„Garsų pasaulis“: nauji investuotojai sukūrė užnugarį ir atvėrė naujas rinkas

Publikuota: 2015-09-26
Vytautas Mieliauskas, UAB „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vytautas Mieliauskas, UAB „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Nauji savininkai atnešė psichologinį palengvėjimą, tapo stipriu užnugariu ir pagalbininku einant į naujas rinkas, teigia Vytautas Mieliauskas, UAB „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius. Tuo pat metu jis prideda, kad tokios rinkos kaip Ruanda, Mozambikas ir Salvadoras – patrauklios, tačiau neslepia: viešųjų konkursų po pirmojo bandymo laimėti nepavyksta.

Praėjusių metų pabaigoje komercine spauda ir tapatybės dokumentų kūrimu užsiimančią bendrovę Vytautas Vainikonis pardavė Belgijos biometrinių duomenų ir tapatybės dokumentų sprendimų kompanijai „Semlex Group“.

„Pono Vainikonio kompanijoje visai neliko, atvirai sakant, jis jau senokai pasitraukęs nuo aktyvios veiklos. Jis buvo valdybos pirmininkas, bet jau kurį laiką ieškojo investuotojų. Kai pamatėme, kad sandoris vyksta su belgais, labai apsidžiaugėme, nes jie dirba šioje srityje ir tai nėra tiesiog pinigų maišas, su kuriuo būtų sunku derinti strateginius klausimus“, – VŽ pasakoja p. Mieliauskas.

Anot jo, pasisekė, kad bendrovę įsigijo ne kuri nors iš didžiųjų kompanijų, kuriai tai būtų tik viena iš daugelio gamyklų. Vadovas pasakoja, kad šiuo atveju jiems nebuvo liepta atsisakyti kurių nors veiklų ir palikta pakankamai daug savarankiškumo.

„Iš esmės niekas nepasikeitė, kaip buvome savarankiškai dirbanti įmonė, taip ir esame. Tik tiek, kad turime finansinį užnugarį, didelį pardavimų tinklo išsiplėtimą ir garantuotą užsakovą“, – sako vadovas.

Palengvėjo

Ponas Vainikonis, ankstesnis bendrovės savininkas, buvo siejamas su alkoholio banderolių klastojimo skandalu 2012 m. ir ankstesniais ryšiais su nusikalstamu pasauliu. Bendrovės vadovas aiškina, kad akcininkų pasikeitimas dabar atneša ir didesnę ramybę.

„Mums savininko pasikeitimas yra ir psichologinis palengvėjimas, nes niekas nekabins kažkokių būtų ar nebūtų dalykų, nereikės aiškinti, kad kai „Vilniaus brigada“ buvo sutriuškinta, aš dar mokiausi mokykloje. Kai tapau šios įmonės vadovu, išgyvenau nemalonių epizodų, kai gaila dėl žmonių ir situacijų“, – dėsto pašnekovas.

Pavadinimas nesvarbus

Jis sako, kad kompanijas pavadinimas daug kam iki šiol asocijuojasi su pirmine kompanijos veikla: garso kasetėmis ir kompaktiniais diskais.

„Aš daugiau negu įsitikinęs, kad jeigu gatvėje paklaustumėte žmonių, kas yra „Garsų pasaulis“, jie pasakytų, kad esame kasečių arba kompaktinių diskų gamintojai. Mes tai darėme, bet veikla pasikeitė prieš daug metų. Kita vertus, per daug dėl to pergyventi turbūt irgi nereikia, nes esame ne mažmenininkai, mūsų pardavimai stipriai nepriklauso nuo pavadinimo“, – mano vadovas.

Nors bendrovė pavadinimą atspindinčia veikla neužsiima daugiau nei dešimtmetį, ar su naujais savininkais keis pavadinimą, kol kas nėra aišku.

„Buvusiems savininkams šis pavadinimas turbūt labai daug reiškė. Naujieji dar svarsto, ar palikti kompaniją su šiuo pavadinimu, ar keisti. Bet mes apie tai daug negalvojame, nes tai tikrai nepakeis jokių mūsų rezultatų“, – įsitikinęs p. Mieliauskas.

Atvėrė naujas rinkas

Ponas Mieliauskas kalba, kad anksčiau iš „Semlex Group“ priimdavo užsakymus, tačiau jie nuolat keisdavo gamintojus, o dabar galima visada laukti užsakymų. Be to, Belgijos bendrovės vardas ir patirtis leidžia labiau patraukti prancūziškai kalbančių valstybių dėmesį.

„Semlex Group“ yra mūsų vartai į prancūziškai kalbančias šalis. Teoriškai ir mes patys galime dalyvauti konkursuose tokiose valstybėse, bet praktiškai tai neįmanoma. Tai tas pats, kas sakyti, kad su pasauliu galima dirbti turint anglų kalbos vertėją“, – teigia vadovas.

Pinigų spausdinimas – ne iššūkis

Pašnekovas kalba, kad kuriant pasus ir kitus tapatybės dokumentus kompanijai keliamas klausimas, kodėl nesiimama ir pinigų spausdinimo. Vadovas sako, kad šiuo atveju pagaminti būtų gerokai lengviau nei rasti užsakovus.

„Aš neatmetu galimybės, kad kažkurią dieną mes spausdinsime banknotus, bet dabar esame tokiame lygyje, kad technologinis gamybos procesas mums yra žymiai mažesnis iššūkis nei rinkos paieškos“, – aiškina p. Mieliauskas.

Bendrovė pastaruoju metu įvairius saugos dokumentus gamina besivystančioms šalims Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje. Tačiau, vadovo teigimu, jose laimėti pinigų spausdinimo konkursus būtų sudėtinga.

„Kalbant apie Afriką, ten banknotus spausdina vietinės spaustuvės arba pagrindinės saugių dokumentų spausdinimo valstybės: Vokietija, Prancūzai ir Jungtinė Karalystė. Supraskime, kad tai yra labai politizuotas dalykas. Valstybė nelabai gali pasakyti, kad spausdinimą iš Vokietijos perduoda Lietuvai, kai vokiečiai remia ją valydami vandenį ar skiepydami vaikus“, – svarsto p. Mieliauskas.

Egzotiškos rinkos atsiveria ne iš pirmo bandymo

„Naivu turėti iliuzijų, kad Prancūzija, Vokietija ar Jungtinė Karalystė kada nors savo pasus spausdins Lietuvoje. Taip nebus, jos per daug vertina galimybę tai pasidaryti pačios. Todėl besivystančios rinkos įdomios. Tik dažnai tai nėra pačios turtingiausios valstybės, todėl paprastai susiduriama su problemomis dėl finansavimo ar nestabilios padėties“, – darbą egzotiškose šalyse apžvelgia vadovas.

Kita vertus, tokie kraštai ne visada patrauklūs didžiausiems rinkos dalyviams, tad verta rizikuoti – grąža gali būti didesnė nei Vakaruose.

„Svarbu suvokti, kad vadinamosios egzotiškos šalys labai įvairios, kartais jos nedaug teikia džiaugsmo, nes padarai projektą, o jokios naudos negauni. Bet būna, kai uždirbi vien dėl to, kad esi ryžtingai nusiteikęs ir nebijai galimų problemų. Tada sulauki tokios grąžos, kurios negauna komfortiškai dirbti norintis vokietis ar prancūzas“, – mano p. Mieliauskas.

Pirmiausia – žvalgyba

Anot jo, pirmas bandymas Kenijoje, Nepale, Trinidade ir Tobage ar kitose besivystančiose valstybėse neįmanomas neišsiaiškinus pirkimo istorijos sektoriuje, dalyvavimo konkursuose ir jų sąlygų vykdymo praktikos, žinių, kokių sunkumų patyrė ankstesnis dokumentų gamintojas.

„Dažniausiai išgirsti, kad kažkas vyksta, ir bandai dalyvauti. Pirmą kartą tikriausiai nesėkmingai: kas nors neatitiks, ką nors praleisi, kur nors nespėsi, nes nežinojai tvarkos. Bet bandymas palieka žymę. Kur nors įrašoma, kad buvo tokie dalyviai iš kažkokios Lietuvos, kurios pavadinimą jiems sunku ištarti. Kitą kartą klientas, rengdamas konsultacijas, tarp didžiųjų rinkos dalyvių įtraukia ir mus“, – aiškina vadovas.

Anot jo, parodžius susidomėjimą atsiveria galimybių pademonstruoti bendrovės kompetenciją, technologijas ir gamybos pavyzdžius. Tuomet tam tikruose projektuose galima tikėtis tapti lygiaverčiu konkurentu su kitais rinkos dalyviais. Tačiau ir tada sunkumai nesibaigia.

„Problemos prasideda nuo pačios pradžios. Normalu tikėtis, kad tokios šalys yra labiau korumpuotos, todėl dažnai užtenka perskaityti konkurso sąlygas, kad žinotume, kuri didžioji kompanija po 3 mėnesių pasirašys sutartį. Būna ir taip, kad pateiki geriausią pasiūlymą, o procesas nevyksta, nes kas nors sąmoningai sabotuoja arba tiesiog nėra elementarios tvarkos ir organizacijos. Didelės Afrikos valstybės turi projektų, kurie daugybę metų vis bandomi pradėti vykdyti. Kai kurie pradedami, bet daug metų kalbama apie darbą, o rezultato nėra“, – aiškina vadovas.

Pasigenda diplomatijos

Praėjusių metų pabaigoje „Garsų pasaulį“ įsigijo Belgijos biometrinių duomenų ir tapatybės dokumentų sprendimų kompanija „Semlex Group“. Ponas Mieliauskas sako, kad dabar su užsienio rinkomis dirbti paprasčiau, nes galima dirbti savininko vardu ir pasinaudoti Belgijos ambasados pagalba, mat Lietuvos diplomatų reikiamose šalyse dažnai nėra.

„Kad Šengeno vizos neturintį svečią iš Afrikos atsivežtum į Lietuvą, jam reikia skristi į Kairą Egipte, pateikti dokumentus, laukti kelias dienas, gauti lietuvišką vizą ir tik tada vykti pas mus. Kai tai išaiškini klientui, būna blogai. Tačiau dabar jį gali pakviesti mus valdanti kompanija, kuri turi ambasadą toje šalyje“, – aiškina „Garsų pasaulio“ vadovas.

Anot jo, Lietuvos ekonominės diplomatijos tradicijos vis dar yra menkos, todėl telieka pavydžiai žvelgti į šioje srityje išsivysčiusią Prancūziją, su kurios bendrovėmis tenka konkuruoti. Tačiau p. Mieliauskas įžvelgia ir teigiamų pokyčių: anksčiau pagalbos tikėtis buvo sunku, o dabar prisideda bent jau pavieniai asmenys.

„Visi pavydi prancūzams, nes dalyvaujančiai viešajame konkurse kitoje šalyje privačiai jų bendrovei atstovauja ambasados darbuotojas. Tai yra priimta praktika, o Lietuvoje ilgą laiką ekonominės diplomatijos visai nebuvo. Pastaraisiais metais, ačiū Dievui, matome atskirų diplomatų pastangų“, – aiškina p. Mieliauskas.

„Garsų pasaulis“ gamina įvairius tapatybės dokumentus Konge, Ruandoje, Ugandoje, Kenijoje, Azerbaidžane, Mozambike, Komoruose, Bisau Gvinėjoje, Madagaskare, Salvadore, Singapūre, Libijoje, Nepale, Jemene, Šri Lankoje, Trinidade ir Tobage.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 15 d.

infogr.am::infogram_0_garsu_pasaulio_pajamos_mln_eur

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nusivylę verslu biržiečiai užrakinę kavinės duris išvyko, bet grįžo „varyti“ toliau Premium

Kai kyla abejonių, ar po skaudžių pamokų ir nemenkų nuostolių verslą dar tęsti, visai verta atsitraukti. Keli...

Gazelė
14:55
Kinijos kovos su plastiku padarinius pajus visi Premium

Kinijos vyriausybė paskelbė naują planą: iki 2025 m. sumažinti plastiko šalyje taršą ir sustabdyti...

Pramonė
14:40
Seime priimtas „Klaipėdos paketas“, leidžiantis stabdyti taršių įmonių veiklą   Premium

Pastaruoju metu paaiškėjus, kad kai kurios gamybos įmonės galėjo ilgą laiką teršti aplinką, antradienį Seimas...

Pramonė
12:33
Taršos skandalo krečiamai „Grigeo Klaipėdai“ talkina advokatų kontora „Glimstedt“ Premium

Aplink taršos skandalan įsivėlusią „Grigeo Klaipėdą“ sparną rėžia advokatų kontoros, siūlydamos savo...

Paslaugos
11:49
„Bayer“ pranešė galinti išsisukti nuo tūkstančių ieškinių dėl „Roundup“ Premium

Agrochemijos pramonės gigantė „Bayer“ pranešė siekianti susitarimo su advokatais, teisme atstovaujančiais...

Pramonė
10:10
Maždaug 9.000 suomių nutraukia darbą, stoja fabrikai    3

Suomijos miško pramonėje prasidėjo darbuotojų streikas – maždaug 9.000 darbuotojų nutraukus darbą teko...

Pramonė
10:00
Užsienio bendrovės įsuko algų spiralę: dirbantys ten gauna pastebimai daugiau už kitus Premium

VŽ analizė parodė, kad aštuonios didžiausias algas mokėjusios kompanijos iš dešimties 2019 m. buvo užsienio...

Finansai
09:04
Žiniasklaida: „Grigeo Klaipėda“ valė ne tik savo, bet ir dar trijų klientų nuotekas  6

„Grigeo Klaipėda“ dėl nuotekų valymo buvo sudariusi sutartis su trimis klientais uostamiestyje: Klaipėdos...

Pramonė
08:16
Gėrimų vartojimo įpročiai: kava auga, arbata krinta  Premium

Kasmetis vartotojų įpročių ir nuostatų tyrimas „Kantar Atlas“ parodė, kad sparčiausiai auga nealkoholinių...

Prekyba
05:45
„Agrokoncerno“ grupės pelnas per metus mažėjo beveik septynis kartus

Lietuvos žemės ūkio grupė „Agrokoncernas“ 2018-2019 finansiniais metais uždirbo 501.000 Eur konsoliduoto...

Pramonė
2020.01.27
2019 m. pritraukti 47 TUI projektai, sukurta 4.600 darbo vietų 

2019 m. į Lietuvą buvo pritraukti 47 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektai. Per šiuos projektus iš...

Finansai
2020.01.27
„Amber Grid“ savo reikmėms įsirengs 1,4 MW saulės jėgainių

Dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ suplanavo iki 2021 m. įsirengti 1,4 MW galios saulės...

Pramonė
2020.01.27
Latviai mokosi iš žaliosios ekonomikos užsidirbti  Premium

Europai užsimojus per artimiausią dešimtmetį kovai su klimato kaita išleisti 1 trilijoną Eur, netgi...

Pramonė
2020.01.27
„Green Genius“ užsitikrino 30 mln. Eur injekciją žaliosios energetikos projektams

„Modus Group“ priklausanti atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“ pasirašė sutartį su...

Verslo aplinka
2020.01.27
„Industrial Heroes“: nuotekų tvarkymas – pelninga investicija Verslo tribūna

Po to, kai „Grigeo Klaipėda“ buvo apkaltinta leidusi neišvalytas nuotekas į marias, visuomenėje kilo itin...

Statyba ir NT
2020.01.27
„Grigeo Klaipėdos“ skandalas išpūtė reikalavimus kitų įmonių plėtrai  Premium

Po taršos skandalo įmonėje „Grigeo Klaipėda“ gamybos plėtros projektą rengianti Klaipėdos LEZ bendrovė „Orion...

Pramonė
2020.01.27
Baltarusija ketina ir toliau importuoti naftą iš Norvegijos

Baltarusija ketina ir toliau importuoti naftą iš Norvegijos, kurios pirmoji siunta buvo atplukdytą į...

Pramonė
2020.01.26
Būsimos „Tesla“ gamyklos vietoje Vokietijoje sunaikintos septynios karo laikų bombos

Vokietijos policija sekmadienį pranešė, kad specialistai saugiai sunaikino septynias Antrojo pasaulinio karo...

Pramonė
2020.01.26
„KG Group“ atsisako paukštyno statybos planų

Teismuose tebesitęsiant Vilniaus rajono savivaldybės ir aplinkosaugininkų ginčui dėl „Kauno grūdų“ („KG...

Pramonė
2020.01.24
„Ignitis gamyba“ nuotoliniams vartotojams įrengs 3 MW galios saulės elektrinę 1

AB „Ignitis gamyba“ pasirašė sutartį su įmone „IMASD Energias SL“ dėl naujos 3 MW saulės jėgainės įrengimo...

Pramonė
2020.01.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau