Vartototojų pasitikėjimas Lietuvoje – žemiausias per dvejus metus

Lietuvos gyventojai vieninteliai Baltijos šalyse, kurių nuotaikos paskutinįjį 2015 metų ketvirtį, palyginti su trečiuoju, pastebimai smuko. Mūsų šalies vartotojų pasitikėjimo indeksas per tris mėnesius nukrito į žemiausią tašką per pastaruosius dvejus metus.
Tokias tendencijas atskleidė bendrovės Nielsen atliktas tyrimas.
Lietuvos vartotojų pasitikėjimo indeksas per tris paskutinius metų mėnesius nukrito 7 balais ir pasiekė 81.
Buvę optimistiškiausi Baltijos šalyse lietuviai paskutiniaisiais metų mėnesiais šią vietą užleido estams. Vartotojų pasitikėjimo indeksas Estijoje paaugo 9 punktais ir pasiekė 89, taip viršydamas net prieš krizinį lygį. Šis rodiklis Latvijoje, palyginti su trečiuoju metų ketvirčiu, nežymiai ūgtelėjo ir pasiekė 76, palygina Asta Ivanauskienė, rinkos tyrimų bendrovės Nielsen vartotojų tyrimų skyriaus vadovė.
Pasak jos, Europos vartotojų pasitikėjimo indeksas paskutinįjį metų ketvirtį išliko nepakitęs ir siekė 81.
Bijo dėl ateities
Tyrimo duomenimis, pastaruoju metu Lietuvoje padaugėjo gyventojų, neigiamai vertinančių šalies ekonominę padėtį. Vartotojų, manančių, kad šalis šiuo metu patiria ekonominę recesiją padaugėjo nuo 46% iki 50%. Taip pat 4 procentiniais punktais padaugėjo manančių, kad šalis iš ekonominės recesijos per artimiausius metus neišsikapstys dabar taip galvoja 69% gyventojų.
Tačiau bendras pesimistines nuotaikas labiausiai nulėmė ne visos šalies, o asmeninių finansų prastesnis vertinimas. Beveik pusė Lietuvos gyventojų mano, kad per artimiausius 12 mėnesių jų finansinė padėtis bus prasta arba labai prasta. Trečiąjį praėjusių metų ketvirtį taip manančių gyventojų buvo 43%.
Įvertindami daiktų kainas ir savo asmeninių finansų padėtį, beveik trys ketvirtadaliai vartotojų atsakė, kad jiems šis metas yra nepalankus arba prastas įsigyti reikalingų prekių. Taip teigiančių 2015 metų pabaigoje buvo 7% daugiau negu trečiąjį metų ketvirtį ir tai yra prasčiausias vertinimas per pastaruosius dvejus metus, sako p. Ivanauskienė.
Be to, 22% lietuvių nerimauja dėl savo darbo vietos išsaugojimo, o apskritai darbo rinkos perspektyvas ateinančiais metais neigiamai vertina daugiau nei pusė mūsų šalies gyventojų.
Imigrantų nesureikšmina
Lietuviai, priešingai nei daugelis kitų europiečių, nejaučia nerimo dėl imigracijos. Tik 3% gyventojų išreiškia susirūpinimą šiuo klausimu. Tuo tarpu Latvijoje ir Estijoje atitinkamai 13% ir 15% gyventojų nerimauja dėl imigracijos ir iššūkių, kuriuos jų šalyse galėtų sukelti šis reiškinys.
Lietuvos vartotojai taip pat nejaučia terorizmo grėsmės. Dėl to nerimauja tik 4% mūsų šalies gyventojų, o Latvijoje ir Estijoje jų dalis atitinkamai siekia 13% ir 8%.
Nielsen pasaulinis vartotojų pasitikėjimo ir išlaidų planavimo tyrimas pradėtas vykdyti 2005 m. Kas ketvirtį apie 30.000 respondentų iš 60 valstybių internetu apklausiama apie darbo perspektyvas, asmeninius finansus ir neatidėliotinas išlaidas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti