Lietuviškų batų gamintojai kabinasi į eksporto rinkas

Šie metai lietuvių batsiuviams buvo permainingi: kai vienam jų teko nutraukti gamybinę veiklą ir liko tik išparduoti avalynės likučius, kiti kabinosi į naujas eksporto rinkas, atnaujino įrangą, pristatė naujus gaminius.
Lietuvoje batus gaminančioms įmonėms, jei atmetame smulkiuosius batsiuvius, suskaičiuoti užtenka rankų pirštų. Statistika liudija, kad mūsų šalyje siūtų batų pardavimai trejus pastaruosius metus nesmarkiai auga, o užsienyje lietuviškos avalynės parduodama mažiau. Šių metų rezultatų Statistikos departamentas dar nepateikia.
Tęsinys po grafiku
infogr.am::19426bb2-3799-4808-83c2-16ee70662ba3
Daugiau darbo botų
Pagal pajamas didžiausi tarp lietuviškų batų gamintojų guminės avalynės gamintojai Vilniuje UAB Paliūtis. Šįmet jie susikoncentravo į naujos produkcijos darbo botų pardavimų didinimą, būtent juos įmonė ir pristato parodose užsienyje.
Paliūtis investavo apie 15.000 Eur į tokių botų, kurie gali būti naudojami statybose, kalnakasyboje, gamybos sertifikatą, todėl dabar jau gali šią produkciją pardavinėti ES šalyse jie jau tiekiami į Vokietiją. Iki šiol darbo botai nebuvo eksportuojami, parduodami tik Lietuvoje, jie įmonės asortimente sudarė apie 10% visos produkcijos.
Pasak Artūro Stelionio, bendrovės generalinio direktoriaus, tokių guminių batų gamyba ir pardavimas išskaidys riziką kai jų gaminamų laisvalaikio guminių batų pardavimai labai priklauso nuo oro sąlygų, darbinių botų poreikis yra ištisus metus. Paliūtis 87% produkcijos išveža į Angliją, taip pat eksportuojama į Daniją, Latviją, Vokietiją, Čekiją. Pernai įmonės apyvarta siekė 3,43 mln. Eur, šįmet ji turėtų augti apie 10% dėl naujų darbinių botų pardavimų.
Įrengimai į metalo laužą
Lietuviškos odinės avalynės gamintojai šįmet sužinojo ir apie vieno rinkos dalyvio nesėkmę. Ne vienus metus įvairius išgyvenimo variantus svarsčiusiam Kauno batų fabrikui Tauras nepavyko išsilaikyti rinkoje nuo metų pradžios įmonė nebevykdo gamybinės veiklos. Pasenę įrengimai bus parduoti kaip metalo laužas.
Dviejose bendrovės parduotuvėse Kaune dar prekiaujama anksčiau pagaminta produkcija, taip pat kitų Lietuvos gamintojų batais, bet kiek bus tęsiama prekybinė veikla, kol kas nežinoma. Įmonė dar gauna pajamų iš jai Kaune priklausančio nekilnojamojo turto nuomos.
Alfonsas Miškinis, Tauro valdybos pirmininkas, teigia, kad prekybinės veiklos tęstinumas priklausys nuo produkcijos pardavimo rezultatų jei parduotuvių veikla bus nuostolinga, teks atsisakyti ir pastarosios veiklos, paliekant tik NT nuomos veiklą.
Linijų nemodernizavo
Septynis dešimtmečius batus gaminusiam Tauro fabrikui gamybinės veiklos stabdžiu tapo tai, kad jie siuvo tik vietos rinkai, nebuvo modernizavę technologinių linijų, orientavosi tik į vyresnius pirkėjus, nes dėl pasenusių technologijų pirkėjams negalėjo pasiūlyti šiuolaikiškų modelių. Į įrengimų atnaujinimą įmonė esą neturėjo galimybių investuoti, neturėdama pakankamai tam reikalingų lėšų.
Vietos rinka mūsų negalėjo išmaitinti, negalėjome daugiau gaminti į sandėlį, pajamos vis mažėjo, todėl buvo nuspręsta nebetęsti gamybos, aiškina p. Miškinis. Vyresnės kartos lietuviai gerai žinojo Tauro gaminius, pirkdavo mūsų batus, bet to nepakako, kad mes išsilaikytume kaip gamybininkai. Neatlaikėme Lietuvoje konkurencinės kovos su pigesne kinų produkcija, kurios yra pilni turgūs.
Nutraukus gamybą, dabar įmonėje dirba 10 žmonių. Pernai pavasarį čia buvo 26 darbuotojai. Ponas Miškinis, paklaustas, kiek buvo atleista darbuotojų, teigia: Mūsų darbuotojai buvo garbaus amžiaus, jie tiesiog išėjo į pensiją, išsibarstė. VŽ duomenimis, 2008 m. AB Tauras dirbo 70 darbuotojų.
Deda ženklą Salamander
Tuo metu, kai tik vietos rinkai gaminusiam Taurui nepasisekė išsilaikyti, kiti Lietuvos batsiuviai randa eksporto nišų, gamina ir su žymiais prekių ženklais, taip pat siuva specializuotą avalynę. Vieni didžiausių odinių batų gamintojų šalyje aštuonioliktus metus veikianti Šiaulių UAB Sabalin didžiąją dalį produkcijos (apie 90%) eksportuoja. Lietuvoje siūta avalynė vežama į Vokietiją, Didžiąją Britaniją, Suomiją.
Įmonė, kurioje dirba 72 darbuotojai, gamina vaikišką, moterišką, vyrišką ir specialiosios paskirties avalynę, kai laimi viešuosius pirkimus, atlieka užsakymus Lietuvos pasienio, policijos ir kitoms tarnyboms. Lietuvoje Sabalin produkcijos galima įsigyti tik firminėje parduotuvėje Šiauliuose.
Sabalin fabrike taip pat gaminama avalynė su prekių ženklais Salamander, Russell & Bromley. Keletą metų Šiauliuose buvo siuvami batai ir su prekės ženklu Esprit. Kasmet vidutiniškai sukuriama apie 200, o gaminti pradedama 90100 naujų modelių. Naujos avalynės kolekcijos dukart per metus pristatomos tarptautinėje avalynės parodoje Diuseldorfe (Vokietija), ten gaunama naujų užsakymų.
Konkuruoja ne su kinais
Kaip teigia Regina Arcišauskaitė, Sabalin vadovė ir akcininkė, jų produkcija yra vidutinio ir aukštesnio kainų segmento, gaminiai yra iš natūralių žaliavų, todėl pigiausiam kainų segmentui siuvančių kinų konkurentais jie nelaiko.
Mūsų konkurentai yra Ispanijos, Portugalijos batų gamintojai, aiškina batų fabriko direktorė.
Didelių investicijų į gamybos modernizavimą neatliekama, nes, anot p. Arcišauskaitės, tam reikalingos didelės sumos.
Dabar jau turime pakeistą visą siuvimo liniją, svarstome surinkimo linijos atnaujinimo galimybes. Nuolat atnaujiname technologines linijas, tačiau tai darome ne iš karto, o grandimis tuomet galime išsiversti su mažesnėmis investicijomis, komentuoja p. Arcišauskaitė, tačiau konkrečių investicijų sumų neįvardija.
infogr.am::d85e93a6-976a-4f29-a94a-df2bffd19f58
infogr.am::133c15c2-e4a4-4751-8496-74b913e36b3a
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti