„Garsų pasaulis“: nauji investuotojai sukūrė užnugarį ir atvėrė naujas rinkas

Publikuota: 2015-09-26
Vytautas Mieliauskas, UAB „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vytautas Mieliauskas, UAB „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Nauji savininkai atnešė psichologinį palengvėjimą, tapo stipriu užnugariu ir pagalbininku einant į naujas rinkas, teigia Vytautas Mieliauskas, UAB „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius. Tuo pat metu jis prideda, kad tokios rinkos kaip Ruanda, Mozambikas ir Salvadoras – patrauklios, tačiau neslepia: viešųjų konkursų po pirmojo bandymo laimėti nepavyksta.

Praėjusių metų pabaigoje komercine spauda ir tapatybės dokumentų kūrimu užsiimančią bendrovę Vytautas Vainikonis pardavė Belgijos biometrinių duomenų ir tapatybės dokumentų sprendimų kompanijai „Semlex Group“.

„Pono Vainikonio kompanijoje visai neliko, atvirai sakant, jis jau senokai pasitraukęs nuo aktyvios veiklos. Jis buvo valdybos pirmininkas, bet jau kurį laiką ieškojo investuotojų. Kai pamatėme, kad sandoris vyksta su belgais, labai apsidžiaugėme, nes jie dirba šioje srityje ir tai nėra tiesiog pinigų maišas, su kuriuo būtų sunku derinti strateginius klausimus“, – VŽ pasakoja p. Mieliauskas.

Anot jo, pasisekė, kad bendrovę įsigijo ne kuri nors iš didžiųjų kompanijų, kuriai tai būtų tik viena iš daugelio gamyklų. Vadovas pasakoja, kad šiuo atveju jiems nebuvo liepta atsisakyti kurių nors veiklų ir palikta pakankamai daug savarankiškumo.

„Iš esmės niekas nepasikeitė, kaip buvome savarankiškai dirbanti įmonė, taip ir esame. Tik tiek, kad turime finansinį užnugarį, didelį pardavimų tinklo išsiplėtimą ir garantuotą užsakovą“, – sako vadovas.

Palengvėjo

Ponas Vainikonis, ankstesnis bendrovės savininkas, buvo siejamas su alkoholio banderolių klastojimo skandalu 2012 m. ir ankstesniais ryšiais su nusikalstamu pasauliu. Bendrovės vadovas aiškina, kad akcininkų pasikeitimas dabar atneša ir didesnę ramybę.

„Mums savininko pasikeitimas yra ir psichologinis palengvėjimas, nes niekas nekabins kažkokių būtų ar nebūtų dalykų, nereikės aiškinti, kad kai „Vilniaus brigada“ buvo sutriuškinta, aš dar mokiausi mokykloje. Kai tapau šios įmonės vadovu, išgyvenau nemalonių epizodų, kai gaila dėl žmonių ir situacijų“, – dėsto pašnekovas.

Pavadinimas nesvarbus

Jis sako, kad kompanijas pavadinimas daug kam iki šiol asocijuojasi su pirmine kompanijos veikla: garso kasetėmis ir kompaktiniais diskais.

„Aš daugiau negu įsitikinęs, kad jeigu gatvėje paklaustumėte žmonių, kas yra „Garsų pasaulis“, jie pasakytų, kad esame kasečių arba kompaktinių diskų gamintojai. Mes tai darėme, bet veikla pasikeitė prieš daug metų. Kita vertus, per daug dėl to pergyventi turbūt irgi nereikia, nes esame ne mažmenininkai, mūsų pardavimai stipriai nepriklauso nuo pavadinimo“, – mano vadovas.

Nors bendrovė pavadinimą atspindinčia veikla neužsiima daugiau nei dešimtmetį, ar su naujais savininkais keis pavadinimą, kol kas nėra aišku.

„Buvusiems savininkams šis pavadinimas turbūt labai daug reiškė. Naujieji dar svarsto, ar palikti kompaniją su šiuo pavadinimu, ar keisti. Bet mes apie tai daug negalvojame, nes tai tikrai nepakeis jokių mūsų rezultatų“, – įsitikinęs p. Mieliauskas.

Atvėrė naujas rinkas

Ponas Mieliauskas kalba, kad anksčiau iš „Semlex Group“ priimdavo užsakymus, tačiau jie nuolat keisdavo gamintojus, o dabar galima visada laukti užsakymų. Be to, Belgijos bendrovės vardas ir patirtis leidžia labiau patraukti prancūziškai kalbančių valstybių dėmesį.

„Semlex Group“ yra mūsų vartai į prancūziškai kalbančias šalis. Teoriškai ir mes patys galime dalyvauti konkursuose tokiose valstybėse, bet praktiškai tai neįmanoma. Tai tas pats, kas sakyti, kad su pasauliu galima dirbti turint anglų kalbos vertėją“, – teigia vadovas.

Pinigų spausdinimas – ne iššūkis

Pašnekovas kalba, kad kuriant pasus ir kitus tapatybės dokumentus kompanijai keliamas klausimas, kodėl nesiimama ir pinigų spausdinimo. Vadovas sako, kad šiuo atveju pagaminti būtų gerokai lengviau nei rasti užsakovus.

„Aš neatmetu galimybės, kad kažkurią dieną mes spausdinsime banknotus, bet dabar esame tokiame lygyje, kad technologinis gamybos procesas mums yra žymiai mažesnis iššūkis nei rinkos paieškos“, – aiškina p. Mieliauskas.

Bendrovė pastaruoju metu įvairius saugos dokumentus gamina besivystančioms šalims Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje. Tačiau, vadovo teigimu, jose laimėti pinigų spausdinimo konkursus būtų sudėtinga.

„Kalbant apie Afriką, ten banknotus spausdina vietinės spaustuvės arba pagrindinės saugių dokumentų spausdinimo valstybės: Vokietija, Prancūzai ir Jungtinė Karalystė. Supraskime, kad tai yra labai politizuotas dalykas. Valstybė nelabai gali pasakyti, kad spausdinimą iš Vokietijos perduoda Lietuvai, kai vokiečiai remia ją valydami vandenį ar skiepydami vaikus“, – svarsto p. Mieliauskas.

Egzotiškos rinkos atsiveria ne iš pirmo bandymo

„Naivu turėti iliuzijų, kad Prancūzija, Vokietija ar Jungtinė Karalystė kada nors savo pasus spausdins Lietuvoje. Taip nebus, jos per daug vertina galimybę tai pasidaryti pačios. Todėl besivystančios rinkos įdomios. Tik dažnai tai nėra pačios turtingiausios valstybės, todėl paprastai susiduriama su problemomis dėl finansavimo ar nestabilios padėties“, – darbą egzotiškose šalyse apžvelgia vadovas.

Kita vertus, tokie kraštai ne visada patrauklūs didžiausiems rinkos dalyviams, tad verta rizikuoti – grąža gali būti didesnė nei Vakaruose.

„Svarbu suvokti, kad vadinamosios egzotiškos šalys labai įvairios, kartais jos nedaug teikia džiaugsmo, nes padarai projektą, o jokios naudos negauni. Bet būna, kai uždirbi vien dėl to, kad esi ryžtingai nusiteikęs ir nebijai galimų problemų. Tada sulauki tokios grąžos, kurios negauna komfortiškai dirbti norintis vokietis ar prancūzas“, – mano p. Mieliauskas.

Pirmiausia – žvalgyba

Anot jo, pirmas bandymas Kenijoje, Nepale, Trinidade ir Tobage ar kitose besivystančiose valstybėse neįmanomas neišsiaiškinus pirkimo istorijos sektoriuje, dalyvavimo konkursuose ir jų sąlygų vykdymo praktikos, žinių, kokių sunkumų patyrė ankstesnis dokumentų gamintojas.

„Dažniausiai išgirsti, kad kažkas vyksta, ir bandai dalyvauti. Pirmą kartą tikriausiai nesėkmingai: kas nors neatitiks, ką nors praleisi, kur nors nespėsi, nes nežinojai tvarkos. Bet bandymas palieka žymę. Kur nors įrašoma, kad buvo tokie dalyviai iš kažkokios Lietuvos, kurios pavadinimą jiems sunku ištarti. Kitą kartą klientas, rengdamas konsultacijas, tarp didžiųjų rinkos dalyvių įtraukia ir mus“, – aiškina vadovas.

Anot jo, parodžius susidomėjimą atsiveria galimybių pademonstruoti bendrovės kompetenciją, technologijas ir gamybos pavyzdžius. Tuomet tam tikruose projektuose galima tikėtis tapti lygiaverčiu konkurentu su kitais rinkos dalyviais. Tačiau ir tada sunkumai nesibaigia.

„Problemos prasideda nuo pačios pradžios. Normalu tikėtis, kad tokios šalys yra labiau korumpuotos, todėl dažnai užtenka perskaityti konkurso sąlygas, kad žinotume, kuri didžioji kompanija po 3 mėnesių pasirašys sutartį. Būna ir taip, kad pateiki geriausią pasiūlymą, o procesas nevyksta, nes kas nors sąmoningai sabotuoja arba tiesiog nėra elementarios tvarkos ir organizacijos. Didelės Afrikos valstybės turi projektų, kurie daugybę metų vis bandomi pradėti vykdyti. Kai kurie pradedami, bet daug metų kalbama apie darbą, o rezultato nėra“, – aiškina vadovas.

Pasigenda diplomatijos

Praėjusių metų pabaigoje „Garsų pasaulį“ įsigijo Belgijos biometrinių duomenų ir tapatybės dokumentų sprendimų kompanija „Semlex Group“. Ponas Mieliauskas sako, kad dabar su užsienio rinkomis dirbti paprasčiau, nes galima dirbti savininko vardu ir pasinaudoti Belgijos ambasados pagalba, mat Lietuvos diplomatų reikiamose šalyse dažnai nėra.

„Kad Šengeno vizos neturintį svečią iš Afrikos atsivežtum į Lietuvą, jam reikia skristi į Kairą Egipte, pateikti dokumentus, laukti kelias dienas, gauti lietuvišką vizą ir tik tada vykti pas mus. Kai tai išaiškini klientui, būna blogai. Tačiau dabar jį gali pakviesti mus valdanti kompanija, kuri turi ambasadą toje šalyje“, – aiškina „Garsų pasaulio“ vadovas.

Anot jo, Lietuvos ekonominės diplomatijos tradicijos vis dar yra menkos, todėl telieka pavydžiai žvelgti į šioje srityje išsivysčiusią Prancūziją, su kurios bendrovėmis tenka konkuruoti. Tačiau p. Mieliauskas įžvelgia ir teigiamų pokyčių: anksčiau pagalbos tikėtis buvo sunku, o dabar prisideda bent jau pavieniai asmenys.

„Visi pavydi prancūzams, nes dalyvaujančiai viešajame konkurse kitoje šalyje privačiai jų bendrovei atstovauja ambasados darbuotojas. Tai yra priimta praktika, o Lietuvoje ilgą laiką ekonominės diplomatijos visai nebuvo. Pastaraisiais metais, ačiū Dievui, matome atskirų diplomatų pastangų“, – aiškina p. Mieliauskas.

„Garsų pasaulis“ gamina įvairius tapatybės dokumentus Konge, Ruandoje, Ugandoje, Kenijoje, Azerbaidžane, Mozambike, Komoruose, Bisau Gvinėjoje, Madagaskare, Salvadore, Singapūre, Libijoje, Nepale, Jemene, Šri Lankoje, Trinidade ir Tobage.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 15 d.

infogr.am::infogram_0_garsu_pasaulio_pajamos_mln_eur

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Agrokoncernui“ priteisė avansą už žlugusį vilos Birštone sandorį

Jonavos krovinio transporto prekybos bendrovė „Harimanas“ turi grąžinti 200 tūkst. eurų avansą „valstiečių“...

Statyba ir NT
2019.04.21
Baltarusijos prekių birža: skiedrų Baltijos šalims parduota 87% daugiau

Baltarusija per pirmąjį šių metų ketvirtį pardavė pjautinės medienos už 84 mln. USD – tai 44% daugiau negu...

Pramonė
2019.04.21
Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 14

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
„Auga Group“ – valdymo pokyčiai, prisijungia ir D. Misiūnas 15

Ekologinės ūkininkystės „Auga Group“ akcininkų susirinkimui siūlo tvirtinti pokyčius valdyboje, atsisakyti...

Rinkos
2019.04.19
„NT Valdos“ aukcione už 4,25 mln. Eur pardavė kompleksą sostinėje 3

„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti įmonė „NT Valdos“ už 4,25 mln. eurų (su PVM) pardavė vieną...

Statyba ir NT
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 2

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Plėtra būtina, bet investicijų naujuose sklypuose bendrovės planuoti neskuba Premium

Gamybinių pajėgumų trūkumas šiandien vienas didžiausių stabdžių Lietuvos pramonės augimui ir plėtra čia...

Pramonė
2019.04.19
Susidomėjimas „Eco–inovacijos LT“ priemone rodo plastiko pramonės nerimą dėl ateities 1

Itin didelis įmonių susidomėjimas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama Europos Sąjungos (ES)...

Pramonė
2019.04.19
„Achema“ Europos teismui skundžia naują SGD terminalo išlaikymo tvarką  8

Vieno didžiausių šalyje koncernų „Achemos grupė“ valdoma Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ ir prekybos dujomis...

Pramonė
2019.04.19
Norintiems įsirengti saulės elektrines gyventojams – 4,5 mln. Eur paramos 20

Balandžio 18 d. energetikos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo skiriama parama nedidelių, iki 10 kilovatų...

Pramonė
2019.04.19
Naujas „Skinijos“ asortimentas ir nišos: „Lidl“ atėjimas nesustabdė augimo Premium 5

Nors ir ilgėja žaliavos tiekimo terminai, o su „Lidl“ atėjimu sustiprėjo konkurencija, kojinių ir pėdkelnių...

Pramonė
2019.04.19
Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininku tapo J. Talmantas 1

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) Visuotiniame draugijos narių suvažiavime išrinko naują draugijos...

Pramonė
2019.04.18
„Auga group“ dovana darbuotojams – akcijos 9

Lietuvos ekologiškų produktų gamintoja „Auga group“ savo valdomų įmonių darbuotojams paskirstys 2,55 mln.

Rinkos
2019.04.18
Granulių gamintojai susidūrė su problemomis: stabdo naujos gamyklos statybą  Premium

Granulių gamintojų padėtis Latvijoje sudėtinga. Dėl žaliavų stygiaus stambūs gamintojai neišnaudoja turimų...

Pramonė
2019.04.18
Didžiausias Šiaurės Europos dviračių gamintojas pardavinėti mokosi iš smulkiųjų Premium 1

Gamintojų kooperacija ar skatinimas tą daryti – įprastas reiškinys, tačiau bendradarbiavimas neįpareigoja...

Gazelė
2019.04.18
ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

Išmani Lietuva
2019.04.17
Tarp patvirtintų žaliųjų subsidijų – ir 1.000 Eur įsigyjantiems mažiau taršų automobilį 25

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį investiciniams gyventojų,...

Finansai
2019.04.17
Kaliningrade svarstoma leisti gintaro gavybą jūroje privatiems asmenims Premium

Antonas Alichanovas, Kaliningrado srities gubernatorius, siūlo įteisinti gintaro gavybą jūroje privatiems...

Pramonė
2019.04.17
ŽŪM dėl žemdirbius klaidinusio fondo kreipėsi į prokuratūrą

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) trečiadienį pranešė, jog kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl M. K. Čiurlionio...

Pramonė
2019.04.17
„Elektrum Lietuva“: pigiausia elektra Baltijos šalyse kovą – Lietuvoje

Šilti orai kovo mėnesį lėmė smukusias elektros kainas Baltijos šalyse – jos susitraukė apie 15%. Lietuvoje...

Pramonė
2019.04.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau