poveikio rinkai analize.
Yra tikėtina, kad dėl ydingo kompensuojamų vaistų reguliavimo vaistų kainos vartotojams yra didesnės, įvairovė mažesnė, o PSDF biudžeto lėšos naudojamos neefektyviai, konstatuojama tyrime.
Išnagrinėjusi situaciją rinkoje, Kokurencijos taryba siūlo:
- Skatinti pigesnių, bet analogiškos kokybės ir veiksmingumo vaistų patekimą į rinką;
- kompensuojamos kainos skaičiavimui taikyti faktines, o ne gamintojo deklaruojamas kainas;
- ieškoti efektyvesnio kompensuojamos kainos skaičiavimo būdo nei referavimas į kitas valstybes;
- panaikinti rinkos dalyvių galimybes sužinoti informaciją apie konkurentų taikomas kainas;
- efektyviau informuoti pacientus apie pigiausius analogiškos kokybės vaistus;
- tobulinti kompensuojamųjų vaistų prekybai nustatytų reikalavimų įgyvendinimo kontrolę, siekiant išvengti gamintojų neleistinos įtakos gydytojams bei vaistininkams dėl konkretaus vaistinio preparato siūlymo.
Šis tyrimas buvo pradėtas 2015 m. gegužės 19 d., atsižvelgusi į vaistų rinkos svarbą vartotojams ir siekdama įvertinti, ar teisinis reguliavimas sudaro visas sąlygas veiksmingai konkurencijai kompensuojamųjų vaistų rinkoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti