Seimas stabdo dokumentų reikalavimą perkant alkoholį, bet neaišku, ar pavyks

Seimas skubiai pataisė įstatymą, bandydamas stabdyti prekybininkų iniciatyvą reikalauti asmens tapatybės dokumentų iš visų be išimties perkančiųjų alkoholinius gėrimus. Tiesa, dalis politikų pripažįsta, kad įstatymo pataisos tikslas gali būti ir nepasiektas, nes faktiškai palieka prekybininkams laisvas rankas reikalauti dokumentų iš svaigalus perkančių asmenų.
Antradienį Seimas ypatingos skubos tvarka apsvarstė ir balsavo už tai, kad būtų priimta tokia Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa: Alkoholinių gėrimų pardavėjai iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens privalo reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tik kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis, negu 18 metų.
Už tokio įstatymo priėmimą balsavo 92 Seimo nariai, 3 buvo prieš, susilaikė 8 parlamentarai.
Pataisa Seime gimė po to, kai šiemet rugsėjo pradžioje įsigaliojo dar vasaros pradžioje didžiųjų prekybos tinklų pasirašytas memorandumas dėl visuotinio asmens tapatybės dokumentų reikalavimo iš perkančių bet kokius alkoholinius gėrimus.
Ši prekybininkų iniciatyva sukėlė prieštaringų vertinimų, todėl politikai nusprendė skubiai pataisyti įstatymą, nustatydami, kad tik iš akivaizdžiai jaunesnių alkoholį perkančių asmenų privaloma reikalauti tapatybės dokumentų.
Tas reikalavimas iš žmonių būtinai parodyti asmens dokumentą perkant bet kokį alkoholį yra eilinis pasityčiojimas iš žmonių. Prekybininkų memorandumas suklaidino žmones, nes šis, sakyčiau, debiliškas sprendimas primetamas ne prekybininkų iniciatyvai, o Seimui ir Vyriausybei, pasipiktinęs antradienį kalbėjo pataisą iniciavęs socialdemokratas Bronius Bradauskas.
Tai žmogų žeminanti tvarka. Žinoma, kiek konfliktų įvyksta parduotuvėse. Neaišku, kuom kaltos vargšės kasininkės, kurios turi išklausyti kasdien daugybę pretenzijų ir pasipiktinimo?, kalbėjo parlamentaras Linas Balsys.
Jis atkreipė dėmesį, kad kaip tik antradienį prekybininkai išplatino laišką, jog per mėnesį nuo naujos tvarkos taikymo alkoholio pardavimai sumažėjo 9%. Bet juk tose prekybos vietose, kur netaikoma tokia tvarka, pardavimai atitinkamai padidėjo. Apie tai kažkodėl tylima, pridūrė p. Balsys.
Seimo priimtas įstatymas įsigalios, jeigu jį pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Bet dalis parlamentarų suabejojo, ar priimtasis įstatymas realiai veiks. Mano supratimu, ta pataisa teisiškai nebūtų privaloma, sakė konservatorius Jurgis Razma, atkreipdamas dėmesį, kad ir socialdemokratų deleguotas sveikatos apsaugos ministras irgi savo parašu patvirtino prekybininkų inicijuotą memorandumą.
Socialdemokratas Eduardas Šablinskas apgailestavo, kad kartu nėra pataisytas Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, kad būtų galima bausti už tokį protingo privalomumo nesilaikymą.
Laurynas Vilimas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius, sako, kad Seimo priimtas įstatymas blogina situaciją.
Dabar nustatyta, kad reikalauti dokumento galima tik tokiu atveju, jei kyla abejonė, o tai yra labai subjektyvu dėl to, ar asmuo yra 18 metų. Tai reiškia, kad bet koks 25 metų jaunas žmogus gali reikšti pretenziją, nes jo supratimu jis yra akivaizdžiai vyresnis negu 18 metų. Čia prasideda visiškas absurdas, kai kasininkai dėl vieno kito tokio atvejo gali pradėti bijoti tikrinti net ir jaunų žmonių dokumentus, VŽ komentuoja p. Vilimas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti