Skuba atitaisyti žodžio laisvę ribojančias pataisas

Publikuota: 2016-12-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Žiniasklaidos atstovai kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl Civilinio kodekso pataisų, kurios gali suvaržyti žiniasklaidos laisvę skelbti visuomenei reikšmingą informaciją apie viešus asmenis ir įtvirtinti privilegijuotą politikų apsaugą nuo kritikos.

Civilinio kodekso pataisomis numatoma, kad bus galima per teismą reikalauti atlyginti žalą, padarytą dėl asmens garbės ir orumo įžeidimo, – anksčiau tokios nuostatos nebuvo. Kartu pakoreguota ir kita nuostata: iki šiol asmuo, paskleidęs tikrovės neatitinkančius duomenis apie viešą asmenį ir jo valstybinę ar visuomeninę veiklą, buvo atleidžiamas nuo civilinės atsakomybės, jei įrodydavo, kad veikė sąžiningai siekdamas supažindinti visuomenę su tuo asmeniu ir jo veikla. Ši nuostata dabar papildyta: „Išimtis dėl civilinės atsakomybės netaikoma, kai dėl tikrovės neatitinkančių duomenų paskleidimo yra pažeminta asmens garbė ir orumas.“ VŽ rašė, kad šalies vadovė neigiamai įvertino šias Seimo praėjusią savaitę patvirtintas Civilinio kodekso pataisas. Pirmadienį per vizitą Ukrainoje p. Grybauskaitė pareiškė, kad į priimtas pataisas bus žiūrima „labai įdėmiai“.

„Kol kas iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad konstitucinė nuostata dėl kritikos galimybių ribojimo jau yra pažeidžiama ir yra rimtų požymių, kad yra pažeidžiama žodžio laisvė“, – teigė prezidentė. Už tokį sprendimą praėjusią savaitę balsavo 101 Seimo narys, nė vienas nebuvo „prieš“, vienas parlamentaras susilaikė.

Po kilusių diskusijų socialinėje erdvėje Mantas Adomėnas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, atkreipė dėmesį, kad nei Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, nei kiti komiteto nariai „nerado reikalo pranešti Seimo nariams apie atsiradusią visiškai naują ir kontroversišką nuostatą – išimties dėl įžeidimų viešiems asmenims naikinimą. (....) Esu tikras, kad didžiumos balsavusiųjų „už“ klaida ta, kad pasikliovėme kolegomis iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto, tvirtinusiais, kad tai tik formali, nieko naujo neįnešanti pataisa.“ Tokiu įrašu p. Adomėnas dalijosi tinkle „Facebook“.

Taip pat pirmadienį p. Adomėnas registravo Civilinio kodekso 2.24 straipsnio 6 dalies pataisą, kuria siūlo atšaukti Civilinio kodekso nuostatas, varžančias teisę viešai reikšti savo nuomonę.

Klaidą reikia taisyti

Liudvika Meškauskaitė, žiniasklaidos teisės ekspertė, advokatė, komentuodama situaciją, teigia, kad Seimo nariams reikia ne pataisas registruoti, o visų pirma susitvarkyti vidinę virtuvę, kad įstatymų projektai, neperžiūrėti ekspertų ir specialistų, nepasiektų galutinio svarstymo etapo.

„Tikrai abejotina, ar šis įstatymo projektas buvo peržiūrėtas ekspertų. Antraip jie būtų pamatę, jog vienas sakinys toje pat dalyje prieštarauja kitam“, – kalba p. Meškauskaitė.

Pasak advokatės, turėtų būti išbrauktas sakinys, kuris panaikina išimtį, sakančią, kad asmuo, kuris kritikuoja viešą asmenį ir daro tai sąžiningai, etiškai, yra atleidžiamas nuo žalos atlyginimo arba nuo civilinės atsakomybės.

„Tokia išimtis Civiliniame kodekse visada buvo ir ji yra neabejotinai reikalinga bei leidžia mums laisvai kalbėti nebijant nepagrįsto žalos ieškojimo. Tai yra klasika, tokios nuostatos galioja ir Europos Žmogaus Teisių teisinėje bazėje“, – kalba p. Meškauskaitė. Anot jos, kai kas naiviai mano, kad galima įžeidinėti ką nori. Anaiptol, lieka paneigimas, faktų ar jų dalies pripažinimas neatitinkančiais tikrovės, pripažinimas, kad nuomonė yra įžeidi, ir t. t.

Pasak advokatės, dabar logiška išeitis iš situacijos – Prezidentės veto. Seimas savo žodį jau tarė, dabar reikia laukti Prezidentės verdikto, ir tikėtina, kad veto tikrai sulauksime, tad klaida bus ištaisyta, – tikisi p. Meškauskaitė.

Žvilgsnis į Prezidentę

Savo ruožtu žurnalistų bendruomenė, taip pat Žurnalistų sąjunga kreipėsi į Prezidentę, prašydami vetuoti priimtą įstatymą.

„Tokia nuostata nepagrįstai sumenkina visuomenės teisę žinoti informaciją apie viešų asmenų valstybinę ir visuomeninę veiklą ir neatitinka Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikos, kad vieši asmenys turi susitaikyti su griežtesne ar kandesne kritika. Be to, taip siekiama ištrinti ribą dėl informacijos skelbimo apie privačius ir viešus asmenis. Šiuo metu galiojantis įstatymas jau numato atsakomybę žiniasklaidai, jei nustatoma, kad ji veikė turėdama tikslą pažeminti ar apšmeižti viešą asmenį, taip pat numatoma galimybė reikalauti paneigti tikrovės neatitinkančią informaciją“, – rašoma išplatintame pareiškime.

Seimo priimtas įstatymas jau pasiekė prezidentūrą, ar jis bus vetuojamas, paaiškės per 10 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas: skundų daugėja

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba per pirmąjį šių metų pusmetį gavo 137 skundus, dar 8 tyrimai pradėti...

Rinkodara
13:14
Futbolo čempionatą stebėjo daugiau nei pusė Lietuvos 1

Sekmadienį pasibaigęs Pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų...

Rinkodara
2018.07.18
„Delfi“ pajamas pernai augino interneto reklama 4

Bendrovės grynasis pelnas per metus padidėjo 4,6%, iki 1,419 mln. Eur. Įmonė vienintelei savo akcininkei...

Rinkodara
2018.07.12
Dainų šventės renginiai sutraukė rekordinę auditoriją 4

Praėjusią savaitę vykusios Dainų šventės auditorija siekė 1,5 mln. gyventojų – tiek žmonių šventės renginius...

Laisvalaikis
2018.07.12
Europos antikvariatai užversti nelegaliais dramblio kaulo dirbiniais

Trys ketvirtadaliai dramblio kaulo dirbinių, kurie Europoje parduodami kaip antikvariniai, iš tiesų yra...

Laisvalaikis
2018.07.10
„Alma litteros“ apyvarta pernai augo iki 33 mln. Eur

Arvydo Andrijausko kontroliuojama knygų leidybos ir prekybos grupę „Alma littera“ valdanti bendrovė...

Naujas „Facebook“ žingsnis – spausdintas žurnalas

Socialinis tinklas „Facebook“ tyliai pristatė naujovę – savo spausdintą žurnalą „Grow“, skirtą Didžiosios...

Rinkodara
2018.07.08
Sukūrė robotą, generuojantį naujienas apie NT sandorius 4

Viena stambiausių Švedijos žiniasklaidos grupių „MittMedia“ sukūrė robotą, generuojantį naujienas apie...

Statyba ir NT
2018.07.06
Žiniasklaida po permainų metų žengia į naujas sritis Premium 7

Finansiniai žiniasklaidos sektoriaus rodikliai neblizga: didžiausių spaudos leidinių ir interneto portalų...

Rinkodara
2018.07.05
Komisija skyrė įspėjimą „TV Play Baltics“

Pirmadienio posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė įspėjimą „TV Play Baltics“...

Rinkodara
2018.07.02
„MG Baltic Media“ grupės pajamos pernai smuko 12%

Verslininko Dariaus Mockaus netiesiogiai valdoma žiniasklaidos ir telekomunikacijos įmones vienijanti grupė...

Rinkodara
2018.06.29
Darbas netrukdo stebėti futbolo čempionato

Žiūrimiausios pasaulio futbolo čempionato rungtynės pasiekė 7,5% reitingą, tai lenkia tokias populiarias...

Rinkodara
2018.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau