Nuo liepos – pokyčiai arbitražo procese

Verslininkai, šiuo metu besiderantys dėl sutarties sąlygų su klientu, turėtų dar kartą apsvarstyti arbitražinę išlygą sudaromoje sutartyje nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliosiantys Komercinio arbitražo įstatymo pakeitimai užtikrins konfidencialios informacijos apsaugą ir padės sparčiau spręsti ginčus nei iki šiol.
Agnė Bilotaitė, advokatų kontoros Jurex partnerė ir advokatė, primena, kad arbitražinis ginčų nagrinėjimas yra alternatyva teismo procesui. Jis suteikia galimybę kilusį verslo ginčą spręsti už uždarų durų, konfidencialiai. Tai didelėms verslo įmonėms padeda išsaugoti gerą vardą, neatskleisti jautrios komercinės informacijos.
Deja, dabar ginčą sprendžiant arbitraže informacija apie bylą gali tapti vieša, kai arbitražo procese prireikia kreiptis į valstybinius teismus dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo bei vykdymo nutarčių, įrodymų surinkimo ir užtikrinimo, arbitrų skyrimo, nušalinimo ar jų įgaliojimų nutraukimo bei arbitražo teismo sprendimo panaikinimo.
Įsigaliosiančiose Komercinio arbitražo įstatymo pakeitimuose, pasak p. Bilotaitės, numatyta, jog nagrinėjant minėtus klausimus teisme, tokių bylų medžiaga yra nevieša. Tad su teisme išnagrinėtos bylos medžiaga nebegalės susipažinti su byla nesusiję asmenys.
Be to, minėti klausimai bus nagrinėjami rašytinio arba supaprastinto proceso tvarka, t. y. ne teismo posėdyje, kuris paprastai yra viešas.
Advokatė primena, kad verslo ginčas yra greičiau išsprendžiamas arbitraže negu šalies teisme, kadangi čia išvengiama proceso keliose instancijose. Be to, nuo ateinančių metų liepos 1 d. skundai dėl arbitražo teismo sprendimų Lietuvos apeliaciniame teisme turės būti nagrinėjami prioriteto tvarka.
Ponia Bilotaitė aiškina, jog iki šiol kildavo nemažai problemų, susijusių su arbitražo sprendimo priverstiniu vykdymu, kadangi nebuvo reglamentuota, kuris teismas ginčą laimėjusiai šaliai turi išduoti vykdomąjį raštą, pagal kurį antstolis vykdo išieškojimą.
Dabar įstatymo pakeitimuose nurodyta, kad tais atvejais, kai Lietuvoje veikiančio arbitražo teismo sprendimas nevykdomas, arbitražo teismo vietos apylinkės teismas šalies prašymu išduoda vykdomąjį raštą.
Komercinio arbitražo įstatymo pakeitimuose įtvirtintos aiškios taisyklės leis verslo ginčus nagrinėti efektyviau, o arbitražo sprendimai bus vykdomi operatyviau. Taigi, verslo bendrovėms vertėtų sutartyse numatyti arbitražinę išlygą tam, kad kilus ginčams jie būtų sprendžiami konfidencialiai ir greitai, pataria Jurex advokatė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti