Klaipėdos užmojai – Smiltynę paversti nauju kurortu

Publikuota: 2016-09-15

Klaipėdos miesto valdžia ir verslas vienija jėgas ir sieks, kad Kuršių Nerijos nacionaliniame parke esančiai Klaipėdos daliai – Smiltynei – būtų suteiktas oficialus kurortinės teritorijos statusas.

Taryboje jau užregistruotas sprendimo projektas, kuriuo iki 2020 m. savivaldybės administracija įpareigojama atlikti paruošiamuosius infrastruktūrinius ir juridinius darbus, siekiant gauti Vyriausybės pritarimą Smiltynės kurortinės teritorijos statusui. Ketvirtadienį popiet Smiltynėje veikiančios įstaigos ir ekspertai pasirašė pritarimo memorandumą dėl šio siekio. Idėjos iniciatoriai jau surinko ir daugiau nei 550 šią idėją palaikančių klaipėdiečių parašų.

Apie tai, kad Klaipėdos savivaldybė galėtų siekti kurortinės teritorijos statuso Melnragei, Giruliams ir Smiltynei pirmą kartą prabilta prieš dešimtmetį. Tada nemažai miestų, rajonų ir kaimų buvo subruzdę dėl galimybės išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, nes iki 2008 m. papildomų lėšų tik kurortams skirdavusi valstybė dotacijas ėmė skirti ir kurortinėms teritorijoms.

Tuo laikotarpiu kurortinių teritorijų statusą išsikovojo Anykščių, Ignalinos, Trakų ir Zarasų rajonų savivaldybės. Jau šį rudenį kurortine teritorija turėtų būti įvardyta ir Kauno rajone esanti Kulautuva.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Klaipėda iki šiol nesiėmė jokių veiksmų, tačiau aktyviai nusiteikę miesto politikai ir verslininkai žada situaciją keisti iš pagrindų.

Laukia daug namų darbų

Tiesa, tam teks atlikti daugybę namų darbų, pirmiausia – įrengti reikiamą inžinerinę infrastruktūrą, išplėtoti paslaugų tinklą.

Aušrinė Armaitienė, turizmo ir rekreacijos ekspertė, sako, kad kas turizmo plėtros požiūriu ši teritorija nėra išbaigta.

„Ir administravimo, ir pačių paslaugų plėtros požiūriu kol kas turime fragmentus. Siekiant kurortinės teritorijos statuso dar reikia atlikti daug namų darbų, bet viskas įmanoma“, – pažymi ji.

Simonas Gentvilas, Klaipėdos miesto plėtros ir strateginio komiteto pirmininkas, idėjos iniciatorius, kalbėdamas apie reikiamą infrastruktūrą, sako, jog brangiausiai kainuos nutiesti vandens ir nuotekų tinklus. Taip pat Smiltynėje reikės įkurti medicinos, viešosios tvarkos priežiūros punktus. Bus siekiama, kad čia atsirastų daugiau maitinimo paslaugas teikiančių įstaigų.

Tam, anot p. Gentvilo, Klaipėdos savivaldybė dar šiemet skelbs tris žemės nuomos aukcionus. Juos laimėję verslininkai išsinuomuotose sklypuose Smiltynėje turės įkurti maitinimo įstaigas.

Įvardyti, kiek preliminariai reikės investicijų, jog Smiltynės infrastruktūra atitiktų kurortinei teritorijai keliamus reikalavimus, šiandien politikas sako dar negalintis.

Finansinė nauda

Jei Smiltynei pavyktų išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, papilnėtų ir Klaipėdos miesto biudžetas.

Pagal Metodikos įstatymą kurortinės savivaldybės gauna dalį pajamų, skiriamų iš valstybės iždo sąskaitoje gaunamų lėšų (jas perveda donorės iš GPM), išlaidų struktūros skirtumams išlyginti, kurių negauna kitos savivaldybės.

Finansų ministerijos duomenimis, savivaldybės, kurioms suteiktas kurorto statusas – Birštono, Druskininkų, Palangos ir Neringos – papildomai gauna 3,5% visų perskirstomų lėšų dalies. 2016 m. šios savivaldybės gali gauti apie 6,16 mln. Eur.

Savivaldybės, kurioms suteiktas kurortinės teritorijos statusas – Anykščių, Ignalinos, Trakų ir Zarasų rajonai – gauna 0,5% visų perskirstomų lėšų dalies. 2016 m. šios savivaldybės gali gauti apie 0,88 mln. Eur. Jei šiame sąraše atsirastų Smiltynė, tai gaunamą sumą jos turėtų dalytis papildomai su Klaipėdos miesto savivaldybe.

Statys naują viešbutį

Šiuo metu Smiltynėje veikia Lietuvos jūrų muziejus ir delfinariumas, Kuršių Nerijos nacionalinis parkas.

Šiemet po kelerių metų rekonstrukcijos atidarytas Smiltynės jachtų uostas, o gegužę greta jo duris atvėrė naujas trijų žvaigždučių viešbutis „Smiltynės Jachtklubas“, į kurį pastatų savininkė UAB „Dommo Nerija“ investavo 600.000 Eur.

Giedrius Meškelė, „Dommo Nerijos“ vadovas, užsimena, jog bendrovė turi ir tolimesnių šios teritorijos plėtros planų. Jau pavasarį čia žadama atidaryti dar vieną viešbutį.

Tačiau kol kas investicijų dydžio p. Meškelė neatskleidžia. Anot jo, šiuo metu kuriama koncepcija, o daugiau detalių paaiškės spalio viduryje.

Gediminas Meškauskas, UAB „Solarstreet“, uostelį valdančios UAB „Smiltynės jachtų uostas operatorius“ direktorius, džiaugiasi greta esančio viešbučio plėtra ir sako, kad pavasarį pradėjęs veikti naujasis apgyvendinimo ir pramogų kompleksas prisidėjo prie Smiltynės jachtų uosto didesnio užimtumo.

„Kai nebuvo viešbučio, buriuotojai iš Vokietijos atvykdavo vienai dienai, šią vasarą, kai vietoje galė-jome pasiūlyti apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, jie jau likdavo 4-5 dienoms. Esu tikras, kad kurorto statusas skatins tolesnę paslaugų plėtrą šioje teritorijoje, kas padės pritraukti dar daugiau buriuotojų ir poilsiautojų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio“, – kalba p. Meškauskas.

Vizijoje – ir geoterminiai baseinai

Įspūdingų projektų yra numatęs ir Smiltynėje veikiantis Lietuvos jūrų muziejus. Šiemet čia buvo atidarytas rekonstruotas delfinariumas, kitąmet pavasarį duris turėtų atverti šiuo metu iš pagrindų keičiamas muziejaus akvariumas.

Olga Žalienė, muziejaus direktorė, sako, jog ateityje suplanuoti dar trys ambicingi objektai. Ketinama kurti Baltijos jūros gyvūnų (ruonių ir jūros paukščių) reabilitacijos centrą, visai šeimai skirtą pažintinį Jūros centrą bei išnaudoti žemės gelmėse slypintį natūraliai šiltą ir druskingą geoterminį vandenį. Planuojama, kad Smiltynėje galėtų išdygti atviri baseinai, pripildyti šio vandens.

Tiesa, kada šios vizijos taps realybe, niekas kol kas dar atsakyti negali.

„Tuos žingsnius, kuriuos darome šiandien, reikėjo daryti gerokai anksčiau. Deja, trūko strategijos, kaip ši teritorija turėtų atrodyti. Tačiau smagu, kad pamažu judame į priekį“, – teigia p. Žalienė.

Prieš šimtmetį buvo kurortas

Aušra Feser, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktorė, viliasi, jog nepaisant naujos infrastruktūros, kuri Smiltynei labai reikalinga, ši vieta neturėtų būti per daug urbanizuota. Anot jos, kitapus marių esanti žalioji Klaipėda turėtų būti išlikti jaukia gamtos oazė.

Memorandumą pasirašęs Vasilijus Safronovas, Klaipėdos universiteto istorikas, priminė, jog Klai-pėdos Smiltynė daugiau nei 110 m. žinoma kaip rekreacinė teritorija.

„Pirmosios iniciatyvos, kuriomis siekta Smiltynę vystyti kaip kurortą siekia XX a. Tada čia duris at-vėrė kurhauzas, kūrėsi poilsio vilos. Po Antrojo pasaulinio karo kurorto statusas buvo prarastas, tačiau rekreacinė infrastruktūra ir toliau plėtėsi“, – priminė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
2022.05.24
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku