Svarbių mobiliųjų dažnių aukcionas – be „Telecentro“

Publikuota: 2016-01-07
Atnaujinta 2016-01-07 16:23
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Trečiadienį pradėtas itin svarbių mobiliesiems operatoriams 900/1800 MHz dažnių aukcionas. Jame dalyvauti nusprendė tik trys rinkos dalyviai: UAB „Bitė Lietuva“, UAB „Omnitel“ ir UAB „Tele2“.

Ilgą laiką buvo spėliojama, ar aukcione dalyvaus valstybės valdoma AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ (Telecentras). Tačiau ketvirtadienį išplatintame pranešime Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė, kad dalyvauti aukcione panoro tik trys pagrindiniai Lietuvos mobilaus ryšio operatoriai.

Aukciono metu bus suteikta teisė naudoti radijo dažnius iš 880–915 MHz ir 925–960 MHz suporuotos radijo dažnių juostos bei iš 1710–1785 MHz ir 1805–1880 MHz suporuotos radijo dažnių juostos. Juostos bus išdalintos į tris dalis. Minėti dažniai naudojami tiek balso skambučiams, tiek mobiliajam internetui perduoti.

Aukciono laimėtojams bus suteikta teisė naudoti radijo dažnius (kanalus) nuo 2017 m. lapkričio 1 d. iki 2032 m. spalio 31 d. Dabar leidimus naudoti šiuos dažnius turi tie patys minėti operatoriai, kurie nusprendė dalyvauti naujame aukcione.

Pradinė kaina už teisę naudoti vieną radijo dažnių blokų paketą – 10 mln. Eur. Minimalus kainos didinimo žingsnis – 100.000 Eur. Viršutinė kaina už dažnių bloką – 80 mln. Eur – tai reiškia, kad pasiekus šią sumą bus stabdomas aukcionas.

Iki sausio 13 d. aukciono komisija įvertins, ar aukciono dalyviai atitinka nustatytas sąlygas ir paskelbs, kada prasidės pirmas aukciono etapas.

Prasidėjus pirmąjam etapui aukciono dalyviai siūlys kainas vienam radijo dažnių blokų paketui. Tada aukciono komisija nustatys didžiausią pasiūlytą kainą bei pirmaujantį kainos siūlymą bei apie tai informuos visus dalyvius. Tada bus skelbiamas kitas etapas.

Kuo svarbus šis aukcionas?

900/1800 Mhz dažniai – tai pagrindiniai mobilaus ryšio operatorių naudojami dažniai tiek balso skambučiams, tiek mobiliajam internetui perduoti. Tad be šių dažnių operatoriui būtų praktiškai neįmanoma teikti įprastas paslaugas.

Šiais dažniais veikia ir LTE (angl. Long Term Evolution) – tai reiškia, kad yra perduodamas 4G spartos internetas. 4G internetą galima perduoti ir kitais dažniais, pavyzdžiui 2600 MHz, tačiau 1800 MHz dažnis patrauklesnis, nes užtkrina nuo 2 iki 5 kartų didesnę ryšio zoną.

Šiemet pirmą kartą trys dažnių blokai yra dalinami ne Ryšių reguliavimo tarnybai (RRT) sumokant nustatytą kainą, bet aukciono būdu. Tai yra, geriausius dažnius gaus didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis.

Nuo praėjusių metų vasaros buvo neaiškūs Telecentro ketinimai šio aukciono atžvilgiu. Anksčiau Telecentras tiekė „Mezon” mobilųjų internet per „WiMax“ technologiją, kuri naudoja kitus dažnius nei LTE. Tačiau praėjusių metų gale Telecentras pradėjo naudoti LTE technologiją, kuri naudoja ir 1800 MHz dažnius, dėl kurių varžomasi šiame aukcione.

Aukcione gali dalyvauti tie rinkos veikėjai, kurie mobilaus ryšio paslaugas teikia ne mažiau nei 5 metus bei turi bent jau 20.000 vartotojų. Taip pat leidimų naudoti dažnius turėtojai privalės užtikrinti, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. spartusis belaidis plačiajuostis ryšys (30 Mb/s ir daugiau) aprėptų teritoriją, kurioje gyventų ne mažiau kaip 85% Lietuvos gyentojų.

Telecentras: aukcionas – žingsnis oligopolijos link

Telecentras VŽ paklaustas, kodėl nedalyvauja aukcione teigia, kad net ir nedalyvaudamas konkurse toliau tęs 4G LTE tinklo plėtrą, nes turi 2,3 GHz 2,5 GHz bei 3,5 GHz dažnius, kuriais galima teikti mobilų internetą.

„Net ir neturėdamas žemesnių dažnių Telecentras gali būti sėkmingas rinkos dalyvis išnaudodamas turimos infrastruktūros privalumus, kurių neturi kiti operatoriai“, - VŽ atsiųstame atsakyme sako Vaida Burvienė, Telecentro komunikacijos vadovė.

Ponia Burvienė taip pat teigia, kad šios dienos aukcionas yra panašesnis į dažnių disponavimo pratęsimą trims operatoriams naujam 15 metų laikotarpiui.

„Ir tai yra dar vienas žingsnis, leidžiantis toliau formuotis trijų operatorių rinkos oligopolijai. Rinka, mūsų nuomone, bus „užšaldyta“ ateinantiems 15 metų ir dėl to labiausiai nukentės vartotojai, nes tik konkurencija skatina technologijų plėtrą, veiklos kaštų optimizavimą, paslaugų įvairovės didėjimą, kokybės gerinimą ir kainų mažėjimą“, - Telecentro poziciją aiškina p. Burvienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Uber“ vis drąsiau žvalgosi į dangų, nesnaudžia ir konkurentai Premium

JAV San Diego mieste jau šią vasarą turėtų pradėti skraidyti nepilotuojamos kompanijos „Uber“ skraidyklės,...

„Facebook“ pasisamdė bankų lobistą, ruošiasi kriptovaliutos paleidimui 1

Socialinis tinklas „Facebook“ pasisamdė britų bankų lobistą. Taip bendrovė Europoje ruošiasi politiniams ir...

Vadyba
2019.06.14
M. Vestager: technologijų milžinams su rinkos galia turi ateiti ir atsakomybė

Margrethe Vestager, už konkurenciją atsakinga Europos Komisijos (EK) narė, sako, kad pasaulio technologijų...

Verslo aplinka
2019.06.07
Pardavimų valanda bendrovėje „Tesonet“: už nuolaidą klientai mus rekomenduoja kitiems Premium 2

Daugumoje įmonių įprastas pardavėjo kaip vieno žmogaus orkestro vaidmuo drastiškai keičiasi. Sėkmingos...

Pardavimai
2019.06.05
Paslaugų centruose Lietuvoje per 2018 metus „įdarbinta“ 617 robotų 3

Per metus verslo centrų paslaugų skaičius Lietuvoje išaugo nuo 70 iki 78, o sektoriuje 2018 m. buvo sukurta...

Technologijos
2019.06.05
Kuriame startuolį: kokie dalykai yra patys svarbiausi Premium

Kuriantiems startuolį teisininkai pirmiausia pataria būsimą veiklą įforminti sutartimis, kad vėliau vien...

Gazelė
2019.06.03
„Bitė“ ir „Tele2“ kartu spartins 5G diegimą Lietuvoje ir Latvijoje 30

Telekomunikacijų bendrovės „Bitė“ ir „Tele2“ pasirašė susitarimą, kuriuo numatoma sukurti bendrą radijo...

Technologijos
2019.06.03
Smulkusis verslas irgi pradeda analizuoti duomenis 1

Apie verslo sėkmę ar nesėkmę aiškiausiai byloja skaičiai pelno eilutėje. Kad jie būtų kuo didesni, tenka...

Gazelė
2019.06.01
Naujas Rusijos tikslas – lyderystė dirbtinio intelekto srityje 24

Rusijos prezidento Vladimiro Putino šį ketvirtadienį sušauktame pasitarime aptartas nacionalinės dirbtinio...

Verslo aplinka
2019.06.01
„Tele2“ parduoda savo verslą Kroatijoje 3

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ sutiko parduoti „Tele2 Croatia“ bendrovei „United Group“,...

Technologijos
2019.05.31
Išnaudodami daiktų internetą sukūrė sistemą, pramonei leidžiančią sutaupyti Premium

Lietuvos verslui ieškant naujų technologijų, leidžiančių suspėti su „Pramonė 4.0“ pramonės skaitmenizacija,...

Gazelė
2019.05.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau