Klaipėdos užmojai – Smiltynę paversti nauju kurortu

Publikuota: 2016-09-15

Klaipėdos miesto valdžia ir verslas vienija jėgas ir sieks, kad Kuršių Nerijos nacionaliniame parke esančiai Klaipėdos daliai – Smiltynei – būtų suteiktas oficialus kurortinės teritorijos statusas.

Taryboje jau užregistruotas sprendimo projektas, kuriuo iki 2020 m. savivaldybės administracija įpareigojama atlikti paruošiamuosius infrastruktūrinius ir juridinius darbus, siekiant gauti Vyriausybės pritarimą Smiltynės kurortinės teritorijos statusui. Ketvirtadienį popiet Smiltynėje veikiančios įstaigos ir ekspertai pasirašė pritarimo memorandumą dėl šio siekio. Idėjos iniciatoriai jau surinko ir daugiau nei 550 šią idėją palaikančių klaipėdiečių parašų.

Apie tai, kad Klaipėdos savivaldybė galėtų siekti kurortinės teritorijos statuso Melnragei, Giruliams ir Smiltynei pirmą kartą prabilta prieš dešimtmetį. Tada nemažai miestų, rajonų ir kaimų buvo subruzdę dėl galimybės išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, nes iki 2008 m. papildomų lėšų tik kurortams skirdavusi valstybė dotacijas ėmė skirti ir kurortinėms teritorijoms.

Tuo laikotarpiu kurortinių teritorijų statusą išsikovojo Anykščių, Ignalinos, Trakų ir Zarasų rajonų savivaldybės. Jau šį rudenį kurortine teritorija turėtų būti įvardyta ir Kauno rajone esanti Kulautuva.

Klaipėda iki šiol nesiėmė jokių veiksmų, tačiau aktyviai nusiteikę miesto politikai ir verslininkai žada situaciją keisti iš pagrindų.

Laukia daug namų darbų

Tiesa, tam teks atlikti daugybę namų darbų, pirmiausia – įrengti reikiamą inžinerinę infrastruktūrą, išplėtoti paslaugų tinklą.

Aušrinė Armaitienė, turizmo ir rekreacijos ekspertė, sako, kad kas turizmo plėtros požiūriu ši teritorija nėra išbaigta.

„Ir administravimo, ir pačių paslaugų plėtros požiūriu kol kas turime fragmentus. Siekiant kurortinės teritorijos statuso dar reikia atlikti daug namų darbų, bet viskas įmanoma“, – pažymi ji.

Simonas Gentvilas, Klaipėdos miesto plėtros ir strateginio komiteto pirmininkas, idėjos iniciatorius, kalbėdamas apie reikiamą infrastruktūrą, sako, jog brangiausiai kainuos nutiesti vandens ir nuotekų tinklus. Taip pat Smiltynėje reikės įkurti medicinos, viešosios tvarkos priežiūros punktus. Bus siekiama, kad čia atsirastų daugiau maitinimo paslaugas teikiančių įstaigų.

Tam, anot p. Gentvilo, Klaipėdos savivaldybė dar šiemet skelbs tris žemės nuomos aukcionus. Juos laimėję verslininkai išsinuomuotose sklypuose Smiltynėje turės įkurti maitinimo įstaigas.

Įvardyti, kiek preliminariai reikės investicijų, jog Smiltynės infrastruktūra atitiktų kurortinei teritorijai keliamus reikalavimus, šiandien politikas sako dar negalintis.

Finansinė nauda

Jei Smiltynei pavyktų išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, papilnėtų ir Klaipėdos miesto biudžetas.

Pagal Metodikos įstatymą kurortinės savivaldybės gauna dalį pajamų, skiriamų iš valstybės iždo sąskaitoje gaunamų lėšų (jas perveda donorės iš GPM), išlaidų struktūros skirtumams išlyginti, kurių negauna kitos savivaldybės.

Finansų ministerijos duomenimis, savivaldybės, kurioms suteiktas kurorto statusas – Birštono, Druskininkų, Palangos ir Neringos – papildomai gauna 3,5% visų perskirstomų lėšų dalies. 2016 m. šios savivaldybės gali gauti apie 6,16 mln. Eur.

Savivaldybės, kurioms suteiktas kurortinės teritorijos statusas – Anykščių, Ignalinos, Trakų ir Zarasų rajonai – gauna 0,5% visų perskirstomų lėšų dalies. 2016 m. šios savivaldybės gali gauti apie 0,88 mln. Eur. Jei šiame sąraše atsirastų Smiltynė, tai gaunamą sumą jos turėtų dalytis papildomai su Klaipėdos miesto savivaldybe.

Statys naują viešbutį

Šiuo metu Smiltynėje veikia Lietuvos jūrų muziejus ir delfinariumas, Kuršių Nerijos nacionalinis parkas.

Šiemet po kelerių metų rekonstrukcijos atidarytas Smiltynės jachtų uostas, o gegužę greta jo duris atvėrė naujas trijų žvaigždučių viešbutis „Smiltynės Jachtklubas“, į kurį pastatų savininkė UAB „Dommo Nerija“ investavo 600.000 Eur.

Giedrius Meškelė, „Dommo Nerijos“ vadovas, užsimena, jog bendrovė turi ir tolimesnių šios teritorijos plėtros planų. Jau pavasarį čia žadama atidaryti dar vieną viešbutį.

Tačiau kol kas investicijų dydžio p. Meškelė neatskleidžia. Anot jo, šiuo metu kuriama koncepcija, o daugiau detalių paaiškės spalio viduryje.

Gediminas Meškauskas, UAB „Solarstreet“, uostelį valdančios UAB „Smiltynės jachtų uostas operatorius“ direktorius, džiaugiasi greta esančio viešbučio plėtra ir sako, kad pavasarį pradėjęs veikti naujasis apgyvendinimo ir pramogų kompleksas prisidėjo prie Smiltynės jachtų uosto didesnio užimtumo.

„Kai nebuvo viešbučio, buriuotojai iš Vokietijos atvykdavo vienai dienai, šią vasarą, kai vietoje galė-jome pasiūlyti apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, jie jau likdavo 4-5 dienoms. Esu tikras, kad kurorto statusas skatins tolesnę paslaugų plėtrą šioje teritorijoje, kas padės pritraukti dar daugiau buriuotojų ir poilsiautojų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio“, – kalba p. Meškauskas.

Vizijoje – ir geoterminiai baseinai

Įspūdingų projektų yra numatęs ir Smiltynėje veikiantis Lietuvos jūrų muziejus. Šiemet čia buvo atidarytas rekonstruotas delfinariumas, kitąmet pavasarį duris turėtų atverti šiuo metu iš pagrindų keičiamas muziejaus akvariumas.

Olga Žalienė, muziejaus direktorė, sako, jog ateityje suplanuoti dar trys ambicingi objektai. Ketinama kurti Baltijos jūros gyvūnų (ruonių ir jūros paukščių) reabilitacijos centrą, visai šeimai skirtą pažintinį Jūros centrą bei išnaudoti žemės gelmėse slypintį natūraliai šiltą ir druskingą geoterminį vandenį. Planuojama, kad Smiltynėje galėtų išdygti atviri baseinai, pripildyti šio vandens.

Tiesa, kada šios vizijos taps realybe, niekas kol kas dar atsakyti negali.

„Tuos žingsnius, kuriuos darome šiandien, reikėjo daryti gerokai anksčiau. Deja, trūko strategijos, kaip ši teritorija turėtų atrodyti. Tačiau smagu, kad pamažu judame į priekį“, – teigia p. Žalienė.

Prieš šimtmetį buvo kurortas

Aušra Feser, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktorė, viliasi, jog nepaisant naujos infrastruktūros, kuri Smiltynei labai reikalinga, ši vieta neturėtų būti per daug urbanizuota. Anot jos, kitapus marių esanti žalioji Klaipėda turėtų būti išlikti jaukia gamtos oazė.

Memorandumą pasirašęs Vasilijus Safronovas, Klaipėdos universiteto istorikas, priminė, jog Klai-pėdos Smiltynė daugiau nei 110 m. žinoma kaip rekreacinė teritorija.

„Pirmosios iniciatyvos, kuriomis siekta Smiltynę vystyti kaip kurortą siekia XX a. Tada čia duris at-vėrė kurhauzas, kūrėsi poilsio vilos. Po Antrojo pasaulinio karo kurorto statusas buvo prarastas, tačiau rekreacinė infrastruktūra ir toliau plėtėsi“, – priminė jis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 16

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Technologijos
2019.05.24
Lietuvos apgyvendinimo įstaigos šiemet sulaukė 10,8% daugiau svečių

Lietuvos apgyvendinimo įstaigose per I ketv. šiemet apsistojo 663.400 svečių – 10,8% daugiau nei 2018 m.

Paslaugos
2019.05.24
Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 4

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
2019.05.24
Lazdijų restorano svečiai nustemba supratę, kad jie mėgsta kalakutieną Premium 1

Lietuviai vis labiau įvertina netoliese pagamintą produktą ir vietinių darbą – Lazdijuose veikiantį restoraną...

Gazelė
2019.05.24
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Verslo aplinka
2019.05.24
„Bitė Lietuvos“ pelnas pernai augo trečdaliu iki 40 mln. Eur  5

„Bitė Lietuva“ 2018  metais uždirbo 40,072 mln. Eur konsoliduoto grynojo pelno – 34,9% daugiau nei 2017...

Paslaugos
2019.05.23
Kompensuojamų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai. 4

Kompensuojamų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai, teigia Sveikatos apsaugos ministerija

Paslaugos
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
Rinkimų lenktynėse I. Šimonytė pirmauja socialiniuose tinkluose 21

Analizuojant antrojo turo kandidatų į prezidentus komunikaciją, matyti, kad tradicinėje žiniasklaidoje abu...

Rinkodara
2019.05.23
Pažiro žinomų įmonių IPO: kada verta investuoti Premium

JAV akcijų rinkoje šiemet debiutavus ar dar tik ruošiantis debiutuoti ne vienai žinomai kompanijai, tarp...

Rinkos
2019.05.23
„All Media Eesti“ įsigijo Estijos „Artist Media“

„All Media Eesti“, priklausanti didžiausiai Baltijos šalyse žiniasklaidos grupei „All Media Baltics“, kuriai...

Rinkodara
2019.05.23
Japonų kompanijos stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 25

Japonijos kompanija „Panasonic“ pranešė stabdanti dalies komponentų tiekimą Kinijos kompanijai „Huawei“,...

Technologijos
2019.05.23
„Honor“ telefonų pristatymą aptemdė JAV ir „Huawei“ konfliktas Premium 8

Kinijos milžinė „Huawei“ Londone pristatė jaunimui skirto prekės ženklo „Honor“ išmaniųjų telefonų naujus...

Technologijos
2019.05.22
Lietuva prisijungė prie dirbtinio intelekto standartų, Kinija, Rusija jį kurs be taisyklių 1

Lietuva ir dar 41 valstybė šiandien sutarė laikytis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos...

Vadyba
2019.05.22
„Euroviziją“ Baltijos šalyse įsijungė per 2 mln. gyventojų 4

Savaitgalį pasibaigęs „Eurovizijos“ dainų konkursas prie TV ekranų bent trumpam buvo pritraukęs per milijoną...

Rinkodara
2019.05.22
„FL Technics“ pelnas pernai augo dukart iki 11 mln. Eur 2

„Avia Solutions Group“ antrinė lėktuvų techninės priežiūros įmonė „FL Technics“ pernai uždirbo 10,8 mln. Eur...

Estų „TransferWise“ tapo brangiausiu „fintech“ Europoje 37

Piniginių perlaidų kompanija „TransferWise“ per vėliausią investuotojų pritraukimo etapą buvo įvertinta 3,5...

Rinkos
2019.05.22
PST verslo centre Vilniuje – „Amber Food“ greitų pietų restoranas 2

Vilniaus Šeškinėje statomame verslo centre „U219“ viena didžiausių maitinimo sektoriaus dalyvių „Amber Food“...

Statyba ir NT
2019.05.22
Kai bankai užtrenkia duris 5

Lietuvoje veikiantys bankai mažina dosnumą nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams, senka paskolų upelis ir...

Finansai
2019.05.22
J. Oliverio restoranų veikla sustabdyta, pasiekta bankroto riba

Žymaus britų virėjo Jamie Oliverio restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, kuriame dirba daugiau nei 1.000...

Vadyba
2019.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau