Svarbių mobiliųjų dažnių aukcionas – be „Telecentro“

Publikuota: 2016-01-07
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Trečiadienį pradėtas itin svarbių mobiliesiems operatoriams 900/1800 MHz dažnių aukcionas. Jame dalyvauti nusprendė tik trys rinkos dalyviai: UAB „Bitė Lietuva“, UAB „Omnitel“ ir UAB „Tele2“.

Ilgą laiką buvo spėliojama, ar aukcione dalyvaus valstybės valdoma AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ (Telecentras). Tačiau ketvirtadienį išplatintame pranešime Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė, kad dalyvauti aukcione panoro tik trys pagrindiniai Lietuvos mobilaus ryšio operatoriai.

Aukciono metu bus suteikta teisė naudoti radijo dažnius iš 880–915 MHz ir 925–960 MHz suporuotos radijo dažnių juostos bei iš 1710–1785 MHz ir 1805–1880 MHz suporuotos radijo dažnių juostos. Juostos bus išdalintos į tris dalis. Minėti dažniai naudojami tiek balso skambučiams, tiek mobiliajam internetui perduoti.

Aukciono laimėtojams bus suteikta teisė naudoti radijo dažnius (kanalus) nuo 2017 m. lapkričio 1 d. iki 2032 m. spalio 31 d. Dabar leidimus naudoti šiuos dažnius turi tie patys minėti operatoriai, kurie nusprendė dalyvauti naujame aukcione.

Pradinė kaina už teisę naudoti vieną radijo dažnių blokų paketą – 10 mln. Eur. Minimalus kainos didinimo žingsnis – 100.000 Eur. Viršutinė kaina už dažnių bloką – 80 mln. Eur – tai reiškia, kad pasiekus šią sumą bus stabdomas aukcionas.

Iki sausio 13 d. aukciono komisija įvertins, ar aukciono dalyviai atitinka nustatytas sąlygas ir paskelbs, kada prasidės pirmas aukciono etapas.

Prasidėjus pirmąjam etapui aukciono dalyviai siūlys kainas vienam radijo dažnių blokų paketui. Tada aukciono komisija nustatys didžiausią pasiūlytą kainą bei pirmaujantį kainos siūlymą bei apie tai informuos visus dalyvius. Tada bus skelbiamas kitas etapas.

Kuo svarbus šis aukcionas?

900/1800 Mhz dažniai – tai pagrindiniai mobilaus ryšio operatorių naudojami dažniai tiek balso skambučiams, tiek mobiliajam internetui perduoti. Tad be šių dažnių operatoriui būtų praktiškai neįmanoma teikti įprastas paslaugas.

Šiais dažniais veikia ir LTE (angl. Long Term Evolution) – tai reiškia, kad yra perduodamas 4G spartos internetas. 4G internetą galima perduoti ir kitais dažniais, pavyzdžiui 2600 MHz, tačiau 1800 MHz dažnis patrauklesnis, nes užtkrina nuo 2 iki 5 kartų didesnę ryšio zoną.

Šiemet pirmą kartą trys dažnių blokai yra dalinami ne Ryšių reguliavimo tarnybai (RRT) sumokant nustatytą kainą, bet aukciono būdu. Tai yra, geriausius dažnius gaus didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis.

Nuo praėjusių metų vasaros buvo neaiškūs Telecentro ketinimai šio aukciono atžvilgiu. Anksčiau Telecentras tiekė „Mezon” mobilųjų internet per „WiMax“ technologiją, kuri naudoja kitus dažnius nei LTE. Tačiau praėjusių metų gale Telecentras pradėjo naudoti LTE technologiją, kuri naudoja ir 1800 MHz dažnius, dėl kurių varžomasi šiame aukcione.

Aukcione gali dalyvauti tie rinkos veikėjai, kurie mobilaus ryšio paslaugas teikia ne mažiau nei 5 metus bei turi bent jau 20.000 vartotojų. Taip pat leidimų naudoti dažnius turėtojai privalės užtikrinti, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. spartusis belaidis plačiajuostis ryšys (30 Mb/s ir daugiau) aprėptų teritoriją, kurioje gyventų ne mažiau kaip 85% Lietuvos gyentojų.

Telecentras: aukcionas – žingsnis oligopolijos link

Telecentras VŽ paklaustas, kodėl nedalyvauja aukcione teigia, kad net ir nedalyvaudamas konkurse toliau tęs 4G LTE tinklo plėtrą, nes turi 2,3 GHz 2,5 GHz bei 3,5 GHz dažnius, kuriais galima teikti mobilų internetą.

„Net ir neturėdamas žemesnių dažnių Telecentras gali būti sėkmingas rinkos dalyvis išnaudodamas turimos infrastruktūros privalumus, kurių neturi kiti operatoriai“, - VŽ atsiųstame atsakyme sako Vaida Burvienė, Telecentro komunikacijos vadovė.

Ponia Burvienė taip pat teigia, kad šios dienos aukcionas yra panašesnis į dažnių disponavimo pratęsimą trims operatoriams naujam 15 metų laikotarpiui.

„Ir tai yra dar vienas žingsnis, leidžiantis toliau formuotis trijų operatorių rinkos oligopolijai. Rinka, mūsų nuomone, bus „užšaldyta“ ateinantiems 15 metų ir dėl to labiausiai nukentės vartotojai, nes tik konkurencija skatina technologijų plėtrą, veiklos kaštų optimizavimą, paslaugų įvairovės didėjimą, kokybės gerinimą ir kainų mažėjimą“, - Telecentro poziciją aiškina p. Burvienė.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Debesijos infrastruktūros dalį įrengs „Blue Bridge“ 1

Debesijos infrastruktūros projekto dalį už 3,01 mln. Eur įgyvendins bendrovė „Blue Bridge“, nors viena iš...

Technologijos
2019.11.11
„Bauwerk Boen“ skaitmeninimo planas: užtruks 2–3 metus Premium

Parketo ir medinių grindų gamybos „Bauwerk Boen“, kuri priklauso Norvegijos ir Šveicarijos parketo gamybos...

Pramonė
2019.11.04
„Sweco Lietuva“ vadovas: pirataujantys projektuotojai mus pjauna 8

Statinių projektavimui keliantis į skaitmeninę erdvę, nelegalią programinę įrangą naudojančios bendrovės ar...

Statyba ir NT
2019.11.02
Prieš uostus nukreiptos kibernetinės atakos kainuotų daugiau nei gamtos stichijos

Vienos kibernetinės atakos Azijos uostuose nuostoliai galėtų sudaryti daugiau kaip 110 mlrd. USD – tik...

Lietuviškas startuolis: naudotis laisvai samdomų programuotojų paslaugomis buvo klaida Premium 2

Lietuviško startuolio sukurta programėlė leidžia net mažiausios kavinės klientams iš anksto užsisakytą maistą...

Gazelė
2019.10.30
Visuomenė 5.0: ateina laikai, kai tėvai neieškos geresnės mokyklos Premium 1

Viena svarbiausių Visuomenės 5.0 dedamųjų – problemų sprendimas, todėl tai visuomenei reikalingi kitokie...

Gazelė
2019.10.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau