ES įspėjo e. prekybos sektorių, gali imtis tyrimų

Europos Komisijos (EK) ataskaita atskleidė, kad e. prekybos sektoriuje Europoje yra paplitę susitarimai, ribojantys konkurenciją ir prištaraujantys ES teisės aktams.
Praėjusią savaitę pristatytas metų trukmės tyrimas parodė, kad geoblokavimas draudimas vartotojams iš kai kurių šalių įsigyti pigesnių produktų ar paslaugų yra plačiai paplitęs ES. Iš dalies tai lemia susitarimai tarp prekybininkų ir gamintojų.
Gamintojai platintojams neretai taiko ypatingus reikalavimus. Ne tik riboja prekių siuntimą į kitas ES šalis, bet ir, pavyzdžiui, riboja kainų lygį.
Šios praktikos gali užkirsti kelią Europos vartotojams gauti pilną e. komercijos naudą didesnio pasirinkimo ir žemesnių kainų atžvilgiu, - ataskaitoje teigia Margrethe Vestager, Europos komisarė atsakingą už konkurencingumą.
Ištyrusi daugiau nei 1.800 įmonių veiklą EK suskaičiavo, kad daugmaž dvi iš penkių prekybos įmonių gauna gamintojų rekomendacijas dėl kainų ar prašymų jas riboti. Daugiau kaip dešimtadalis prekybininkų nurodo, kad tiekėjai sutartimis jiems taiko tarpvalstybinės prekybos apribojimus.
Kone viena iš penkių prekybos įmonių dėl sutartinių apribojimų negali prekiauti elektroninėse prekyvietėse. Kas dešimtai mažmeninės prekybos įmonei neleidžiama teikti kainų palyginimo savo svetainėje.
Pasak advokatų kontoros ValiunasEllex partnerio Mariaus Juonio, ši Komisijos ataskaita turėtų priversti suklusti ir Lietuvos verslininkus, rašoma pranešime spaudai.
E. prekybos rinka yra palyginti nauja ir itin dinamiška, žaidimo taisyklės joje daugeliu atveju nėra iki galo nusistovėjusios. Todėl kyla rizika susiformuoti konkurencijos taisykles pažeidžiantiems susitarimams tarp gamintojų ir prekybininkų. Vis dėlto, tiek ES, tiek šalių narių institucijos šiai sričiai skiria vis didesnį dėmesį, todėl e. prekybos sektoriuje veikiančios įmonės turėtų peržiūrėti susitarimus, kad jais nebūtų varžoma konkurencija bei pažeidžiami ją ginantys teisės aktai, pranešime cituojamas p. Juonys.
EK įspėjo, kad tyrimas gali paskatinti ES konkurencingumo tarybą tirti kai kuriuos konkrečius e. prekybininkus dėl galimų ES teisės pažeidimų.
Panašios ES sektorinės ataskaitos praeityje lėmė farmacijos, energetikos ir finansinių paslaugų sektorių bendrovių tyrimus dėl konkurencingumo pažeidimų.
E. prekybos sektoriaus tyrimas nėra nukreiptas prieš konkrečias įmones, o problemos, kurias nustatė EK, dar nebūtinai reiškia konkurencijos teisės pažeidimus. Vis dėlto, sektoriaus tyrimas leidžia pastebėti kai kurias besiplečiančios rinkos tendencijas, į kurias e. prekybos verslui būtina atkreipti dėmesį vertinant ir planuojant savo veiklą, komentuoja p. Juonys.
Atliekant tyrimą buvo apklausta ir 16 Lietuvoje veikiančių mažmeninės prekybos įmonių bei du skaitmeninio turinio tiekėjai. Konkrečių įmonių pavadinimų EK savo ataskaitoje nenurodo.
2014 m. apie pusė ES vartotojų pirko internetu, tačiau tik 15% pirko internetu iš kitos ES šalies nei jų gimtoji, EK duomenis cituoja Reuters.
Statistikos departamento duomenimis, užsakomojo pardavimo paštu arba internetu apyvarta (be PVM) pernai Lietuvoje didėjo 28%.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti