Klaipėdos užmojai – Smiltynę paversti nauju kurortu

Publikuota: 2016-09-15

Klaipėdos miesto valdžia ir verslas vienija jėgas ir sieks, kad Kuršių Nerijos nacionaliniame parke esančiai Klaipėdos daliai – Smiltynei – būtų suteiktas oficialus kurortinės teritorijos statusas.

Taryboje jau užregistruotas sprendimo projektas, kuriuo iki 2020 m. savivaldybės administracija įpareigojama atlikti paruošiamuosius infrastruktūrinius ir juridinius darbus, siekiant gauti Vyriausybės pritarimą Smiltynės kurortinės teritorijos statusui. Ketvirtadienį popiet Smiltynėje veikiančios įstaigos ir ekspertai pasirašė pritarimo memorandumą dėl šio siekio. Idėjos iniciatoriai jau surinko ir daugiau nei 550 šią idėją palaikančių klaipėdiečių parašų.

Apie tai, kad Klaipėdos savivaldybė galėtų siekti kurortinės teritorijos statuso Melnragei, Giruliams ir Smiltynei pirmą kartą prabilta prieš dešimtmetį. Tada nemažai miestų, rajonų ir kaimų buvo subruzdę dėl galimybės išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, nes iki 2008 m. papildomų lėšų tik kurortams skirdavusi valstybė dotacijas ėmė skirti ir kurortinėms teritorijoms.

Tuo laikotarpiu kurortinių teritorijų statusą išsikovojo Anykščių, Ignalinos, Trakų ir Zarasų rajonų savivaldybės. Jau šį rudenį kurortine teritorija turėtų būti įvardyta ir Kauno rajone esanti Kulautuva.

Klaipėda iki šiol nesiėmė jokių veiksmų, tačiau aktyviai nusiteikę miesto politikai ir verslininkai žada situaciją keisti iš pagrindų.

Laukia daug namų darbų

Tiesa, tam teks atlikti daugybę namų darbų, pirmiausia – įrengti reikiamą inžinerinę infrastruktūrą, išplėtoti paslaugų tinklą.

Aušrinė Armaitienė, turizmo ir rekreacijos ekspertė, sako, kad kas turizmo plėtros požiūriu ši teritorija nėra išbaigta.

„Ir administravimo, ir pačių paslaugų plėtros požiūriu kol kas turime fragmentus. Siekiant kurortinės teritorijos statuso dar reikia atlikti daug namų darbų, bet viskas įmanoma“, – pažymi ji.

Simonas Gentvilas, Klaipėdos miesto plėtros ir strateginio komiteto pirmininkas, idėjos iniciatorius, kalbėdamas apie reikiamą infrastruktūrą, sako, jog brangiausiai kainuos nutiesti vandens ir nuotekų tinklus. Taip pat Smiltynėje reikės įkurti medicinos, viešosios tvarkos priežiūros punktus. Bus siekiama, kad čia atsirastų daugiau maitinimo paslaugas teikiančių įstaigų.

Tam, anot p. Gentvilo, Klaipėdos savivaldybė dar šiemet skelbs tris žemės nuomos aukcionus. Juos laimėję verslininkai išsinuomuotose sklypuose Smiltynėje turės įkurti maitinimo įstaigas.

Įvardyti, kiek preliminariai reikės investicijų, jog Smiltynės infrastruktūra atitiktų kurortinei teritorijai keliamus reikalavimus, šiandien politikas sako dar negalintis.

Finansinė nauda

Jei Smiltynei pavyktų išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, papilnėtų ir Klaipėdos miesto biudžetas.

Pagal Metodikos įstatymą kurortinės savivaldybės gauna dalį pajamų, skiriamų iš valstybės iždo sąskaitoje gaunamų lėšų (jas perveda donorės iš GPM), išlaidų struktūros skirtumams išlyginti, kurių negauna kitos savivaldybės.

Finansų ministerijos duomenimis, savivaldybės, kurioms suteiktas kurorto statusas – Birštono, Druskininkų, Palangos ir Neringos – papildomai gauna 3,5% visų perskirstomų lėšų dalies. 2016 m. šios savivaldybės gali gauti apie 6,16 mln. Eur.

Savivaldybės, kurioms suteiktas kurortinės teritorijos statusas – Anykščių, Ignalinos, Trakų ir Zarasų rajonai – gauna 0,5% visų perskirstomų lėšų dalies. 2016 m. šios savivaldybės gali gauti apie 0,88 mln. Eur. Jei šiame sąraše atsirastų Smiltynė, tai gaunamą sumą jos turėtų dalytis papildomai su Klaipėdos miesto savivaldybe.

Statys naują viešbutį

Šiuo metu Smiltynėje veikia Lietuvos jūrų muziejus ir delfinariumas, Kuršių Nerijos nacionalinis parkas.

Šiemet po kelerių metų rekonstrukcijos atidarytas Smiltynės jachtų uostas, o gegužę greta jo duris atvėrė naujas trijų žvaigždučių viešbutis „Smiltynės Jachtklubas“, į kurį pastatų savininkė UAB „Dommo Nerija“ investavo 600.000 Eur.

Giedrius Meškelė, „Dommo Nerijos“ vadovas, užsimena, jog bendrovė turi ir tolimesnių šios teritorijos plėtros planų. Jau pavasarį čia žadama atidaryti dar vieną viešbutį.

Tačiau kol kas investicijų dydžio p. Meškelė neatskleidžia. Anot jo, šiuo metu kuriama koncepcija, o daugiau detalių paaiškės spalio viduryje.

Gediminas Meškauskas, UAB „Solarstreet“, uostelį valdančios UAB „Smiltynės jachtų uostas operatorius“ direktorius, džiaugiasi greta esančio viešbučio plėtra ir sako, kad pavasarį pradėjęs veikti naujasis apgyvendinimo ir pramogų kompleksas prisidėjo prie Smiltynės jachtų uosto didesnio užimtumo.

„Kai nebuvo viešbučio, buriuotojai iš Vokietijos atvykdavo vienai dienai, šią vasarą, kai vietoje galė-jome pasiūlyti apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, jie jau likdavo 4-5 dienoms. Esu tikras, kad kurorto statusas skatins tolesnę paslaugų plėtrą šioje teritorijoje, kas padės pritraukti dar daugiau buriuotojų ir poilsiautojų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio“, – kalba p. Meškauskas.

Vizijoje – ir geoterminiai baseinai

Įspūdingų projektų yra numatęs ir Smiltynėje veikiantis Lietuvos jūrų muziejus. Šiemet čia buvo atidarytas rekonstruotas delfinariumas, kitąmet pavasarį duris turėtų atverti šiuo metu iš pagrindų keičiamas muziejaus akvariumas.

Olga Žalienė, muziejaus direktorė, sako, jog ateityje suplanuoti dar trys ambicingi objektai. Ketinama kurti Baltijos jūros gyvūnų (ruonių ir jūros paukščių) reabilitacijos centrą, visai šeimai skirtą pažintinį Jūros centrą bei išnaudoti žemės gelmėse slypintį natūraliai šiltą ir druskingą geoterminį vandenį. Planuojama, kad Smiltynėje galėtų išdygti atviri baseinai, pripildyti šio vandens.

Tiesa, kada šios vizijos taps realybe, niekas kol kas dar atsakyti negali.

„Tuos žingsnius, kuriuos darome šiandien, reikėjo daryti gerokai anksčiau. Deja, trūko strategijos, kaip ši teritorija turėtų atrodyti. Tačiau smagu, kad pamažu judame į priekį“, – teigia p. Žalienė.

Prieš šimtmetį buvo kurortas

Aušra Feser, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktorė, viliasi, jog nepaisant naujos infrastruktūros, kuri Smiltynei labai reikalinga, ši vieta neturėtų būti per daug urbanizuota. Anot jos, kitapus marių esanti žalioji Klaipėda turėtų būti išlikti jaukia gamtos oazė.

Memorandumą pasirašęs Vasilijus Safronovas, Klaipėdos universiteto istorikas, priminė, jog Klai-pėdos Smiltynė daugiau nei 110 m. žinoma kaip rekreacinė teritorija.

„Pirmosios iniciatyvos, kuriomis siekta Smiltynę vystyti kaip kurortą siekia XX a. Tada čia duris at-vėrė kurhauzas, kūrėsi poilsio vilos. Po Antrojo pasaulinio karo kurorto statusas buvo prarastas, tačiau rekreacinė infrastruktūra ir toliau plėtėsi“, – priminė jis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Egiptas didina išvykimo mokestį turistams

Egiptas nuo lapkričio 15 dienos 25% kelia išvykimo mokestį turistams.

Paslaugos
16:37
Advokatų bendrijai „Wint“ vadovaus J. Jazukevičienė

Buvusi „Citadele“ banko valdybos pirmininkė Jūratė Jazukevičienė tapo advokatų profesinės bendrijos „Wint“...

Paslaugos
11:55
„Komunikacijos amatininkai“ keičia pavadinimą

Skaitmeninės komunikacijos agentūra „Komunikacijos amatininkai“ keičia pavadinimą ir nuo šio vadinsis...

Rinkodara
10:27
„Starbucks“ į Baltijos šalis galėtų atvesti „Tallink“, teigia analitikai

Estijos keltų operatorė „Tallink Grupp“, į Baltijos šalis atvedanti greitojo maisto restoranų tinklą „Burger...

Rinkos
07:46
E. vizos turistų iš Lietuvos srautą Karaliaučiuje išaugino 107%

Šią vasarą įvestos elektroninės vizos į Kaliningrado sritį smarkiai išaugino Rusijon atvykstančių turistų iš...

Paslaugos
2019.11.12
Žalia šviesa „Telia“ pirkiniui – „Bonnier Broadcasting“

Europos Komisija patvirtino telekomunikacijų grupės „Telia Company“ sandorį, kuriuo ji iš Švedijos...

Rinkodara
2019.11.12
Lietuvių „carVertical“ – tarp penkių geriausių Senojo žemyno startuolių 2

Automobilių istorijos patikros platformą „carVertical“ Europos Komisijos Europos įmonių tinklas (Enterprise...

Paslaugos
2019.11.12
Lietuvoje įsikūrė „Burger King“ restoranų franšizės valdytoja

Tarptautinio greitojo maisto restoranų „Burger King“ franšizės valdytoja, didžiausia Estijos laivininkystės...

Paslaugos
2019.11.12
Nemunu planuoja paleisti turistinius laivus tarp Lietuvos ir Kaliningrado srities 1

Lietuvos ir Kaliningrado srities atstovai planuoja atgaivinti turistinę laivybą pasienio upe Nemunu, praneša...

Paslaugos
2019.11.12
Apdovanojimas „Vilnius – Europos G taškas“ kampanijai vėl patraukė pasaulio dėmesį 2

Žinia, kad Vilniaus reklama „Vilnius – Europos G taškas“ buvo įvertinta auksu tarptautiniuose turizmo...

Rinkodara
2019.11.12
Registruoja A. Unikausko vardo kliniką, bet planų neatskleidžia 1

Valstybiniame patentų biure UAB „Viva Idea“ registruoja žodinį prekės ženklą „Daktaro Unikausko klinika.

Rinkodara
2019.11.12
Buvęs FED vadovas: centriniams bankams nėra tikslo leisti savo kriptovaliutų

Buvęs JAV Federalinio rezervų banko (FED) vadovas Alanas Greenspanas sako, kad pasaulio centriniams bankams...

Rinkos
2019.11.12
Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 2

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Technologijos
2019.11.12
Vėsiname prieššventinę karštinę Verslo tribūna

Dovanos artimiesiems Kalėdų ir Naujųjų metų proga, Juodojo penktadienio nuolaidos – kalendorinių metų...

SEB banko klientai gali dar greičiau ir patogiau teikti faktoringo sąskaitas Verslo tribūna

Faktoringo paslaugomis besinaudojantys SEB banko klientai sąskaitas bankui nuo šiol gali teikti automatiškai...

Finansai
2019.11.12
„Altechna R&D“ vairą iš Alfredo Šlekio perima Martynas Mažeika

Lazerių bendrovė „Altechna R&D“, veikianti su prekės ženklu „Workshop of Photonics“, turi naują vadovą.

Paslaugos
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 3

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
„Baltic Ground Services“ į elektrinius autobusus investuoja 30 mln. Eur

Antžeminės orlaivių priežiūros bendrovė „Baltic Ground Services“ (BGS) investuoja 30 mln. Eur į elektrinius...

Medijos – ir streso, ir atsipalaidavimo šaltinis Premium

Šiandieniame technologijų pasaulyje medijomis naudojamės vis daugiau, o prekių ženklams tai atveria didesnių...

Rinkodara
2019.11.11
Aviacijos technologijų išradimai sudomino ir kariuomenę, ir verslą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) mokslininkai,...

Technologijos
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau