Pasirinkę BIM nauda jau neabejoja

Įmonės, kurios pasirenka savo projektus įgyvendinti naudojant statinio informacinio modeliavimo BIM sprendimus, dažniausiai siekia efektyvinti veiklą, taupyti išteklius, užkirsti kelią klaidoms viso statinio gyvavimo ciklo metu. Be abejo, joms svarbu ir tai, kad investicijos į BIM procesus sėkmingai atsipirktų. Rezultatas priklauso nuo to, kaip BIM technologijos įgyvendinamos visuose etapuose: nuo pat kompetencijų ugdymo, programinės įrangos pasirinkimo, projekto sukūrimo, koncepcijos plėtojimo iki statinio atidavimo eksploatuoti.
BIM pastato ar infrastruktūros objekto skaitmeninio projektavimo procesas, kurio metu kuriama ir valdoma visa statinio informacija visais jo gyvavimo etapais, nuo pirminės projekto koncepcijos iki jo nugriovimo arba renovacijos. Lietuvoje šis metodas žinomas daugiau kaip 10 metų, tačiau labiausiai išpopuliarėjo tik per pastaruosius keletą metų.
Garantuoja kokybišką produktą užsakovui
Įmonės, be abejo, investuoja į BIM procesus ne tik tam, jog pirmautų technologine prasme, bet ir dėl to, kad siekia sėkmingo investicijų atsipirkimo, tvirtina UAB InfoEra, atstovaujančios Autodesk, Progman gamintojus, technikos direktorius Leonas Jasevičius. Gerai suplanuotas ir parengtas BIM modelis gali sutaupyti tikrai daug išteklių, bet labai svarbu jo laikytis atliekant visus statybos ir montavimo darbus. Taip sudaromos visos galimybės efektyvesnei priežiūrai, įvykdytų darbų kontrolei, patys statybos bei montavimo darbai atliekami greičiau, jau nešnekant apie tikslesnę medžiagų apskaitą, audito funkcijas.
Efektyvus projekto derinimas su kitais projekto dalyviais padeda išvengti ne tik klaidų, bet ir nesusipratimų. Projektuojant naudojamas trimatis modelis, kuriame realiais matmenimis yra atvaizduojami projektiniai sprendimai, jų išdėstymas bei galima įtaka kitų disciplinų sprendimams. Laikas taupomas ne tik statinio statybos etape, bet ir jį pradėjus eksploatuoti naudojantis modeliu rasti elementų buvimo vietą ir visą informaciją apie juos yra daugiau nei paprasta.
Aukštos kokybės projektai visada yra kertinis akmuo statybų sektoriuje. Be to, kiekvienas užsakovas nori, kad jo sumokėta kaina už projektą sutaupytų ne mažesnę sumą statybose. Būtent tai galima pasiekti naudojant BIM modelį Maksimaliai tiksliai suskaičiuoti pastato bendrieji rodikliai užtikrina, kad nebus permokėti infrastruktūros mokesčiai savivaldybėms, tiksliai apskaičiuoti medžiagų kiekiai užkerta kelią rangovų piktnaudžiavimams, o detaliai ne tik xy plokštumoje, bet ir trimatėje erdvėje nurodytos elementų vietos užkerta kelią projektavimo klaidoms, teigia įmonės City projects direktoriaus pavaduotoja Viktorija Bogdanovienė.
BIM padeda išspręsti daugybę kylančių klausimų ruošiant gamybinius brėžinius, medžiagų išrankas, skaičiuojant jų kiekius ir panašiai, įsitikinę ir fasadų sistemų, elementų konstrukcijų gamintojai UAB Staticus. Realiu laiku dirbant su vienu BIM modeliu tarp visų projekto dalyvių išvengiama problemų dėl skirtingų brėžinių versijų, modelis padeda dar iki gamybos ir montavimo identifikuoti sankirtos taškus (angl. clash detections), kas dažnai padeda ženkliai sutaupyti laiką ir kaštus, nes nebereikia tokių sankirtų koreguoti statybvietėse, sako įmonės BIM projekto koordinatorius Linas Litvinas.
Nauda užsakovui akivaizdi BIM užtikrina, kad projektavimo ir statybos procesai vyks žymiai sklandžiau; pastatas bus pastatytas laiku (o dažnai ir anksčiau nei planuota), tad ir greičiau pradėtas eksploatuoti. BIM modelis palengvina ir jau pastatyto statinio priežiūrą suteikdamas galimybę nesunkiai pasiekti vienoje vietoje sukauptą visą informaciją apie pastatą.
Įvertinus privalumus, Lietuvoje BIM sprendimais naudojasi vis daugiau įmonių ir šis susidomėjimas stiprėja. Pastebima, kad net ir tie, kurie artimoje ateityje neplanuoja naudotis BIM teikiamomis galimybėmis, jomis aktyviai domisi, tad anksčiau ar vėliau BIM neabejotinai taps standartu ir mūsų šalyje. Visgi Lietuvoje kol kas dar nėra aiškaus BIM standartų reglamentavimo, taigi įmonės susiduria su tikru iššūkiu formuluojant specifikacijas rangovams. Apie BIM rinkoje sklando nemažai mitų, o skirtingas šio proceso traktavimas ir sukuria problemas, kurias lengvai galėtų išspręsti valstybiniu mastu patvirtinti standartai ar reikalavimai statinio informaciniam modeliavimui.
BIM standartus atitinkančios programinės įrangos pasirinkimo kriterijai
BIM procesai apima visą statinio gyvavimo ciklą. Pradedama nuo konceptualaus modelio kūrimo, vėliau jis keičiamas schematiniu, detalizuotu darbo modeliu, po to vykdomas atliekamų darbų ir / ar procesų atitikimo darbo modeliui stebėjimas ir nuokrypių fiksavimas. Parengus galutinį, dar vadinamą taip pastatyta, modelį prasideda aptarnavimo etapas jam sukuriame aptarnavimo modelį. Pastato modernizavimui ar renovacijai įgyvendinti turi būti rengiamas modernizavimo modelis. O štai statinio gyvavimo ciklą užbaigia utilizavimo modelis, pagal kurį ir atliekami statinio griovimo, utilizavimo darbai. Programinės įrangos gamintojas Autodesk gali pasiūlyti sprendimus kiekvienam iš šių etapų. Pagrindinis vaidmuo atitenka Autodesk Revit platformai, nes ji visiškai arba bent jau didžiąja dalimi gali pasiūlyti sprendimą viso statinio gyvavimo ciklo metu, dėsto UAB InfoEra technikos direktorius.
Programinės įrangos pranašumą lemia sukurta bendruomenė, vartotojai, kurių poreikiai ir tampa pagrindu programinės įrangos tobulinimui. Labai svarbus yra programinės įrangos lankstumas, galimybė ją pritaikyti konkrečiai įmonei ar projektui, t.y. programuojant papildyti programinės įrangos funkcionalumą, nes dažnai statybų sektoriaus dalyviai turi individualius poreikius, savo know how. Jei šios galimybės yra, kiekvienai įmonei UAB InfoEra gali pritaikyti ir specifinį funkcionalumą. Ne ką mažiau svarbu ir tai, jog būtų užtikrinamos kuo platesnės galimybės bendradarbiauti su kitų disciplinų atstovais ir kitų platformų naudotojais, leidžiant jiems efektyviai dalintis informacija. Įmonės turėtų atkreipti dėmesį į modelio konvertavimo galimybes į populiarius ir atvirus formatus. BIM atveju itin svarbu pasitikrinti, ar programinė įranga yra sertifikuota kaip palaikanti IFC formatą ir gebanti į jį konvertuoti savo modelius su priskirta informacija.
Dar vienas raktas pasaulinė praktika, kuri padeda susipažinti su veiksmingiausiais sprendimais ir atskleidžianti, kokio dydžio ir sudėtingumo objektai gali būti įvykdyti naudojant konkrečią programinę įrangą. Taip pat prieš pasirenkant programinę įrangą reikalinga išsiaiškinti apie galimas sąsajas su kitomis aktualiomis programomis.
BIM projektas galimybė konkuruoti rinkoje
Projektavimo įmonėje City projects BIM metodais pagrįstas projektavimas apimantis statinių architektūrą bei konstrukciją jau seniai tapęs veiklos standartu. Dabar siekiama, kad BIM metodais būtų vystomas visas projektas, įskaitant ir jo inžinerinę dalį. Norint būti žingsniu priekyje, būtini inovatyvūs sprendimai, o konkurenciniam pranašumui užtikrinti labai svarbus efektyvumas, todėl įmonės pasirinkimas naudoti BIM technologijas gerai pamatuotas. Sėkmingiausiai įgyvendintas City projects projekto pavyzdys multifunkcinė Palangos autobusų stotis su prekybos centru.
Pradžioje buvo sunku, pilotiniai projektai pareikalavo daugiau darbo sąnaudų, bet dabar jau negalėtumėme įsivaizduoti savo darbo ir kuriamo produkto be BIM, patirtimi dalinasi įmonės BIM projekto koordinatorius Linas Litvinas. Projektavimo įmonės City projects architektas, BIM ekspertas Simas Glinskis, pabrėžia, kad BIM padeda sutaupyti laiko projektuojant: architektams nereikia braižyti planų, fasadų ir pjūvių atskirai, nes modeliuojama sprendinių visuma, konstruktoriams, rengiantiems kolonų, santvarų ar kitų konstrukcinių gaminių brėžinius, užtenka patikslinti geometriją ir kitus su konstrukcijomis susijusius parametrus, o pačius brėžinius sugeneruoja programos. BIM aplinkoje įvedus visus reikiamus parametrus gaunami paskaičiavimai, labai palengvinantys inžinierių darbą numatant pastatų nuostolius, pasirenkant vamzdynų diametrus. Sertifikuotos BIM priemonės pagal tvarkingai sumodeliuotą objektą automatiškai pateikia tikslius skaičius ir praktiškai nepalieka vietos žmogiškajai klaidai.
Investicija į BIM atsiperka naujais užsakymais
Fasadų rangos bendrovė UAB Staticus Skandinavijoje ir Jungtinėje Karalystėje sėkmingai konkuruoja tiek su vietiniais, tiek su Europos fasadų rangovais, o laimėti fasadų įrengimo projektus padeda turima patirtis, rinkų išmanymas, fasadų sprendimams dedikuotos projektų komandos bei tai, kad gali juos įgyvendinti kompleksiškai nuo projektavimo, gamybos iki montavimo ir garantinio aptarnavimo. Įmonė pastaraisiais metais nemažai investuoja į informacines technologijas, kurios sprendžia įvairius uždavinius projektuojant, kuriant sprendinius bei gaminant. Viena iš didesnių investicijų buvo skirta BIM programinei įrangai bei jos pritaikymui esamiems procesams... Dabar UAB Staticus dalyvauja konkursuose, kur BIM naudojimas yra būtina sąlyga. Vienas tokių bendradarbiavimas su generalinės rangos bendrove KruseSmith įgyvendinant projektą Gullfaks Norvegijoje. Viena iš pagrindinių sąlygų renkantis subrangovus buvo gebėjimas vienu BIM modeliu dirbti kartu su visais projekto dalyviais, įskaitant architektus ir kitas subrangos kompanijas.
BIM darė įtaką pokyčiams ir pačioje bendrovėje pradedant žmogiškaisiais ištekliais, pardavimo, projektavimo procesų adaptavimu, bendradarbiavimu su kitomis projekto šalimis ir pan. Įmonėje atsirado nauja pareigybė BIM projekto koordinatorius.
Tiek BIM, tiek kiti vidiniai UAB Staticus projektai yra nenutrūkstamai tobulinami. Tam kuriamos ne tik naujos pareigybės, bet įtraukiami ir visi likę darbuotojai. Ženkliai sumažėjo klaidų, dėl to galime projektus įgyvendinti pelningiau. Šiuo metu baigiame apjungti BIM ir skaitmeninės gamybos procesus. Praktiškai tai reikš popierinių brėžinių mirtį, o tuo pačiu ir tai, kad produkcija bus gaminama tiesiogiai, pasitelkdami BIM modelį išvengsime perprogramavimo į CNC stakles. Tačiau nors mūsų realizuojamų projektų apimtys auga, projektavimo skyriuje nėra poreikio didinti žmonių skaičiaus, nes kyla ir pačių darbuotojų kompetencija, teigia UAB Staticus marketingo vadovas Tomas Vaišvila. Na, o ateities vizijos 4D ir 5D, norime pagal BIM modelį patobulinti irStaticus atsargų valdymo sistemą.
Informacija BIM bibliotekoje tikslu, aišku, greita
Vis daugiau gamintojų pradeda suprasti, kad tiksliausiai ir efektyviausiai pristatyti savo gaminius BIM aplinkoje gali tik jie patys. Jau ne viena įmonė turi BIM bibliotekas specifinius BIM elementų duomenų archyvus, skirtus savo produkcijai. Besinaudojant jomis, projektuotojams nereikia gaišti laiko, ieškant montavimo mazgų, ar detalėse perbraižyti varžtų, viską galima tiesiogiai integruoti į projektą. Tokią biblioteką įsteigė ir šilumos izoliacijos gamintojai Finnfoam. Sekame naujų technologijų tendencijas pasaulyje, norime judėti kartu su jomis, todėl nusprendėme ir savo gaminius integruoti į BIM technologijas. BIM bibliotekos paskirtis kuo labiau palengvinti informacijos perdavimą tarp mūsų ir klientų bei supaprastinti mūsų gaminių integraciją į projektus. Įmonės gaminių Revit medžiagų biblioteką galima atsisiųsti tiesiai iš mūsų svetainės ir pridėti prie turimų Revit medžiagų bibliotekų programoje. Šiuo metu mūsų BIM biblioteka gali naudotis Autodesk Revit programos vartotojai, sako įmonės pardavimų vadovas Egidijus Sutkus. Taip sutaupoma laiko perduodant specifinę informaciją klientams apie tam tikrus mūsų gaminius, o iš klientų gauname automatiškai sugeneruotą tikslią informaciją užsakymams. Klientai, savo ruožtu, taupo projektavimo laiką, nes gali naudotis jau paruošta medžiagų biblioteka. Jiems belieka tik pasirinkti reikiamą medžiagą. Sumažėja ir klaidų tikimybė. Šiuo metu į Revit medžiagų biblioteką įtraukta keturiolika Finnfoam siūlomų izoliacinių medžiagų, ji bus pildoma, atsižvelgiant į naujas tendencijas ar klientų poreikius.
FOTOGALERIJA Pasirinkę BIM nauda jau neabejoja (15 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti